Światłość w sierpniu

Seria: Biblioteka Czytelnika
Wydawnictwo: Czytelnik
Light In August
klasyka

Czy jesteśmy w stanie uwolnić się od swej przeszłości? Dzieciństwo kształtuje przecież naszą osobowość, nasze lęki, obawy, złość, cierpienie. Ból zadawany dziecku będzie zawsze widoczny w jego dorosłości. Tak jak w przypadku Christmasa. Jego życie poznajemy z retrospekcji, z przekazów różnych osób, daje tu o sobie znać niepowtarzalny styl pisarstwa, właściwy Faulknerowi - żonglowanie czasem, przeplatanie wspomnień i przekazywanie tego samego obrazu oczami różnych ludzi.

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

jsulav | 2019-10-17
Przeczytana: 17 października 2019

Nie ma w tej książce ani jednego wersu za dużo, ani za mało. Ma cudowny talent do budowania czegoś, co mogłoby się wydawać przypadkowym zlepkiem 2-3 w miarę zwykłych zdań ekspozycyjnych, ale po dwóch sekundach od przeczytania ich, nagle świecą ci się oczy i jesteś w estetycznym niebie.

Dropsique | 2019-09-22
Przeczytana: 22 września 2019

Bardzo męcząca lektura, zarówno w fabularnej, jak i literackiej warstwie.

I gdzieś w tyle głowy mam wrażenie, że niewiele się w ludziach zmieniło od tamtych czasów. I jest to najbardziej przerażające. Męczące, jak nieodrobiona praca domowa.

AnnaKowalik | 2019-08-22

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Sięgając po książkę tego noblisty mamy pewność, że nie zmarnujemy czasu. Klimat powieści to klimat Ameryki, w której kolor skóry wyznacza nasz status społeczny. Główny bohater jest pomiędzy. Może uchodzić za Włocha lub Hiszpana, ale gdy na jaw wychodzi, że jest mulatem budzą się demony. Jest to proza wybitna, gdzie wszystko jest dopracowane w najmniejszym szczególe.

czytający | 2018-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

Światłość sierpnia przyszła jako dzika i bezwstydna niesprawiedliwość. Nadeszła jako konflikt białej i czarnej krwi, przypieczętowany chęcią zbrodni. Pojawiła się, głosząc wyższość jednej z ras i fałszywie nazwała to zaprowadzaniem porządku. Ten wyidealizowany stan społecznej równowagi brzmiał w jej ustach jak remedium na wszystkie bolączki świata. W rzeczywistości był cuchnącym ściekiem do którego spływają najgorsze emocje wyprodukowane przez człowieka. Na imię miał rasizm i nie zwracał uwagi na czynione przez siebie zło. Prześladował wiele pokoleń i po dzień dzisiejszy nadal panoszy się na świecie.

Gorąco, duszno i parno. To nie tylko atmosfera upalnego warszawskiego lata na przełomie lipca i sierpnia tego roku. Bo takie same odczucia mam po przeczytaniu hipnotyzującej swym stylem powieści Williama Faulknera. "Światłość w sierpniu" przypomina mi ropiejący wrzód ksenofobii, zakorzeniony gdzieś na amerykańskim południu. Na kartach książki jest czymś dalekim, niedotykającym nas...

Algoforos | 2018-05-20
Przeczytana: 13 maja 2018

Nic lepszego w tym półroczu nie przeczytałem i pewnie już nie przeczytam.

Jest w prozie Faulknera coś demonicznego. Sprawia on wrażenie, jakby nie do końca znał swoich bohaterów i nie wiedział, czego można się po nich spodziewać. O ile u Hugo (wiem, dziwnie porównywać tych dwóch autorów, ale to dobrze zilustruje problem, który mam na myśli) postacie są jak pacynki, całkowicie uzależnione od wszechwiedzy i wszechwładzy narratora, Faulkner prowadzi narrację bardziej jak szalony naukowiec, eksperymentujący na szczurach: poddaje je różnym bodźcom i obserwuje reakcje. Traktuje z nieludzkim, zimnym okrucieństwem, pochyla nad nimi z niespotykaną czułością i troską, rozpina między cichą rezygnacją i heroizmem. Wszystko jest mocno osadzone we współczesnych mu realiach. Jest w tym brutalność, poczucie nieuniknionej klęski, a jednocześnie - za sprawą języka - niezwykłe piękno.

Christmas, Lena, Brown, pastor Hightower, Byron zostaną ze mną na długo, być może już na zawsze. Szkoda, wielka...

Pavvvel | 2018-03-09

Babka Celina w "Domu kobiet" Nałkowskiej mówi: "pomiędzy człowiekiem a człowiekiem jest ciemność". Szukałem tej "światłości" u Faulknera, ale nie znalazłem...

MaCh123 | 2017-09-14
Przeczytana: sierpień 2016

Polecam powieść czytać w pełnym słońcu lata, gdy pot kropli się na czole pod słomkowym kapeluszem. Bardzo podoba mnie się sposób w jaki w toku lektury poznajemy bohaterów. Do dziś po głowie kołacze mi się genialny cytat, który naznaczył dla mnie postać Christmasa - "To bardzo ryzykowny wyraz twarzy do noszenia w miejscu publicznym".

clmd | 2017-08-29
Przeczytana: sierpień 2017

Światłość w sierpniu to gwałt na psychice.
Z jednej strony czyta się ciężko, brnie przez pokrętne osobowości z trudem, praktycznie każdego kolejnego bohatera "chce się zabić". Fabuła bez wyraźnej chronologii też nie ułatwia lektury.
Z drugiej strony Faulkner wielkim pisarzem był. Kreatywnością w konstrukcji postaci niewielu mu dorównuje, na próżno tego szukać we współczesnej literaturze.
Niech będzie, że czytanie tejże książki to masochistyczna przyjemność, ale przyjemność, polecam gorąco.

Wioletta | 2017-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2017

Najbardziej wymagający autor jakiego czytam. Zaczęłam od "Absalomie, Absalomie", po którym wiedziałam, że chcę przeczytać wszystko, potem "Wściekłość i wrzask" i teraz "Światłość w sierpniu".
Każde zdanie, a nawet pojedyncze słowo to wirtuozeria. Wymaga skupienia, pozwala się zachwycać, łapać w nozdrza, zmusza do powracania, powtarzania co dopiero przeczytanych tychże, nie, nie zawsze zmusza, sprawia też, że to ja sama łaknę czytać te zdania wiele razy. Drżę, drżę z napięcia, drżę ze strachu, drżę z emocji, przyjmuję ciosy.

Jefferson. Droga. Ciemność. Blask
"Cicho! Szszszszszszszszszszsz! Cicho! Cicho!"
Nie ma co mówić więcej. Czytajcie i aby nikt Wam nie przeszkadzał.

Mohiko | 2017-02-02
Przeczytana: 2015 rok

Porywająca. Pod każdym względem.
Przeczytana dwukrotnie w odstępie dziesięciu lat. Pewnie nie po raz ostatni.