Za progiem grobu

Okładka książki Za progiem grobu Andrzej Ziemiański
Okładka książki Za progiem grobu
Andrzej Ziemiański Wydawnictwo: Fabryka Słów Seria: Fabryka Sensacji kryminał, sensacja, thriller
Fabryka Sensacji
Za progiem grobu
Fabryka Słów
2012-03-26
2012-03-26

Bardzo dziwna i niewiarygodna ksiazka. Z trudem dokonczylam, ale bez zadnej satysfakcji.

Z tą książką jest identycznie jak z "Breslau Forever"- jeśli weźmiesz ją chociaż trochę na serio, to odrzucisz z niesmakiem. Mało tego: prawdopodobnie, jeśli nie jesteś dość uparty, ciśniesz nią w kąt po rekordowych ośmiu stronach. Swąd kina klasy B unosi się bowiem nad tą makulaturą już od samego początku i w różnym natężeniu otula nozdrza czytelnika przez bite 360 stron.
Przyznaję: nie podchodziłem do tego gniota jak do niskobudżetowego akcyjniaka- a to poważny błąd skutkujący tym, że w trakcie już nie mogłem się przestawić i wszystko mnie w tym czymś wkurzało.
Fabuła, co zaskoczeniem nie jest, kupy trzyma się ledwo co- obserwujemy śledztwo w sprawie znikających meneli i tajemniczych eksperymentów, prowadzone przez dwoje tak infantylnych i tak stereotypowych bohaterów, że proszę siadać.
Są, a i owszem, elementy fantastyki- te dzielą się na te, które autor umyślnie tak nakreślił, i te, które są tak cholernie głupie i sztampowe, że weszły do gatunku fantasy z kopa, ale bynajmniej nie celowo.
Przytoczone na początku "Breslau Forever" charakteryzowało się najbardziej denerwującym bohaterem, jakiego można sobie wyobrazić, Staszewski się chyba nazywał, będącego synonimem słowa "zajebisty"- co w połączeniu z wyjątkowo dziurawą fabułą dało śmierdzącego gniota, którego długo musiałem odchorować.
Tu w glorii i chwale objawia nam się Andrzejewski, który mógłby początkowo jawić się jako kalka Staszewskiego. Na szczęście (tak!) jeden z głównych bohaterów jest "tylko" sfrustrowanym seksualnie typem w stylu macho, nie radzącym sobie z kobietami, ale przynajmniej, co poczytuję za gigantyczny plus: w przeciwieństwie do typa z "Breslau..." nie przekonuje nas na co drugiej stronie, słowem i czynem, jaki to z niego jest debeściak.
Jeśli jednak myślicie, że Ziemiański odpuścił sobie walenie po stereotypach, to się trzymajcie, bo na dwunastocentymetrowych szpilkach wpada na scenę BB, masochistka, atencjuszka, ekspertka od psychiatrii, weteran z Afgana- do tego wyglądająca jak mokry sen każdego mężczyzny. I tak, bić się potrafi jak typ z UFC. Żart? Farsa? Jak najbardziej.
Z bohaterów jedynie Różycki przypadł mi do gustu. Policjant- rutyniarz, który wie, że nic nie jest takie proste i czasem trzeba przepisy nagiąć, ale nie jechać z ogniem i mieczem jak dwójka głównych bohaterów.
Aż mi się przypomniały stare czasy, gdy lubiłem oglądać serial "Ekstradycja" z Kondratem.
Do brzegu: jeśli czytasz tę recenzję PRZED lekturą, to nastaw się właśnie na b-klasową radochę, tak żeby wyłączyć mózg i jakoś w to brnąć. Jeśli ci to jednak nie pasuje, to nawet nie zaczynaj tego syfu, szkoda nerwów.

Autor ma niewyobrażalną wyobraźnię 🤗

Autor ma niewyobrażalną wyobraźnię 🤗

PO przeczytaniu 200 stron odpuściłem. Kompletnie mnie nie wciągnęła historia opowiadana przez autora mimo, że kilka innych jego pozycji sobie cenie. Tym razem coś nie zagrało.

Lubię Ziemiańskiego i nie bardzo rozumiem gdzie ta jego kontrowersyjność, ale do rzeczy.
Po pierwsze, bardzo miło czyta się książkę bezbłednie napisane. Pozbawione błedów stylistycznych, ortograficznych i gramatycznych. Coś co powinno być oczywistością, jest coraz częściej wyjątkiem. Po drugie- styl Autora jest przyjemny, akcja dzieje się wartko, bohaterowie dają się lubić (no ja ich bardzo lubię). Po trzecie- pomysł naprawde ciekawy i całkiem nieżle opisany.
Polecam :)

Lubię Ziemiańskiego, szczególnie za cykl „Achaja” i pochodne. Nie pogardzę też innymi książkami. Liczę zawsze na pozytywne zaskoczenie.
Niby wszystko było ok., ale pewien niedosyt pozostał.
Plusy:
- oryginalny pomysł na fabułę, tropienie przestępców po śmierci, prowadzenie śledztwa w zaświatach;
- dość ciekawe połączenie kryminału z fantastyką;
- osadzenie akcji w naszych znanych polskich realiach bezdomności i alkoholizmu;
- poruszenie tematu śmierci klinicznej;
- dobrze wykreowane postacie detektywa Andrzejewskiego i Różyckiego;
- postać BB, ni to psycholog, ni to erotomanka, ale działała na zmysły;
- spora dawka czarnego humoru, adrenaliny i dobrej rozrywki;
- czyta się szybko, cały czas coś się dzieje;
- szczegółowe i rzetelne opisanie sposobów włamań.
Minusy:
- duża dawka seksizmu może niektórych „razić”;
- postacie drugoplanowe płaskie, nijakie bez wyrazu i charakteru;
- słabe, przewidywalne i przesłodzone zakończenie.
Ogółem książka dobra, ale liczyłem na więcej.

Niby wszystko było ok., ale pewien niedosyt pozostał.
Plusy:
- dość ciekawe połączenie kryminału z fantastyką;
- osadzenie akcji w naszych...

Dotrwałem do połowy. Nuda.

Dotrwałem do połowy. Nuda.

Całkiem wciągająca lektura. Zadowalające tempo akcji i ciekawa intryga.

Całkiem wciągająca lektura. Zadowalające tempo akcji i ciekawa intryga.

2004

Bardzo fajna pierwszy raz czytałam coś tego autora ale chętnie sięgnę po inne książki

Jak na książkę kupioną przez przypadek za 10 zł, powołując się na autora którego znam, ciekawa pozycja. Duży plus za obsadzenie historii w polskich realiach. Główni bohaterowie z charakterem, ciekawa zagadka do rozwiązania, trochę na granicy fantastyki, aczkolwiek w ogóle to nie przeszkadza by uwierzyć w momencie czytania w historię, którą przedstawia nam autor.

• Kryminał

Andrzej Ziemiański Za progiem grobu Zobacz więcej