Kobieta, która skłamała

Okładka książki Kobieta, która skłamała Claire Douglas
Okładka książki Kobieta, która skłamała
Claire Douglas Wydawnictwo: Filia Seria: Mroczna strona kryminał, sensacja, thriller
Mroczna strona
The Woman Who Lied
Filia
2024-03-13
2024-03-13
Klaudia Wyrwińska

Fikcja czy prawda?

Za sprawą Claire Douglas ostatnio odwiedziłam Londyn. Emilly autorka rozchwytywanej serio o detektyw Mirandzie Moody, podejmuje trudną decyzję o napisaniu ostatniego tomu, kończąc przy tym życie bohaterki. Jadąc autobusem, jest świadkiem wydarzania odwzorowanego na podstawie jej powieści, ten jak początkowo sądzi, zaskakujący zbieg okoliczności zaczyna się powtarzać przy innych sytuacja. Zyskuje pewność, że ktoś powiela wydarzenia zapisane w jej książkach, ponadto jest przekonana, że tą osobą jest ktoś z jej otoczenia.

"Kobieta, która skłamała" to piąta powieść autorki, którą miała okazję przeczytać. Podtrzymuje, nie pobiła "Pary spod numeru 9", jednak w mojej ocenie wypadła lepiej od poprzedniczki.
Książka w książce, taki pomysłem na fabułę uraczyła nas autorka. Ja jestem na tak, Emilly, bohaterka powieści, zarazem pisarka kryminałów, podejmuje pogoń za mordercą swojej przyjaciółki. Jednocześnie swój bieg rozpoczyna odrębna historia. Daisy jest przekonana, że potrafi rozpoznać zabójcę swojej matki. Charakterystyczne bazgroły, motyw owada, nie odpuści, póki nie dowiedzie prawy. Zawsze ciekawi mnie jak pozornie nie łączące się opowieści odnajdują się we wspólnym zakończeniu.
Dobry thriller, parę elementów do poprawy, a ja czekam na kolejną powieść autorki.

Kobieta, która skłamała. Ta historia potrafi wstrząsnąć chyba każdym czytelnikiem. Można się domyśleć, że dotyczy się kłamstwa, ale nie wiecie jak poważnego kalibru. To naprawdę świetny thriller z naciskiem na psychologiczny, gdyż każda postać jest tajemnicza i podejrzana. Starają się zachowywać normalnie, ale można dostrzec, że nie zawsze im to wychodzi. Czyżby zatem mieli coś mrocznego do ukrycia?
Historia bardzo mi się spodobała, bo zawiera motyw książki w książce. Poznamy pisarkę, która opisała pewną historię w swojej książce, ale wciąż nie jest pewna jej zakończenia. Innym drukiem czytamy o wydarzeniach z książki, która po części jest prawdą. Co jakiś czas jednak pisarce przytrafiają się zdarzenia ze swojej historii, lecz nie każdy chce w to uwierzyć. Czuje się obserwowana i śledzona, wpadając w coraz większy popłoch. Co ciekawe, obracając się w znanym towarzystwie prawie każdy chce przeczytać jej książkę jeszcze przed wydaniem. Bywają natarczywi, a czasami zbyt ciekawscy. Wszystkich najbardziej ciekawi koniec, a autorka coraz więcej ma nad nim wątpliwości, gdyż boi się, że ktoś naśladuje mordercę, a tym samym jej może grozić niebezpieczeństwo. Cała opowieść ma jednak drugie dno osoby, którą znamy i o której nie pomyśleliśmy, że miała inny cel, niż był sugerowany. Jedyne, co jest pewne, to miłość. Dla najbliższych jesteśmy w stanie zrobić naprawdę wszystko, a niektóre sprawy na jaw mogą wyjść po wielu latach. Kobiety z książki sporo kłamały. Były to dawne kłamstwa i obecne, które ktoś brał za prawdę. W każdą historię wkręciłam się maksymalnie, a koniec przyszedł niespodziewanie. Tak naprawdę mamy tu kilka końców, a ten ostateczny i wiele wyjaśnia i rozpoczyna nowy etap postrzegania całości. To kolejna książka autorki na której się nie zawiodłam. Bardzo ją polecam!

Znacie twórczość Claire Douglas?💬

„Kobieta, która skłamała” to najnowsza książka autorki, która okazała się całkiem intrygująca. Jest to pierwszy tytuł Douglas, który spełnił moje oczekiwania i nie zaczął mnie nudzić w połowie lektury 😜

Emilia Ward jest autorką bestsellerowej serii kryminalnej. Kobieta wiedzie całkiem spokojne życie, zmaga się z niewielkimi codziennymi trudnościami jak wszyscy, ma kochającego męża oraz cudowne dzieci. Czytelnicy pokochali serię o pani detektyw Mirandzie Moody, a Emilia właśnie rozpoczyna pracę nad finalną częścią tej serii. Ma doskonały pomysł na fabułę i pragnie wprawić swoich czytelników w osłupienie. Sytuacja zaczyna robić się poważna, gdy Emilia doświadcza incydentu, który zdaje się dokładnie odwzorowany z jednej z jej książek. Z początku kobieta zwala to na czysty przypadek, ale gdy ma miejsce drugi, mrożący krew w żyłach incydent równie żywcem wyjęty z jej książki, Emilia jest zaniepokojona. Gdy dochodzi do morderstwa, które sama zaplanowała w swojej książce, zaczyna robić się przerażająco, a kobieta zaczyna obawiać się o bezpieczeństwo swoje i najbliższych.

Znacie twórczość Claire Douglas?💬

Z kolei ta powieść była całkiem niezła. Też fajny pomysł na fabułę. I nawet dosyć dynamiczna akcja. Tylko to było takie... hmm angielskie...
Jednak jako przerywnik mocniejszych pozycji stanowi niezłe uzupełnienie.
Można przeczytać ;)

Jednak jako przerywnik mocniejszych pozycji stanowi niezłe uzupełnienie.
Można przeczytać ;)

Bardzo mi się podobało, uwielbiam książki, których bohaterowie są pisarzami. Mały minus za dość przewidywalne zakończenie, ale pomysł na fabułę jest świetny!

Emilia Ward jest pisarką kryminałów i właśnie rozpoczyna pracę nad ostatnim tomem serii. Jej życie zamienia się w koszmar, kiedy doświadcza to, co napisała, na własnej skórze. Wkrótce umiera jej bliska osoba w dokładnie taki sam sposób jaki opisała w książce, którą właśnie pisze.

Pomysł na fabułę był naprawdę świetny i niecodzienny, jednak wykonanie już niestety nieco słabsze, liczyłam na więcej. Na więcej emocji oraz mroku. To co się działo wokół Emili powinno wzbudzać niepokój oraz niepewność. Oczywiście sama bohaterka była przerażona tym wszystkim, obawiała się nie tylko o samą siebie, ale również swoją rodzinę, jednak mnie to do końca nie przekonało. Nie poczułam w tym żadnych emocji, ani większego zainteresowania. Całość jest napisana w lekki, niewymagający sposób, czasami miałam wątpliwości, czy aby na pewno czytam thriller, a nie obyczajówkę jedynie z jego elementami. Jak dla mnie za mało się działo i brakowało napięcia, którego po opisie tak bardzo się spodziewałam i liczyłam na kawał dobrej, świeżej lektury. Przypuszczałam jakie będzie zakończenie, jednak nie miałam pojęcia jaki może być motyw i tym historia nieco zapunktowała, bo mnie zaskoczyła.
Podobał mi się także sposób w jaki autorka przedstawiła życie światowej pisarki - oczywiście jest człowiekiem jak każdy i może mieć chwilę załamania, czy też zwątpienia i nie zawsze musi towarzyszyć jej przypływ ogromnej weny. Nawet najlepszy pisarz potrzebuje doradzić się kogoś innego i czerpać pomysły od innych osób i również nie każdy jest stworzony do tego, aby pisać.

Claire Douglas "Kobieta, która skłamała". Mamy tu jakby trzy wątki. Pierwszy to losy głównej bohaterki, która zmaga się z tajemniczym prześladowcą odtwarzającym wydarzenia z serii jej książek włącznie z tej części, która jeszcze nie została wydana. Drugi to relacje z prowadzonego śledztwa w sprawie seryjnego mordercy. Trzeci wątek stanowią pewne wydarzenia z przeszłości. Bardzo ciekawe połączenie, które tworzy jeszcze większy mętlik w głowie czytelnika. A żeby było jeszcze bardziej skomplikowanie, seryjny morderca, wobec którego prowadzone jest śledztwo, stosuje metody również opisane w niewydanej jeszcze książce. W efekcie końcowym wszystko idealnie łączy się w spójną całość i jest świetnym podsumowaniem tej genialnej historii.

"Jeśli lubisz trzymające w napięciu thrillery psychologiczne, nie możesz przegapić 'Kobiety, która skłamała' Claire Douglas. To zaskakująca i absorbująca historia, która wciąga od pierwszej strony i trzyma w nieustającym suspense aż do finału. Świetnie wykreowane postacie, nieprzewidywalne zwroty akcji i subtelna gra między fikcją a rzeczywistością sprawiają, że ta książka staje się prawdziwą perełką wśród thrillerów. Polecam gorąco wszystkim poszukującym emocjonującej lektury!"

Ciekawa,chociaż niespecjalnie skomplikowana i dość mocno przewidywalna.

Ciekawa,chociaż niespecjalnie skomplikowana i dość mocno przewidywalna.

Na półkach: , , , , , ,

Mam dla was fajną książkę, przy której spędzicie miło czas. Książka opowiada o znanej pisarce, matki dwójki dzieci mieszkającej na przedmieściach Londynu. Emilia to fajna kobietka, tak sobie właśnie wyobrażam autorki książek. Emilia prowadziła spokojne życie, do czasu kiedy zabrała się za pisanie ostatniej części hitowej serii powieści o detektyw Mirandzie Moody.

Super się czyta o tym, jak autor poniekąd opowiada od środka, co czuje jak pisze. Jak daje życie nowym bohaterom, a innych uśmierca. Gdy Emilia rozpoczyna prace nad dziesiątą częścią serii, dzieje się coś niepokojącego. Zdarzają się historie w życiu realnym, wypisz wymaluj z jej książek. Najpierw posądza siebie o to, że chyba postradała zmysły i jej się to tylko wydaje, ale im więcej takich okoliczności, tym wszystko staje się jasne...

Ktoś fanatycznie wzoruje się na życiu bohaterów i odwzorowuje akcję, które autorka stworzyła w swych książkach. Robi się bardziej tajemniczo, kiedy dostrzega sytuacje z jej jeszcze niewydanej książki. Książkę przed wydaniem jej, czytała tylko mała grupa najbliższych jej osób... Czy to znaczy, że ktoś z nich wzoruje się na tym co czyta i realizuje to w swoim życiu?

Chcę zaznaczyć, że książka ta, to thriller, a autorka, o której czytamy pisze kryminały. Także w obu tych książkach dzieją się sytuacje trzymające w napięciu i winnego trzeba szybko znaleźć. Wszystko się zmienia, gdy ktoś z jej otoczenia umiera w taki sam sposób, jak ofiara w książce, którą właśnie pisze…
Dlaczego ktoś to robi?
Skąd wie, o czym pisze?
A jeśli Emilia i jej rodzina są następni?

Bardzo fajny pomysł na książkę. Pod tym kontem napisanej, jeszcze nigdy nie czytałam. Mimo tak zawężonego grona osób, które mogłyby być winne, autorka umiała wzniecać zaciekawienie i budować napięcie. Zakończenie ok, spełniło swoje zadanie podnosząc jakość książki. Polecam.

Super się...

• Thriller
  • Kryminał
  • Thriller/sensacja/kryminał

Dodaj cytat z książki Kobieta, która skłamała