Duchowość na co dzień

83-89291-78-9
duchowość, psychologia
poradniki
Pistacia

Harmonia. Kontemplacja. Poszukiwanie. Aktywność. Radość istnienia. Spokój wewnętrzny – niełatwo uchwycić istotę duchowości. Duchowy wymiar człowieka – związany z najgłębszymi pragnieniami i wartościami – wydaje nam się często czymś niejasnym i kłopotliwym, a nawet – niepotrzebnym. W poradniku Duchowość na co dzień Jolanta Sokół-Jedlińska, doświadczony trener psychologiczny, w sposób przystępny i przekonujący pokazuje, że duchowość nie jest pojęciem zastrzeżonym dla filozofów i mistyków, lecz bardzo ważnym elementem życia i codzienności każdego z nas. Jak odnaleźć drogę do własnej duchowości? Jak osiągnąć poczucie sensu i harmonii, nawiązać kontakt z samym sobą? Jolanta Sokół-Jedlińska nie tylko przybliża pojęcia duszy, ducha i duchowości, i różne wyobrażenia na ich temat, pokazuje również, jak przebiega nasz rozwój duchowy, czym różni się duchowość aktywna od kontemplacyjnej. Ostrzega przed najważniejszymi zagrożeniami: pośpiechem, nadmiarem – zajęć, informacji, przedmiotów – i chaosem, tworzącym zamknięty krąg obojętności i zagubienia. Wyrwać się z niego możemy dzięki samopoznaniu – świadomości własnych doświadczeń i ograniczeń, wartości i dążeń, a także samodyscyplinie – polegającej choćby na unikaniu jałowych rozrywek, rozpraszających informacji, niepotrzebnego zgiełku. Jednym ze sposobów może być medytacja, kontakt z przyrodą i sztuką, ale także po prostu większa uwaga i koncentracja na bieżącej chwili, byciu TU i TERAZ. Rozwijanie własnej duchowości to również bycie dla innych – akceptacja, bezinteresowność i wdzięczność, troska o relacje i uczucia. To zgoda na cierpienie i śmierć – także element życia. Autorka Duchowości na co dzień nie daje gotowych recept – każdy z rozdziałów kończy nie zaleceniami, lecz pytaniami inspirującymi do refleksji, proponuje również dalsze lektury. Pokazuje, że duchowość nie ogranicza się do wymiaru religijnego, podkreśla znaczenie indywidualnych doświadczeń. „Dostrzeżenie własnego wymiaru duchowego jest początkiem drogi” – pisze na zakończenie. Duchowość na co dzień z pewnością może być cennym i przyjaznym przewodnikiem w tej najważniejszej w życiu wędrówce.

[opis wydawcy]

Yvonne | 2014-12-13