Zamierające światło

Tłumaczenie: Wojciech Szypuła
Cykl: Logan McRae (tom 2)
Wydawnictwo: Amber
Dying Light

Zabite drzwi i okna, żadnej drogi ucieczki, sześcioro ludzi uwięzionych w płonącym domu. Sześć śmiertelnych ofiar szaleńca, który podłożył ogień.

To nie jedyna zbrodnia popełniona tej nocy w Aberdeen. W dzielnicy portowej zostają znalezione zmasakrowane zwłoki prostytutki.

źródło opisu: [Amber, 2007]

gwiazdka | 2016-04-23
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 23 kwietnia 2016

„Zamierające światło” Stuarta MacBride odebrałam jako tom gorszy od pierwszego. Nie podobała mi się pani inspektor Steel, bardziej wkurzającej i wrednej osoby chyba nigdy nie spotkałam, w każdym razie nieczęsto. Druga wada to nagromadzenie „win” Logana, wszystko przez niego, już o więcej nie można go było obwiniać. Podczas czytania było to i męczące i irytujące.

Śledztwa opisane w „Zamierającym świetle” były ciekawe i to już plus książki, chociaż chyba za dużo wątków wymieszało się tutaj, trochę utrudniały lekturę, bałam się pogubić. Za to pozytywnym zjawiskiem było rozwiązywanie każdego z osobna, a nie na siłę łączenie w jedno.

Książkę czytało się dobrze, ale jedną gwiazdkę (w porównaniu do tomu I) zabieram za nadmiar irytujących sytuacji.

Marzena | 2017-05-06
Przeczytana: 05 maja 2017

Drugi tom cyklu, a w nim wychodzi na jaw że...w Aberdeen też czasem świeci słońce!!!
Tak, tak, oczywiście -  zdaję sobie sprawę, że to nie jest kluczowa kwestia w powieści kryminalnej; że promienie ogrzewające ulice, drzewa i domy nijak nie mają wpływu na popełniane zbrodnie, że mordercy nie stają się przez to mniej brutalni; a patrząc z perspektywy Logana McRae to czysta ironia i drwina  ze strony Matki Natury, bo ta część jego przygód obfituje w całą masę porażek i srogich pomyłek okraszonych niefartem i pechem. Jakby tego było mało - naprzemiennie dosięga go żółty od nikotyny palec niesprawiedliwości ze strony inspektor Steel, albo oblepiony cukrem ze zmiażdżonych landrynek paluch inspektora Inscha. Od czasu do czasu upomina się o niego nie zwiastujący niczego dobrego wydział wewnętrzny. Jest naprawdę ciężko, a sprawy same się nie rozwiążą.
W opisie cyklu stworzonego przez MacBride'a ktoś napisał, że sierżant McRae jest najbardziej twardym i cynicznym z policjantów...hmmm...z...

"-Znaleźliście się tutaj tylko i wyłącznie z jednego powodu - ciągnęła Steel. - Tak jak ja jesteście beznadziejni i nikt inny was nie chce.
Posterunkowy Rennie chyba poczuł się urażony - wcześniej mówiono mu zupełnie co innego! Przecież dopiero od trzech dni był w dochodzeniówce! Jak mógł coś spieprzyć?
Steel wysłuchała go cierpliwie, ze współczującą miną, i odparła:
- Przepraszam, posterunkowy. Mój błąd. Inni trafili do mnie dlatego, że już coś spieprzyli. Pan znalazł się tutaj, bo wszyscy spodziewają się, że pan spieprzy coś wkrótce."

W tej części sierżantowi Loganowi McRae nie wiedzie się najlepiej. Ciąg porażek rozpoczyna nieudana akcja, w której zostaje postrzelony jeden z funkcjonariuszy, a wina spada na naszego bohatera. Spotkanie z inspektorem Napierem z wydziału wewnętrznego (zwanym uroczo Strażnikiem Krypty lub Drakulą) zaowocowało przeniesieniem Logana pod skrzydła inspektor Steel, a jaką jednostką ona dowodzi można się domyślić po przytoczonym na początku fragmencie....

emindflow | 2016-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

To już nie przypadek, wygląda na to, że w gronie autorów powieści kryminalnych Stuart MacBride to absolutnie najwyższa półka.
Po doskonałym „Chłodzie granitu” jego kolejna książka jest bodaj jeszcze lepsza.
Bez wahania mogę powtórzyć wszystkie superlatywy zawarte w mojej ocenie jego debiutanckiej pozycji. Tym razem autor skomplikował nieco fabułę dokładając kilka równolegle prowadzonych śledztw. Również sierżant Mac Rae ma utrudnione zadanie, bo w wyniku tragicznie zakończonej poprzedniej akcji został karnie przeniesiony do „zespołu nieudaczników” kierowanego przez diaboliczną inspektor Steel.
Warto zaznaczyć, że i ta książka zawiera szereg bardzo brutalnych opisów, ale w żadnym przypadku nie jest to cel sam w sobie służący tylko do epatowania czytelników.
Cała powieść jest przesiąknięta sarkastycznym humorem, który pozwala policjantom (ale i czytelnikom) zachować dystans wobec rozgrywających się okropieństw.
Dodam jeszcze, że w tle całkiem interesująco rozwija się wątek osobisty...

Powtórka z rozrywki, ale w jak najlepszym znaczeniu. Druga cześć serii jest równie porywająca, co pierwsza. Po nieudanej akcji Logan McRae udaje się na policyjną zsyłkę i trafia pod skrzydła amatorki filmów porno i dosadnego języka, czyli niezrównanej Roberty Steel, której włosy wyglądają tak, jakby "zostały uczesane rozdrażnionym kotem" lub "doświadczyły straszliwej tragedii". Tym razem McRae rozpracowuje sprawę morderstwa znanej prostytutki. Wszystko się komplikuje, kiedy ktoś postanawia do kompletu zatłuc na śmierć dwóch jej znajomych. "Zamierające światło" to książka brutalna, która momentami ociera się o wulgarność, ale trzeba przyznać, że czyta się ją jednym tchem. To przede wszystkim zasługa fantastycznych bohaterów i genialnych dialogów. Pasjonująca zagadka kryminalna doprawiona czarnym humorem to specjalność Stuarta Macbride'a.

Heisenberg | 2016-03-20

Kolejna znakomita powieść Stuarta MacBride'a z sierżantem Loganem McRae w roli głównej. Książka,od której nie sposób się oderwać. Dla fanów dobrego kryminału lektura obowiązkowa!

PABLOPAN | 2012-02-16

Wszystkie książki Stuarta MacBride'a, które do tej pory czytałem, są rewelacyjne. Uwielbiam różnorodność bohaterów i ich cechy własne :) Polecam.

betina360 | 2015-02-24
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 24 lutego 2015

Wszystko zaczyna sie od pewnego pozaru w ktorym gina ludzie uwiezieni przez psychopate. Jest tez smierc prostytutki i pobicia prostytutek a takze tortury.Nie mozna powiedziec ze ksiazka jest zla bo nie jest tylko jak dla mnie zbyt rozwlekla i przynudza.Oczywiscie sa momenty ze wciaga lecz jak dla mnie za malo.

mamago | 2015-12-04
Przeczytana: grudzień 2015

Sierżant McRea w jeszcze lepszym wydaniu! Tym razem akcja toczy się wielotorowo, w nocy giną prostytutki, które ktoś brutalnie katuje, w mieście grasuje też podpalacz, który ma przyjemność podziwiania swojego dzieła i wsłuchiwania się w krzyk ginących ludzi, a do tego wszystkie młoda kobieta zgłasza zaginięcie swojego męża... Tym razem sierżant McRea znalazł się w trudnej sytuacji życiowej, po nieudanej akcji policyjnej, w której postrzelono policjanta, trafia do zespołu nieudaczników u inspektor Steel, dodatkowo ma na głowie wydział wewnętrzny... Ponieważ jest jedynym ogarniętym policjantem w zespole inspektor dostrzega szansę szybkiego awansu dzięki błyskotliwemu sierżantowi... Oczywiście, biorąc pod uwagę jego zupełny brak dyplomacji oraz brak poszanowania reguł, można przewidzieć, że McRea wplątuje się w coraz trudniejsze relacje z przełożonymi. Akcja książki toczy się wartko, postaci nakreślone są bardzo ciekawie, nie brakuje w niej elementów humorystycznych, autor tym razem...

Czytoholik_pl | 2018-02-05
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 04 lutego 2018

“Zamierające światło” to moje drugie spotkanie ze szkockim autorem Stuartem MacBridem. Choć właściwie powinienem napisać, że to drugie spotkanie z Loganem McRae – głównym bohaterem cyklu powieści napisanego przez pisarza z Aberdeen. Logan McRae to niezwykle bystry, ale i pechowy policjant w stopniu sierżanta, który raz po raz musi stanąć oko w oko z seryjnymi mordercami. Wydarzenia z drugiej części przygód sierżanta rozgrywają się około rok po zdarzeniach opisanych w “Chłodzie granitu“.

W deszczowym Aberdeen ktoś podkłada ogień pod wydawałoby się niezamieszkały dom. Jednak wskutek pożaru ginie sześć przebywających tam osób, w tym jedno niemowlę. Okazuje się, że podpalacz odciął mieszkańcom budynku wszystkie drogi ucieczki i z chorą satysfakcją obserwował jak płoną. Następnego dnia w podmiejskich dokach ginie prostytutka zabita w niezwykle bestialski sposób. Do rozwiązania tych spraw zaangażowani zostają wszyscy policjanci aberdeeńskiej policji, a Loganowi trafia się śledztwo w...