Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu

religia
typ
papier
Jakub Szwedo
8,18 (1671 ocen i 233 opinie)

Opis książki

Biblia Tysiąclecia to najpopularniejsze narodowe wydanie Pisma Świętego. Zawiera jedyny polski tekst Pisma Świętego, zatwierdzony do stosowania w liturgii przez Konferencję Episkopatu Polski, przystępne komentarze - przypisy, mapy oraz podręczny słownik biblijny. Biblia - "Księga Życia" - Verba Sacra - jest bez wątpienia najwspanialszym z dzieł w historii świata, bestsellerem wszech czasów. Polskie tłumaczenie z języków oryginalnych, znane pod historycznym już tytułem Biblia Tysiąclecia jest szczególnym znakiem obecności Boga i Jego Objawienia w najnowszej historii naszego narodu.

Biblia, Pismo Święte (z greckiego βιβλίον, biblion – zwój papirusu, księga, l.m. βιβλία, biblia – księgi) – zbiór ksiąg, spisanych pierwotnie po hebrajsku, aramejsku i grecku, uznawanych przez żydów i chrześcijan za natchnione przez Boga. Biblia i poszczególne jej części posiadają odmienne znaczenie religijne dla różnych wyznań. Na chrześcijańską Biblię składają się Stary Testament i Nowy Testament. Biblia hebrajska – Tanach obejmuje księgi Starego Testamentu. Muzułmanie uważają, iż część Biblii (np. Księgi Mojżeszowe, Psalmy) powstała w wyniku boskiego objawienia, ale jej treść została zafałszowana.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
BudzikomSmierc | 2011-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2011

Spoiler! Jezus umiera.

Feanor | 2010-05-07
Przeczytana: sierpień 2005

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jak można oceniać Biblię? Dla osób wierzących ma ona inną wartośc, dla osoby czytającej ją jako zbiór opowieści zupełnie inny. Zdecydowałem się dac wysokie noty, bo są w niej księgi, które mnie zachwyciły i do których wracam (m.in. Księga Tobiasza, Księga Koheleta). Ponadto Biblia to rzecz ponadczasowa, to podstawa kultury europejskiej, czy się to komuś podoba, czy nie.
Uważam, że każda osoba wykształcona, chrześcijanin czy też nie, powinnna ją znać.

Szymon40k | 2010-12-26

czytałem lepsze fantazy

Nifelinord | 2011-01-13
Przeczytana: 2005 rok

Podstawa kultury europejskiej - owszem.
Ciekawa i wymagająca lektura - ależ tak.
Książeczka pełna krwi i przemocy, której nie powinno się dawać do rąk dzieciom - w pewnym sensie.
Zbiór praw, wedle których układać należy życie - nigdy.

Marcin | 2011-02-27

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ogólnie gdyby nie mizoginistyczne, seksistowskie i rasistowskie treści to była by to całkiem w porządku fantastyka, jednak jak na dzisiejsze standardy treści upokarzające kobiety (Tym.) oraz inne narody (naród wybrany itd) stoją w sprzeczności z równouprawnieniem, tolerancją itd.
Wolę sagę o Harrym Potterze, mniej agresywna, bardziej nowoczesna i więcej dobrych treści przekazuje.

"Kobieta niech się uczy w milczeniu, z pełną uległością. Nie pozwalam kobiecie nauczać ani sprawować władzy nad mężczyzną, ma zachowywać milczenie."(1 Tymoteusza 2:1-15)

Ja jednak podziękuję za takie nauczania.

Ann | 2011-05-05
Przeczytana: 05 maja 2011

Biblii nie skończę czytać nigdy... a jak już dotrę do ostatniego słowa, to rozpocznę jeszcze raz i jeszcze raz i jeszcze raz... Tej Księgi po prostu nie da się przeczytać do końca.

MaiTakeru | 2011-05-07

Jedyna książka, która zmieniła (i nadal zmienia) całe moje życie.
Przy tym jedyna, którą będę zgłębiać przez całe to życie.
I chyba jedyna, która mi się nigdy nie znudzi. Ale biorąc pod uwagę Autora, to nie ma się co dziwić, jak to możliwe. :)

Artur | 2012-09-12

900 osób pomyślało: "ocenię se Biblię, taki jestem mądry"

MeMarie | 2012-02-07

" 22 Gdyby mężczyźni bijąc się uderzyli kobietę brzemienną powodując poronienie, ale bez jakiejkolwiek szkody, to winny zostanie ukarany grzywną, jaką na nich nałoży mąż tej kobiety, i wypłaci ją za pośrednictwem sędziów polubownych. "" GRZYWNA ZA PORONIENIE A ZA BRAK DZIEWICTWA SPALENIE LUB UKAMIENOWANIE?!?!
Wszystkie kobiety powinny nienawidzieć tej pseudo dobrej instrukcji zycia. Nie rozumiem WAS KOBIETY!!

violino | 2010-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2010

Biblia może u mnie do końca świata wisieć jako Teraz czytam albo jako Przeczytana, ale Niedoczytana. Dlaczego? Bo Biblii nie da się czytać jak przeciętnej książki. Biblię powinno się czytać z komentarzem, albo wręcz podczas lektur okołobilijnych, sięgać po odpowiednie fragmenty Pisma Świętego. Tej książki nie da się zrozumieć bez jakichkolwiek pomocy - zbyt duża metaforyczność, zbyt duże osadzenie w historii i legendach, w końcu zbyt duża rozciągłość tematów i lat, by to ogarnąć samemu.

Nie mogę powiedzieć, że Biblię czyta mi się dobrze. Nie, nie czyta mi się jej dobrze - dobrze służy mi za to jako źródło i podpora do książek i tekstów jej dotyczących.

Tak samo nie sądzę, by dało się tu dawać jakiekolwiek oceny. Bo ona nie jest jednowymiarowa, nie jest nawet dwu- ani trójwymiarowa. Tak na dobrą sprawę zawiera w sobie tyle materiału, tak silnie zróżnicowanego pod względem treści, języka, stylu.. wszystkiego! i tak mocno zakorzenionego w ludzkiej świadomości w takiej czy innej...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • John Fowles
    89. rocznica
    urodzin
    Tak zwani ludzie inteligentni dzielą się na trzy kategorie. Do pierwszej należą osobnicy naprawdę wybitni, zatem kiedy się ich nazywa inteligentnymi, nie jest to niczym więcej niż stwierdzeniem faktu; do drugiej - ludzie wystarczająco inteligentni, żeby wiedzieć, iż się im schlebia; do trzeciej ci,... pokaż więcej
  • Agata Mańczyk
    38. rocznica
    urodzin
    Jeśli kiedyś jakiś mężczyzna rozśmieszy Cię w chwili, gdy będziesz przerażona albo zrozpaczona, nie pozwól mu odejść.
  • Krystyna Nepomucka
    95. rocznica
    urodzin
    (...) bardzo nie lubię pakowania, bo wtedy wydaje mi się, że naruszam jakiś ład rzeczy - wynosi się z sobą jakąś cząstkę domu na zewnątrz i nigdy już ona nie powróci. A zatem każde pakowanie zubaża o coś dom. O co, tego nie wiem, bo przecież wszystkie zebrane przedmioty przywozi się z powrotem, a je... pokaż więcej
  • Michal Viewegh
    53. rocznica
    urodzin
    Idealny mężczyzna nie istnieje! Idealny mężczyzna jest wirusem atakującym kobiecy rozsądek...
  • René Descartes
    419. rocznica
    urodzin
    Zdrowy rozum jest to rzecz, ze wszystkich na świecie najlepiej podzielona, każdy bowiem sądzi, iż jest w nią tak dobrze zaopatrzony, iż nawet ci, których we wszystkim innym najtrudniej jest zadowolić, nie zwykli pragnąć go więcej, niż posiadają.
  • Ian McDonald
    55. rocznica
    urodzin
    Są tylko dwa odkrycia na tyle przerażające, że po ich uświadomieniu cały świat zmienia się nie do poznania. Pierwsze, że twoi rodzice są śmiertelni. Drugie, że twoi rodzice są istotami seksualnymi.
  • John Jakes
    83. rocznica
    urodzin
    Jak to możliwe, że jest konieczne, aby jedna istota ludzka sprawiała ból drugiej? Jeżeli zmusza do tego system, to znaczy, że ów system nie jest właściwy.
  • Jamie Reidy
    67. rocznica
  • Charlotte Brontë
    160. rocznica
    śmierci
    Jest ci zimno, ponieważ jesteś sama; żadne zetknięcie nie krzesze z ciebie tego ognia, który jest w tobie. Jest ci niedobrze, ponieważ najlepsze z uczuć, danych człowiekowi, najwyższe i najsłodsze, trzyma się z dala od ciebie. Jesteś niemądra, ponieważ jakkolwiek cierpisz, nie chcesz przyznać skinie... pokaż więcej
  • Anne Frank
    70. rocznica
    śmierci
    Człowiek może być samotny mimo miłości wielu, bo dla nikogo nie jest przecież tym "najukochańszym".
  • Ota Pavel
    42. rocznica
    śmierci
    Najwspanialsi ludzie są zawsze najskromniejsi. Jedynie głupcy i ubodzy duchem czują potrzebę mówienia o sobie, żeby urosnąć we własnych oczach.
  • Michael Cox
    6. rocznica
    śmierci
    Banałem jest mówić o złamanym sercu. Serca nie ulegają złamaniu - serca nadal biją, krew nadal krąży, nawet w pełne goryczy dni po zdradzie. Coś jednak zostaje złamane, gdy człowiek cierpi ból niedający się wyrazić słowami, ulega bowiem wtedy zburzeniu związek [...] tego człowieka ze światłem, n... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku