Śmierć na ulicy Unzueta

Tłumaczenie: Tomasz Pindel
Wydawnictwo: Muchaniesiada
La materia del deseo
83-924645-0-8

Pedro wraca do rodzinnego Río Fugitivo, oficjalnie po to, by napisać pracę o swoim ojcu, ważnym lewicowym działaczu, zamordowanym na ulicy Unzueta przez oddziały dyktatora Montenegro. Ale tak naprawdę ucieka przed Ashley, swoją studentką i kochanką. Przyjdzie mu zmierzyć się nie tylko z własną, skomplikowaną namiętnością, ale także z całym labiryntem faktów, kłamstw, zdrad i pragnień,...

Przyjdzie mu zmierzyć się nie tylko z własną, skomplikowaną namiętnością, ale także z całym labiryntem faktów, kłamstw, zdrad i pragnień, ukrywającym prawdziwą historię jego rodziny. Kiedy straszna prawda wychodzi na jaw, Pedro decyduje się na dramatyczne działania — po to tylko, by ostatecznie zrozumieć, jak bardzo się mylił.

W "Śmierci na ulicy Unzueta" Edmundo Paz Soldán mistrzowsko połączył konwencje thrillera politycznego, powieści psychologicznej i romansu, nasycając trzymającą w napięciu fabułę celnymi obserwacjami na temat współczesnej Ameryki Łacińskiej.

Błyskotliwa powieść boliwijskiego autora, którego Mario Vargas Llosa nazwał jednym z najważniejszych pisarzy nowego pokolenia.

"Powieść, tak jak puzzle, jest tajemniczym kodem, który powinien stanowić wyzwanie dla czytelnika i prowadzić go do wielu ślepych zaułków. Ale w końcu, jeśli czytelnik jest cierpliwy i lubi takie wyzwania, kod zostanie złamany".
Edmundo Paz Soldán

"Przyprawiająca o ciarki alternatywa dla realizmu magicznego Gabriela Garcíi Márqueza. Wielowątkowa historia, egzystencjalizm oraz miłosne i polityczne namiętności – mamy tu ostrą, miejską wizję świata, która od początku łapie za gardło".
Allison Block, "Booklist"

"Opowieść o fałszywych bohaterach, zdradzieckich rewolucjonistach i odrzuconej miłości... a wszystko to w wyrazistej scenerii miasta, przesyconej popkulturą i technologią".
"Kirkus Reviews"

Ilość stron: 247
To pierwsza książka tego autora jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce. Treść momentami była nudna, ale mi to nie przeszkadzało. Dobrze się czyta, bo fabuła jest świetna, wciągająca. Polecam każdemu kto lubi dobre powieści.

W książce znalazłam kilka ciekawych cytatów:

„Istnieją ludzie, którzy urodzili się, żeby zostawiać za sobą zagadki, a inni po to, żeby je rozwiązywać, wyjaśniać świat, który ktoś inny próbuje zagmatwać. „ (str 11)

„Poza tym zawsze wierzyłem, że miarą człowieka niekoniecznie jest sukces, tylko wielkość jego marzeń. Więcej warta jest porażka, kiedy próbujemy stworzyć coś o imponujących rozmiarach , niż triumf, gdy osiągamy coś poniżej naszych możliwości.” (str 72)

„Ludzie, którzy mówią, że pogodzili się ze startą, zazwyczaj nigdy się z nią nie godzą.” (str 245)

Jakub Pyrzanowski | 2015-06-09
Przeczytana: 08 czerwca 2015

Trzeba lubić zawiłe opowieści o Boliwii, żeby ta książka naprawdę zainteresowała.

miedzystronami | 2011-01-09
Na półkach: Przeczytane, Wymienię
Przeczytana: 07 lutego 2010

„Sądzisz, że przeszłość znika bez śladu? Że przyszłość tworzy się z niczego, ledwie zniknie teraźniejszość? W jakimś miejscu, na różnych współrzędnych, przeszłość trwa nienaruszona, a przyszłość czeka na chwilę, kiedy wyjdzie na scenę.”

Edmundo Paz Soldán to reprezentant młodego pokolenia prozaików boliwijskich, który przedstawia nam latynoską powieść psychologiczną, thriller polityczny, romans.

Pedro Zabalaga wykładowca na amerykańskim uniwersytecie w Madison, aktywny komentator wydarzeń politycznych wraca do Rio Fugitivo, by napisać książkę o swoim ojcu, działaczu politycznym, zamordowanym na ulicy Unzueta przez oddziały dyktatora Montenegro. Pedro chce również rozwikłać zagadkę jego śmierci.

Inną przyczyną jest jeszcze ucieczka… Pedro ucieka przez Ashley, swoją studentką, w którą wdał się w niezwykle burzliwy i namiętny romans.

I oto ukazane nam jest zestawienie przeszłości i teraźniejszości .
Pedro nowoczesny człowiek Internetu i nowych technologii, konformizmu i...

anamaga | 2013-04-12

Miłość i śmierć, cierpienie przemieszane z chwilami szczęścia,tajemnica, zaskakuje i wciąga do końca

natalieboo | 2016-11-06
Sylwia | 2016-05-14