Gorączka

Tłumaczenie: Marek Mastalerz
Wydawnictwo: Rebis
Fever
83-7120-848-0
kryminał, sensacja, thriller, horror, robin, cook
dona

Charles Martel, wzięty lekarz, po śmierci chorej na białaczkę żony poświęca się badaniom nad rakiem. Jest bliski opracowania metody walki z nieuleczalną postacią białaczki, gdy wali się na niego cały świat: zapada na nią także jego dwunastoletnia córka. Martel odkrywa, że przyczyną jej choroby jest spuszczany do rzeki benzen, i wypowiada wojnę trucicielowi. Ma jednak potężnych przeciwników - za przetwórnią odpadów, która się tego dopuszcza, stoi wielki koncern, policja i okoliczni mieszkańcy...

Nie wiem czy był to efekt zamierzony, ale Cookowi udało się w "Gorączce" stworzyć bardzo antypatycznego głównego bohatera. Charles, bo o nim właśnie mowa, po prostu nie pozwala się polubić. Przez pierwszą połowę książki zachowywał się jak szalony (i irytujący przy tym) naukowiec, a w drugiej był jeszcze bardziej szalony i do tego zupełnie nieobliczalny. Łatwo można zrozumieć przyczynę jego gniewu i frustracji, jednak jego przesadnie porywczego postępowania nie da się już tak łatwo wytłumaczyć.

Tematy poruszane w książce są niewątpliwie poważne - po pierwsze zatrucie środowiska i jego dramatyczne konsekwencje, po drugie kontrolowanie przemysłu farmaceutycznego i wręcz wymuszanie na naukowcach pozytywnych wyników badań nad nowymi lekami. Tematy te jednak toną w natłoku szalonych działań Charlesa. Końcówka to już w ogóle wygląda jak kiepski film sensacyjny z elementami sf.

Książka wypada słabo jako thriller medyczny, wyszedł z tego bardziej dramat rodzinny z wyżej wymienionymi...

cavaliero | 2016-05-18
Przeczytana: 18 maja 2016

Okazało się, że jest życie po Irvingu:).
Przy "Gorączce" czułem duże emocje, nawał problemów jakie zwaliły się na głowę głównemu bohaterowi był straszny. Wczułem się w jego nieciekawą pozycję i jego zachowanie oraz odczucia wydały mi się 100 % autentyczne. Większych wad nie zauważyłem, choć to postępowanie z porywaczem wydawało się "ciut" nierealne. Druga część powieści oczywiście słabsza, ale tylko nieznacznie, wątek sensacyjny nieskopany, dialogi przyzwoite. Dałem ostatnią szansę Cookowi, no i nie zawiodłem się.

Hanka | 2011-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2011

nieźle trzyma w napięciu. Ogólnie naprawdę dobra, aczkolwiek trochę "bajkowa" wydawała mi się w pewnym momencie

humanista86 | 2012-11-07
Przeczytana: 04 listopada 2012

Pierwsze spotkanie z gatunkiem thrillera medycznego, oraz Robinem Cookiem. Lekarzem nie jestem, moja znajomość biologii i anatomii kończy się na wiedzy że posiadamy ręce, nogi i głowę, jednak w żadnym stopniu nie przeszkodziło mi to w lekturze świetnie napisanej powieści. Przyznaję z pełnym uznaniem,że nie spodziewałem się aby lekarz mógł napisać równie wciągającą i intrygującą historię, jak widać niedocenianie niektórych osób i zawodów to moja drobna wada, ale nie o tym miało być. Akcja rozkręcała się nieco wolno, jednak w żadnym razie nudno i nieciekawie, wręcz przeciwnie- spokojny sposób narracji, przedstawienia dnia codziennego bohaterów, oraz trywialnych początkowo sytuacji, dodatkowo wzmogło moją ciekawość, a gdy nastąpiła prawdziwa eksplozja akcji, emocje nie pozostają już na pewno na nic obojętne. Bo i sama opowieść nie mogłaby pozostawić obojętnie: oto przed nami naukowiec Charles Martel, szczęśliwy mąż i ojciec trójki dzieci, oraz poważany lekarz. Co może się stać w...

K-czyta | 2016-02-07
Przeczytana: luty 2016

Sporo czasu minęło od mojego ostatniego spotkania z Robinem Cookiem, a chociaż czytany wtedy „Marker” miał kilka słabszych punktów, to był jednak na tyle sprawnie i ciekawie napisaną powieścią, że do kolejnego tytułu amerykańskiego autora podeszłam z entuzjazmem. Niestety, „Gorączka” okazała się sporym rozczarowaniem i podejrzewam, że gdyby nie poznała wcześniej możliwości Cooka, teraz poważnie bym się zastanowiła nad sięganiem po kolejne jego książki.

Charles Martel znalazł się w momencie swojego życia, w którym znowu potrafi czuć się szczęśliwy. Od zachorowania żony na białaczkę i jej śmierci minął już pewien czas i mężczyzna zdołał krok po kroku poukładać sobie codzienność. Spotkał na swojej drodze bratnią duszę, ma troje dzieci, które go potrzebują oraz pracę, dającą mu poczucie, że robi coś ważnego – walczy z rakiem, próbując wynaleźć lekarstwo, mogące uchronić od śmierci wiele osób. Los wybitnie sobie z niego jednak zakpi, dotykając białaczką również jego córkę. A gdy okaże...

kasia | 2014-12-11
Przeczytana: grudzień 2011

Po śmierci żony, chorej na białaczkę, Charles Martel cały swój czas spędza nad badaniami dotyczącymi lekarstwa nad tą nieuleczalną dotychczas chorobą. Niestety los okazuje się niełaskawy dla Charlesa, gdyż zachorowuje także jego córka. Ból wynikający z tego faktu, okazuje się motywacją do dalszego działania. Wyniki badań wykazują rakotwórcze właściwości benzenu znajdującego się w wodzie, będącego skutkiem ubocznym w podmiejskiej przetwórni odpadów. Walka okazuje się równie nieczysta jak przetwarzane odpady. Mimo niepodważalnych dowodów, którymi dysponuje Charles nie jest w stanie przebić się przez barierę układów ludzi rządzących miastem. Walczy o życie córki stając przeciw ogromnemu koncernowi, zapewniającemu miejsce pracy większości mieszkańcom.

SickSense | 2016-03-24
Na półkach: 2012, Przeczytane, Cook Robin
Przeczytana: 10 maja 2012

Dla kogoś kto przeczytał większość książek Robina Cooka (czyli dla mnie) książka może wydać się bardzo banalna i mało zaskakująca. Nudne, przeciągające się wprowadzenie i świetne zakończenie to chyba znak rozpoznawczy tego autora. Nie znaczy to, że thriller ten mi się nie podobał. Ciekawa fabuła i bohaterowie, i jak wspomniałam rewelacyjne zakończenie, sprawiły, że miło mi się czytało tę pozycję. Autor bardzo dobrze przedstawił rozpaczliwą walkę rodziców z chorobą dziecka. Uważam, że mimo tego, iż książka mało zaskakuje, to warto ją przeczytać.

inga | 2011-03-26
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 25 marca 2011

miejscami miałam wrażenie, że autor koniecznie chce się pochwalić swoją medyczną wiedzą. co nie zmienia faktu, że naukowe wstawki były dla mnie najciekawsze. ogólnie nuda.

Marzena Bakan | 2015-02-22
Przeczytana: 02 kwietnia 2013

Pacur | 2016-05-12
Przeczytana: 12 maja 2016

W mojej opinii Robin Cook jest mocno niedocenianym u nas pisarzem. Kolejna jego książka która wciągnęła mnie na samym początku i wypuściła na samym końcu.
Książki Cooka w tym i ta, to taka mieszanka Dr. Hausa i Stevena Kinga. Gorączka ma to do siebie, że strasznie działa na uczucia każdego rodzica. Dr Martel musi walczyć z całym miastem, żeby uratować swoją córkę. W jednym ręku ma dubeltówkę w drugim mikroskop. Tu trochę popłynąłem ale tak mniej więcej to wygląda.