Dhalgren

Dhalgren
Mariusz

źródło okładki: https://www.goodreads.com/book/show/40963358-dhalgren

Piotr_M | 2017-12-11

Krótko o kwestiach technicznych – pod tym względem “Dhalgren” prezentuje się w najlepszym razie przeciętnie. Papier wykorzystany do druku jest niskiej jakości, a niewielki rozmiar czcionki nie pomaga w czerpaniu przyjemności z lektury. Sądzę, że w przypadku takiego cyklu jak “SF Masterworks” należało się bardziej postarać. Na plus natomiast należy zaliczyć przedmowę Gwyneth Jones, która nie tylko wprowadza nas w świat “Dhalgrena”, ale też opowiada o okolicznościach historycznych, w jakich powstawała książka oraz posłowie Williama Gibsona (znanego chociażby z “Modyfikowanego węgla”).

Na początek wypadałoby wspomnieć słów kilka o czasach, w jakich powstawał “Dhalgren” (1974). W Stanach Zjednoczonych (jak i chyba na całym Świecie) były to naprawdę intensywne lata – protesty przeciwko wojnie, walka o prawa człowieka, czy też widmo zagłady nuklearnej – rozrywały ojczyznę Samuela R. Delany’ego. Dodajmy do tego fakt, że niedługo przed napisaniem “Dhalgrena”, autor doznał poważnego...

/This is not what I am thinking. This is merely (he thought) what thinking feels like/ (515)