Inne zasady lata

Tłumaczenie: Agnieszka Skowron
Seria: Zaczytane
Wydawnictwo: Wydawnictwo Rodzinne
Aristotle and Dante discover the secrets of the universe
9788363682040
literatura piękna
Ag2S

Zdecydowałem, że to będzie moje lato. Jeśli miało być książką, to napiszę w niej coś pięknego. El Paso. Dwóch nastoletnich samotników o niecodziennych imionach. Arystoteles. Wściekły nastolatek, którego brat siedzi w więzieniu. Dante. Mądrala i artysta z nietypowym poglądem na świat. Zdaje się, że nie mają ze sobą nic wspólnego. Ale kiedy zaczynają spędzać ze sobą czas, odkrywają przyjaźń,...

El Paso. Dwóch nastoletnich samotników o niecodziennych imionach.

Arystoteles. Wściekły nastolatek, którego brat siedzi w więzieniu.

Dante. Mądrala i artysta z nietypowym poglądem na świat.

Zdaje się, że nie mają ze sobą nic wspólnego. Ale kiedy zaczynają spędzać ze sobą czas, odkrywają przyjaźń, która zmieni ich życie. Przyjaźń, która sprawi, że nauczą się najważniejszej prawdy o sobie i akceptacji tego, kim tak naprawdę chcą być.

Kiedy tak szedłem do domu, myślałem o ptakach i znaczeniu ich istnienia. Dante znał odpowiedź. (…) Jeśli obserwowalibyśmy ptaki, może moglibyśmy się nauczyć być wolni. Myślę, że o tym właśnie mówił. Nosiłem imię filozofa, ale jakie było moje imię? Dlaczego nie znałem odpowiedzi? I dlaczego niektórzy mieli w sobie łzy, a niektórzy ich nie mieli? Różni chłopcy żyją według różnych zasad.

źródło opisu: http://www.wydawnictworodzinne.pl/inne-zasady-lata/

źródło okładki: http://www.wydawnictworodzinne.pl/inne-zasady-lata/

pola310 | 2019-08-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Najlepsze

Książka bardzo oszczędna w słowach, a jednak zachwycająca. Idealna dla tych, którzy nadal starają się odkryć kim są, nie tylko w kwestii orientacji seksualnej, a w związku z dorastaniem, radzeniem sobie z emocjami,które nas przytłaczają. Naszpikowana genialnymi przemyśleniami, które nie są pustymi cytatami z Paulo Coelho. Wydaje mi się, że w taki sposób myślą nastoletni chłopcy - bez ozdobników, z przytłaczająca momentami zwięzłością.

Michał | 2019-04-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 28 kwietnia 2019

Gdyby nie fakt, że książkę dostałem na urodziny od mojego najlepszego przyjaciela, lekturę przerwałbym bez żadnych skrupułów i wyrzutów sumienia po pierwszych kilkudziesięciu stronach. I nie chodzi tutaj o przedstawioną historię , która bezsprzecznie jest ważna, szczególnie że wciąż brakuje książek o tematyce LGBT na polskim rynku. Nie chodzi o to, że to książka skierowana do młodzieży, w której w sposób naturalny pewne trudne treści muszą zostać przedstawione prościej, z innej perspektywy, co może przeszkadzać czytelnikowi dorosłemu. Nie chodzi wreszcie o przewidywalne, cukierkowe zakończenie.

Powodem mojego ogromne rozczarowania, częściowo też irytacji, jest język tej książki, który - jak sądzę, choć nie mogę być stuprocentowo pewien, ponieważ nie znam oryginału - padł ofiarą "tłumaczki". Krwawa to ofiara, brutalnie potraktowana, rozkładająca się na naszych oczach... Nienaturalny język, zupełnie niepasujący do języka nastolatków, mnóstwo kalek z angielskiego, zgrzyty...

Girloffline24 | 2019-04-14

Zakochana po uszy w tym dziele, ale i również w innych dziełach tego pisarza.
Książkę kupiłam na targach książki, ale jest również dostępna internetowo w thebookshop. Więc zapraszam

Girloffline24 | 2019-04-14
Przeczytana: wrzesień 2016

Książka, dzięki której wiem do czego dążę. Jedna z lepszy i moich ulubionych. Szkoda, ż jest tak mało znana.

Agnieszka | 2019-02-16
Przeczytana: 04 marca 2018

' ta powieść uczy, żeby nie uciekać, a być... Być szczęśliwym. Powiem szczerze. Zakochałem się. ' ~ Michał Piróg

To prawda co powiedział #michalpirog ,ta powieść uczy by nie uciekać. Bohaterowie mimo długiej rozłąki wyrwali, ich uczucia przetrwały mimo próby zakończenia tego wszystkiego. Pięknie i emocjonalnie jest opisana miłość dwojga ludzi do siebie. To ile jesteśmy w stanie zrobić dla drugiej osoby, jak dążąc prawdziwym uczuciem mamy siłę do walki by czekać i wytrwać. Moim zdaniem bardzo dobrze jest również ukazana reakcja i stosunek rodziców na wieść, że ich syn jest gejem. Jedni są przeciwko, drudzy wspierają. Mimo to nie mozna się poddawać!
Powiem szczerze, zakochałam sie!

Fidariusz | 2019-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2019

Rzadko kiedy brakuje mi słów do napisania recenzji, ale to, co się tutaj wydarzyło, to jakiś emocjonalny armagedon. W najlepszym wydaniu. Recenzja przyjdzie, ale później. Na razie przeżywam bardzo dużo emocji naraz. Coś wspaniałego.

TheOnlyProof | 2018-07-25
Przeczytana: 24 lipca 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Uwielbiam BL (dla niewtajemniczonych Boys Love) nigdy się tego nie wstydziłam. Jednak do tej pory moja miłość zaczynała się na anime a kończyła na mangach (albo na odwrót).
Książka to miła lektura. Daje czas na oderwanie się od rzeczywistości. Mam wrażenie, że autor starał się stworzyć coś podniosłego wręcz poetyckiego. I wydaje mi się, że całkiem nieźle sobie z tym poradził. Zaczynając od imion głównych bohaterów (Arystoteles, Dante), kończąc na fabule. Książka ma w sobie dużo przemyśleń za to niewiele dialogów. Nieczęsto czytam prace, gdzie to przemyślenia stanowią główny element fabuły, ale brawa dla autora. Dialogów było mało, ale trafne i w sam punkt. Mam wrażenie, że jeszcze chociażby raz wrócę, aby poczytać o początkach niesamowitej, a jednak prostej miłości.

książek: 1917
Natalia | 2018-07-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016, 2017, 2018

Książka do której wracam rokrocznie i czuję, że nigdy mi się nie znudzi. Jest cudowna, na blogu pełna recenzja. :)

Sarcastic Books | 2018-07-10

O historii Dante oraz Arystotelesa można mówić wiele, ale wydaje mi się, że czego bym nie powiedziała byłby to spoiler. Dialogów w tej książce przeważa nad opisem, przez co jest to książka na parę godzin. Czyta się ją niezwykle szybko, ale prawdę powiedziawszy mnie czasami nudziła oraz się dłużyła, ale sądzę, że to zależy od osoby. Słyszałam dużo dobrego o tej pozycji i z ręką na sercu mogę powiedzieć, iż się nie zawiodłam. Jest to lekka historia, idealna na upalne lato. Nie mogę tutaj za wiele powiedzieć o wykreowanym świecie czy postaciach, ponieważ tak jak wspominałam opisów jest w tej książce jak na lekarstwo. Perypetie Dantego oraz Arystotelesa zaczynają się na początku jednego lata, a kończą pod koniec następnego. Bohaterowie powoli odkrywają, kim są, smakują pierwszej miłości, pocałunków, życia, dzięki czemu ich losy mają swój urok. Jedyne, co mi się nie podobało to to, że niektóre sytuacje nie zostały, moim zdaniem do końca dowiedziane, a losy tej dwójki zakończyły się zbyt...

MiloweBooks | 2018-06-26

Do przeczytania tej książki skusiła mnie okładka(ale nie polska) i niesamowicie wysokie oceny na goodreads czy lubimyczytać. Zdecydowanie się nie zawiodłam, a tak naprawdę to chyba znalazłam najlepszą książkę 2018.💞 Stwierdziłam, że nie będę przybliżać Wam fabuły, tylko opowiem jakie są moje wrażenia po tej lekturze. Zaczynałam z pozytywnym nastawieniem, bo czułam, że to może być coś świetnego. Świat i bohaterowie wykreowani przez autora są tak prawdziwi, że odczuwałam wszystko, co oni. Kolejna książka o odkrywaniu siebie, więc ktoś mógłby powiedzieć, że staje sie to już nudne. Jednak tak nie jest. W #morehappythannot główny bohater był tak naprawdę sam, a w tym przypadku pokazane jest jak ważne jest to, aby nie bać się rozmawiać. Aby nie bać się rozmawiać z przyjaciółmi lub rodzicami. Już od połowy książki wiemy z czym mierzy się główny bohater i bardzo pragniemy, by wszystko ułożyło się po naszej myśli. A tu nagle duże NIE od autora i zaczynamy się martwić, czy aby na pewno...