Szrapnel

Shrapnel
8371203942
Wojna, Absurd, Żołnierz
Arek

Osobista opowieść o wojnie widzianej oczami osiemnastoletniego żołnierza. Swego rodzaju spowiedź autora, zbiór opowieść, którymi nie dzielił się nawet z najbliższymi. Opowieści śmiesznych, choć i tragicznych, zmuszających do zastanowienia się nad absurdalnością wojny. Wharton jak zwykle pisze ciepło, po ludzku, przemawiając prosto do serc czytelników.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: Zdjęcie autorskie Ewa-Ksiązkówka

SłabyGracz | 2014-09-28

Zbiór śmiesznych i mniej śmiesznych historyjek drugowojennych z życia autora. Nie podoba mi się podejście Whartona do wojny, a szczególnie jego bardzo humanitarne traktowanie wroga, ale naprawdę wszystko w tej książce brzmi bardzo wiarygodnie. Owszem, są fragmenty rodem z wojennych filmów godnych Charlesa Bronsona, ale nawet jeśli Wharton trochę nawymyślał, to miał do tego talent. Warto zwrócić uwagę na zakończenie i znaczenie tytułu. Jest to coś co naprawdę warto poznać na własną rękę. Książka ta jest bardzo sympatycznie napisana. Czyta się łatwo, ale jednocześnie porusza poważne problemy. Ale pamiętajcie, że są one opisane z perspektywy bardzo artystycznego człowieka, który przeżywa wszystko wielokrotnie bardziej niż każda inna osoba. Można poczytać, ale jeśli chcecie poznać twórczość Williama Whartona, to lepiej poczytajcie coś wcześniejszego(ale nie "Spóźnionych kochanków", bo zakamuflowany erotyk).

PS. Spoko, że autorowi udział Polski w II WŚ kojarzy się tylko z żebrzącymi...

Ewa-Książkówka | 2011-11-26
Przeczytana: 24 listopada 2011

Williama Whartona miałam okazję poznać pierwszy raz dzięki jego (najbardziej znanej) książce pt. „Ptasiek”. Doskonale pamiętam jak dobre wrażenie wywarł on na mnie swoim dziełem, dlatego zaraz po skończonej lekturze wiedziałam już, że niedługo do niego powrócę. I tak weszłam w posiadanie „Wieści”. Zasugerowano mi jednak odłożenie tej lektury na czas okołoświąteczny (czyli już tuż, tuż). By nie musieć czekać tak długo na kolejne spotkanie z Whartonem zdecydowałam się na korzystną wymianę i tak oto przeczytałam „Szrapnela”.

Kto nie orientuje się w wojskowej terminologii niech wie, że za tytuł tej książki Whartona posłużyła nazwa pocisku wyposażonego w materiał wybuchowy. Nie trudno się zatem domyśleć, że autor tym razem postanowił podzielić się z czytelnikami opowieściami dotykającymi wojskowych realiów. Tym razem jednak nie posłużył się fikcją literacką, a historią pisaną na papierze jego własnego życia.

Już w „Ptaśku” autor pozwolił sobie na przemycenie do treści książki...

Monika | 2012-10-01
Przeczytana: 01 października 2012

Wharton jak zwykle do bólu szczery. Dobrze opisuje nie tylko okrucieństwo, ale również bezsens wojny.
"Szrapnel" to pozycja udana, jednak po mistrzowskiej "W księżycową jasną noc" ciężko wpaść w zachwyt.

Ewa-Książkówka - dziękuję :)

Inez | 2014-04-13
Przeczytana: 29 marca 2014

,,Szrapnel,, Williama Whartona, to opowiesc o wojnie widziana oczami osiemnastoletniego zolnierza. Autor tak jak zwyk pisze tak cieplo i po ludzku, ze przemawia do serc czytelnikow. Ksiazka jest zbiorem opowiesci, ktorych nie poznala wczesniej nawet najblizsza rodzina. Opowiesci sa raczej osobiste, czasem smieszne, choc i tragiczne, zmuszajace do zastanowienia nad absurdalnoscia wojny. Ksiazke odebralam pozytywnie i postrzegam ja jako swego rodzaju spowiedz autora. Czyta sie szybko i jednym tchem. Przyznam, ze dla mnie autor stal sie mistrzem prawdziwych opowiesci z lat wojny. Polecam i zachecam do przeczytania.

Patrycja Perzyna | 2013-11-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 14 listopada 2013

Hmm.. styl Whartona nie do podrobienia i za ten styl go uwielbiam.. i mimo że jest tu to wszystko co w każdej, to ciepło, to spokojne snucie ciekawych opowiesci.. to coś mi w niej przeszkadzało, taki jakby.. mus napisania tej książki, nawet jeśli to byl tylko mus wewnetrzny, potrzeba wewnetrzna - nie wiem jak było- ale wyczuwam to. I te kilka powtórzeń zdania też mi zmąciło spokój czytania.

magda | 2011-02-26

Zbiór opowiadań o wojnie widzianej oczami młodego żołnierza. Opowieści są niekiedy bardzo osobiste, podkreślają bezsensowność i tragedię wojny. Wszystko napisane bardzo przystępnym, ciepłym językiem typowym dla tego autora.

Mońcia_POCZYTAJKA | 2011-12-01
Przeczytana: 10 października 2011

Powieść opowiadająca o II wojnie światowej, ukazująca realia tamtych czasów z pozycji ludzi mieszkających w Stanach Zjednoczonych. Bohater zostaje wysłany do walki wbrew sobie samemu. Nie jest żołnierzem z powołania, trafia na front jakby za karę. Książka ciekawa pod względem psychologicznym.

Sławomir | 2013-11-16

Absolutne arcydzieło. Świetny czarny humor, rewelacyjne historie a raczej rewelacyjnie opisane. Trudno oderwać się od tej książki naprawdę. Osobiście dla mnie dodatkowym smaczkiem był fakt, że po raz pierwszy czytałem Szrapnela samemu gnijąc w tak podejrzanej i bezsensownej instytucji jak armia:) Zdecydowanie polecam (Książkę oczywiście a nie armię:))

jovitka | 2011-10-14
Przeczytana: 14 października 2011

Niby historie o wojnie, ale jak to u Whartona bywa, uśmiechnęłam się czasem ;) Uwielbiam jego styl... Każda przeczytana do tej pory jego książka jest dla mnie genialna ;)