Życie. Moja historia w Historii

Okładka książki Życie. Moja historia w Historii Franciszek (papież)
Okładka książki Życie. Moja historia w Historii
Franciszek (papież) Wydawnictwo: HarperCollins biografia, autobiografia, pamiętnik
HarperCollins
2024-04-10
2024-04-10
Lucyna Rodziewicz-Doktór

13.03.2013 roku – drugiego dnia konklawe, argentyński kardynał, Jorge Mario Bergoglio wybrany zostaje Papieżem. Jako dwieście sześćdziesiąty szósty następca świętego Piotra przyjął imię Franciszek. Dziś do rąk czytelników trafia najnowsza książka „Papieża ulicy”, w której zaprasza nas do niezwykłej podróży śladami wspomnień swojego życia, swojego pontyfikatu. To wyjątkowa podróż, do której warto przyjąć zaproszenie.
„Życie. Moja historia w Historii” to publikacja, która ukazuje nam historię naszych czasów, a tym samym możemy przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia, które wykreowały współczesność. Dlatego też warto przeczytać książkę napisaną wspomnieniami Papieża Franciszka oraz popartą spojrzeniem watykanisty Fabio Marchese Ragona, który przy każdym rozdziale ukazuje nam historyczny kontekst wspomnień opisywanych przez Jorge Mario Bergoglio.
Papież Franciszek na kartach tej książki z ciekawością opowiada o pierwszych, najważniejszych i kluczowych wydarzeniach w historii naszej cywilizacji, których był świadkiem. Począwszy od tych, które miały miejsce, gdy Bergoglio miał zaledwie trzy lata – wówczas trwała II wojna światowa. Lecz nie tylko skupia się na wydarzeniach z pierwszych lat swojego życia, ponieważ zagłębia się również we współczesnych losach ludzkości – ataku na Twin Towers w Nowym Jorku, pandemii czy też zrzeczenia się Benedykta XVI urzędu Biskupa Rzymu oraz śmierci Papieża.
Nie ukrywam, że podczas lektury tej książki, ze skupieniem i ciekawością wczytywałem się w słowa Papieża Franciszka. Czytając, wsłuchiwałem się w te przesłanie, spojrzenie na świat. Wsłuchiwałem się, ponieważ podczas lektury książki „Życie. Moja historia w Historii”, odnosiłem wrażenie, jakbym siedział obok Papieża, który z własnej perspektywy opowiada o otaczającym nas świecie.
Ta książka to nie tylko wyjątkowa autobiografia, to przede wszystkim wspomnienia, które każdy z nas czytając, poznaje historię Jorge Mario Bergoglio. Historię Papieża Franciszka, który zaprasza nas również do dyskusji, w której warto wziąć udział. Dyskusji z samym sobą, z naszymi bliskimi, z każdym, kto otwarty jest nie tylko na poznawanie świata, lecz również na zgłębianie wiedzy o historii naszej cywilizacji. I właśnie ta książka jest tą, którą adresuję czytelnikom ciekawym świata. Niezależnie od poglądów, wiary czy podziałów (których nie powinno być) – każdy z nas powinien po nią sięgnąć.
„Życie. Moja historia w Historii” to niezwykła lektura, która przybliża nam życie i pontyfikat Papieża Franciszka. Jest również opowieścią o najważniejszych wydarzeniach z życia Jorge Mario Bergoglio pisanych przez historię naszego globu. To bardzo ciekawe spojrzenie oczami argentyńskiego kardynała i ważne jest, abyśmy zwrócili na nie uwagę. A ta książka jest ku temu najlepszą okazją. Dlatego też polecam ją Wam z całego serca.
Książka „Życie. Moja historia w Historii” ukazała się nakładem Wydawnictwa HarperCollins Polska

• Biografia
  • Religia