Allegro - kampania grudzień kat. piękna

Pogoda dla bogaczy

Tłumaczenie: T.J. Dehnel, W. Niepokólczycki, H.Pawlikowska
Wydawnictwo: Klub dla Ciebie, Książnica
Rich Man, Poor Man
83-7132-606-8
saga rodzinna
atram_78

Ambicje Aksela Jordacha zaspokoiło dorobienie się piekarni, lecz jego dzieci pragną czegoś więcej. Aby swe cele zrealizować, muszą się wyrwać z domu. Rodzina się rozprasza, każdy z Jordachów po swojemu szuka miejsca w życiu : Rudolf w interesach i polityce, Gretchen w świecie teatru i filmu, Tom, niespokojny duch, popada wciąż w kłopoty. Musi dorosnąć następne pokolenie, by rodzina zwarła szeregi i wspólnie stawiła czoło przeciwnościom losu.

źródło opisu: Wydawnictwo Książnica, 2002

źródło okładki: http://www.bookmaster.pl

Ania | 2015-10-05
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015
Przeczytana: 05 października 2015

Takie książki to ja lubię!! Aż żal, że tak późno odkryłam autora.
Losy rodziny Jordachów, emigrantów budujących swoje życie na tle przemian zachodzących w Stanach Zjednoczonych, opowiedziane z perspektywy 3 pokoleń. Rodziców, dzieci i wnuków.
Sporych rozmiarów książka daje czytelnikowi dużo czasu na przywiązanie się do bohaterów, znalezienie swoich sympatii i antypatii oraz wielokrotną zmianę zdania. Autor dopracował swoje postacie. Ich główną zaletą jest wielowymiarowość, żadna nie jest z gruntu zła czy dobra, dzięki temu każda z nich jest realna i wiarygodna. Za sprawą doskonałego stylu i barwne języka nie tylko czytałam, ale również przeżywałam ich losy jakbym była naocznym świadkiem wszystkiego co ich spotyka.
Daję 10 gwiazdek, ponieważ to byli moi bohaterowie i moja rzeczywistość.

Antoni Leśniak | 2014-06-03
Przeczytana: 20 listopada 2014

Dla czytelników mojego pokolenia jest to lektura kultowa, tak jak kultowy był film, który w latach siedemdziesiątych gromadził przed ekranami telewizorów rzesze telewidzów, którzy porzucali wykonywane przez siebie inne obowiązki i zajęcia i wraz z całą rodziną siadali, by oglądać losy rodziny Jordachów. Zjawisko, którego dziś już pewnie nie byłyby w stanie powtórzyć żaden inny serial czy wydarzenie medialne. Uwzględniając oczywiście kontekst historyczny, siermiężnego socjalizmu z ludzką twarzą epoki Gierka, który pozwolił na zagoszczenie seriali amerykańskich w polskiej telewizji. Dla nas stały się one oknem na wielki świat, niedościgłym marzeniem, spełnieniem najskrytszych pragnień lepszego, piękniejszego życia, którego w szarej peerelowskiej rzeczywistości nie było szans doświadczyć. Puste ulice i place zabaw, otwarte balkony i cisza, a w domach wpatrzeni w film widzowie. Dla dzisiejszych producentów miód na usta, ale inne czasy i to już nie wróci. Jordachowie byli symbolem tego,...

darek_lask | 2016-09-21
Przeczytana: 21 września 2016

Powieść i serial tv - znakomite!!!!!!
Przeczytałam powieść trzeci raz. W każdym okresie życia widzi się i ocenia pewne zjawiska inaczej, dlatego warto taką lekturę powtórzyć.
Nie określiłabym Toma i Wesleya mianem uroczych łobuziaków i nie potwierdzam brutalności ani szorstkości - chyba, że jakiś nowy przekład.... Bo po lekturze niektórych współcześnie napisanych obyczajówek to Pogoda okazuje się powieścią dla pensjonarek.

Roman Dłużniewski | 2016-12-20

Wielka powieść Irwina Shawa. Oczywiście przygodę z rodziną Jordachów zacząłem od serialu. Znakomity Nolte, znakomity Peter Strauss dali bodziec do sięgnięcia po słowo pisane. Różnorakie charaktery, panorama Ameryki, jakiej nie znaliśmy, wielowątkowa akcja. Naprawdę warto przeczytać!!

Kachusek | 2012-10-21
Przeczytana: 19 października 2012

Dobra książka, ukazująca jak nędza i patologiczna rodzina kształtują w człowieku, mimo lęków, chęć wybicia się z biedy.. Podziw, choć i pogardę dla bogaczy, ale jednak wybór ich świata, gdyż stale pamięta się szaro-bure dzieciństwo. Trochę szorstkie pióro, czasem wulgarne, ale wciągające. Zaczynam część II.

Bonia | 2018-06-25
Przeczytana: czerwiec 2018

Wspaniała proza. Irvin Shaw należy do moich ulubionych autorów. Saga obejmująca losy 3 pokoleń rodziny Jordachów. Wróciłam do niej po latach i tak jak w wielu przypadkach teraz dopiero delektowałam się talentem pisarza. Postaci barwne, realistyczne, wielowymiarowe. Losy rodziny na tle przemian,zachodzących w Stanach Zjednoczonych po II wojnie światowej. Choć drogi życiowe rodzeństwa Jordachów rozchodzą się w zupełnie różnych kierunkach to więzi rodzinne są na tyle silne, że zbliżają ich do siebie po latach. Postacią centralną i ostoją rodziny jest racjonalny Rudolf, który stara się wyciągnąć z opresji wpadających w tarapaty członków rodziny.

Awenturyna | 2013-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2013

Bardzo dobra i bardzo wciągająca powieść obyczajowa. Jej długość pozwala mocno zżyć się z bohaterami. Co do tych ostatnich, to uważam, że zostali świetnie nakreśleni, a ich różnorodność pozwala jednych kochać i podziwiać, innymi pogardzać i nienawidzić. Mnie najbardziej do gustu przypadł Tom Jordach i jego syn - urocze łobuziaki :)

Tiger | 2013-10-17
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 17 października 2013

Bardzo dobra książka. Nie mogłam się od niej oderwać.

Jeżeli się znajdzie ktoś miły i napisze mi po pierwsze : co się stało z wypieczoną kajzerką , do której Aksel wgniótł śmiertelną substancję ? I po drugie: co oznaczała ostatnia kwestia Tommiego " (...) bo tego dnia ubyła na świecie jedna osoba z tych,które musiał nienawidzić"?
A może powinnam odnieść się do kolejnych tomów?
Za wskazówkę będę wdzięczna!

Kachusek | 2012-10-28
Przeczytana: 25 października 2012

Jak to bywa z częściami pierwsza była lepsza.. druga mnie nie porwała, za trzecią już się nie zabieram.. coś w tej "Pogodzie dla bogaczy" mi nie pasuje, chyba ten język, zbytnia wulgarność, szorstkość bohaterów i ich otoczenia. Polecam tym, którzy lubią takie klimaty..

Booknerd | 2014-06-07
Na półkach: Przeczytane, 2014

Książka doskonała! Łączy w sobie wszystko, co powinna mieć powieść obyczajowa.