Szare dusze

Wydawnictwo: Czytelnik
Âmes grises
83-07-03035-8
Krzysiek

Szare dusze to powieść, która przedstawia społeczność prowincjonalnego miasteczka na wschodzie Francji w czasie pierwszej wojny światowej. Wojna jest jednak tylko dalekim tłem tragicznych wydarzeń, opowiedzianych przez narratora, emerytowanego policjanta, którego samobójstwo, po serii tajemniczych zbrodni, jest ostatnim ogniwem łańcucha śmierci. Powieść otrzymała w 2003 r. prestiżową francuską nagrodę Renaudot i została ogłoszona przez magazyn literacki "Lire" najlepszą książką roku.

geokuba | 2013-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2013

Szare dusze i smutne dusze. Z tej książki bije ogromny smutek. Szaleje I wojna światowa we Francji, a tuż obok frontu małe miasteczko. W tymże małym miasteczku zostaje znaleziona uduszona 10 letnia dziewczynka. Policjant – narrator – bierze udział w śledztwie. Książka jest napisana z pozycji jego wspomnień o tym wydarzeniu. W ciągłym odgłosie armat frontowych w miasteczku toczy się normalne życie. Normalne? Zakłamanie, wykorzystywanie władzy, podłość, okrutny los, nieszczęśliwa miłość – to właśnie jest tam normalne w pojęciu narratora. Im bliżej końca ksiązki robi się coraz smutniej aż do kulminacji na ostatnich stronach i w ostatnim zdaniu. Lecz czyta się ją z wypiekami na twarzy. Całym sobą czytelnik próbuje jej się przeciwstawić, sprowokować coś optymistycznego, a autor ciągnie go w dół, do głębi, w najdalsze czeluście bezradności. Ludzie tu nie są czarno biali, źli, czy dobrzy – są normalni – szarzy. Zło nie płynie tylko i wyłącznie od człowieka. Złem może być również los,...

Krzysiek | 2014-08-20

Powieść przepiękna, ale smutna. Zmuszająca do refleksji. Tło historyczne, świetnie nakreślone niejednoznaczne postaci, czy sam wątek kryminalny wydają się być tylko pretekstem do rozważań o samotności i przemijaniu. Tej książki się nie czyta, tę książkę się chłonie całym sobą. I pomyśleć, że trafiłem na nią przez przypadek...

Lionne | 2014-03-18
Przeczytana: 17 marca 2014

To nie jest zwyczajny kryminał. Powiedziałabym raczej, że to książka o duszach - smutna i poruszająca, nakreślona naprawdę ciekawym stylem. Autor dostarcza czytelnikowi myśli, nad którymi warto się zatrzymać. I jego bohaterzy są prawdziwi, czuje się ich emocje, ich historie.
Ogromny plus.

Krzysiek | 2010-03-27
Przeczytana: 2006 rok

Nie do końca typowy francuski kryminał. To, co mnie urzekło w książce to styl narracji - mocno poetycki - zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie.

Sama fabuła charakterystyczna dla tego typu książek - mamy do czynienia z serią morderstw. Opowieść snuje emerytowany policjant, który wspomina po latach te wydarzenia. Ciekawą rzeczą jest umiejscowienie fabuły - jest to francuskie miasteczko położone za frontem I wojny światowej. Jednak wojna wydaje się mieć niewielkie znaczenie dla codzienności mieszkańców, zaprzątniętych innymi sprawami.

| 2015-01-04

Bardzo dobra, choć ponura w swojej treści, książka.Tu nic nie kończy się dobrze i bezboleśnie, mało jest radości, bo i czasy ku temu mało ciekawe, a właściwie tragiczne! Czyta się szybko i z zainteresowaniem, gdyż autor pięknie operuje piórem. Po przeczytaniu pozostaje jakaś dziwna melancholia i zastanowienie, a może nawet pytanie - czy nie można było inaczej??? Zakończenie książki dość zaskakujące, przynajmniej dla mnie, może stąd ten dziwny nastrój? Generalnie polecam!

Pani_Jeziora | 2015-09-30
Przeczytana: 30 września 2015

Pełno smutku, zrezygnowania i szarości. W tle wojna, która jak sami bohaterowie mówią wcale ich nie dotknęła.

Nie ma szczęśliwego zakończenia, wszystko kończy się tak jak zaczęło, nie istotne dla świata.

trafka | 2011-06-07
Przeczytana: 04 czerwca 2011

Wciągająca.
Wciąga historia, a mnie osobiście wciągnął klimat francji w czasie pierwszej wojny światowej. Śmiało polecam. Czyta się miło i przyjemnie i niestety bardzo szybko. Dodam jeszcze: smutna.

Przetłumaczenia | 2016-11-23

Fabuła Szarych dusz jest właściwie dość prosta: emerytowany policjant opowiada o sprawie http://media.rtl.fr/online/image/2011/0807/7708863109_les-ames-grises-de-philippe-claudel.jpgsprzed lat. Chodzi o popełnione w czasie I wojny światowej morderstwo dziewczynki, słynącej z urody córki karczmarza. Jednak nie afera kryminalna jest tu najistotniejsza (na dowód czego muszę wyznać, że choć czytałam tę książkę ze cztery razy, dalej nie pamiętam, kto zabił), a postawione między wersami pytanie o człowieczeństwo, o stopień, w jakim bycie winnym lub niewinnym pokrywa się z byciem człowiekiem złym lub dobrym, o możliwość rozstrzygnięcia. Jest to powieść głęboko humanistyczna, bardzo przejmująca, a jednocześnie żywa, barwna i plastyczna, tworzona przez kilka bardzo wyrazistych charakterów (więcej na: http://przetlumaczenia.blog.pl/2015/07/25/philippe-claudel-szare-dusze-tlum-joanna-stankiewicz-pradzynska/)

mika | 2014-07-11

Chcę serdecznie podziękować paniom z obsługi marketu "Kaufland", bo dzięki nim mam tę książkę, zupełnie przypadkiem znalazłam ją przed kilkoma tygodniami na półce z prasą i lekturami mało ambitnymi, zanęcił mnie tytuł,nie mogłam się oprzeć :P książka nie miała kodu i ani śladu ceny, tak więc w godzinach szczytu trułam paniom z obsługi, żeby mi pomogły... dla świętego spokoju wyceniły mi ją tak, jak pewien angielski kryminał z nalepioną przeceną 7,99, który to miałam dać pani na kasie do skasowania, ów kryminał miał nalepioną cenę, a "Szare dusze" nie, ani kodu, ani nic... pani kasjerka skasowała cenę z kryminału i przyjęła do wiadomości, że to taka podmianka, do torebki schowałam zamiast niego "Szare dusze", w domu przeczytałam jednym tchem, piękna narracja.

Aga | 2016-02-27