Odwet

W.A.B.
2020-10-14
2017-07-13
Marian Leon Kalinowski

Libby marzy o odpoczynku. Kiedy więc trafia na ulotkę z propozycją zamiany domów, nie waha się zbyt długo i tak trafia do posiadłości Heywoodów.

Na miejscu jednak Libby ma nieodparte wrażenie, że jest obserwowana. W wyniku różnych sytuacji postanawia w końcu wrócić do własnego domu, jednak nie znajduje tam śladów pobytu innych ludzi.
W ten sposób przekonuje się stopniowo, że ktoś się zdecydowanie bawi jej kosztem. Musi odkryć, dlaczego.

Historia z potencjałem, który jednak został przedstawiony w dziwny sposób. Poraża mnie głupota ludzka objawiająca się np. zostawieniem prywatnych dokumentów na widoku, kiedy wiadomo, że będą w domu mieszkać obcy. Główna bohaterka naprawdę głupiutka.

Książka do przeczytania, nawet z zaciekawieniem, trzeba jednak na fabułę mocno przymknąć oko.

W ten sposób przekonuje się...

Historia sama w sobie ma potencjał, jednak naiwność głównych bohaterów i zamiana z obcymi ludźmi mieszkaniami, bez schowania osobistych dokumentów jest dla mnie szczytem nieodpowiedzialności. Dlatego taka niska ocena, nie polecam.

Libby nie przypadła mi od razu do gustu, musiałam się do niej przekonać, a polubiłam ją dopiero na sam koniec, gdy szczerze przyznała, że zasłużyła na to, co ją spotkało. W książce dużo się działo, jeden wielki miszmasz, z którego mogło "urodzić" się wszystko, ale całe szczęście wyszła fajna, wciągająca opowieść, z sensem i małą nutką szaleństwa.

Cała historia dzieli się dość mocno, na dwie różne, które ostatecznie spaja jednak bohaterka. Trochę można się poczuć tak jakby się czytało dwa różne tytuły.
Całość ma swoje lepsze i gorsze momenty. Ostatecznie szybko to przeczytałam, jest dobre, jednak niektóre szczegóły trochę mi się już zacierają.

"Przeszłość i jej mroczne sekrety to śmiertelny zestaw"

Thriller psychologiczny, który opowiada o młodym małżeństwie Libby i Jamiem. Para postanawia zamienić się na mieszkania i spędzić urlop w innej miejscowości. Libby, która niedawno przeżyła koszmar i próbuje dopiero się po nim pozbierać doświadcza dziwnych sytuacji w obcym domu. Na domiar złego okazuje się, że jej mąż nie do końca jest z nią szczery. Okazuje się, że najgorsze dopiero przed nimi.

Mam pewien problem z tą książką. Na początku czytanie szło mi bardzo opornie. Dopiero w 2/3, kiedy autorka zaczęła odkrywać pozostałe tajemnice bohaterów zacząłem czerpać przyjemność z czytania.

"Przeszłość i jej mroczne sekrety to śmiertelny zestaw"

Do przeczytania na jednym wdechu. Bardzo wciągająca.

Do przeczytania na jednym wdechu. Bardzo wciągająca.

Czytając pierwszą część książki, nie wiedziałam czego się spodziewać. Po przeczytaniu części drugiej miałam wrażenie, że czytam inną książkę. Część trzecia powiązała wszystkie wydarzenia ze sobą w spójną całość. Historia ogólnie mi się podobała, ale nie sądzę, żeby utkwiła w mej pamięci na dłuższy czas. Fajna do przeczytania w jesienne i zimowe wieczory, choć akcja dzieje się latem. Ciekawe tajemnice i rozwiązanie.

Główna bohaterka wydaje się bardzo męcząca. Zachowuje się infantylnie, a jej nieporadność aż poraża. Akcja najlepiej rozkręca się w drugiej połowie książki. Intrygi wychodzą na jaw, a ujawnienie wydarzeń z przeszłości tłumaczy zachowanie i charakter głównej bohaterki. Na początku książka wydaje się nijaka, ale po pewnym czasie cała historia nabiera tempa i nie można się od niej oderwać. Takiego obrotu spraw się nie spodziewałam. Bardzo ciekawe zakończenie, książka spełniła moje oczekiwania.

Ciekawa-dość dużo się dzieje i nie zanudza.

Ciekawa-dość dużo się dzieje i nie zanudza.

• Przeczytane 2021