Księga powietrza i cieni

Tłumaczenie: Zbigniew Batko
Wydawnictwo: Świat Książki
Book of air and shadows
thriller, kryminał, groza, strach, tajemnica

Thriller autora aNocy jaguaraa. Gdzie został ukryty manuskrypt nieznanej sztuki Szekspiraa Nikt nie potrafi rozszyfrować starych dokumentów z informacjami, a wielkie pieniądze dla znalazcy kuszą, niespodziewanie krzyżując losy kilku osób. Są wśród nich: Jake Mishkin a prawnik i notoryczny kobieciarz, Albert Crosetti maniak dobrego kina, oraz tajemnicza introligatorka Carolyn Rolly... Frapujące połączenie thrillera z czasów elżbietańskich, współczesnego kryminału i oryginalnego romansu. Niebywała intryga i mnóstwo błyskotliwych spostrzeżeń na temat naszego świata.

Krystian Ozon | 2011-03-28
Przeczytana: 28 marca 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To co mnie ujęło w tej książce to ciekawa teoria mówiąca o wpływie scenariuszy filmowych na zachowanie ludzi w realnym świecie. Jest jeszcze kilka ciekawych spostrzeżeń na temat współczesnego świata.

Sama fabuła pełna zwrotów akcji, rotacyjnej zmiany czasu i miejsca wydarzeń nie zrobiły na mnie tak dużego wrażenia. Jest przewidywanie, np. zachowanie najlepszego przyjaciela głównego bohatera od samego początku wydają się podejrzane.

Sama końcówka rozczarowuje, jest tak skonstruowana że nie dowiemy się czy poszukiwana sztuka jest prawdziwa.

Sylwia Zabłocka | 2010-07-02
Przeczytana: 30 czerwca 2010

Książka bardzo ciekawa, podobna nieco do "Kodu Leonarda da Vinci", Jest tu wiele zwrotów akcji, miłość, mnóstwo niejasności no i oczywiście tajemnica do rozwikłania wokół której toczy się cała akcja. Pikanterii dodaje rosyjska mafia i porwanie. Czyta się jednym tchem, to idealna pozycja dla miłośników zagadek i tajemnic. Naprawdę szczerze polecam.

Agnieszka | 2014-05-16
Przeczytana: 16 maja 2014

Książka jak dobre wino, w miarę czytania coraz smaczniejsza. Momentami przypomina stare seriale lat 80.: "Dempsey &Makepeace na tropie"', "Gliniarz i prokurator", "Detektyw w sutannie". Jest zagadka i wiadomo, że trzeba ją rozwiązać. Kto pamięta i lubi tamte klimaty odczuje przyjemność z czytania.

| 2012-08-05
Na półkach: Przeczytane, Proza

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tę książkę znalazłam przypadkowo, przesuwając palcem po grzbietach okładek w bibliotece. Zarówno styl jak i wykreowana historia bardzo przypadły mi do gustu. Zawsze interesowały mnie fabuły osnute wokół tajemniczych ksiąg, manuskryptów i świata bibliotek oraz antykwariatów - zapewne dlatego, że jestem zagorzałą humanistką. Mimo że twórczość samego Szekspira nie jest mi szczególnie bliska, uważam go za jedną z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych postaci literatury. W końcu nikt nie jest w stanie podrobić Szekspira.

Nad samą historią nie warto się zbytnio rozwodzić, jednakże chciałabym zwrócić uwagę na pewną koncepcję, jaka pojawiła się tu w związku z postacią Crosettiego. Pomysł, jakoby filmy stanowiły pierwowzór ludzkich zachowań, wydał mi się przerażający. Wszakże są one wytworem ludzkiej wyobraźni, co znaczyłoby, że człowiek sam tworzy ramy, w które następnie wpisuje swą egzystencję. Nie jestem pewna, czy pragnęłabym tak obsesyjnie podążać za głosem swojego - bądź,...

Karolina | 2010-09-24
Przeczytana: 17 czerwca 2009

Ciężko było mi się wciągnąć w opowieść głównie przez notoryczne zmienianie czasu i miejsca akcji. Jednak gdy wątki czasowe zaczęły się mniej lub bardziej łączyć moje czytanie nabrało tępa i nawet się wciągnęłam.

Nie jest to obowiązkowa pozycja, ale poleciłabym ją na jesienne wieczory dla tych, którzy lubią historię, spiski zagadki.

Kasia Gil | 2016-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2016

książka wciągająca, fajnie się ją czyta ale zakończenie.....beznadzieja, chyba autorowi zabrakło konceptu

Marta | 2010-08-04
Przeczytana: 2009 rok

Przyznam,że długi czas nie mogłam przez nią przebrnąć. Ciężka książka... mało zapadająca w pamięć...

| 2012-11-07
Przeczytana: 05 listopada 2012

Ksiazka mnie milo zaskoczyla ku mojemu zdziwieniu.. prawie do polowy ksiazki czytelnik sie gubi, gdyz sa opisywane losy 3 osob i czyta sie dosyc monotonnie z nadzieja, ze akcja sie rozkreci. I w rzeczywistosci tak jest :) jezeli sie przebrnie przez pewna czesc, to pozniej idzie juz z gorki.. ksiazka moze nie jest pelna akcji, lecz zagadek, ktorych my jako czytelnik jestesmy ciekawi rozwiazac wraz z postaciami. Wiec polecam na jesienne wieczory :) warto przeczytac, chodz ksiazka wg mnie nie jest z I polki

Damian Mayer | 2013-09-06
Przeczytana: 13 sierpnia 2013

Świetna książka. Mi akurat bardzo przypadła do gustu. Na początku nieco irytuje ciągła zmiana miejsca i czasu akcji, lecz potem człowiek się do tego przyzwyczaja i pragnie kontynuować. Przeczytałem dosłownie jednym tchem. Ciekawa i interesująca. Polecam.

ewawkaloszach | 2013-12-17

najbardziej podobały mi się trzy światy połączone w jedna logiczną całość. Okazuje się nagle, że oczywiste wcale oczywistym nie jest. Dobra książki.