Ogród miłości

Cykl: Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer (tom 3)

Świat wokół Witelona pogrąża się w coraz większym szaleństwie. Klęski pomoru, plagi zarazy, bratobójcze rzezie, polowania na heretyków i czarownice oraz pogromy Żydów stają się codziennością. Wielki mag i astrolog próbuje tymczasem naprawić trzy nieudane piastowskie małżeństwa, posługując się dobrze wypróbowanymi metodami - intrygą i trucizną. Wszystkie jego dążenia mają jeden cel: koronację Henryka Probusa. Świadom jest jednak faktu, że diabeł nie śpi... Spogląda w głębię swej mrocznej duszy, aby odczytać przyszłe losy królestwa.

Niczym w magicznym zwierciadle ukazują się naszym oczom kulisy tajnych zabiegów o polską koronę. Zabiegów wypełnionych zdradą, oszustwem i skrytobójstwem... Nikt już właściwie nie wie:

PRAWDA TO, CZY SZATAŃSKI APOKRYF!

źródło opisu: [Wydawnictwo superNOWA, 2006]

Wojciech N | 2014-02-28
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 25 lutego 2014

O kolejnej części przygód Witelona nie można powiedzieć zbyt dużo więcej ponad to, co było powiedziane apropo poprzednich części. Książka napisana jest wedle tej samej formuły, w moim odczuciu jednak nieco gorsza od drugiego i pierwszego tomu.

Przede wszystkim, na początku bardzo zirytowało mnie to, że Witelon i jego słudzy są de facto niepokonanymi zabijakami - zasadzki z kilkukrotną przewagą liczebną to dla nich pryszcz. Na szczęście później jest już znacznie lepiej - Witelon dostaje po twarzy i to nie raz.

Niewiele mam tutaj do dodania. W dalszym ciągu akcja toczy się dość leniwie, zamiast tego mamy tony soczystych dialogów i na prawdę świetne i głębokie postacie.

Szczerze mówiąc, nie polecałbym czytania tego tomu bez lektury poprzednich, aczkolwiek jest to oczywiście możliwe. Jeśli podobały Ci się poprzednie tomy - kolejny również Ci się spodoba. Jeśli nie podobały Ci się poprzednie tomy - nie znajdziesz tutaj żadnej odmiany.

Dan | 2015-12-14

Pierwszy rozdział (poza idiotycznie rozpraszającym klimat finałem w stylu jakiegoś Kinga czy coś) to absolutnie najlepszy fragment z trzech pierwszych tomów. Postapokaliptyczne średniowiecze wraz z tym bajkowym przełamaniem w postaci dworku Bernarda Zwinnego udały się Jabłońskiemu bardzo. Potem za sprawą Probusa w obszernych środkowych partiach bywa nudno, widocznie autor uległ podobnemu zauroczeniu, co narrator.

fianiebieska | 2016-09-06
Marzena K | 2016-07-10