Zaburzony umysł. Co nietypowe mózgi mówią o nas samych
- Kategoria:
- nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
- Tytuł oryginału:
- The Disordered Mind
- Wydawnictwo:
- Copernicus Center Press
- Data wydania:
- 2021-04-27
- Data 1. wyd. pol.:
- 2020-02-12
- Liczba stron:
- 351
- Czas czytania
- 5 godz. 51 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788378865766
- Tłumacz:
- Dariusz Rossowski
Dlaczego matematycy przejawiają częściej cechy autystyczne? W jakim stopniu decyzje moralne są uwarunkowane przez biologię? Czy psychoterapia może zmieniać strukturę układu nerwowego? W jaki sposób indywidualne poczucie „ja” wyłania się z fizycznej materii mózgu?
To tylko niektóre z kwestii, jakie w swojej najnowszej książce porusza noblista, jeden z pionierów współczesnej neuronauki, profesor Eric R. Kandel. Szczegółowo opisuje zakłócenia procesów mózgowych, skutkujące trapiącymi ludzkość zaburzeniami, takimi jak: autyzm, depresja, choroba afektywna dwubiegunowa, schizofrenia, choroby Alzheimera i Parkinsona czy zespół stresu pourazowego.
Kandel przybliża każde z tych zaburzeń, podaje historię ich diagnozowania i metod leczenia oraz omawia najnowsze badania z zakresu genetyki, neurochirurgii i farmakologii. Przekonuje, że badając zakłócenia pracy mózgu, pogłębimy swoją wiedzę o myśleniu, odczuwaniu, pamięci i kreatywności każdego z nas, a dogłębne zrozumienie zaburzeń pozwoli zmierzyć się z wielkim pytaniem, w jaki sposób miliardy neuronów generują świadome „ja”.
Przystępnie napisana, fascynująca lektura. - „The Washington Post”
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 1 523
- 560
- 113
- 71
- 32
- 19
- 19
- 18
- 18
- 10
OPINIE i DYSKUSJE
Przyjrzenie się „Zaburzonemu umysłowi”, warto zacząć od paru słów na temat jego autora. Eric Richard Kandel jest lekarzem, specjalizującym się w psychiatrii, neurobiologii i psychoanalityce. Jest to istotne, gdyż współcześnie na rynku można znaleźć wiele książek z pogranicza medycyny i zdrowia (czy to fizycznego czy psychicznego),które zawierają informacje wątpliwej jakości. Tutaj sytuacja wygląda o tyle inaczej, że profesor Kandel jest również zdobywcą Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (rok 2000),co sprawia, iż jego dzieła możemy uznać za wiarygodne i rzetelne.
Budowa utworu jest dosyć typowa. Dysponujemy 11 rozdziałami, z których każdy opisuje inny temat, zaczynając od wprowadzenia do tematu układu nerwowego, poprzez opisanie konkretnych zaburzeń psychicznych, kończąc na bardziej złożonych zagadnieniach, takich jak świadomość. Podjęcie się w jednej książce tylu zagadnień ma swoje dobre i złe strony. Z jednej strony, książka wprowadzając nas w dane zagadnienia pozwala od razu je porównać (np. biologiczny przebieg choroby Parkinsona a schizofrenii). Z drugiej jednak strony, przy takiej obszerności tematów nie zgłębia ich w pełni, a niektóre rzeczy uogólnia. Jednakże mając tego świadomość, dzieło możemy traktować jako punkt wyjścia do dalszych dociekań. Jednocześnie dawka informacji, którą po lekturze posiądziemy, może nam w zupełności wystarczyć.
Tutaj warto zastanowić się do kogo książka jest skierowana. Moim zdaniem docelową grupą odbiorców są osoby już z pewną wiedzą biologiczną (szczególnie z obszarów budowy komórki, genetyki i układu nerwowego). W utworze dostrzegam bowiem pewną dwojakość. Autor niektóre zagadnienia wyjaśnia zupełnie od podstaw (m.in. czym są neurony),inne opisuje bez większego kontekstu (np. przesyłanie impulsu nerwowego),potem przechodząc do zagadnień o wiele bardziej skomplikowanych, jakimi są biologiczne aspekty chorób psychicznych i je również opisuje trochę niepełnie (o rozwinęłam powyżej). Tak więc do „Zaburzonego umysłu” zalecam podchodzić z pewnym stopniem obeznania w tematyce, a pewne nieścisłości doczytywać, aby lektura była bardziej satysfakcjonująca.
Wskazane jest również zaznaczenie, iż książka koncentruje się na aspekcie biologicznym właśnie. Co prawda można w niej znaleźć fragmenty odchodzące od stricte spojrzenia biologicznego, jednakże są one dosyć krótkie i moim zdaniem widać, iż nie są napisane przez osobę, która na co dzień psychologiom się zajmuje. Dla osób interesujących się tą mniej dostrzegalną, a bardziej mentalną stroną zaburzeń, księżna może okazać się rozczarowująca, lecz warto pamiętać, iż celowo skupia się ona właśnie na fizjologii. Ponownie, wiedzę bardziej psychologiczną można zaczerpnąć z innych dzieł, po przeczytaniu omawianej pozycji.
Przechodzą do mojego subiektywnego odbioru książki, muszę przyznać, że nie był on zbyt pozytywny. Czytanie szło mi bardzo mozolnie, a wejście w opisywane tematy wydawało się niemożliwe. Po pierwszym czytania ilość informacji, które przyswoiłam, była tak mała, że zdecydowałam się zabrać się za dzieło ponownie. Podczas drugiego kontaktu z tekstem zaczęłam go przerabiać tak, jakbym miała być z niego przepytana, przypominało więc to bardziej naukę niżeli czytanie, ale sprawiło, iż teraz moja świadomość opisywanych zagadnień jest znacznie większa. Chciałabym tutaj podkreślić, iż mogło to wynikać po prostu z trafienia na książkę w nieodpowiednim czasie i czytania jej z niewłaściwym podejściem.
Podsumowując, moim zdaniem „Zaburzony umysł” jest pozycją godną uwagi. Przed lekturą zalecałabym nabycie pewnej wstępnej wiedzy, gdyż znacząco może ona pomóc w zrozumieniu opisywanych zagadnień. Dodatkowo warto mieć świadomość, że książka skupia sią stricte na aspekcie biologicznym, pomijając część psychologiczną, by uniknąć rozczarowań. Poza tym utwór jest mocno edukujący i nawet z pewnymi oporami warto przez niego przejść 😊
Przyjrzenie się „Zaburzonemu umysłowi”, warto zacząć od paru słów na temat jego autora. Eric Richard Kandel jest lekarzem, specjalizującym się w psychiatrii, neurobiologii i psychoanalityce. Jest to istotne, gdyż współcześnie na rynku można znaleźć wiele książek z pogranicza medycyny i zdrowia (czy to fizycznego czy psychicznego),które zawierają informacje wątpliwej...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNiezłe omówienie różnorakich zaburzeń psychologicznych, szczególnie dla laików. Niestety osoby wgłębione w temat mogą mało z niej wyciągnąć.
Niezłe omówienie różnorakich zaburzeń psychologicznych, szczególnie dla laików. Niestety osoby wgłębione w temat mogą mało z niej wyciągnąć.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBardzo ciekawa naukowa ksiazka o ludzkim mózgu napisana w przystepny dla laika sposób. Polecam wszystkim dla lepszego poznania otaczającego nas świata.
Bardzo ciekawa naukowa ksiazka o ludzkim mózgu napisana w przystepny dla laika sposób. Polecam wszystkim dla lepszego poznania otaczającego nas świata.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toTrochę bardziej naukowa niż popularna. Dużo informacji, ale podatek dość podręcznikowo.
Trochę bardziej naukowa niż popularna. Dużo informacji, ale podatek dość podręcznikowo.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toDoskonała pozycja. Idealna dla wszystkich, którzy lubią "wiedzieć i rozumieć". Opisane jest tu bardzo szerokie spectrum zagadnień od depresji, przez nałogi do świadomości. Cała książka napisana jest językiem przystępnym, przyjaznym dla każdego. Jaki ja mam wniosek po tej lekturze? Wszyscy jesteśmy mniej lub bardziej zaburzeni i BARDZO DOBRZE. Czlowiek nie jest produktem masowym. Jesteśmy różni i to warunkuje nasz rozwój. Zdecydowanie polecam tę lekturę.
Doskonała pozycja. Idealna dla wszystkich, którzy lubią "wiedzieć i rozumieć". Opisane jest tu bardzo szerokie spectrum zagadnień od depresji, przez nałogi do świadomości. Cała książka napisana jest językiem przystępnym, przyjaznym dla każdego. Jaki ja mam wniosek po tej lekturze? Wszyscy jesteśmy mniej lub bardziej zaburzeni i BARDZO DOBRZE. Czlowiek nie jest produktem...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toJakiś czas temu sięgnęłam po pozycję "Zaburzony umysł. Co nietypowe mózgi mówią o nas samych" Erica R. Kandela. Tematy z pogranicza neurodydaktyki oraz szeroko pojmowanej psychologii od wielu lat niezwykle mnie zajmowały i wielokrotnie w swojej pracy zawodowej starałam się dowiedzieć czegoś więcej na temat funkcjonowania atypowych mózgów.
Książkę Kandela zdecydowanie polecam wszystkim, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej na temat autyzmu, depresji, schizofrenii lub choroby dwubiegunowej.
Jest świetnie napisana i w przystępny sposób opisuje mechanizmy wielu zaburzeń, które dawniej omylnie traktowano jako szaleństwo lub symptomy opętania. Bardzo wartościowa lektura, a czyta się ją ekspresowo.
Jakiś czas temu sięgnęłam po pozycję "Zaburzony umysł. Co nietypowe mózgi mówią o nas samych" Erica R. Kandela. Tematy z pogranicza neurodydaktyki oraz szeroko pojmowanej psychologii od wielu lat niezwykle mnie zajmowały i wielokrotnie w swojej pracy zawodowej starałam się dowiedzieć czegoś więcej na temat funkcjonowania atypowych mózgów.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążkę Kandela zdecydowanie...
🧠 Czy to, jacy jesteśmy, zależy tylko od nas, czy może w naszym mózgu są zapisane wzorce zachowań, których nie jesteśmy w stanie zmienić?
Czy zaburzenia takie jak autyzm i choroba afektywna dwubiegunowa mogą być zapisane w genach?
Czy jeśli nałogi takie jak palenie papierosów czy alkoholizm mogą „przechodzić” z osoby na osobę?
Czy mózgi psychopatycznych więźniów różnią się czymś od mózgów innych ludzi?
Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te, jak i wiele innych pytań- sięgajcie po „Zaburzony umysł”
🧠 To niewątpliwie jedna z tych pozycji na mojej półce, w których widnieje najwięcej znaczników, dopisków i zaznaczeń. Mało tego, podczas lektury robiłam notatki, do których obecnie często wracam. Ogromnym plusem tej książki jest fakt, że została ona napisane przez amerykańskiego neurobiologa, który został uhonorowany Nagrodą Nobla w kategorii fizjologii lub medycyny, więc co do rzetelności przedstawionych tu informacji nie mam wątpliwości. Przyznam, że wciągnęłam się w tę wędrówkę po ludzkich mózgach niczym w dobrze napisany thriller. Neurologia i psychiatria to jedne z tych dziedzin medycyny, które od zawsze mnie interesowały, a teraz zafascynowałam się nimi jeszcze bardziej.
🧠 Trochę ciężko mi obiektywnie ocenić, czy „Zaburzone umysły” będą odpowiednie i ciekawe dla każdego. Sama na codzień mam do czynienia z różnego rodzaju medycznymi i anatomicznymi terminami, więc trudno mi stwierdzić, czy dla każdego język jakim została napisana ta książka będzie zrozumiały i przystępny. Natomiast wydaje mi się, że jeśli kiedykolwiek chociaż trochę interesowaliście się ludzkim umysłem i jego tajemnicami- koniecznie dajcie szansę tej książce.
🧠 Czy to, jacy jesteśmy, zależy tylko od nas, czy może w naszym mózgu są zapisane wzorce zachowań, których nie jesteśmy w stanie zmienić?
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toCzy zaburzenia takie jak autyzm i choroba afektywna dwubiegunowa mogą być zapisane w genach?
Czy jeśli nałogi takie jak palenie papierosów czy alkoholizm mogą „przechodzić” z osoby na osobę?
Czy mózgi psychopatycznych więźniów różnią się...
Dla osób, które dopiero zaczynają interesować się psychologią, jest to całkiem ciekawa pozycja, w której w sposób przystępny opisane jest wiele mechanizmów i sam proces działania mózgu.
Dla ludzi bardziej obeznanych w temacie, będzie to powtórka z pierwszych wykładów na studiach psychologicznych, raczej żadnych nowości i ciekawostek.
Dla osób, które dopiero zaczynają interesować się psychologią, jest to całkiem ciekawa pozycja, w której w sposób przystępny opisane jest wiele mechanizmów i sam proces działania mózgu.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toDla ludzi bardziej obeznanych w temacie, będzie to powtórka z pierwszych wykładów na studiach psychologicznych, raczej żadnych nowości i ciekawostek.
Najgorsza jest świadomość stopniowej utraty świadomości. Powolne traceniem samego siebie, gdy w końcu oczywiste szczegóły własnego jestestwa wracają tylko czasem jak flashbecki po zakrapianej imprezie. Po czym wkrótce znów ulatują w niebyt. To jeden z najbardziej perfidnych i okrutnych sposobów umierania, a zaczyna się zwykle dość niewinnie...
Naprawdę solidna literatura naukowa, podana w sposób rzeczowy i przejrzysty, choć dotyczy szerokiego spektrum zagadnień w kontekście aktualnych badań neuroobrazowych. To cenna wiedza zwłaszcza dla tych, którzy z opisywanymi tu problemami mają bliską styczność. Dla nich też uczucie przygnębienia w gratisie, ale i okruch nadziei. Medycyna przecież wciąż prężnie idzie do przodu.
Najgorsza jest świadomość stopniowej utraty świadomości. Powolne traceniem samego siebie, gdy w końcu oczywiste szczegóły własnego jestestwa wracają tylko czasem jak flashbecki po zakrapianej imprezie. Po czym wkrótce znów ulatują w niebyt. To jeden z najbardziej perfidnych i okrutnych sposobów umierania, a zaczyna się zwykle dość niewinnie...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to
Naprawdę solidna...
Mimo, że nie jestem znawcą tematu, ale książka robi wrażenie. Jak zwykle, kiedy mówimy o "amerykańskich naukowcach", mamy na myśli pewne naukowe i potwierdzone licznymi badaniami podejście do danego tematu - w tym przypadku ludzkiego mózgu. Autor wielowątkowo analizuje przyczyny różnych schorzeń natury psychicznej bądź związanych z dysfunkcjami naszego mózgu. Zapewne lektura wyda się wielu "laikom" ciężkim orzechem do zgryzienia, ale mimo wszystko można zrozumieć przyczyny aktywacji chorób typu: autyzm, choroba afektywna dwubiegunowa, choroba Alzheimera czy Huntingtona, czy wreszcie przyczynach i możliwościach leczenia zespołu stresu pourazowego... Okazuje się, że w niedalekiej przyszłości możemy działać z wyprzedzeniem i zapobiegać dysfunkcjom wynikającym z naszej genetyki. Tylko kiedy to będzie?
Mimo, że nie jestem znawcą tematu, ale książka robi wrażenie. Jak zwykle, kiedy mówimy o "amerykańskich naukowcach", mamy na myśli pewne naukowe i potwierdzone licznymi badaniami podejście do danego tematu - w tym przypadku ludzkiego mózgu. Autor wielowątkowo analizuje przyczyny różnych schorzeń natury psychicznej bądź związanych z dysfunkcjami naszego mózgu. Zapewne...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to