Ostatnia z dzikich

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Era pięciorga (tom 2)
Wydawnictwo: Galeria Książki
Last of the Wilds

Inne wydania

Choć Auraya była architektem zwycięstwa Białych, pierwsze spotkanie z wojną wypełniło jej sny koszmarami. Spaceruje w nich po polach krwi, a polegli wstają, by rzucić jej w twarz oskarżenie: Ty nas zabiłaś. Ty. Wydaje się, że Auraya nie zazna spokoju, dopóki nie odejdą te koszmary. Niestety jedyny człowiek, któremu ufa i którego mogłaby prosić o pomoc, zniknął. Tkacz snów Leiard, wciąż...

Tkacz snów Leiard, wciąż usiłując jakoś uporządkować coraz wyraźniejsze wspomnienia dawno zmarłego Mirara, ucieka w góry w towarzystwie Emerahl, być może ostatniej z Dzikich. Choć sama nie jest tkaczem snów, Emerahl dysponuje wielką mocą i pomaga Leiardowi w zrozumieniu tej niezwykłej plątaniny pamięci. To, co odkryją, zmieni jego życie na zawsze. Daleko na południu Pentadrianie liżą rany i próbują wybrać nowego przywódcę. Wydaje się, że pokój musi jeszcze zaczekać.

źródło opisu: http://galeriaksiazki.pl/

źródło okładki: http://www.empik.com/

Virginia | 2014-12-20
Przeczytana: 19 grudnia 2014
książek: 1903
foolosophy | 2010-10-14
Przeczytana: 14 października 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czytanie takich książek jest bardzo niebezpieczne. Można zaniechać większości funkcji życiowych, odmawiać oderwania się od książki, zapomnieć o bożym świecie czy przypalić gotujący się obiad. Jeśli macie jakieś obiekcje co do zarywania nocy, czytania bez opamiętania, nie czytajcie tej książki. Powiadam wam, wciągnie was niesamowicie.

W świecie fantasty królują mężczyźni. Tego nie da się zamazać ani wyprzeć. Czasem jednak trafiają się takie kobity, które zyskują sławę nie dzięki „byciu kobietą”, ale dzięki wspaniałej umiejętności pisania. Canavan podbiła świat swoimi pierwszym książkami, zauroczyła na „Czarny magiem”, następnie jak dziecku czekającemu na zabawkę wystawiła „Erę pięciorga” by w końcu raczyć nasze gusta literackie „Zdrajcą”. Każda z tych powieści jest niezwykła i niepowtarzalna… u innych autorów. Zaś w trylogiach autorki występuję cały czas, ten sam schemat, który bardzo mnie dziwi i lęka. Czy każda kolejna powieść tej autorki będzie taka przewidywalna? Nie chodzi o...

chelsea1991 | 2016-12-20
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 20 grudnia 2016

Po mimo ,że w książce "Ostatnia z dzikich" teoretycznie mniej się dzieje niż w pierwszym tomie to jednak ta książka o wiele bardziej przykuła moją uwagę.Z prostego powodu.Autorka o wiele lepiej poprowadziła nitki fabuły dzięki czemu o wiele mi było łatwiej wciągnąć się w losy bohaterów.Podobał mi się pomysł,że historia nie jest opowiadana jedynie z punktu widzenia białych kapłanów, ale również z Pentadrianach czyli przegranej stronie konfliktu opisanego w pierwszym tomie. Którzy muszą otrząsnąć z przegranej i wybrać nowego przywódcę.Mamy tu równie ciąg dalszy wątku miłosnego, który został rozbudowany i pokazany w innym świetle.Głowna bohaterka musiała stanąć przed niemałym dylematem i problemem , dzięki czemu fabula książki dostała rumieńców.Dzięki autorce mamy tu gamę rozbudowanych postaci, którzy mają swoje ambicje , marzenia i pragnienia.Różne motywy kierują nimi.Zapoczątkowane wątki w drugim tomie zapowiadają niesamowite emocje w trzecim.Nie mogę się doczekać. Polecam...

pablo | 2010-06-21

Po przeczytaniu Kapłanki w Bieli miałem wrażenie jakby skończył oglądać brazylijski tasiemiec a z półki patrzyła na mnie Ostatnia z Dzikich i straszyła podobnymi "emocjami"... tym razem może produkcji argentyńskiej?

Przestraszony tą perspektywą zrobiłem sobie przerwę w postaci kilku "szybszych" lektur. Po przeczytaniu II tomu trylogii Ery Pięciorga stwierdzam, że mogłem sobie zadawkować jeszcze jedną "szybszą" nim zagłębiłem się w świat Ithanii po raz drugi.

Ostania z Dzikich jest dokładną kontynuacją akcji z pierwszej części, jednak tym razem pani Canavan ciągnie fabułę równocześnie dla Cyrklian i Pentadrian wyjaśniając po drodze wszystkie niejasności narosłe po przeczytaniu I tomu. Prócz tej nowości pojawia się również sporo wątków początkowo mocno nużących z czasem jednak nabierających ,razem z rozwojem akcji, rumieńców.

W tym momencie wypada mi wspomnieć o największej bolączce Ostatniej z Dzikich. Autorka od samego początku wprowadza sporo nowego. Co za tym idzie jest...

ChoiYoona | 2010-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2010

Ostatnia z Dzikich to drugi tom Ery Pięciorga. W tej części poznajemy losy wrogów Białych - Pentadrian oraz niedoszłych sojuszników Elai. Dowiadujemy się co robi i gdzie ukrywa się Leiard. Auraya musi się zmierzyć z nowymi wyzwaniami. Jednym z nich jest zaraza u Siyee, a drugim sprawa związana z jej romansem. Auraya będzie musiała postanowić czy sprzeciwi się Bogom czy wykona ich rozkaz mimo swoich przekonań.W książce ponownie pojawia się nowy wątek miłosny ;)

Ten tom bardzo mnie się spodobał. Momentami był bardzo wzruszający tak, że aż łzy mi leciały (jak to się mówi krokodyle ), a czasami aż denerwowało mnie postępowanie niektórych bohaterów. Moją ulubioną bohaterkom nadal jest Auraya, która mimo wszystko się nie poddaje i próbuje pozostawać przy swoich przekonaniach, est gotowa zrobić wszystko dla Siyee i nie cofa się przed niczym. Potrafi nawet zrezygnować z różnych rzeczy dla dobra innych.

Najbardziej wzruszającym momentem jest chwila gdy Auraya dowiaduje się, że bliska jej...

Chloee | 2016-02-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2012

Liczba stron : 642
Ocena : 8/10

Zakończenie Kapłanki w Bieli tak mną wstrząsnęło, że nie mogłam się powstrzymać od sięgnięcia po Ostatnią z Dzikich - drugą część "Ery Pięciorga".

Tak jak w poprzedniej części, Trudi Canavan używa narracji trzecioosobowej. Muszę przyznać, że w tym tomie ciągłe zmiany narratorów wywołują o wiele większe napięcie.

Auraya nie potrafi zatrzeć wspomnień z niedawno stoczonej bitwy. Myśl o tym ile osób zginęło nie pozwala jej na spokojny sen. Jednak nowe zadanie stawia ją na nogi. Tworzenie szpitala, w którym cyrkliańscy kapłani mają współpracować z tkaczami snów to wielkie wyzwanie. Niektórzy ludzie popierają ten pomysł, inni protestują przeciwko niemu. Auraya zaczyna tracić nad wszystkim kontrolę. Z ulgą przyjmuje, że musi polecieć do Si. Jednak tam czeka na nią nowy problem - Leiard. Poprzez częste spotkania zaczyna dostrzegać duże zmiany w zachowaniu tkacza snów. Czy Biała będzie potrafiła odbudować zniszczoną przyjaźń?

Te dwie części mają to do...

Yael | 2010-08-10
Przeczytana: 2010 rok

Ostatnia z Dzikich to kontynuacja jednej z najlepszych trylogii ostatnich lat. Cała fabuła jest zaskakująca. Świat namacalny, niemal całkowicie realny, jak bohaterowie. Ja byłam w tej książce. Pożerałam ją. Nie wyobrażałam sobie, że coś takiego może powstać. Trudi Canavan mną całkowicie zawładnęła, czego się nie spodziewałam. Kompletnie. Ma lekkie piór, nie czułam się, jakbym coś czytała. Gdy skończyłam, nie chciałam jej odłożyć na półkę. Żyłam tą książką. Jest niesamowita, tak jak historia w niej zawarta. warta każdej ceny i zarwanej nocy.

Sidney | 2011-05-03
Przeczytana: 02 maja 2011
Reichan | 2013-03-10
Przeczytana: 10 marca 2013

"Ostatnia z Dzikich", ciekawa, wielowątkowa, wspaniale wykreowane postacie, chociaż żadna się nie przebija. W pierwszej części mieliśmy szansę poznać Białych, Pentadrian poznaliśmy tylko jako najeźdźców. W drugiej części prócz wydarzeń widzianych oczami Białych, przede wszystkim, Auraya'i, możemy też obserwować Pentadrian, ich religię, kulturę, sposób życia. Poznajemy dalsze losy Si oraz głębiej przyglądamy się rasie Elai.

Bardzo interesujące były wątki dotyczące Dzikich, wśród których również są Tkacze Snów. Pożegnaliśmy Leiard'a, cząstkę Mirar'a, który w końcu zaakceptował swoje drugie "ja". Teraz musi się ukrywać, ale nie wybiera pustelniczego trybu życia. Jest typem podróżnika, który szuka miejsc gdzie Tkacze Snów są mile widziani. Emerahl, która jest bardzo kolorową postacią znalazła swoją ścieżkę, swój cel. Pustelnicze życie stanowczo przestało jej odpowiadać. Pomogła Mirar'owi a teraz chce pomagać Auraya'i, na prośbę Mirar'a. Szukanie zwoju, które zostało zlecone przez...

Natka_Pietruszki | 2017-03-03

To chyba najciekawsza część ze wszystkich Trylogii Trudi Canavan, jaką czytałam. Dzieje się naprawdę bardzo dużo. Nie mogę doczekać się części trzeciej.