Raport Brodecka

Wydawnictwo: Czytelnik
Le Rapport de Brodeck
9788307031927
literatura francuska

Nazywam się Brodeck i nie mam z tym nic wspólnego. Tak zaczyna się tytułowy raport, najnowsza powieść Philippeaa Claudela, znanego francuskiego pisarza (ur. 1962), autora wielu powieści, wśród nich Szarych dusz (2005) i Wnuczki Pana Linha (2006) wydanych w polskich przekładach w Czytelniku. W Raporcie Brodecka Claudel opisuje tragiczne wydarzenia rozgrywające się w nieokreślonym czasie i miejscu, choć można się domyślać, że akcja dzieje się gdzieś w Europie (francuska Alzacjaa Austriaa), wkrótce po II wojnie światowej. Do prowincjonalnego miasteczka przybywa inny, Anderer (dialekt jest wymyślony przez autora), ale nie zostaje w tej społeczności zaakceptowany: w kolejnych rozdziałach obraz wydarzeń stopniowo się wypełnia, rośnie napięcie, aż do tragicznego finału.

orzech | 2015-09-29

Książka, która od kilku już miesięcy była w mojej czytelniczej poczekalni więc gdy w końcu ją wypatrzyłam na biliotecznej półce, nie zawahałam się ani chwili. Słyszałam już o niej kilka lat temu, w momencie gdy się ukazała, jednak odłożylam jej lekturę na jakiś późniejszy nieokreślony czas, tak jakbym się obawiała konfrontacji z opisanym w niej złem.

Bulwersująca powieść, która nikogo nie pozostawi obojętnym, fikcja, która przeraża realizmem opisanych scen obozowego życia. Książka, która porusza i zmusza do myślenia na tak ważne kwestie jak dyskryminacja, strach przed innością, godność, granice ludzkiej wytrzymalości, poniżenie, wola przeżycia... Całość napisana eleganckim piórem zasługująca na najwyższą ocenę.

lavender_mist | 2014-01-10
Przeczytana: lipiec 2013

jedna z najlepszych książek jakie przeczytałam...do dziś nie mogę o niej zapomnieć...dziwię się że jeszcze nikt tego nie zekranizował...

mckaszz | 2013-01-10

NieTenAnioł | 2015-01-25
Na półkach: Albert, Przeczytane
Jarek Wirski | 2014-08-25
Święto narracji

W pierwszym tygodniu października Wrocław będzie tętnił opowieścią, przed nami dziewiąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Główny nurt wydarzenie to prezentacje krótkich form narracyjnych prowadzone przez autorów w ich rodzimych językach.

9. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

Centralnym nurtem festiwalu są prezentacje opowiadań prowadzone przez autorów w językach oryginalnych, zawsze w zmienionej scenograficznie przestrzeni teatru, galerii czy klubu.