Królowa pszczół

Seria: Proza
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
978-83-08-04700-2
Ag2S

Opowieść o grupie przyjaciół – członków amatorskiego teatru, dla których tournée po Europie okaże się czasem prób i życiowych zmian. Ciepło, mądrość, umiejętne stawianie pytań i udzielanie trafnych odpowiedzi, prawda o ludzkim losie, szczypta poczucia humoru i nade wszystko sztuka – to „znaki firmowe” pisarstwa Katarzyny Krenz. W tle jest Europa - wiosna - podróż, a także… nowe przyjaźnie i,...

W tle jest Europa - wiosna - podróż, a także… nowe przyjaźnie i, oczywiście, miłość. A to dobre tło, by taka podróż - w pierwotnym zamyśle przez niektórych bohaterów traktowana jako ucieczka „od” i okazja do oderwania się od dotychczasowego życia - zmieniła się w podróż „ku” czemuś dobremu i nowemu. Bo czasem tak właśnie bywa: życie wydaje nam się tak trudne, iż jedynym wyjściem z sytuacji staje się po prostu wyjście z domu. Wyjazd. Ucieczka. I wyjeżdżamy. Uciekamy. Albo - jak w „Królowej pszczół" - wyruszamy na tournée z zespołem teatralnym. Gdzieś tam jest Świat i Ludzie, którzy sprawiają, że nagle wszystko zaczynamy widzieć inaczej. Tak naprawdę „Królowa” to tylko pozornie książka o podróży grupy przyjaciół przez Europę. Każda podróż nas odmienia. Bo w rzeczywistości poznanie świata prowadzi do poznania siebie, jest podróżą w głąb nas samych. - opowiada o przesłaniu książki Katarzyna Krenz.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

kasandra_85 | 2011-07-30
Przeczytana: lipiec 2011

allison | 2012-07-19
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 19 lipca 2012

Powieść zaczyna się bardzo obiecująco, ale potem (niestety!) robi się nieco chaotycznie. Rozczarowujące jest zakończenie. Spodziewałam się klamrowej budowy, ale - jak wiadomo - nasze czytelnicze oczekiwania wcale nie muszą się pokrywać z zamysłem autora.

Plusem książki jest jej forma - obfitująca w retrospekcje, dzięki którym poznajemy liczne szczegóły z przeszłości bohaterów. Najczęściej to głęboko skrywane, bolesne tajemnice i dramatyczne przeżycia. Pozwalają one lepiej zrozumieć zachowanie postaci, ale czasem opowieści te wymykają się spod kontroli (trochę trwa, zanim czytelnik zorientuje się, w której płaszczyźnie czasowej akurat toczy się akcja).

Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością pani Krenz. Niezbyt udane, ale nie zniechęcające, więc może za jakiś czas sięgnę po jej inne powieści.

grzegorzowa | 2011-07-07
Przeczytana: 05 lipca 2011

"Królowa pszczół" to nowa powieść Katarzyny Krenz - autorki "W ogrodzie Mirandy" oraz "Lekcji tańca". Dla mnie słowo "nowa" ma tutaj podwójne znaczenie, gdyż wcześniej nie miałam do czynienia z tą pisarką.

"Królowa pszczół" to opowieść złożona z kilku historii - życiorysów przypadkowych ludzi, tworzących wędrowny teatr, których łączy wspólne tournee po Europie. Każda z tych osób kryje w sobie jakąś tajemnicę, tragedię, potrzebę odpoczynku czy zmiany otoczenia. Swoje nowe wyzwanie traktują więc jako ucieczkę od przeszłości. Z czasem jednak zmienia się ona w podróż ku przyszłości - podróż przynoszącą nowe spojrzenie na siebie i swoje problemy.

Wspólne wojażowanie, a ściślej - konieczność ciągłego przebywania we własnym gronie, umożliwiła naszym bohaterom zawarcie nowych przyjaźni oraz otwarcie się na siebie i innych. Z kolei nam - czytelnikom, uświadamia, że liczy się nie tyle osiąganie celów, co sama droga, która do nich prowadzi.

***
Zanim zabrałam się za lekturę "Królowej...

DM1994 | 2011-08-29
Przeczytana: 10 czerwca 2011

We've got to trust someone - why not let it be the bee? (Komuś musimy zaufać - dlaczego nie pszczołom?)

"Królowa pszczół" to najnowsza powieść polskiej pisarki,poetki,tłumaczki i dziennikarki - Katarzyny Krenz,którą niektórzy z was zapewne znają jako autorkę książek takich jak :"W ogrodzie Mirandy" i "Lekcja tańca".Tym razem poznajemy grupę zupełnie różnych osób ,a zarazem przyjaciół - członków teatru amatorskiego ,którzy wyruszają na tournee po Europie.

Zapytacie pewnie,skąd pomysł na taki tytuł,który wydaje się nie mieć nic wspólnego z fabułą.Ci, którzy otrzymali tę książkę jako egzemplarz recenzencki powiedzą - musi mieć jakiś związek, w końcu razem z lekturą dostaliśmy pachnący plaster miodu. Moi drodzy recenzenci nic bardziej mylnego.. Owszem w najnowszej powieści Katarzyny Krenz pszczoły często towarzyszą nam podczas lektury ,a to właśnie w tytule ,a to na pierwszej stronie, czy na wstępach do kolejnych częsci książki .Ale skoro nie jest to powieść o pszczołach,tylko o...

Sara | 2011-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2011

"Skup się na chwili obecnej, ponieważ tylko wtedy żyjesz"

Zanim jeszcze otrzymałam tę książkę szukałam w sieci informacji na temat pani Katarzyny Krenz. Chciałam odrobinę więcej dowiedzieć się na temat tej polskiej pisarki, bo byłam niemal w stu procentach pewna, że już gdzieś widziałam to nazwisko, a ta myśl ciągle nie dawała mi spokoju. A że żyjemy w XXI wieku, a internet to jedna wielka kopalnia znalazłam to, czego szukałam bez problemu. Okazało się, że jest ona autorką powieści "Lekcja tańca" oraz "W ogrodzie Mirandy", które niejednokrotnie widziałam i podziwiałam na blogach innych. Z chęcią zabrałam się więc za "Królową Pszczół" - a dzięki niespodziance od Wydawnictwa Literackiego, byłam jeszcze bardziej zachęcona do lektury.

Książka jest jakby splotem kilku historii pewnej grupy ludzi, których łączy tournee po Europie, w które pewnego dnia ruszają. Cała historia skupia się właśnie na tym wyjeździe, które staje się po pewnym czasie odskocznią dla bohaterów od codziennego...

Katarzyna | 2011-07-19
Przeczytana: 15 sierpnia 2011

Leczy duszę...

jjon | 2011-05-31
Na półkach: Przeczytane, Własne, Ulubione
Przeczytana: 31 maja 2011

Królowa pszczół to najnowsza powieść Katarzyny Krenz, autorki znanej już z wcześniejszych powieści W ogrodzie Mirandy i Lekcja tańca oraz z tłumaczenia literatury pięknej: zarówno prozy jak i poezji.

Czego może się spodziewać czytelnik, który sięga po książkę zatytułowaną Królowa pszczół - opisu przyrodniczych obserwacji dotyczących tych mądrych i pracowitych owadów, czy może psychologicznych rozważań o dominacji w grupie lub zależności od innych, a może thrillera o morderczyni, która próbuje rządzić światem? Czy fakt, że razem z egzemplarzem recenzyjnym dostałam pachnący plaster miodu, przechyla szalę w stronę życia pszczół? Nic bardziej mylnego... Skoro nie, to jak się ma do tego tytułowa królowa pszczół? Z okładki spogląda arlekin, obok którego na białej podłodze z desek stoi ... walizka. Pewnie podróż, teatr, scena. Oprócz tego na samym początku powieści autorka umieściła przysłowie z Vermont We've got to trust someone - why not let it be the bee? (Komuś musimy zaufać -...

Monka | 2011-12-15
Przeczytana: 14 grudnia 2011

Ciepła i pogodna opowieść. Dobre czytadło na smutny, deszczowy, jesienny wieczór.

ania | 2013-01-08

nuda,zbyt wielu bohaterow-za malo wydarzen:-(

Patrycja | 2012-08-08

„Królowa pszczół” to kolejna książka autorstwa Katarzyny Krenz. Po książkę sięgnęłam z ciekawości,ponieważ bardzo zaintrygował mnie tytuł. Książka jest typową powieścią obyczajową.

Główną bohaterką książki jest Helena,która bardzo cierpi po śmierci ukochanej córki. Mąż jej nie rozumie, a ona nie potrafi się z tym pogodzić. Pewnego dnia postanawia wziąć życie w swoje ręce i zacząć coś zmieniać. Za namową swojego przyjaciela Stefana Helena postanawia założyć grupę teatralną w miejscowym Domu Kultury. Początkowo nie ma chętnych na to przedsięwzięcie,jednak po tym jak Helena daje ogłoszenie w lokalnej gazecie chętnych osób zaczyna przybywać. Jak się okazuje są to „rozbitkowie życiowi”,którzy nie jedno w swoim życiu przeszli. Łukasz,Alicja,Helena,Marta,Stefan,Lena,Sergiusz,Staszek,Marietta,Julian i Franciszek zakładają trupę teatralną i postanawiają wystawić przedstawienie oraz wziąć udział w Konkursie ,który ma się odbyć w Pampelunie.

Czy grupie przyjaciół uda się wystawić...