13 rue Thérèse

13 rue Thérèse
978-83-7799-467-2
romans
Ag2S

Historia tragicznej miłości, odtworzona z okruchów wojennych pamiątek, utrzymana w klimacie przedwojennego Paryża. Trevor Stratton, amerykański profesor, odkrywa w swoim biurze tajemnicze pudełko ze zbiorem pamiątek po Louise Brunet – kobiecie, której młodość przypadła na czas pierwszej wojny światowej. Zaintrygowany, próbuje ze szczątków życiorysu – listów, fotografii, starych monet, zasuszonych kwiatów – odtworzyć jej dramatyczne losy: historię utraconej miłości, relację z ojcem, małżeństwo, burzliwy romans. Wraz z rosnącą fascynacją postacią Louise profesor Stratton odkrywa w sobie także namiętność do innej kobiety, ognistowłosej Josianne. Magia pamiątek sprawia, że losy obydwu kobiet splatają się ze sobą w niezwykły sposób.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2012

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/13-rue-therese-elena-ma...»

Edith | 2012-11-16
Przeczytana: 15 listopada 2012

I jaką ocenę wystawić?
Książka przez długi czas nie zachęcała mnie do czytania. Dla niektórych dokładne skany pamiątek w środku, lśniący papier, okładka może być pociągająca - dla mnie wręcz odwrotnie. I nie pomyliłam się - wszystkie opisy pamiątek, specyficzne listy "autora" opowieści - nie przekonują mnie (długo musiałam się męczyć by dojść do czegoś co mnie zainteresuje). Być może nie mam francuskiej duszy. Ale jedno mnie w tej książce zachwyciło. Charakter Louise i jej romans z nierozszyfrowanym mężczyzną. Taka zwykła historia, prosta zdrada... a jednak. Wszystko byłby pięknie gdyby nie fantasy autorki i podróże w czasie głównego bohatera niepasujące do tej delikatnej historii. Pomysł by wykorzystać autentyczne pamiątki do "odtworzenia" życia pewnej kobiety z Paryża - świetny. Szkoda, że się nie udało. Książka jest trudna do zrozumienia - pełna francuskiej, zmysłowej wrażliwości i zawiłości.

MysteryVeil | 2014-06-26

Dobry pomysł na powieść (dodanie historii do cudzych pamiątek), jednak wykonanie zbyt patetyczne. Dziwne połączenie książki z przekombinowaną (fantastyczne podróże w czasoprzestrzeni) a zarazem nudną fabułą. Przeczytałam do końca i żałuje zmarnowanego czasu. Plus za ładne wydanie, układ i jakość ilustracji.

Dotta | 2013-03-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wymienię
Przeczytana: marzec 2013

Niezwykły pomysł. Niesamowite ile można "wyczytać" z pamiątek, takich zwyczajnych jak: zdjęcia, pocztówki, różaniec, rękawiczki, monety... :) Książkę bardzo dobrze się czyta. Główna bohaterka wspomnień nieco mnie denerwuje, ale taki jej urok. :)

Paula | 2012-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2012

Sama nie wiem, co myślę o tej książce. Na pewno jest specyficzna i inna. Gdy narracja dotyczy Louise, jest w porządku, ale te opisy zachowanych pamiątek - jakoś do mnie nie przemówiły.

yllla | 2013-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2013

Miło mnie zaskoczyła ta lektura :) Zupełnie nie spodziewałam się takiej zawartości :)

Teraźniejszość przeplata się z przeszłością, sen z rzeczywistością.

Dorota | 2012-06-06
Przeczytana: 05 czerwca 2012

Z jednej strony łatwo i szybko się czytało, z drugiej nie wciągnęła mnie ta historia.

Iwona | 2014-05-31

Erotyczne.