Światłość w sierpniu

Seria: Nike
Wydawnictwo: Czytelnik
Light in August
Jola_St

W całej galerii przeróżnych osobowości, powołanych do życia w tej powieści, targanych przez nienawiść, samotność, brak skrupułów, moralności, w tym całym czarnym, plugawym życiu zdarza się jednak jasność - Lena i Byron. Lena po swoje "światło" szła pieszo wiele mil w zaawansowanej ciąży, Byron nie sądził, że w jego życiu, którego jedynym sensem i celem była fizyczna praca w tartaku, doświadczy "światła", Christmas zdaje się skazany od urodzenia na "ciemność"...

Czy jesteśmy w stanie uwolnić się od swej przeszłości? Dzieciństwo kształtuje przecież naszą osobowość, nasze lęki, obawy, złość, cierpienie. Ból zadawany dziecku będzie zawsze widoczny w jego dorosłości. Tak jak w przypadku Christmasa. Jego życie poznajemy z retrospekcji, z przekazów różnych osób, daje tu o sobie znać niepowtarzalny styl pisarstwa, właściwy Faulknerowi - żonglowanie czasem, przeplatanie wspomnień i przekazywanie tego samego obrazu oczami różnych ludzi.

źródło okładki: www.antykwariat.waw.pl

książek: 2065
Ewa | 2015-10-23
Przeczytana: 22 października 2015

Ponura historia, tak jak ponure i brutalne były czasy niewolnictwa i po jego zniesieniu, na amerykanskim Południu.
Historia o rasiźmie, bigoterii i obłudzie białych, którzy mając na ustach słowo Boże, ziali fanatyczną nienawiścią do "czarnych podludzi". To panorama społeczeństwa, w którym należy się określić, czy jest się białym czy czarnym, gdyż nie ma miejsca na brak przynależności czy łączenia poglądów.
Jeden z bohaterów nie może odnaleźć swojej tożsamości, nosi w sobie piętno Murzyna, będąc w 1/4 krwi murzyńskiej, choć wygląda i żyje jak biały.
Doświadczenia z okresu dzieciństwa , brak rodziców , surowy i fanatyczny opiekun, wypaczają mu charakter. Jego życie to ciągła ucieczka i pogarda dla jednych i drugich, co ostatecznie doprowadza do tragedii.
To opowieść o miłości i poddaniu, a także uległości kobiet wobec mężczyzn, poniżaniu i sprowadzaniu je do roli przedmiotu i narzędzia Szatana.
Autor snuje swoją brutalną opowieść w trudny i pokrętny sposób ale jakże...

Wioletta | 2017-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2017

Najbardziej wymagający autor jakiego czytam. Zaczęłam od "Absalomie, Absalomie", po którym wiedziałam, że chcę przeczytać wszystko, potem "Wściekłość i wrzask" i teraz "Światłość w sierpniu".
Każde zdanie, a nawet pojedyncze słowo to wirtuozeria. Wymaga skupienia, pozwala się zachwycać, łapać w nozdrza, zmusza do powracania, powtarzania co dopiero przeczytanych tychże, nie, nie zawsze zmusza, sprawia też, że to ja sama łaknę czytać te zdania wiele razy. Drżę, drżę z napięcia, drżę ze strachu, drżę z emocji, przyjmuję ciosy.

Jefferson. Droga. Ciemność. Blask
"Cicho! Szszszszszszszszszszsz! Cicho! Cicho!"
Nie ma co mówić więcej. Czytajcie i aby nikt Wam nie przeszkadzał.

czytający | 2018-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

Światłość sierpnia przyszła jako dzika i bezwstydna niesprawiedliwość. Nadeszła jako konflikt białej i czarnej krwi, przypieczętowany chęcią zbrodni. Pojawiła się, głosząc wyższość jednej z ras i fałszywie nazwała to zaprowadzaniem porządku. Ten wyidealizowany stan społecznej równowagi brzmiał w jej ustach jak remedium na wszystkie bolączki świata. W rzeczywistości był cuchnącym ściekiem do którego spływają najgorsze emocje wyprodukowane przez człowieka. Na imię miał rasizm i nie zwracał uwagi na czynione przez siebie zło. Prześladował wiele pokoleń i po dzień dzisiejszy nadal panoszy się na świecie.

Gorąco, duszno i parno. To nie tylko atmosfera upalnego warszawskiego lata na przełomie lipca i sierpnia tego roku. Bo takie same odczucia mam po przeczytaniu hipnotyzującej swym stylem powieści Williama Faulknera. "Światłość w sierpniu" przypomina mi ropiejący wrzód ksenofobii, zakorzeniony gdzieś na amerykańskim południu. Na kartach książki jest czymś dalekim, niedotykającym nas...

Marcin | 2014-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

“Każdy człowiek posiada przywilej niszczenia siebie tak długo, jak długo nie rani przy tym nikogo innego i póki żyje sam, wykorzystując tylko siebie…”*

William Faulkner umarł po sześćdziesięciopięcioletnim życiu i zostawił dla świata kilka tomów poezji, esejów, nowel oraz kilkanaście powieści. “Światłość w sierpniu” napisał w roku 1932.

Powieść wybitna. Ciężka, brutalna, prawdziwa. Świat ciosany twardymi literami i zwykłymi gębami mieszkańców Jefferson, gdzieś na południu Stanów. Rzeczywistość absolutnie skrajna - zdolna podobnież do nienawiści i miłości, ciężko wyznać - nigdy do obu naraz. Niewiele w powieści jest postaci, które są przeciętne. Ktoś, kto w świecie, który gardzi Murzynami, nazywając ich “czarnuchami”, którzy do Białych mają obowiązek mówić per “pan/pani”, ktoś kto na tę niewolę “podludzi” się nie zgadza, sam zostaje nazwany “skurwysynem, tym przeklętym skurwysynem”. Pierwszoplanowi bohaterowie to częściej mężczyźni - w tej niespełna czterystu stronicowej powieści...

Feanor | 2011-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2011

Powieść wybitna. Brutalna sekcja amerykańskiego Południa, szczególnie w kontekście traumy postniewolniczej, którą Faulkner eksponował w swoich książkach. Autor z sobie właściwą precyzją, rysuje obraz mentalności południowców, pełen bigoterii, rasizmu i poczucia wyższości nad resztą świata.

Gosia | 2013-05-10
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 06 maja 2013

Proza tego autora nie przekonała mnie. Nie wiem czy sięgnę jeszcze po jakąś jego książkę.

oliwa | 2013-10-07

Powieść Faulknera zaczyna się od dziewczyny i na dziewczynie kończy. Lena przemierza południowe Stany w poszukiwaniu mężczyzny, który jest ojcem jej dziecka. Wszyscy, którym opowiada swoją historię, wiedzą, że facet zwiał, i tylko Lena wydaje się tego nieświadoma - po prostu jego wiadomość do niej nie dotarła, zagubiła się gdzieś po drodze, razem z tymi, którzy mieli ją przekazać.
Bohaterowie „Światłości w sierpniu” - Lena, Byron Bunch, Joe Christmas i inni - są napędzani irracjonalnymi motywami. Ich pragnienia niosą w sobie zapowiedź katastrofy, ich własnej lub innych ludzi. Wiadomo, że to się wszystko nie może dobrze skończyć.
A jednak jest to jedyna ze znanych mi powieści Faulknera, która jest jakoś optymistyczna. Tragedia wisi w powietrzu, jest nie tylko spodziewana, ale wręcz wyczekiwana. Faulkner ociera się o mitologiczne opowieści, te o przeznaczeniu, które musi się dokonać, żeby wrócił spokój. Ale też zostawia czytelnika z nadzieją. Zaczyna od podróży i na podróży kończy,...

Lea | 2016-09-20
Przeczytana: 19 września 2016

Powieść oddaje mentalność amerykańskiego Południa końca XIX w. Jest to świat bigotów i obłąkańców. Autor ukazuje tu wpływ dzieciństwa spędzonego w takim środowisku, na dalsze życie.
Narracja charakterystyczna dla Faulknera - autor urywa niektóre sceny w najważniejszych momentach, by, gdy już do nich powróci, kontynuować je z perspektywy innej osoby.

Miałem może z 17 lat kiedy czytałem tę książkę. Byłem radosnym, głodnym życia szczeniakiem. Wierzyłem w świat i ludzi. Czytałem dużo i szybko. Przeważnie w 2 góra 3 popołudnia było po książce. "Światłość" czytałem miesiąc. Niektóre zdania mieliłem po dwa razy. Nie mogę powiedzieć, że to była radosna lektura. Zwłaszcza dla nastolatka. Trudno mi było uwierzyć w naiwność głównej bohaterki, nie mogłem pogodzić się z podłością faceta, który ją zostawił. Wrażenie było tym większe, że styl Faulknera jest dla mnie raczej mało emocjonalny i to kontrastowało z moimi odczuciami. Patrząc z perspektywy lat i doświadczeń podzielam Faulknera rozczarowanie światem, które zawarł nie tylko w tej, ale też innych książkach.

Tadeusz Pawłowski | 2014-09-18
Przeczytana: 17 września 2014

"Światłość w sierpniu" to druga książka Faulknera, która przeczytałem. Pierwsza to "Absalomie, Absalomie", którą przeczytałem dwa razy i jeszcze nie raz po nią sięgnę. Co tu dużo mówić - "Światłość" to pozycja wybitna - książka wyrafinowana, wysmakowana, a jednocześnie trudna w odbiorze. Choć w zasadzie mówi o dość pospolitych sprawach, to sposób, w jaki to czyni, wszystko zamienia w czary.

Faulkner to mistrz słowa, długich zdań, zawiłych konceptów, wyrafinowanych zestawień. Przede wszystkim potrafi każdą postać zaczarować tak, że nabiera cech niemal mitycznych - czy to będzie pokątny handlarz alkoholem, kaznodzieja ze skrzywioną wizją siebie czy wiejska dziewucha, która taszczy "przychówek sobotniego wieczoru". Niezwykłe jest to, jak postacie te do samego końca odkrywają swoje tajemnice - nie jakieś wielkie, ale przedstawione jak coś ostatecznego, kosmicznego. Najpierw dowiadujemy się czegoś o postaci, następnie dołączają się inne chóry i dopiero na samym końcu możemy powiedzieć,...