Koniec

Tłumaczenie: Agnieszka Jagodzińska
Cykl: Sen (tom 3)
Wydawnictwo: Amber
Gone
koniec, lisa mcmann, sny, widełki Mortona,
Lenalee

Siedemnastoletnia Janie i jej chłopak Cabel mają nadzieję, że podczas wakacji zdołają zapomnieć o swoim przekleństwie: że nie będą ich prześladować cudze sny. Ale romantyczną sielankę przerywa wiadomość z domu. Po latach zjawił się ojciec Janie, którego dziewczyna nigdy nie widziała. I nigdy nie przeczuwała, na jakie niebezpieczeństwo narazi ją to spotkanie...

źródło opisu: [Wydawnictwo Amber, 2010]

Jeśli "Sen" był preludium o lekkim brzmieniu z nostalgiczną czasem nutą, "Mgła" jego przedłużeniem- gdyż nawet nie zauważyłam, kiedy preludium stało się właściwą melodią, jednak ciągle czekałam na jakiś silniejszy akord. Pojawił się z całą swoją mocą, zagrany forte, w ostatniej części cyklu- "Koniec" i pozostawił po sobie nutę, która długo jeszcze dźwięczała w uszach po zakończeniu utworu.
To muzyczne porównanie przyszło mi do głowy za sprawą konstrukcji cyklu- "Sen" i "Mgła" właściwie mogłyby znaleźć się w jednym tomie, napisane lekko i zaadresowane do młodzieży. Natomiast "Koniec"... Nie wiem w jakim okresie czasu powstawały poszczególne części, ale ten tom uważam nie tylko za najlepszy, jak też za najbardziej dojrzały, zaskakujący i będący jednocześnie dopełnieniem historii zaczętej w dwóch pierwszych tomach. Chodzi tutaj już tylko i wyłącznie o Janie (oraz o Cabela, jako o jej wybranka), problemy nastolatki nieproporcjonalnie duże jak na wątłe barki dziewczyny i wątki...

Alyss33 | 2017-05-09
Przeczytana: 09 maja 2017

Kolejne trudności i decyzje czekające na Caleba i Janie. Kolejna porcja nieuporządkowanych spraw.

Tak jak w poprzednich częściach: ciekawa i szybko się czyta. Uważam, że "Mgła" była najlepsza z całego cyklu.

litllesun19 | 2017-04-25
Na półkach: Przeczytane, Trylogie, 2017
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

Ostatnia = najgorsza :(

arrow18 | 2016-09-19
Przeczytana: 16 września 2016

"Koniec" to dosłownie koniec trylogii "Sen", ale szczerze powiedziawszy spodziewałam się odrobinę innego zakończenia, a pzynajmniej jakiegoś epilogu, np. 10 lat później czy czegoś w tym stylu, jednak nie dostałam go. A szkoda. Wszystkie tomy tej trylogii czyta się błyskawicznie, są momentami zaskakujące. Ogólnie podsumowując ją fajna, krótka , wyróżnia się pośród innych serii. Tak więc z czystym sumieniem mogę ją polecić :)

drzejms | 2016-09-11
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane
Przeczytana: 01 września 2016

Recenzja całej trylogii na blogu: http://castleona-cloud.blogspot.com/2016/09/owca-snow-lisa-mcmann.html

Te powieści są bardzo krótkie, małe formatu i mają niewiele tekstu na stronie - przez to czytało się je bardzo szybko, na jeden raz. Narracja jest dosyć pusta i bezosobowa, autorka po prostu opisuje. Ale nie są to szczegółowe barwne opisy.

Po przeczytaniu tej trzytomowej serii zadaję sobie pytanie: po co to było? Niby cały czas coś się dzieje, są wątki główne dla każdej książki i poboczne ciągnące się przez całą trylogię. Ale po przeczytaniu zakończenia w sumie nic nowego się nie dowiadujemy, nie ma żadnego zaskoczenia, poruszenia.

AngryMonkey | 2016-02-25

Cała seria mnie ogarnęła w wirze zachwytu! Czytałam ją gdy miałam około trzynastu lat i dalej uwielbiam tę autorkę za tę serię i inne jej książki (które zostałam zmuszona do przeczytania w języku angielskim). Polecam dla młodzieży. Cudowny thriller.

Requiem | 2015-12-19

Uważam tę część za najgorszą. Janie okazuje się samolubna i nie obdarza Cabela taką samą miłością jak on ją. Zostaje z nim nie z miłości ale ze strachu i bezradności.

kedzierka | 2015-08-06

Książka pełna dylematów i wyborów których dokonać musi bohaterka. To nie jest dla niej łatwe bo obie opcje wydają się jej równie beznadziejne. Ale jaki będzie tego KONIEC przekonacie się sami.

Die_Toten_Maus | 2015-06-29
Przeczytana: 28 czerwca 2015

Trzeci tom trylogii.
Brakowało mi tu wątku kryminalnego, który był świetnym rozwinięciem historii w poprzednich tomach. Tu skupiono się na rodzinie głównej bohaterki, starano sie wyjaśnić co nieco o łowcach snów. Uważam ten tom za najnudniejszy. Te rozterki Janie są irytujące. W sumie wątek miłosny między głównymi bohaterami jest niezbędny, przynajmniej w tej książce, nie jest on zbyt męczący jako taki - ale to ich niezdecydowanie, to ich kiwanie się to w tą to we w tą. Zachowują się czasami jak dzieci, poobrażają sie na siebie i koniec rozmów. Dzieci, po prostu dzieci.
Pojawia sie tu problem z oceną. Przed oczyma mam teraz ksiażkę "Blask" którą oceniłam podobnie/nisko. I kurde cała trylogia "Sen" jest lepsza niż "Blask" i jak dać temu wyraz w ocenie? No nie da się... Szkoda.

Dziami | 2015-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2015

Książka o niczym. Autorka ciągle paplała o wyborze Janie, między izolacją a kalectwem. Nie mogłam jej skończyć, ale jakoś się zebrałam w sobie i dałam radę.
Drugi część była o wiele lepsza, ale nie przesadzajmy.
Nie polecam. Jak już to przeczytajcie tylko 1 i 2 część. Trzecią sobie darujcie.