Wyznania

Wydawnictwo: Znak
Confessiones
religia
Ag2S

Najsłynniejsze dzieło świętego Augustyna. Napisał je niedługo po tym, jak został biskupem. Opisując wydarzenia z własnego życia, zilustrował swoją teorię człowieka. Poszukując prawdy o sobie, świecie i Bogu, przechodzi od sceptycyzmu, poprzez manicheizm, aż do odkrycia chrześcijaństwa. Kiedy w tej słynnej książce, jednej z najsłynniejszych, jakie przechowuje nasza cywilizacja, w...

Opisując wydarzenia z własnego życia, zilustrował swoją teorię człowieka.
aż do odkrycia chrześcijaństwa.

w rozważaniach o tajemniczej naturze czasu czytamy (XI 20), iż istnieją trzy jego dziedziny, „obecność rzeczy minionych, obecność rzeczy teraźniejszych, obecność rzeczy przyszłych”, może nam zaświtać myśl o tym, że w strefie, do której należą „Wyznania”, owe trzy dziedziny są w szczególny sposób zjednoczone. Strefą tą jest trwała, nieprzemijająca dziedzina literatury prawdziwie klasycznej. Właściwa nam tradycja kultury polega na tym, że istnieje pewna liczba dzieł, które stale nam towarzyszą i są dla nas zawsze obecne, jakiekolwiek by ogromne fale czasu z przyszłości przetoczyły się – poprzez teraźniejszość – ku przyszłości i w nią zapadły.
/ze wstępu Zygmunta Kubiaka/

źródło opisu: http://www.wydawnictwoznak.pl/ksiazka/Wyznania/8092

źródło okładki: http://www.wydawnictwoznak.pl/ksiazka/Wyznania/8092

Jarosław | 2019-08-10

Jest spoko, ale trzeba przebrnąć przez nudny początek i mnie nie porwała część gdzie Augustyn prowadzi rozważania kosmologiczne.

Ewagriusz | 2019-04-08

Piękna i ważna; niezależnie od światopoglądu, warto ją znać. Jeżeli zaś ktoś poznaje kulturę europejską, to wręcz musi.
PS A propós oceniania. Rozumiem, że "każda liszka własny ogon chwali" i broni, a więc wierzący - wiary, esteci - piękna, a wielbiciele kangurów - kangurów. Nie usprawiedliwia to jednak ideologizacji, erystyki, lekceważenia faktów, a nawet osób, że o zarozumialstwie nie wspomnę. Ludziom czytający, czyli ponoć kulturalnym, tak po prostu nie uchodzi.

Siak | 2019-02-06

jedna z najważniejszych książek

Mateusz | 2019-01-25

Książka na pewno bardzo dobra,ale niestety nie dokończyłem czytać.To jeszcze nie ten czas,ale mam nadzieję,że kiedyś do niej wrócę.

Marlena | 2018-12-28
Przeczytana: 11 listopada 2018

Genialny retoryk,
ogromny hipokryta.

Czasem mnie Szatan podkusi, aby się z czymś świętym zaznajomić.

Niewątpliwie są "Wyznania" świetnym źródłem dla poznania mentalności epoki wczesnochrześcijańskiej i zawierają wiele autentycznych, ludzkich emocji Augustyna. Są także świadectwem toksycznej miłości (kocham, bo inaczej ogień piekielny!) i zwykłej filozoficzno-teologicznej bełkotliwości, jakiej Ksantypy nie znoszą. A ponadto zawierają masę podwójnych standardów i zwyczajnych sprzeczności, do jakich zawsze wiedzie próba uzasadnienia wiary racjonalnymi argumentami. I właśnie głównie ze względu na te ostatnie ciężko oceniać "Wyznania" pozytywnie, skoro ich autor stał się jednym z ojców Kościoła, a jego wywody rozpanoszyły się w Europie na długie wieki.

Krótko na paru przykładach:
1) Nawrócony Augustyn biada nad ludźmi, którzy doszukują się znaków od bóstw m.in. w otwieraniu ksiąg na chybił-trafił, aby znaleźć wskazówki, jak postąpić.
Jak wygląda zaś ostateczne nawrócenie samego Augustyna? To dość znana scena - gdy...

Bączek | 2018-04-15
Przeczytana: kwiecień 2018

Bardzo ciekawa pozycja, jednak trudna, w związku ze stylem prowadzenia - wszak św. Augustyn był nie lada retorem. Każda osoba wierząca znajdzie tutaj zadumę nad sobą i prawdami wiary. Osoby niewierzące znajdą ciekawe opisy życia Rzymian IV wieku, dodatkowo jest to świetne studium technik rektorskich, stosowanych w owym czasie.

MichaelGrzesiak | 2018-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2017

m4thew | 2017-11-19
Przeczytana: 2014 rok

Po prostu świetna jak dla mnie. W wielu sytuacjach swojego życia czułem się jak młody Augustyn, kręte drogi, trudne wybory, poszukiwania, rozczarowanie i... kobiety.

| 2017-10-24
Przeczytana: 24 października 2017

Książka z pewnością warta poświęcenia czasu na jej przeczytanie, wymaga jednak skupienia i uwagi podczas czytania.