klasyka
marcin100

Dama pikowa autorstwa Aleksandra Puszkina wybitnego rosyjskiego pisarza i przedstawiciela romantyzmu, zaliczana jest do literatury kobiecej. Herman, młody inżynier, syn zruszczonego Niemca, jest zafascynowany grą w karty. Często siada przy stoliku, obserwując graczy przez całe noce. Sam zachowuje dystans, nie bierze kart do rąk, aby - jak mawia - nie ryzykować tego, co niezbędne, w nadziei...

Herman, młody inżynier, syn zruszczonego Niemca, jest zafascynowany grą w karty. Często siada przy stoliku, obserwując graczy przez całe noce. Sam zachowuje dystans, nie bierze kart do rąk, aby - jak mawia - nie ryzykować tego, co niezbędne, w nadziei osiągnięcia tego, co zbyteczne. Rezerwę i rozsądek zachowuje jednak do czasu. Zasłyszana anegdota o trzech wygrywających kartach rozpala jego wyobraźnię, sprawia, że za wszelką cenę chce posiąść tajemnicę owego fortelu, tajemnicę starej hrabiny, Anny Fiedotowny. Hrabina ma wychowanicę, Lizę. Za jej pośrednictwem Herman chce dotrzeć do hrabiny...

Jak myślisz uda mu się? Nie czekaj… Sprawdź to już teraz!

źródło opisu: http://www.ebooki123.pl/dama-pikowa_p634

źródło okładki: http://www.ebooki123.pl/dama-pikowa_p634

ZARAZA | 2015-09-30
Przeczytana: wrzesień 2015

To już moja druga książka z kolekcji Hachette. Tym razem czytelnicy dostali zbiór czterech historii Aleksandra Puszkina. Przejdźmy zatem do oceny każdej z osobna ;)

"DAMA PIKOWA" - 8/10
Historia bardzo ciekawa, krótka, z dobrze zarysowanymi postaciami, z dobrym zakończeniem. Historia z morałem, niezwykle klimatyczna. "Dama pikowa" to zaledwie z 30 stron, które pochłania się bardzo szybko, to także uniwersalna historia, która pozostaje w pamięci. O to chyba chodziło. Polecam absolutnie.

"DUBROWSKI" - 9/10
Historia, która najbardziej mi się podobała. Znajdziemy tu nieszczęśliwą miłość, konflikty, tragedie, sceny z życia szlacheckiego, przewrotność losu. Polecam, bardzo dobra historia, świetnie napisana.

"MURZYN PIOTRA WIELKIEGO" - 7/10
Już od początku historia bardzo mnie zaciekawiła. Byłam ciekawa dalszych losów bohaterów. Byłam ogromnie rozczarowana, kiedy okazało się, że opowiadanie nie jest dokończone. Wielka szkoda.

"CÓRKA KAPITANA" - 6/10
To opowieść o silnej miłości...

Sagittaire | 2016-05-04
Przeczytana: 04 maja 2016

"Dama pikowa" pokazuje jak piękna może być literatura piękna.
Wszystko tu jest piękne: piękny język (nawet bym rzekła obłędny; zwłaszcza jak się czyta w oryginale), piękny pomysł, piękne zakończenie.
Ideał i niezrównany wzór, taki diamencik cudowny, brylancik.

A o czym jest ta perełka literatury światowej? Czytając wydaje się, że jest to cudne studium człowieka przeżartego trucizną hazardu (ale nie że traci pieniądze; jest ostrożny ale serce już jest zakażone tą chorobą). Tak się wydaje, aż tu na samym końcu autor robi psikusa, zatacza zgrabne kółeczko do pierwszego zdania, otwierającego opowieść i obrysowuje to kółeczko tytułem. Wtedy widać, że szyfrem do książki jest jej pierwsze zdanie, zacytowany fragment z księgi wróżb: „Dama pikowa oznacza skrytą nieżyczliwość”. A zatem to nie o hazardzie...

Jak ja uwielbiam takie zaskoczenia, układanki.
Kocham takie książki, które czyta się w godzinę, a rozgryzać je można godzin 5 i jeszcze mało.
Pięknie doprawdy pomyślany jest ten...

Ina | 2017-04-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017

Wspaniały zbiór opowiadań. Bogaty i plastyczny język. Ciekawe zwroty akcji, zaskakujące zakończenia oraz w sposób wiarygodny charakterologicznie skonstruowani bohaterowie. Pomimo trudności losu, jakie spotykają bohaterów opowiadań Puszkina, pośród kolejnych ich perypetii, dostrzegamy bardzo ważną och wspólną cechę - optymizm. Każdy z bohaterów wierzy w swój szczęśliwy los.
To było moje pierwsze spotkanie z Aleksandrem Puszkiem - pomijając wcześniej przeczytane bajki i wiersze porozrzucane po różnych antologiach - jakże udane!

Kachusek | 2016-08-12
Przeczytana: 11 sierpnia 2016

Ależ wspaniale się czytało "Damę pikową"! Aż szkoda, że taka krótka..
Ciekawy klimat, napisana pięknym językiem i z zaskakującym zakończeniem.
Chcę więcej :)

Unblessed Daisy | 2014-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2014

Bibliotekarka była bardzo miła i zaczęła wychwalać romanse Puszkina, kiedy zobaczyła, co wypożyczam, po czym zaczęła ostro i z miłym uśmiechem krytykować dzisiejsze "romansidła". :D
Najlepsze było jednak to (i nie omieszkałam jej o tym potem powiedzieć), że to była pierwsza książka Puszkina, jaką kiedykolwiek wypożyczyłam.

Damę pikową bardzo chciałam przeczytać, bo sądziłam, że skoro ktoś zrobił z niej operę, to stwierdziłam, że na pewno nie pożałuję, jeśli zawieszę na niej oko. Okazało się, że to nowela, a ja akurat szukałam czegoś cieniutkiego na święta, bo chyba bym oszalała czytając jedynie "Lalkę" i "Zbrodnię i karę" do końca tego roku.
Skończyłam ją po półtorej godziny i jestem skłonna pokłonić się Aleksandrowi Puszkinowi.
Ostatecznie trochę mnie rozgniewał ten cały Herman, ale dobrze, że chociaż Liza dobrze skończyła.
Książka mnie nie rozczarowała, a nawet przeciwnie, co ostatecznie przekonało mnie, żeby dać sobie na trochę spokój ze współczesną literaturą, często bardziej...

BetiFiore | 2016-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Lubię rosyjskich klasyków. Nie zawiodłam się, wybierając to krótkie dzieło Puszkina. Zakończenie z jednej strony zaskakujące, ale czy jednak nie tego się można było spodziewać? ;)

yodapl | 2013-12-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kindle
Przeczytana: 01 grudnia 2013

Jakim kosztem chciałbyś się wzbogacić? Możesz poznać zwycięską, zaklętą kombinację kart, ale łatwo jej nie zdobędziesz. Opłaca się skrzywdzić innych, by zyskać bogactwo? I czy wszystko to nie pachnie podejrzanie?

Powiem szczerze- utwór poznałem przez absolutny przypadek. Kupiłem sobie czytnik e-booków i szukałem czegoś darmowego, żeby go sobie wypróbować. Ściągnąłem "Damę pikową"- krótkie, klasyczne opowiadanie Aleksandra Puszkina, po którym nie spodziewałem się dużo.

A okazało się bardzo przyjemne. Jest klimat, są zgrabnie narysowani bohaterowie, jest końcowy twist (nie domyśliłem się go, zwalam na to, że była późna godzina, gdy skończyłem czytać); jest morał i przewrotność losu (trolling losu można rzec).

Polecam, zwłaszcza, że nie trzeba odwiedzać sklepu Chomika, by mieć "Damę" za free. 180-letnia interpunkcja i słownictwo nie męczą, całość wciąga, a koniec utworu wywołuje uśmieszek na twarzy czytelnika :)

Kasiek m | 2017-08-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017 rok
Przeczytana: 19 sierpnia 2017

Na jednej z grup mamy teraz tydzień z literaturą rosyjską, to postanowiłam upiec trzy pieczenie, na jednym ogniu. Bo po pierwsze rosyjska literatura, po drugie klasyka, a po trzecie trup z półki bo akurat Puszkin już swoje odleżał przy łóżku. Wprawdzie miał być czytany Jeździec miedziany, ale akurat wyjęła mi się Dama pikowa a że to taki klasyk, którego grzech nie znać to się wzięłam. A… opowiadanie ma jakieś czterdzieści stron, więc jeden wieczór i po krzyku.

Krótkie opowiadanie opisuje historię Hermana, roztropnego Niemca, który bywając w kasynach jednak nie gra. Jednego wieczoru słyszy historię o pewnej tajemnicy związanej z kartami. Postanawia u źródła dowiedzieć się o sekrecie trzech kart i zaczyna wystawać pod oknem pewnej hrabiny. Czy przyniesie mu to upragniony sukces?

Opowiadanie, to właściwie krótkie opowiadanko, więc nie ma co się rozpisywać. Siły nadnaturalne, podstęp i intryga. Czyta się prędko, ale mnie nie porwało. Chociaż… wiadomo byłam ciekawa, jaka to...

Chlorofil88 | 2014-02-18

Bardzo ciekawie skonstruowana historia. Pierwsze moje spotkanie z twórczością Puszkina, ale zapewne nie ostatnie:)Polecam, czyta się bardzo przyjemnie, a drobne 40 stron kryje całe morze mądrości.

Shahrivar | 2013-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przewrotna opowieść o dążeniu do materialnego celu, który szczęścia nie daje. Brawa dla hrabiny! Objawiła pazury w zakończeniu (nietrudnym do przewidzenia, ale co z tego!). ;)
Naprawdę warto przeczytać.