Ciudad Trujillo

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
8305120163
Agnieszka

Inne wydania

»Ciudad Trujillo« to książka będąca przykładem znakomitego, wręcz błyskotliwego warsztatu literackiego. Śmiem twierdzić, że gdyby jej autor nie mieszkał w Warszawie, a na przykład był pisarzem angielskim czy amerykańskim, na powieści tej zarobiłby grube miliony dolarów, zdobywając nią znacznie większy rozgłos niż mister Frederick Forsyth... I w ogóle nie sądzę, że porównanie choćby i okrzyczanego »Dnia Szakala« z książką »Ciudad Trujillo« przyniosło autorowi tej ostatniej jakikolwiek zaszczyt. Po prostu napisał on powieść o wiele lepszą; tyle tylko, że ukazała się ona nie w Londynie, ale w Warszawie.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

almos | 2014-07-30
Przeczytana: 12 lipca 2014

Zachęconymi poprzednimi opiniami, twierdzącymi, że książka dorównuje sensacyjnym dziełom zachodnim, i autor gdyby żył na Zachodzie toby zdobył zasłużoną sławę, sięgnąłem po tę rzecz w wersji audio.

Niestety zawiodłem się i zaraz uzasadnię dlaczego. Książka traktuje o reżimie Trujillo który kilkadziesiąt lat temu trząsł Dominikaną. Był to reżim totalitarny, z absolutną władzą dyktatora, z wszechwładną policją polityczną, masowymi represjami, torturami, zabijaniem przeciwników reżimu za granicą, itp. itd. W czasie zimnej wojny tolerowany przez USA ze względu na zdecydowany antykomunizm. Analogie w obozie komunistycznym? Proszę bardzo: Rosja stalinowska, czy reżim północnokoreański. A i teraz jest sporo takich reżimów np. w Afryce. Reżim Trujillo charakteryzował się wyjątkową bezczelnością, bo mordował i porywał swoich przeciwników na terenie największego sojusznika – USA, które przymykały na to oko. Autor ma dużą wiedzę na ten temat, co niekoniecznie musi być zaletą w pisaniu...

online | 2014-01-09
Przeczytana: 02 lipca 1999

Kiedyś, chyba Marek Rymuszko, napisał w Polityce, że gdy Andrzej Wydrzyński urodził się na zachodzie, nikt nie usłyszałby o Forsyth'cie.

Magda | 2011-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2011

Znakomita książka o dyktatorskich rządach generalissimusa Trujillo. Wstrząsający obraz życia w strachu, niepewności i nieufności. Wydrzyński przedstawił okrutne techniki eliminowania wrogów systemu. Ogólnie książka jest dobrze napisana; pierwszy tom jest lepszy niż drugi. Rozdziały pierwszego tomu trzymają w napięciu (może nie jak u Browna). Książka warta przeczytania. Zgadzam się ze wcześniejszą opinią, że gdyby autor był Amerykaninem, książka zyskałaby większy rozgłos na świecie. Utwór nadaje się na scenariusz dobrego filmu akcji.
Z obrazem dyktatury na Dominikanie zetknęłam się jakiś czas temu w rewelacyjnym filmie "Czas motyki". Zdecydowanie bardziej podoba mi się ukazania rządów w filmie, który gorąco polecam!

Drogida | 2016-04-20

Jeden chory rozum w każdym państwie może zrobić wiele złego, zniszczyć gospodarkę, kulturę, doprowadzić do tego, że jego mieszkańcy boją się własnego cienia. Na szczęście zawsze znajdą się ludzie, którzy gotowi są zapłacić najwyższą cenę i podejmują walkę o zachowanie ludzkiej godności.
Warto przeczytać, bo dzisiaj Dominikana kojarzy się przede wszystkim z luksusowym wypoczynkiem i mało kto orientuje się, że jeszcze nie tak dawno pobyt w tym kraju był co najmniej ryzykowny.

Roman Dłużniewski | 2016-12-01

Kiedyś ta książka była dość trudno dostępna, bo tego typu literatury nie było zbyt wiele. Pamiętam, że mi się podobała. Akcja zupełnie nieprawdopodobna, momentami wręcz bez sensu, ale czytało się doskonale.

Joanna | 2014-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 1980

Nie mogłam się od niej oderwać i czytałam do rana. Polecam.

JUREK | 2016-08-13

Wydawnictwo"Śląsk"
Katowice-1981r.

"Era Trujillo" trwała od 1930 do 1961 r. Oficjalnie nazywali go "Szefem" albo "Dobroczyńcą", a po cichu "Blaszkowcem" (od zamiłowania do orderów), "Bestią" czy "Kozłem" (od opętańczej skłonności do okrucieństwa i kopulacji, których ofiarą padali jego przyboczni, ich żony i córki, mężatki i nieletnie). Był "Generalissimusem Sił Zbrojnych", nosił tytuł "Doktora" (choć miał tylko kilka klas szkoły podstawowej), a także "Ojca Nowej Ojczyzny", "Dobroczyńcy" i "Protektora Kościoła". Był właścicielem połowy kraju, najlepszych ziem, plantacji oraz banków i fabryk gromadząc wraz z rodziną gigantyczną fortunę sięgającą miliarda ówczesnych dolarów.

Antuan_Duanel | 2015-10-22
Przeczytana: 20 października 2015

Cóż, przed lekturą 'powieści właściwej' przeczytałem odautorskie wprowadzenie. Wydrzyński wywodzi się w nim na tematy związane z istotą literatury współczesnej i o jej powiązaniach gatunkowych. Zaciekawiła mnie nieco teza autora o konieczności wyjścia z ram gatunkowych i brak zgody na nazywanie 'sensacyjną' powieści tylko ze względu na tematykę. Wg autora powieść, bez względu na to jakie zagadnienia porusza, musi mieć wartości sama w sobie, w swojej konstrukcji, nie ulegając bezmyślnie utartym konwencjom. Nic nowego, pomyślałem, ale w kontekście książki obiecujące. Zapał mój do przeczytania powieści przytępiła i podejrzenia wzbudziła jedynie dalsza część wywodu, zawierająca krytykę współczesnych nurtów w sztuce, postaw awangardowych i kontrkultury... takie małe SIC... ale co tam, kończące wstęp opisy, naświetlające w iście reportażowym stylu problematykę ery Trujillo, okazały się kolejną, decydującą już zachętą do sięgnięcia po lekturę właściwą.
A w trakcie lektury właściwej......

nina19 | 2016-02-22

Czytałam ją bardzo, bardzo dawno temu i wtedy podobała mi się ogromnie. Czy spodobałaby mi się dzisiaj? Nie wiem.

Fidel-F2 | 2016-12-02