Słonie mają dobrą pamięć

Tłumaczenie: Agnieszka Bihl
Cykl: Herkules Poirot (tom 38)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Elephants Can Remember
powieść, sensacja, kryminał
dona

Inne wydania

Oboje znaleziono nad urwiskiem, zastrzelonych. Policja nie mogła stwierdzić, czy to żona zabiła męża, a potem siebie, czy też mąż najpierw zabił żonę, a siebie potem. Zbadano kule i tak dalej, sama pani wie, ale sprawa okazała się bardzo trudna. Policja uważała, że to podwójne samobójstwo.

Pewne małżeństwo popełniło wspólne samobójstwo - takie było orzeczenie policji, która jednak nie potrafiła odpowiedzieć na pytanie: "dlaczego tak się stało?". Po wielu latach ich dorosła już córka chce dowiedzieć się całej prawdy o tragedii, która wydarzyła się, gdy była dzieckiem. Do akcji wkroczy więc niezawodny Herkules Poirot wraz ze słynną pisarką kryminałów, Ariadną Oliver.

Książka dobra, ciekawa sprawa do wyjaśnienia i interesujące posunięcia w śledztwie Poirota, które bardzo lubię! Pani Oliver także ma moją sympatię, a więc taki duet śledczy zawsze chętnie będę czytać. Choć chyba pierwszy raz rozwiązanie zagadki u Agathy Christie było dość proste, a przynajmniej potrafiłam odkryć jakieś 80% finału. Wolę chyba jednak, kiedy mistrzowski kunszt Christie nie daje mi tak łatwo znaleźć odpowiedzi. Ale i tak bardzo fajna książka, lubię takie niewspółczesne kryminały - dają większe pole do popisu niż te nowoczesne.

Lucy Skywalker | 2014-05-31
Przeczytana: 31 maja 2014

Tym razem pani Olivier i Herkules Poirot badają sprawę sprzed wielu lat, która może mieć wpływ na decyzję o małżeństwie dwojga młodych ludzi.

Historia ta przyniosła mi niestety spore rozczarowanie. Po pierwsze sama zagadka nie jest tak zaskakująca, wstrząsająca i oryginalna, jak te, do których przyzwyczaiła mnie pani Christie.
Po drugie, kiedy łamigłówka kryminalna nie wciąga aż tak bardzo, widać niestety dużo wyraźniej, sporo stylowych mankamentów i pewną toporność opisu w prozie autorki. Przykładem może być nieco banalna charakterystyka postaci (mało eleganckie zdania typu: "Umie cieszyć się radościami i smucić zgryzotami, jakie przynosi los."), czy też wielokrotne powtarzanie podobnych informacji i wniosków.

Mimo wszystko z pewnością sięgnę po kolejną książkę Christie. Choćby po to, aby pozbyć się niedosytu po "Słoniach...".

Monika | 2012-12-21
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 21 grudnia 2012

Nie uwierzycie....rozwiązałam zagadkę przed Herkulesem Poirot! Zdarza mi się to tak niezwykle rzadko, że aż sama nad sobą z podziwu wyjść nie mogę ;)
Historia opowiedziana w typowym stylu pani Agathy: niespiesznie, szczegółowo, ciekawie.
Rany!!! Ja naprawdę rozwiązałam tę zagadkę :)))

wiejskifilozof | 2014-02-18
Przeczytana: 17 lutego 2014

Ciekawe czy domyślę,się kto był tym złym ? Takie pytanie zadałem sobie zaczynając czytać Słonie Mają Dobrą Pamięć.Czytając tekst, razem z panią Olivier i panem Poirotem próbowałem odkrywać przyczyny śmierci małżeństwa.
Cóż nie udało mi się, błądziłem wstyd przyznać,lecz typowałem też ludzi całkiem niewinnych :-),co z tego wynika ? Ano, to że uwielbiam takie kryminały.
Gdzie jest tajemnica,zagadka i zbrodnia.
Uważam,że Christie napisała jedną ze swoich najlepszych książek.

FannyBrawne | 2016-08-21

,,Słonie mają dobrą pamięć" to według mnie jedna z gorszych powieści Christie. Styl pozostaje cudowny, fabuła ciekawa, ale brak mi tu tego czegoś, co było np. w ,,I nie było już nikogo".

Ariadna Oliver, autorka kryminałów, zostaje poproszona o rozwiązanie tajemnicy z przeszłości. Pewna dama pani Brixton pragnie poznać przyczyny śmierci generała Ravenscrofta i jego żony, których znaleziono martwych nad urwiskiem. Podejrzewa, że jedna ze stron zabiła współmałżonka, a córka owej pary ma poślubić syna pani Brixton. W rozwiązaniu zagadki pani Oliver pomaga Herkules Poirot.

Podobał mi się główny motyw ,,słoni" - czyli starszych ludzi, którzy wiele pamiętają. Jednak było ich zdecydowanie za mało. Nie mogłam dobrze poznać charakterów podejrzanych(których właściwie nie było) ani świadków, ich role były epizodyczne. A co najgorsze samego Poirota była za mało! Główne skrzypce gra tu pani Oliver, która jest sympatyczna, ale nie budzi takiego zainteresowania jak Poirot. Za to bardzo polubiłam...

Zawiodłam się trochę. Nie była to porywająca i absolutnie nieprzewidywalna opowieść. Część powieści była bardzo nużąca i trudno się było na niej skupić. Historia była ciekawa, ale niestety byłam w części do przewidzenia i dla wielu czytelników do odgadnięcia przed samym Herkulesem. Polecam inne powieści Christie.

Czesia | 2014-11-22
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 22 listopada 2014

Jak zwykle sięgając po książkę autorstwa Agaty Christie nie zawiodłam się. Ciekawa fabuła, temperamentni bohaterowie i zaskakująca zagadka. No i genialny detektyw Hercules Poirot.
"Słonie mają dobrą pamięć" to opowieść o Pani Oliver - znanej pisarce- którą na wieczorku literackim zaczepia pewna kobieta. Próbuje ona dowiedzieć się prawdy na temat tragedii, która wydarzyła się kilkanaście lat temu. Owa tragedia związana jest z chrzestną córką pani Oliver - Celią, której rodzice zostali znalezieni martwi niedaleko swego domu. Śledztwo wskazało na podwójne samobójstwo, a pani Burton-Cox chce dowiedzieć się czy to mąż zabił żonę, a potem siebie czy też żona zastrzeliła męża a potem sama straciła życie. Pani Oliver od razu zwraca się z tą sprawą do swojego znajomego Herculesa Poirota. Oboje odwiedzając ludzi związanych z rodziną Ravencroftów odkrywają prawdziwe fakty dotyczące tragedii sprzed kilkunastu lat.
Polecam!!!

Roland | 2013-11-28
Przeczytana: 25 listopada 2013

Kolejna powieść detektywistyczna pióra Agathy Christie. W tym przypadku najbardziej znany detektyw Hercules Poirot będzie próbował rozwikłać sprawę sprzed lat. Jednakże w tym wypadku dochodzenie będzie prowadzone nie tylko przez naszego detektywa, ale również przez jego przyjaciółkę madame Oliver.
Pani Ariadna Oliver zaintrygowana wizytą pewnego gościa prosi o pomoc Herculesa Poirot. Sprawa dotyczy rodziców jej chrześniaczki Celii, która zamierza wyjść za mąż. Oboje rodziców Celii znaleziono nad urwiskiem, zastrzelonych. Policja nie była w stanie ustalić, czy to mąż zabił żonę, a potem siebie, czy też żona zabiła męża, a potem siebie. Policja stwierdziła, że doszło do podwójnego samobójstwa, lecz motywu nigdy nie ustalono. Pani Oliver i detektyw Poirot poszukują świadków, którzy jeszcze pamiętają tamte wydarzenia. Ludzie mają dobrą pamięć, tak jak słonie. Poszukując tzw. „słoni” Hercules Poirot powoli odkrywa historię pełną dramatu, poświęcenia, ale także miłości. Prawda...

MałaPisareczka | 2016-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2016

Christie wraca na mojego bloga w wielkim stylu, ponieważ w końcu mogę napisać recenzję książki, na którą polowałam od kilku dobrych miesięcy. Słonie mają dobrą pamięć odznaczyły się w mojej pamięci nie bez przyczyny. Swego czasu miałam ogromną ochotę na serial Poirot (potrafiłam oglądać odcinek po odcinku - bez przerwy!) i pamiętam jak dziś, jak obiecałam sobie, że ta historia, ta zagadka ukryta za przedziwnym tytułem, jest naprawdę wyjątkowa. Nie przedłużając - oto cudowna zagadka o miłości małżeńskiej, dla której zrobi się naprawdę WSZYSTKO!

Ariadna Oliver (uważana powszechnie za alter ego samej Agaty Christie) nie przepada specjalnie za spotkaniami literackimi. Los jednak chciał, że tym razem się na niego wybrała. Tam tam - oprócz spotkań z wiernymi czytelnikami - spotyka kobietę przedstawiającą się jako matkę narzeczonego jej chrzestnej córki. Zapewne ta pani nie odznaczyłaby się niczym szczególnym, gdyby nie jej dziwne pytanie: "Czy to mąż zabił żonę, czy żona...

Element_kultury | 2015-06-21
Przeczytana: 20 czerwca 2015

Jest to pierwszy kryminał, co i za tym idzie, pierwsza książka A.Christie, którą przeczytałem. Słyszałem wiele ciekawych i pochlebiających opnii o tej autorce i je podtrzymuje. Jej styl pisania oraz pomysłowość historii jest niezwykła. Nie rozumiem jak ludzie potrafią wymyślać tak fenomenalne książki. Akcja rozgrywająca się jest wciągająca. Pod sam koniec domyślałem się już co mogło się stać i się sprawdziło. Bardzo dobra lektura .