83-86204-48-6
bajki, religijne
religia
fata

Zawartość zbioru: - Kalif za siódmą górą - Czwarty król - Tytus - syn kowala - Krzysztof - Jest taki kwiat - O Szejku i o śmierci - Czarny rycerz - Nie taki diabeł straszny, jak go malują - Ludzkie krzyże - Opowiadanie wigilijne - Jakub maszeruje do nieba - Rozbity dzban - Święty Mikołaj - Święty Mikołaj przychodzi raz w roku - Kuternoga - Ostatni zakonnik - Sen o nadziei - Pilny list do św....

Zawartość zbioru:

- Kalif za siódmą górą
- Czwarty król
- Tytus - syn kowala
- Krzysztof
- Jest taki kwiat
- O Szejku i o śmierci
- Czarny rycerz
- Nie taki diabeł straszny, jak go malują
- Ludzkie krzyże
- Pilny list do św. Mikołaja
- Śpiący rycerze w Tatrach

leana | 2016-02-04
Przeczytana: 2009 rok

Jak ja żałuje, że ta książka jest tak mało znana!
Jest też trudno dostępna, to chyba główny powód.
Bajki ks. Malińskiego jak sam tytuł wskazuje nie są dla dzieci, raczej zostały napisane z myślą o dorosłych. Ludzie nie zdają sobie sprawy z wielu rzeczy. Choćby z tego jak ważnym i cennym darem jest dane nam życie. Wiele osób pochłoniętych pracą, codziennymi obowiązkami lub z innych powodów nie potrafi dostrzec małych, ale za to jak bardzo istotnych przedmiotów . Często nadmiernie narzekamy, mimo, że zawsze znajdzie się ktoś kto ma gorzej od nas. Ks. Maliński w swoim zbiorze opowiadań pokazuje rzeczy o których przynajmniej większość z nas zapomina. Niektóre opowiadania są smutne, inne zaś szczęśliwe. Wszystkie zaś - logiczne i przemyślane. Szczególnie polecam opowiadanie 'Kuternoga' oraz ' Ludzie krzyże' chociaż najlepiej byłoby zapoznać się ze wszystkimi :)

Koronczarka | 2016-03-11
Przeczytana: 11 marca 2016

Trochę mi przeszkadzał zbyt kaznodziejski styl, ale cóż... Zostały napisane przez księdza. Bajki propagujące dobroć, empatię, prawdziwie chrześcijańską miłość. Nie brakuje też współczesnych apokryfów o świętych. Opowieści o rzeczach najprostszych i przypomnienie o tym, że w ocenie zjawiska należy brać pod uwagę pryncypia, a nie rzeczy poboczne. A to prawda uniwersalna, a dziś szczególnie aktualna, kiedy w zalewie wypowiedzi naszych polityków staramy się wyłowić sedno i rację. A dzień dzisiejszy co do pryncypiów daje nam konkretną wskazówkę - pryncypia łączą, a ich ignorowanie alienuje.

Omnikoron | 2010-05-16
Na półkach: Przeczytane, Moje książki

Powiem tak - takie opowiadania trzeba dzieciom czytać lub dawać w prezencie i pilnować aby lekturę przeczytały.

Bardzo dorosłe bajki, ubrane w dziecięce ubranka. Mam na myśli bardzo dojrzałą treść, którą przekazują te krótkie opowiadania. Są jednocześnie podawane w bardzo atrakcyjnej formie, która trafi zarówno do dziecka jak i do dorosłego.

Bardzo głębokie i bogate walory edukacyjne. Opowiadania lekkie i przyjemne na przemian z poważnymi i poruszającymi bardzo poważne kwestie.

To są książki, które się pamięta, do których się wraca.

Warto po ich czytaniu, porozmawiać z dziećmi o tym co myślą, co czują.

zosia_bm | 2014-03-09
Przeczytana: 09 marca 2014

Książka, która od wielu lat leżała na półce domowej biblioteki. Dopiero zachęcona recenzją sięgnęłam po nią teraz. Nie żałuję. 19 bajek. 19 wynikających z nich morałów. Niektóre niezwykle celne, zmuszające do zatrzymania się i spojrzenia w siebie.
Polecam jako uzupełnienie chwil między czytaniem większych pozycji książkowych.

Alibabo, och Alibabo, gdzie są Twoi rozbójnicy.
Gdzież te nieprzeliczalne skarby. Na to odpowiada ks. Maliński:
"Za siódmą górę, za siódmą rzekę, za siódmy las, za siódme morze"*
Pójdziesz i odkryjesz tam własną duszę, nieczyste sumienie skryte pod "płaszczykiem" dobrego samopoczucia.
Wejdź rozgość się i porozmawiaj z samym sobą.
Bajki przygotowane przez autora są równie pouczające dla dzieci, a także dla dorosłych.
Mają w sobie ponadpokoleniowy przekaz, że niekoniecznie, to co na pierwszy rzut oka jest oczywiste jest tym, gdy przyjrzymy się wnikliwie.

Jako dorośli zapominamy jak to patrzeć na świat oczami dziecka. Zatracamy pierwotną niewinność i niczym nie zmącony spokój.
Po przekroczeniu progu dojrzałości wszystko powinno mieć swoją logikę, racjonalność oraz być realistyczne.
Ksiądz Maliński zaprzecza temu stereotypowi. Dla niego wszyscy mają w sobie dzieci, które są w stanie "odrodzić się na nowo" swoją nieskalaną dobroć. Pomóż, któremu wiatr wieje w oczy. Podnieś...

Varexis | 2013-12-09

O matko! Uwielbiam te bajki! Pamiętam, jak kiedyś dostałam je od bodajże babci. Było to, kiedy byłam chyba w drugiej klasie, mimo że to było dawno, bajki pamiętam do dziś. Szczególnie przedostatnią o Świętym Mikołaju. Lubię wracać do tej książki. Polecam i tym małym i tym dużym, ponieważ te bajki nie są tylko dla dzieci - jak głosi tytuł. :)

Po bajki Malinskiego siegalem trzy razy w zyciu.

Gdy przeczytalem je po raz pierwszy, jako dziecko, odkrylem w nich swiat basni, ciekawie umiejscowionych, tajemniczych, nierozwiazywalnych. Wpisywaly sie w kanwe owczesnych historii ktore pochlanialem lapczywie zaopatrzony w latarke na wypadek gdyby zostalo mi kategorycznie zgaszono swiatlo w trakcie najciekawszego akapitu. Pozostaly w pamieci jako cos wiecej niz tylko bajki, jakby sygnalizowaly ze to cos wiecej bede mogl zrozumiec duzo duzo pozniej.

Po raz drugi po kilkuletniej przerwie siegnalem po ksiazke w wieku lat –nastu. Czytalem jakbym to robil po raz pierwszy. Swiat basni byl ledwie dostrzegalny, wrecz nasuwal sie realny wydzwiek kazdej z opowiesci. Wiele niedostrzezonych wczesniej slow zaczelo miec znaczenie, niektore z historii stawaly sie credo, slowo stawalo sie cialem. Nic nie bylo watpliwe, nic nie bylo bajkowe to byly opowiesci o naszej rzeczywistosci, o naszych latach, naszych problemach.

Do kolejnego czytania...

fata | 2010-04-17
Przeczytana: 18 maja 2010

Tak jak sama nazwa wskazuje są to bajki nie tylko dla dzieci. Dorośli również potrzebują bajek. Tyle jest w Naszym życiu powagi. Czasami warto pomarzyć. Te utwory nie tylko stanowią świetną rozrywkę ale również, jak to bajki, pouczają. Osobiście wzruszyła mnie najbardziej bajka pt."Czarny rycerz".

Kaś | 2010-05-15

Bajki są wspaniałe. Książkę dostałam uczęszczając do gimnazjum i cały czas do niej wracam. Bajki, które uczą, jak żyć.

turbanka | 2011-01-11

Tę książkę pierwszy raz przeczytałam kiedy byłam w pierwszych klasach podstawówki i ciągle po nią sięgam. Takie książki powinno się czytać dzieciom, zamiast puszczania im brutalnych kreskówek. Najciekawszy zbiór bajek jaki czytałam. Gorąco polecam.