Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu

2002-01-01
2002-01-01
978-83-7014-419-7
Zespół Biblistów Polskich z inicjatywy Benedyktynów Tynieckich
Biblia Biblia Tysiąclecia Pismo Święte Stary Testament Nowy Testament Jezus Chrystus chrześcijaństwo katolicyzm monoteizm Kościół ewangelia

Książka bardzo ucząca, bardzo pouczająca. Prawie tak dobra jak "Życie to są chwile - Zenon Martyniuk". Również bardzo pouczająca książka dająca wiele introspekcji w naturę ludzką i moralność.

240131 audio G7

240131 audio G7

Jedni wiedzą, drudzy nie - od ok. 2 lat czytaliśmy z Hubertem Biblię i w końcu skończyliśmy. Jesteśmy niewierzący, podeszliśmy do lektury z zainteresowaniem.
Osobiście wiedziałam tylko tyle, czego mnie nauczyli w szkołach oraz co usłyszałam na mszach.
No i muszę przyznać, że Stary Testament był momentami jazdą bez trzymanki, z drugiej strony to po prostu religia starożytnego ludu z mściwym bogiem wojny na czele. Co mnie zaskoczyło, to ilość instrukcji dla wyznawców - jaką i z czego złożyć ofiarę za co. A składało się ją niemal za wszystko, w tym kobiety musiały za zwykłą menstruację.
Bywały momenty dość tragiczne (jak Jefte składający ofiarę całopalną ze swojej córki) jak i dziwnych (np. Tobiasz dorobił się bialma, bo mu ptak spuścił ciepłe odchody na oczy).
To tak w maksymalnym skrócie, ogólnie przez większość czasu bardzo dobrze czytało się te historie.
Następnie odkryliśmy Amerykę w konserwach, że Nowy Testament to jedynie 21% całości. Pierwsze cztery księgi to Ewangelie opisujące życie i śmierć Jezusa Chrystusa.
I na serio nie chcę nikogo wierzącego z moich znajomych urazić, ale gdyby Jezus przyszedł teraz tak jak to zrobił ponad 2000 lat temu, to w życiu byście nie pozwolili swojemu dziecku iść z facetem, który każe mu rzucić nagle wszystko, opuścić rodzinę i podążać za nim na dowód wiary. Uznalibyście go zapewne za sekciarza, których nie brakowało i nadal nie brakuje.
Wracając, cztery Ewangelie różnią się między sobą tylko szczegółami, najwięcej informacji jest w Ewangelii św. Jana. O Marii nie ma tam prawie nic - ot była, kilka rzeczy zrobiła.
Myślałam też zawsze, że skoro "Jezus był z rodu Dawida", to z linii matki, a się okazało, że to Józef był ostatnim potomkiem. Skoro Józef był jedynie ojczymem, to nie wiem, może syn adopcyjny w tamtym okresie dziedziczył linię ojca, a może zwyczajnie czegoś nie rozumiem.
Po Ewangeliach następują Dzieje Apostolskie i je polecam - serio są ciekawe.
Potem te nieszczęsne Listy. Jeszcze Listy do Koryntian jak Cię mogę, chyba tylko dlatego, bo kojarzę fragmenty z mszy. Potem się robi prawie że kopiuj-wklej, podobnie jak w Ewangeliach.
Nic dziwnego, dlaczego na mszach są przytaczane w kółko te same rzeczy, bo z NT nie da się za bardzo nic wyciągnąć, a w ST jakieś 80% jest pomijanych (co ma swoje uzasadnienie - w NT jest powiedziane, żeby odrzucić stare zasady, zachowując ogólnie Prawo).
Apokalipsę ogólnie polecam, bo jest świetna! Czyta się jak książkę fantasy.
Co mnie interesowało najbardziej:
- Ofiary z ludzi - tak (chociaż są różne interpretacje)
- Kobiety podległe mężczyznom - tak (w ST i NT)
- Niewolnictwo jako coś normalnego - tak (w ST i NT)
- Kobiety nie mogą być kapłanami - tak (w ST i NT; w Starym to był urząd przekazywany z ojca na syna)
- Celibat wśród księży - nie (w ST i NT; w Nowym napisane, że lepiej nie mieć żony, by skupić się na Bogu, ale z drugiej strony kapłan, który nie ma rodziny, nie będzie mógł odpowiednio doradzić w tych sprawach)
Na koniec - to są MOJE odczucia. Chcecie wyrobić sobie swoje, to zapraszam do lektury - Biblia jest normalnie dostępna w wersji aplikacji na telefon.

ARCYDZIEŁO

ARCYDZIEŁO

Nie jestem wierzący, jednak przeczytałem w całości. Historie bywają mądre, dobra fantastyka (dla innych - reportaż). Uważam, że to jedna z najważniejszych znanych nam dzieł w historii ludzkości. Kolejnym na mojej liście - Koran.

Zacznijmy od tego, że ocenianie Biblii jako JEDNEGO utworu literackiego nie ma sensu. W kanonie katolickim, który przeczytałem jest 46 ksiąg Starego Testamentu i 27 ksiąg Nowego Testamentu. To 73 osobne utwory literackie różniące się stylistyką, gatunkiem, rodzajem i poruszaną problematyką. Trudne jest też ocenianie Biblii jako typowej książki, bo to największy bestseller wszech czasów, na którym powstała cała nasza cywilizacja i jej moralność, więc miejsca w kanonie nie powinien kwestionować nikt. Bardziej jednak Biblia sprawdza się do omawiania, dyskutowania i studiowania. Wtedy faktycznie jest pasjonującym źródłem wiedzy. W czytaniu niejednokrotnie czułem zmęczenie, choć bywały i fragmenty fenomenalnej literatury. Rozczarowały mnie szczególnie księgi historyczne, w których mamy tak naprawdę nieustające kalendarium konfliktów zbrojnych, które donikąd nie prowadzą. To trochę tak jakby ktoś chciał napisać historię świata, opisując jedynie wojny. Da się tak, ale po co? Rozczarowaniem były również ewangelie. A raczej ich konstrukcja. O ile pierwsza z Ewangelii była świetna (jak na swoje czasy Mateusz miał bardzo reporterski styl),to w każdej kolejnej jest dokładnie to samo. To trochę tak jakby ewangeliści bawili się w głuchy telefon i każdy miałby napisać o tym, co właśnie usłyszał od poprzedniego. O ironio najbardziej podobały mi się pierwsza i ostatnia księga (Księga Rodzaju i Apokalipsa Św. Jana). Oprócz tego Księga Hioba i pozostałe księgi dydaktyczne. Niestety nie doznałem żadnego olśnienia, ani nie spadła na mnie boża łaska po przeczytaniu najczęściej kradzionej książki w historii. Trochę bawią niektóre anachronizmy, a trochę boli wyraźny antykobiecy wydźwięk utworu, bo Boga odczytałem tutaj niestety jako jednego z antagonistów…aha no i ta książka ma najbardziej toksyczny fandom ze wszystkich popkulturowych uniwersów.

Przeczytałam od przysłowiowej deski do deski pierwszy raz w życiu ( i mam nadzieję że nie ostatni ). Początki trudne- tak gdzieś mniej więcej do księgi Jozuego strasznie mnie irytowało i miałam ochotę rzucić to całe przedsięwzięcie ;) . Potem coś się zmieniło i zaczęłam odkrywać głębię tych tekstów, wyciągać coś nowego nawet z tych fragmentów, które wydawało mi się, że już znam dobrze, zwracać uwagę na to, że poza dosłownym znaczeniem "tu i teraz", jest jeszcze przekaz na innym poziomie " zawsze i wszędzie"...
W ST oczywiście faworytem jest Księga Psalmów i obie Królewskie ( ciekawy gość z tego Eliasza lecz najbardziej ujęło mnie jego pożegnanie z Elizeuszem).
Polecam przeczytać i się nie zrażać.

Wiele dziur fabularnych, niewiarygodni bohaterowie, za dużo męskich bohaterów, za mało kobiecych. Do tego ma problematyczny fandom - NIE POLECAM.

Warto przeczytać.

Ocena 1 oznacza "beznadziejna" proszę ją interpretować jako "bez nadziei" w tym przypadku

Warto przeczytać.

Dzieło przepełnione wiarą, dobrem i miłością. Zawiera prawdy na każdy dzień i całe życie. Pozycja obowiązkowa dla każdego człowieka :)

• Religia
  • 100 książek BBC