Ciemności, weź mnie za rękę

Tłumaczenie: Andrzej Leszczyński
Cykl: Patrick Kenzie i Angela Gennaro (tom 2) | Seria: Na Celowniku
Wydawnictwo: Świat Książki
Darkness, take my hand
837391658X
intryga, detektywi, morderstwo
dona

Zdumiewająca intryga, błyskotliwe dialogi, szerokie tło społeczno-obyczajowe. Kolejną klientką sympatycznej pary detektywów, Patricka i Angeli, jest znana bostońska doktor psychiatrii. Jednej z jej pacjentek grozi irlandzka mafia. Sposób, w jaki zostaje zamordowana – ukrzyżowanie – przypomina o podobnym wypadku sprzed kilkudziesięciu lat. Wkrótce rozkręca się spirala sadystycznych zbrodni, które wstrząsają Bostonem... Doskonała, jedna z pierwszych powieści mistrza "czarnego kryminału", zafascynowanego bezwzględnym złem, tkwiącym w człowieku.

Kiwi_Agnik | 2015-10-31
Przeczytana: 30 października 2015

Rewelacyjnie rewelacyjny kryminał, który wciąga, intryguje i szokuje.

Pozycja "spycha" wszystkie sprawy na "drugi plan" i zapada głęboko w pamięć.

Mroczne scenerie pełne pułapek, nie pozwalają spokojnie odłożyć książki "na potem", trzeba doczytać, bo inaczej nie będzie można się na niczym skupić.

Polecam, bezapelacyjnie!

Ksychopata | 2015-08-24
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 20 sierpnia 2015

Kurczę...
Jak na złość to się chyba dzieje. W momencie, gdy muszę nieco odsapnąć od kryminałów i przeskoczyć sobie na inne gatunki, trafiam na takie, które strasznie mnie ciekawią.
Tak samo działo się z ostatnimi dwoma kryminałami Nessera, które wciągały mnie w coraz większym stopniu, z każdą przeczytaną stroną. Tak samo dzieje się i teraz.
Cóż mam zrobić.
Postanowiłem sobie, że ten kryminał Dennisa Lehane'a będzie ostatnim przystankiem przed tym moim odpoczynkiem. Żeby książka mi nie obrzydła, dawkowałem ją sobie jak nigdy..., 40, 50 stron, nie więcej...
Przez to, jak na mnie czytałem ją dosyć długo, lecz gdy doszedłem do połowy książki, wówczas nie mogłem się od niej oderwać. Dźwig by miał problemy, by mnie od niej odczepić. Wyobraźnia wręcz mi wrosła w tę kryminalną historię...
Do połowy książki kryminał ok, lecz nic więcej poza tym ok..., dupy nie urywał jak to moja siostra często zwykła mówić. Poprawnie skrojony kryminał, ale dla mnie to jest za mało. Trzeba czegoś więcej.
W...

MartaKu | 2015-12-26
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 22 grudnia 2015

W porównaniu do pierwszej cześci ta bardziej mnie wciągnęła.Jest bardziej tajemnicza,bardziej mroczna,jest więcej dreszczyku. Czasami zachowywałam się jak małolata, bo gdy przeczytałam jakiś straszny fragment i było już ciemno za oknem to oblatywał mnie strach i bałam się chodzić sama po pustym domu. Fabuła nie jest jakaś szałowa, ale książka jako całość jest naprawdę dobra.

Eli1605 | 2017-08-15
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 15 sierpnia 2017

Lubię thrillery, kryminały i książki sensacyjne, ale tę powieść Lehane ciężko mi się czytało. To moje pierwsze spotkanie z tym autorem i było w tej książce wszystko: zabójstwa, brutalność ( chwilami zbyt przesadna), śledztwo, elementy prywatne, miłość, zazdrość , strach i zaskoczenie itd. ale czuję jakiś niedosyt. I jednak mimo, że tym razem zaczęłam od drugiego tomu to nie będę szukała pierwszego. Chyba, że sam wpadnie mi w ręce, wówczas jak każdą książkę zapewne ją przeczytam.

Bastard | 2014-07-13
Przeczytana: 11 maja 2014

7/10 – BARDZO DOBRY

Patrick Kenzie i Angela Gennaro otrzymują zlecenie od doktor psychiatrii Diandry Warden, która obawia się o swoje życie. Wszystko wskazuje na to, że to bostońska mafia grozi kobiecie śmiercią. Detektywi postanawiają zbadać sprawę, szybko jednak odkrywają, że nie jest ona tak oczywista jakby się wydawało. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy w mieście pojawia się seryjny morderca krzyżujący swoje ofiary. Czy obie sprawy coś łączy? Aby rozwiązać zagadkę, Kenzie i Gennaro będą musieli zagłębić się w mroczne tajemnice z przeszłości.

Pierwsze co rzuca się w oczy to fakt, że druga część serii kryminalnej o przygodach pary detektywów jest książką zdecydowanie bardziej mroczną niż inaugurująca cykl powieść pt. „Wypijmy, nim zacznie się wojna”. Tym razem mamy do czynienia z ponurym thrillerem, który od samego początku wyróżnia się niepokojącą atmosferą oraz szybkim tempem akcji. Zmianę nastroju w porównaniu do poprzedniej części można zauważyć również w...

luelle | 2016-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2016

Uwielbiam Lehane'a, ale tą powieścią mnie rozczarował. Jest płytka. Mam wrażenie, że autor położył nacisk na fabułę i skoncentrował się na typowych dla thrillera zagraniach: mnóstwo napięcia i grozy; najistotniejsze sceny rozgrywają się w nocy (oczywiście przy ataku gwałtownego wichru i deszczu, a prądu - jakżeby inaczej! - brak); zupełnie wyzuty z człowieczeństwa psychopata; pełno twardzieli, którzy cali zakrwawieni, z połamanymi kośćmi, skruszoną szczęką i szpikulcem wrażonym w oko jeszcze dyskutują i spluwają z pogardą dla przeciwnika; w kluczowych momentach czytelnik musi być paraliżowany lękiem o dzieci (ten motyw zawsze chwyci przecież za serce)... Można by powiedzieć, że w takim razie jest tu wszystko, co być powinno. Tak. Ale nagromadzone w takiej przesadnej ilości, że aż przestaje działać. I powtórzę: jakieś takie to płytkie... A może nie tyle płytkie, ile sztampowe i ograne. Mimo wszystko napisane dobrze (aczkolwiek inne jego powieści, które poznałam, napisane są...

Czytoholik_pl | 2017-12-29
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 28 grudnia 2017

Po przeczytaniu bardzo wciągającej powieści "Wypijmy, nim zacznie się wojna", nie mogłem się oprzeć, by jak najszybciej sięgnąć po drugą część przygód pary detektywów - Patricka Kenziego i Angeli Gennaro. Wiedziony przeczuciem, że kolejny tom będzie co najmniej tak samo dobry, wziąłem książkę czym prędzej w ręce. Co najistotniejsze, nie zawiodłem się. "Ciemności, weź mnie za rękę" to kawał dobrej rozrywki.

>>„Chodź”, powiedziała Ciemność, „chodź ze mną”, ale Ja byłem za słaby, gniłem, nie mogłem się nawet dźwignąć na kolana, powiedziałem więc: „weź Mnie za rękę, Ciemności, zabierz Mnie stąd”, i Ciemność tak właśnie zrobiła.<<

Akcja w książce rozpoczyna się dość nietypowo. Bowiem najpierw czytelnik dowiaduje się co nieco o tragicznym w skutkach finale pewnego śledztwa, by dopiero później przenieść się w czasie o kilka miesięcy wstecz i zostać świadkiem tychże zdarzeń. Buduje to pewną tajemniczość i zainteresowanie, rodzi w głowie pytania o to, co mogło się zdarzyć, co sprawiło, że...

Monika | 2010-10-01
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 01 października 2010

"Zdumiewająca intryga, błyskotliwe dialogi, szerokie tło społeczno-obyczajowe" - to stanowczo za dużo powiedziane!
Czytam czasem thrillery, chociaż nie jest to mój najukochańszy gatunek literacki. Czytając "Ciemności..." nie mogłam się oprzeć wrażeniu, że autor włożył do jednej książki wszystkie wątki ze wszystkich innych thrillerów. Tak więc mamy tu oczywiście seryjnych morderców działających w zmowie i razem, mamy panią doktor psychiatrii, mafię, ukrzyżowania, tortury, przypalanie żywym ogniem, sadystów, morderców, psychopatów, analogie do zbrodni sprzed lat i - oczywiście - mamy też klownów. Oj, troszkę tego wszystkiego za dużo...

ElViento | 2016-02-17
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 16 lutego 2016

Świetna, mroczna, wciągająca książka. Akcja ani na moment nie zwalnia, zaskakujące zwroty akcji. Książka, która obok szaleństwa i przemocy, pokazuje zarówno tą jaśniejszą, jak i ciemniejszą stronę miłości i przyjaźni, więzi, które cementują ludzi na dobre i złe. Polecam, nie można się oderwać!

majek | 2014-03-10
Przeczytana: 09 marca 2014

Mroczna, ciężka, sadystyczna, bardzo przerażająca.. ale o dziwo (językowo) czyta się ją nawet nieźle.
W "Ciemności.." Autor pokazuje nam mroczne oblicze ludzkiej duszy - to najbardziej okrutne i skrywane przed światem. Ciemną stronę pełną przemocy i żądzy krwi; przy okazji pytając (przez) głównego bohatera, czy każdy jest zdolny do zła i niszczenia?
Kilka razy miałam ochotę odłożyć tą książkę i do niej nie wracać. Potem przeskakiwałam kilka stron do przodu, czytałam co będzie później i wracałam do miejsca, gdzie skończyłam. I tylko dzięki takim manewrom przebrnęłam przez ten.. thriller? Może horror? Ciężko stwierdzić - zależy od momentu ;). Powiem tyle: zakończenie bardzo mi się spodobało. Reszta już tak trochę mniej (chociaż podziwiam warsztat pisarza).
Tą pozycję z czystym sumieniem mogę polecić Czytelnikom, którzy sami nie wiedzą, czy chcą poczuć strach, czy obrzydzenie. A może jedno i drugie?