Narzędzia piekła

2009-01-01
978-83-241-3653-7
Maciej Nowak-Kreyer
thriller historyczny

Zmusiłam się do dokładnego przeczytania tylko połowy książki, bo byłam ciekawa tła historycznego, jednak zabrakło mi samozapracia, by przeczytać całą. Szkoda, że autorka nie potrafiła skuteczniej mnie wciągnąć do swej opowieści, w której jest (zbyt?) wiele postaci, dużo rozmów i rozbudowanych wypowiedzi, są bogate rezydencje ze skandalami i tajemnicami, ale jakoś źle się to czytało...

Niestety...nie dotarłam nawet do 1/4. Pomysł może i ciekawy, ale sposób napisania dla mnie jakoś nie do przejścia... Może za szybko się poddałam?

A mnie się ta powieść podobała! Miałam na uwadze, że to debiut autorki, a debiuty bywają różne, nie oszukujmy się.
Klimat Angielskiej Arystokracji, choć z pewnymi niedociągnięciami, był całkiem przyjemnie oddany. Głównych bohaterów nie dało się nie lubić, z całymi ich niedoskonałościami i dziwadłami. Uwielbiam utwory, w których występują ogromne posiadłości, a tutaj ich nie zabrakło.
Muszę przyznać, że fabuła spodobała mi się od pierwszych stron. W miarę szybko przeczytałam powieść, pod koniec nie mogłam sie już doczekać rozwiązania zagadki tajemniczych zbrodni. Co prawda dość szybko przewidziałam, kto jest ich winien, a jednak nie umniejszyło to całości utworu.

Pomysł na książkę był ciekawy, jednak samo wykonanie dość toporne. Morderstwa w osiemnastowiecznej Anglii - zapowiadało się świetnie, wyszło średnio.

Kostiumowy kryminał na angielskiej prowincji, z kilkoma przeskokami do ogarniętego zamieszkami Londynu. Jak na debiut jest całkiem nieźle, historia ciekawa, sympatycznie udająca styl wiktoriańskich powieści, słowem dość miłe czytadło. Tylko ten czas akcji, rok 1780... gdyby nie wskazano go wyraźnie, umieściłabym książkę raczej co najmniej sto lat później. Nie mogłam nie zwracać uwagi na mocne uwspółcześnienie powieści, na nieodpowiednie dla epoki zachowanie bohaterów, ich podejście do pewnych spraw, a nawet używany język / słownictwo (po części może to być wina tłumaczenia). Trochę zepsuły też moją dobrą zabawę wysilone i używane w nadmiarze porównania. Jeśli jednak ktoś zaakceptuje powyższe, będzie się dobrze bawił.

Okładka
co za tą bramą
skąd
od znajomej z LC
moja opinia
Ach,ten wiek XVIII .Te pałece,stroje i utrata Ameryki.Przez Anglie,ale tu byl kryminał.
Ale,ja coś powiem.Dla mnie to powieść obyczajowa z wątkiem kryminalym.Takim mocno historycznym.
Raczej przeciętny ten wątek kryminalny.

Okładka
co za tą bramą
skąd
od znajomej z LC
moja opinia
Raczej przeciętny ten wątek kryminalny.

Taka do poczytania. Jeśli lubi się stare klimaty to jak najbardziej.

Taka do poczytania. Jeśli lubi się stare klimaty to jak najbardziej.

Nacięłam się strasznie z tą książką .Okładkę ma piękną wciągającą ,tajemniczą i obiecującą intrygującą,mroczną historię . Tymczasem książka niemiłosiernie się dłuży i wieje straszną nudą ,a trup w powieści nie jest gwarancją dreszczyku emocji.Mi się nie podobało.

Harriet jako wspaniała "matka". Bo żeby być prawdziwą matką wcale nie musiała urodzić tych dzieciaków. Wszystkim im pomogła, wybawiła od więzienia, nakarmiła, dała dom, ubranie, miłość.
W jej wydawałoby się spokojnym życiu pojawia się hrabia Sussex, oskarżony o morderstwo.
Czy jest niewinny? Jak mu pomóc i samej się nie pogrążyć? Jak ochronić dzieci przed niebezpieczeństwem? Takie pytania zadaje sobie Harriet, podczas, gdy hrabia nie do końca gra z nią w otwarte karty.

Trochę jak 'chemia śmierci', tylko 100 lat do tyłu, no może troszkę więcej. Generalnie czytało się płynnie i z zaciekawieniem, cóż to będzie dalej.

• Biblioteka
  • Kryminał

Dodaj cytat z książki Narzędzia piekła