Milczący świadek

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Stillwatch
8373371982
dona

Jako trzyletnie dziecko Patricia Traymore przeżyła koszmar: jej rodzice zginęli zastrzeleni w niewyjaśnionych okolicznościach, a ciężko ranna dziewczynka długo walczyła o życie w najlepszych waszyngtońskich szpitalach. Po latach, jako znana dziennikarka telewizyjna, powraca do Waszyngtonu, aby zrealizować program o senator Abigail Jennings, pierwszej kobiecie mającej szansę zostać wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych. Przede wszystkim jednak Pat chce poznać prawdę o tragicznej śmierci rodziców. Ale jest ktoś, komu nie podoba się pomysł nakręcenia filmu o bezkompromisowej pani senator i kto uczyni wszystko, aby powstrzymać dociekliwą dziennikarkę przed ujawnieniem tajemnic z przeszłości.

Marysieńka | 2011-12-19
Przeczytana: 2005 rok

"Milczący świadek" to jedyna powieść Mary Higgins Clark przeczytana przeze mnie, ale nie dlatego, że pisarstwo tej współczesnej mistrzyni kryminału nie przypadło mi do gustu. Wprost przeciwnie. Powieść mi się podobała. Wiele książek tej pisarki zostało zekranizowanych i nie ukrywam, że widziałam kilka filmów. Ale wiadomo, film to nie to samo co książka. Z chęcią wrócę do tej pisarki i przeczytam inne jej powieści.

Jedna ze słabszych pozycji pani Clark. Szybko się nudziłam, gubiłam wątek a motyw kryminalny był zepchnięty na jakiś bardzo daleki plan. Więcej było gloryfikacji pani senator niż tego, co wydarzyło się dawno temu i dlaczego dziennikarka dostaje ostrzeżenia.
Ogólnie? Nie polecam.

Plichcia | 2014-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2014

Pat Traymore jest najwyrażniej dobrą dziennikarką, bowiem to właśnie jej powierzono nakręcenie dokumentalnego filmu o życiu i pracy senator Abigail Jennings. Sprawa jest o tyle ważna, że pani senator być może już wkrótce zostanie wybrana przez prezydenta na wice-prezydenta - film może zatem przysporzyć jej większe poparcie społeczeństwa. Dziennikarka przenosi się zatem do Waszyngtonu by być bliżej pani Jennings.

W pewnym sensie przeprowadzka do Waszyngtonu jest dla Pat powrotem do przeszłości. Jako dziewczynka mieszkała tam, jej ojciec był również liczącą się osobą w politycznym światku. Jednak na rodzinnym życiu położyła się długim cieniem tragedia. Doszło w domu do tragedii w wyniku której zginęli obydwoje rodzicie Pat, a ona sama ledwo uszła z życiem. Policja skłoniła się do teorii, że to ojciec był winny i dopuścił się tak potwornego czynu. Pat jednak wierzy, że ta teoria nie jest prawdziwa i będzie się starała dotrzeć to tego, co tak naprawdę wydarzyło się w jej rodzinnym...

paula | 2013-05-03
Przeczytana: 03 maja 2013

Książka tak mnie wciągnęła,że przeczytałam ją w jeden dzień:)polecam

Ewa | 2012-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2012

„Milczący świadek” to kolejna pozycja lubianej przeze mnie autorki kryminałów, Mary Higgins Clark.
Główna bohaterka Pat, jako dziennikarka, wraca po latach do Waszyngtonu aby nakręcić program o kandydatce na wiceprezydenta Abigail Jennings. Pat zajmuje dom, który należał kiedyś do jej rodziców. Nikt nie wie, że ta słynna dziennikarka jest córka ludzi, którzy zginęli zastrzeleni we własnym domu. Oczywiście Pat spotyka wiele nieprzyjemnych sytuacji, gdyż jest ktoś, komu się nie podoba jej powrót w rodzinne strony. Czyżby bał się odkrycia prawdy? Nie chce aby nakręcono film o pani senator i stąd te pogróżki. Kim jest zatem tajemniczy człowiek?
Pat po wielu pogróżkach uświadamia sobie i być może nawet trochę za późno, że grozi jej niebezpieczeństwo. Jednak jej upór w dążeniu do celu i chęć poznania prawdy łagodzi jej strach przed pogróżkami. I tu muszę przyznać, że zaimponowała mi jej odwaga.
Okazuje się, że wiele osób ma tajemnice, które nie powinny wyjść na światło dzienne. Pani...

Marek Baran | 2015-12-03
Przeczytana: 05 grudnia 2014

Stopniowanie napięcia tym razem M.H. Clark nie bardzo wyszło. Trwało po prostu za długo i czytelnik czuje się już znużony zanim nastąpi eksplozja wydarzeń. Niby wiadomo, że gdzieś w tle czai się zło, że w którymś momencie ujawni się ono ale przez większość akcji jest ono głęboko ukryte i jego ujawnienie ma miejsce zbyt późno.
Fabuła, jak zwykle u Mary Higgins Clark skonstruowana bezbłędnie. Bohaterowie nakreśleni wyraziście. Jednakże od początku senator Abigail Jennings nie zyskuje sympatii czytelnika co wypacza trochę kanon kryminału czy thillera gdyż to ona w końcu wraz ze swoim zaufanym Tobym Gorgone okazują się czarnymi charakterami. Zasługą powieści jest ukazanie polityki waszyngtońskiej od strony kulis, wyjaśnienie dla niezorientowanych czytelników meandrów dochodzenia do zaszczytów i władzy/ Jednak to trochę za mało żeby książkę ocenić wysoko.

kinzetka | 2013-10-02
Przeczytana: 2010 rok

„Milczący świadek” dla odmiany, nie jest taki zły. Patricia Traymore (Patrycja Starajsiębardziej?) jako dziecko nie tylko była świadkiem tragedii swoich rodziców, ale i sama cudem uniknęła śmierci. Po latach wraca do domu, w którym ojciec najpierw zabił jej matkę, a potem siebie i postanawia przypomnieć sobie wydarzenia feralnego wieczoru. Pretekstem do powrotu jest nowa praca panny Traymore – ma zrealizować film o życiu senator Abigail Jennings. A komuś jest bardzo nie na rękę, aby ten film w ogóle powstał.
Ta opowieść jest… ciekawa i nawet trzyma w napięciu. Bohaterowie nie są nieskazitelnie dobrzy, ani też do gruntu źli. Mamy psychopatę religijnego (ten wątek mógłby być bardziej rozbudowany), medium, senatora po przejściach i jeszcze kilka osób, które są mniej lub bardziej istotne dla fabuły.
Jak zawsze, najgorzej jest u pani Clark z zakończeniem. Jest dużo huku i mało wyjaśnień. W sumie to nigdy jej zakończenia mi się nie podobały…

nadzieja | 2014-04-22
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

Jeśli lubisz dobrą sensację to ta książka Ciebie nie zawiedzie. Dobre wyważenie pomiędzy napięciem i akcją. Polecam

Tara | 2012-10-07
Przeczytana: 07 października 2012

Świetna książka, którą czytałam z zapartym tchem. :)

alice | 2012-08-27
Przeczytana: 30 sierpnia 2012

Naprawdę świetny kryminał, wciąga ;)