Rozeznawanie. Boży głos w sercu

Okładka książki Rozeznawanie. Boży głos w sercu Franciszek (papież)
Okładka książki Rozeznawanie. Boży głos w sercu
Franciszek (papież) Wydawnictwo: WAM religia
religia
WAM
2023-06-07
2023-06-07
Agnieszka Dywan
rozeznawanie

Zapis katechez Franciszka o rozeznawaniu (cykl z 2022 r.). Papież w prosty i klarowny sposób wprowadza w tajniki sztuki rozeznawania, do której zgłębiania zaprasza wszystkich wierzących.
Warunki/elementy rozeznania: modlitwa, poznanie siebie, własna historia, strapienie i pocieszenie.

Drugą część książki stanowią wypisy z papieskich adhortacji i przemówień nt. rozeznawania.

Rzecz bardzo godna polecenia

Drugą część książki stanowią wypisy z papieskich adhortacji i przemówień nt....

Książka oprócz obowiązkowej przedmowy i wprowadzenia składa się z dwu części: przewodnika po rozeznawaniu, złożonego z zapisu katechez wygłaszanych przez Papieża Franciszka podczas audiencji środowych od sierpnia 2022 r. do stycznia 2023 r. oraz praktyki rozeznawania w życiu Kościoła. Zapis katechez czyta się łatwo dzięki prostemu, duszpasterskiemu stylowi ich wygłaszania przez Papieża. Papież głosi "Rozeznawanie jest sztuką, sztuką, której można się nauczyć" i daje temu wyraz w treści katechez, w których zachęca wiernych do stosowania praktyki rozeznawania w codziennym życiu. Druga zaś część jest dla przeciętnego czytelnika po prostu niestrawna. To wypisy z różnych wypowiedzi i dokumentów papieskich, w których pojawia się pojęcie rozeznawania. Tutaj język Franciszka nabiera kościelnej powagi i sztywności i autor nie jest tak komunikatywny, jak w czternastu wygłaszanych na środowej audiencji katechezach. Zawartość drugiej części obniża mocno siłę przekazu całej książki. O ile pierwszą część może przeczytać z korzyścią każdy wierny, o tyle druga może zainteresować głównie księży i świeckich teologów.

- Hmm, kto dziś jeszcze zawraca sobie głowę "rozeznawaniem"? - westchnęłam mimo woli, kiedy zaczęłam lekturę kazań papieża Franciszka na ten temat.

Prawda jest niestety taka, że często nawet poważne decyzje podejmujemy w tempie ekspresowym. Zdarza się, że robimy to bezrefleksyjnie, kierując się znanymi schematami, będąc pod presją czasu i ludzkich oczekiwań.

A przecież nasze życie to swoisty gobelin utkany właśnie z dokonywanych wyborów! Żeby zachwycał, dawał poczucie sensu i spełnienia, powinniśmy kierować się... No właśnie! Czym?

Jak byście na to pytanie odpowiedzieli?

Papież Franciszek, odwołując się głównie do Biblii i pism św. Ignacego z Loyoli, zaznacza, że właściwe rozeznawanie wymaga wysiłku, ale jest bardzo potrzebne, ponieważ "w dobrej, słusznej decyzji wola Boga spotyka się z naszą wolą".

Bo choć nasze życie nie jest z góry zaplanowane, jesteśmy wolni, to musimy mieć świadomość konsekwencji podejmowanych przez siebie decyzji. Ich wpływu na na nas samych, innych i cały świat!

Od czego więc trzeba zacząć?

Papież Franciszek odpowiada wprost:

"Tego musimy się nauczyć: słuchać własnego serca! Słuchamy telewizji, radia, telefonu komórkowego, jesteśmy mistrzami w słuchaniu, ale pytam was: czy umiecie słuchać swojego serca?"

Ale to... takie proste i trudne zarazem!

Dlaczego? Bo łączy się z poznaniem siebie, swoich prawdziwych pragnień (nie potrzeb, kaprysów czy zachcianek) i historii swojego życia. Niezbędna jest też modlitwa jako zażyła relacja z Bogiem, czujność i umiejętność interpretowania sensu strapień i pocieszeń w naszym życiu.

Zarówno o tych, jak i innych "składowych" dobrego rozeznawania opowiada Papież Franciszek w sposób prosty i przystępny, jak dobry ojciec, który delikatnie acz stanowczo poucza swoje dzieci. Jego przepełnione troską i miłością słowa są jak drogowskazy, swoisty przewodnik na krętych ścieżkach życia!

A przecież...

W pierwszej części książki treści ujmują co należy wziąć pod uwagę w procesie rozeznawania. Każdy aspekt zostaje dokładnie omówiony. Są zaczerpnięte z katechez środkowych papieża. W drugiej części zostały zebrane fragmenty dokumentów Kościoła w aspekcie rozeznawania.
Książka ukazała mi i nazwała, wiele stanów z mojego życia duchowego z ostatnich lat. Było to dla mnie ważne i potrzebne.

W książce zawarte są katechezy, które wygłosił papież Franciszek. Po kolei, wprowadza nas w rozeznawanie. Zażyłość z Panem, poznanie samego siebie, pragnienie, księga własnego życia, strapienie to między innymi elementy rozeznania. Są one opisane w bardzo zrozumiały sposób.
Papież pokazuje nam, że warto zaprzyjaźnić się z Panem, nawiązać z nim więź :
,,Znałem niegdyś starego brata zakonnego, który był portierem w internacie i za każdym razem, gdy mógł, podchodził do kaplicy, patrzył na ołtarz, mówił: ,,witaj!", bo był blisko Jezusa. Nie musiał mówić bla, bla, bla, nie: ,,witaj, jestem blisko Ciebie, a Ty jesteś blisko mnie". To jest relacja, którą musimy mieć na modlitwie: bliskość, bliskość emocjonalna, jako bracia, bliskość z Jezusem"
Jak dla mnie ,,miód na serce", książka bardzo wciąga, nie potrafiłam się od niej oderwać.
Polecam, warto przeczytać!

Papież pokazuje nam, że warto zaprzyjaźnić się z Panem, nawiązać z nim więź :
,,Znałem niegdyś...

Z przyjemnością sięgnęłam po tę duchową lekturę.
Akurat takiej mi teraz potrzeba📖📙
Przyznam szczerze, że dotąd obce mi było słowo "rozeznawanie".

"Rozeznawanie jest sztuką, sztuką, której można się nauczyć".

Książeczka o małym, wygodnym formacie, podzielona jest na 2 części i zawiera: katechezy Papieża Franciszka, od 31.08.2022r. do 04.03.2023r. oraz praktyczne zastosowanie rozeznawania w życiu kościoła.
Nawet nie wiemy, jaką moc ma rozeznawanie, za ile uczynków odpowiada, z iloma lękami, wątpliwościami musi się zmierzyć.
Papież Franciszek swym słowem, skromną osobowością, w sposób bardzo przystępny, czytelny trafia do człowieka, nie tylko wierzącego.
Pięknie objaśnia znaczenie i funkcjonowanie rozeznawania, a to wszystko poprzez modlitwę, refleksję, wskazanie odpowiedniej drogi🙏
Pisze, min. że:
Rozeznawanie jest lekarstwem na stagnację wyrażającą się w słowach "zawsze tak było" lub "nie ma pośpiechu".
Czytając tę książkę, uświadomiłam sobie, jak wiele rzeczy muszę w życiu przemyśleć, uporządkować myśli.
Bardzo potrzebne, aby uspokoić duszę i ciało także.
Za egzemplarz recenzencki dziękuję pięknie Wydawnictwu WAM🤗🧡

Z przyjemnością sięgnęłam po tę duchową lekturę.
Akurat takiej mi teraz potrzeba📖📙
Przyznam szczerze, że dotąd obce mi było słowo "rozeznawanie".

"Rozeznawanie jest sztuką, sztuką, której można się nauczyć".

• Teologia, religia
  • Egzemplarz recenzencki