Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata

Okładka książki Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata Benjamin Alire Sáenz
Okładka książki Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata
Benjamin Alire Sáenz Wydawnictwo: We need YA Cykl: Arystoteles i Dante (tom 1) Ekranizacje: Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata (1970) Seria: Zaczytane literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Arystoteles i Dante (tom 1)
Zaczytane
Aristotle and Dante Discover the Secrets of the Universe
We need YA
2024-03-27
2013-10-23
2012-02-21
Agnieszka Brodzik
Ekranizacje:
Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata (1970)

Wyróżniona opinia i

Inne zasady lata

przeczytanych książek 1138 napisanych opinii 34

Fajna książka dla nastolatków poszukujących swojej tożsamości, osadzona trochę w bajkowej otoczce idealnych rodziców.
Wielki minus tego, ze książka ma prawie 400 stron, gdzie czasami na stornie są po 20-30 wyrazy. Jest to strasznie denerwujący trik marketingowy, zeby książkę sprzedać drożej, bo jest gruba, spokojnie można byłoby zmieścić ja na połowie.

Zainteresował mnie w tej książce tylko jeden wątek - relacje w rodzinie Arystotelesa.

Pierwsze kilkadziesiąt stron mnie urzekło. Akcja była wartka, przyjemnie się to czytało i z zachwytem odkryłam, że książka dla nastolatków może być aż tak dobra. Myślę, że to świetna lektura dla młodych dorosłych.

W sprawie fabuły: kompletnie nie wierzę w relacje chłopaków z rodzicami. Ta zmiana z chłodu, wycofania we wspólne płakanie w aucie (w ogóle mam wrażenie, że w pewnym momencie wszystko kręciło się wokół łez i było tego zwyczajnie za dużo) jest dla mnie zbyt bajkowa. Bardzo brakowało mi opisu wyglądu bohaterów, a niektóre rozmowy Ariego z Dantem nie są wiarygodne jak na nastoletnich Meksykanów.

Czytało mi się tą książkę bardzo sprawnie, ma wiele momentów które absolutnie chwytają za serce.

Banalne i nudne. Okropnie napisane. Akcja nieprawdopodobna. Nie ma w niej ani krzty realistyczności. Momentami nie wiedziałem, kto wypowiada jaka kwestię. Owszem płynie się przez tę książkę. Natomiast brakuje w niej opisów świata i bohaterów. Arystoteles jest przedstawiony jako postać strasznie głupia, niepotrafiąca wyciągnąć podstawowych wniosków. Dotknęła mnie osobiście, bo wiem, że nie mogę liczyć na wsparcie moich rodziców. Jakiekolwiek, a co dopiero takie, żeby sami mnie zachęcali do uprawiania bezbożnych czynów, co ma miejsce w tej lekturze.

Mimo iż książkę przeczytać da się niesamowicie szybko, a sam styl pisania nie jest najgorszy, to wciąż mam problemy z lekturą. Przede wszystkim ze względu na brak jakichkolwiek opisów przyrody. Oczywiście, zbyt długie rozwodzenie się nad firankami w domu mamy babci wujka nie jest dobrym pomysłem, jednak świat w książce nie jest jakkolwiek opisany, tak samo jak wygląd postaci. Wszystkie te kwestie zostały potraktowane po macoszemu.

Dialogi napisane są bez składu, czasami czytelnik jest w stanie pomylić się, która postać mówi w jakim momencie oraz do kogo w ogóle się zwraca.

Jeśli chodzi o fabułę, jest to, w mojej opinii, bardzo infantylny światopogląd. Choć na początku mnie wciągnęło, z czasem zaczęło się robić coraz gorzej, gdy bohater nie wyciąga żadnych wniosków z własnych przemyśleń (a w książce jest ich mnóstwo),popełnia te same błędy oraz nie spotykają go żadne konsekwencje jego akcji. Denerwował mnie również fakt, że główny bohater ma niezwykle dziwne standardy. Owszem, jest on nastolatkiem, nie będzie zachowywał się jak dorosły. Tak, ma być on "inny niż wszyscy" od początku lektury, jednak chłopak nie potrafi ustalić własnych zasad moralnych. Jednocześnie jest grzecznym, zwyczajnym, nudnym chłopakiem oraz wdaje sie ciągle w kłopoty. Tak samo, jego stosunek do używek jest... Dziwny? Raz potrafi powiedzieć że absolutnie nigdy nie będzie jeździł po alkoholu, po czym nie ma problemu z jeżdżeniem samochodem po zażyciu narkotyków.

Arystoteles jest bohaterem, który poglądy potrafić zmienić w mgnieniu oka, lecz nie potrafi wyciągnąć wniosków z własnych myśli, wrażeń, czy spotkań z wszelakimi osobami.

Pomysł na książkę był naprawdę ciekawy, jednak, według mnie, egzekucja bardzo nieudana.

Naprawdę chciałam się zakochać w tej książce, ale nie potrafię, nie uwierzyłam w tych bohaterów.

Przemówiło do mnie jedno zdanie:
„Może trochę patrzyłem na nich z góry. Ale nie uważałem się za lepszego. Po prostu nie wiedziałem, jak z nimi rozmawiać, jak być sobą w ich obecności. Nie czułem się
przy nich mądrzejszy. Wręcz przeciwnie, czułem sie głupi i wybrakowany. Zupełnie jakby wszyscy byli członkami
klubu, do którego ja nie należałem.”

Przemówiło do mnie jedno zdanie:
przy nich mądrzejszy. Wręcz przeciwnie, czułem sie głupi i wybrakowany....

Totalnie mnie to urzekło, czytało się za szybko i strasznie nie chciałam tego kończyć, cudownie wykreowane postacie i przyjemny klimat słonecznego El Paso.

"Arystoteles i Dante" to historia zdecydowanie inna niż wszystkie. Wyróżniająca się na tle tego co zazwyczaj czytam. Wyraźny filozoficzny ton nadaje charakteru całej powieści. Znajomość bohaterów powieści staje się przez to wyjątkowa. Relacja odkrywana przez nich samych jest czymś świeżym, delikatnym, z pewnością czymś dla nich niezrozumiałym.

Każdy z chłopców jest wysoko rozwiniętą osobowością, która nie potrafi się odnaleźć w gronie rówieśników. Pewnego dnia spotykają się na basenie i okazuje się, że potrafią stworzyć normalną relację przyjacielską. Spędzają ze sobą mnóstwo czasu i dzielą ze sobą swoim życiem i historiami. Ari jest tym bardziej wycofanym, analizującym każde swoje zachowanie i emocję. Nie potrafi zrozumieć, jak to możliwe, że polubił tak energicznego i pełnego pomysłów chłopca jak Dante. Z czasem jednak zaczyna rozumieć, że nie potrafi naturalnie bez niego funkcjonować. Przywiązał się do niego i zwyczajnie nudzi się bez niego. Relacja tu przedstawiona trwa kilka lat. Chłopcy dorastają, Ari podejmuje pracę, Dante wyjeżdża na rok z rodzicami do innego miasta, gdzie zaczyna eksperymentować z relacjami seksualnymi. Kiedy opowiada o tym Ariemu w tym zaczynają się budzić nieznane mu dotąd uczucia, których totalnie nie rozumie i nawet nie próbuje łączyć z kolegą.

Piękna historia, bardzo oryginalna. Nie dziwię się, dlaczego cieszy się tak szerokim gronem fanów. Sama się bowiem do niego zaliczam i w najbliższych planach mam przeczytanie drugiej części.

Każdy z chłopców jest...

Bardzo fajna książka, jednak czegoś mi jej zabrakło. Choć jest coś świetnego w prostocie tej książki. Przedstawia normalne życie bez wielkich przemów czy wzniosłych momentów. Bardzo doceniam te prostotę.

Niestety nie przypadła mi do gustu. Przereklamowana, nic się nie dzieje, bohaterzy dziwaczni i niczego nie odkrywają, nużąca i chyba tłumaczenie kulejące bo źle się czytało i coś mi tam ciągle nie grało. Niestety kupiłem dwa tomy, więc z ociąganiem przeczytam również drugi ale... jestem zawiedziony.

• LGBT