Cienie

Okładka książki Cienie Amy Meredith
Okładka książki Cienie
Amy Meredith Wydawnictwo: Amber Cykl: Dotyk ciemności (tom 1) fantasy, science fiction
Dotyk ciemności (tom 1)
Dark Touch: Shadows
Amber
2010-10-07
2010-10-07
Alicja Marcinkowska
cienie fantastyka demony

Książka ciekawa, dość krótka. Czyta się ją przyjemnie, zauważyłam że autorka ostrożnie dobiera słowa, styl pisania jest całkiem inny od teraźniejszego ale mimo to czyta się to całkiem fajnie. Bohaterowie ciekawie opisani, świat tworzony dość nietuzinkowo. Książka kończy się prologiem nastepnej części także do sięgnięcia po kolejnh tom zachęca. Polecam 😉

Bardzo fajna książka dla młodzieży. Ciekawa historia, fajnie zbudowana. Szybko się czyta, w sam raz na oderwanie od rzeczywistości.

Na półkach: , , , , , , ,

Tragedia. Nie miałam siły przez nią przebrnąć, więc 3/4 książki przekartkowałam. Chciałam ją jak najszybciej skończyć.
Książkę miałam ze sobą chyba z 10 lat, kupione za 8 zł w kiosku. Książka czekała sobie na swoją kolej, aż w końcu wygrzebałam ją przy porządkach. Powiedziałam sobie "a czemu nie?", czytam młodzieżówki, potrzebuję coś na jeden wieczór, przeczytam.

Fabuła na wskroś przewidywalna i w dodatku nudna. Litery w zdaniach aż same wydawały się ziać nudą.

Postacie irytujące. Puste licealistki z małym rozumem. Chłopcy, kosmetyki, zakupy i seriale. Tylko to je interesowało. Rzygać mi się już chciało od nadmiaru brokatu i różu.
Mam wrażenie, że autorka zrobiła to specjalnie, chcąc uwydatnić to że bohaterki są młodymi dziewczętami z fio bździo w głowie. Wyszło, źle. Wyszło, że są puste jak pustak budowlany. Jak stukniesz w czaszkę to odbije się tam echo.
Mal i Luke nie wybili się niczym pozytywnym w tej historii. Nie wiem co myśleć o tych postaciach. Rozkładam ręce w dezaprobacie.

Autorka co rusz rzucała jakimiś nazwiskami i imionami, postaci, które mają swój epizod na dwie linijki zdań. Po co? Co chwila pytałam siebie "czy ja już powinnam ich znać? Przewijało się to imię gdzieś i go opatrznie pominęłam?". Nie. Te postacie nie miały znaczenia dla historii. Skąd w ogóle główna postać je wszystkie znała skoro to pierwszy dzień szkoły pierwszej klasy liceum z nowymi ludźmi? Nie dowiedziałam się czy postacie poboczne z głównymi postaciami znały się wcześniej z innego miejsca. Autorka nie radziła sobie z wprowadzeniem postaci pobocznych. Co chwila moje ręce rozkładały się, jak w tym memie z Travoltą z filmu Pulp Fiction i pytałam siebie "czemu ja sobie to robie?".

Koniec był najgorszy z wyżej wymienionych wad. Był beznadziejny. Chociaż na to liczyłam, że cała ta sprawa z koszmarami, cieniami i demonem będzie fajnie zbudowana. Po raz kolejny nie. Walka z demonem zaczęła się, jak i zakończyła na jednej stronie. Na jednej stronie! Okropne. Zrobiło mi się, żal kiedy demon przedstawił się jako długowieczna istota z piekła, książkę w dodatku! A jakaś smarkula go prądem pokonała, no ludzie... Brak mi słów na tą żenadę. Za tajemnicą koszmarów i cieni nic ciekawego się nie kryło...

No i gdzie ten romans z demonem, halo!? Tu nic się nie działo w tej kwestii, że raz poszli na randkę, a on ja uratował od złych typów nic nie czyni z tej książki romansu!

Dobrze, że ta książka kosztowała mnie 8 zł i to jeszcze za pieniądze mamy, bo byłam wtedy jeszcze smarkiem i nie zarabiałam.
Nie wiem czy odebrałabym tą książkę inaczej, jakbym przeczytała ja od razu te 10 lat temu. Wydaje mi się, że chociażbym ją przeczytała od A do Z, ale moja ocena byłaby podobna.
Ta książka bardzo źle się zestarzała.

Fabuła...

Niestety, bardzo źle zestarzała się ta seria.

Niestety, bardzo źle zestarzała się ta seria.

𝐂𝐢𝐞𝐧𝐢𝐞

,,Cienie" już od pierwszych stron kojarzyły mi się z popularną sagą ,,Zmierzch" niestety po książce dało się odczuć, że Książka była na niej wzorowana, przez co była bardzo przewidywalna.

Główna bohaterka i jej najlepsza przyjaciółka są bardzo irytujące co powodowało moją niechęć do czytania. Głowna bohaterka Eva zachowywała się jakby nie miała własnego zdania i robila głupie błędy, które potem się na niej odbijały. Doceniam bardzo postać Luke'a za to, że się od nich nie odsunął i walczył do końca powieści.

Plusem było to, że Książka była napisana przyjemnym językiem i dobrze mi się ją czytało. Minusem był bardzo wątek romantyczny, nie dopracowany, nie przemyślany i źle napisany/wykreowany.

Moja ocena to 2/5

𝐂𝐢𝐞𝐧𝐢𝐞

To chyba najgorsza książka jaką przeczytałam w tym roku. Rozumiem, że to książka dla młodzieży, ale no litości! Tak pustych bohaterek nie "spotkałam" w żadnej książce. Zazwyczaj główni bohaterowie coś sobą reprezentują, jakieś dobre cechy. Tutaj nie mamy żadnej dobrej cechy oprócz tego, że wszyscy są piękni i modni. Nie potrafię zrozumieć myślenia głównych bohaterów. Niby mają na głowie walkę z demonami, ale i tak najważniejsze są zawsze zakupy w modnych sklepach i szkolne imprezy! Dramat. Daję 2, a nie 1 tylko dlatego, że książka była krótka i nie trzeba się było z nią długo męczyć.

Pomysł na fabułę dobry. Wykonanie trochę gorsze. Eve w zasadzie jest ciekawą postacią, jest zlepkiem wad i zalet, każdy znajdzie coś do polubienia. Klimat zdecydowanie młodzieżowy. Akcja raczej przewidywalna. Język literacki znośny. Książka raczej przeciętna.

Książki typu fanatsy są mi bardzo bliskie. „Cienie” przeczytałam bardzo szybko. Książka podobała mi się, jednak mam kilka uwag... Ev i Jess - od razu widać, że to zakupoholiczki, które wyciągają pieniądze od rodziców, w czym utwierdza nas kilka wątków. Za każdym razem gdy Jess zaczynała temat nowo zakupionej szminki czy innych takich, miałam ochotę po prostu przekartkować tą jakże „ważną” konwersację. Do tego lekkomyślne zachowania dziewczyn, którym na samym początku zależy tylko na wyglądzie. Przez jakiś czas miałam ochotę po prostu odłożyć tę książkę, jednak ją przeczytałam i powiem szczerze - nie żałuję.

Po przeczytaniu tej książki mam sprzeczne odczucia.
Z jednej strony historia Jet mega wciągająca, ciągle się zastanawiałam co będzie dalej, co wyniknie z tego wszystkiego i jak to się zakończy.
Jednak z drugiej strony jak dla mnie bohaterki są strasznie puste. Ciągle w głowie im zakupy, co przerwę malują się błyszczykiem i myślą, że są pępkiem świata, że wszyscy tylko marzą o tym by choć móc z nimi porozmawiać. Są strasznie zadufane w sobie i nawet nie interesuje ich jak się czują ich "przyjaciółki", tylko to jak one wyglądają.
Historia - ciekawa
Bohaterowie - porażka
Kto lubi poczytać o paznokciach i ciuchach będzie zachwycony.

Po przeczytaniu tej książki mam sprzeczne odczucia.

Książka raczej dla młodzieży ale biorąc uwagą kiedy to czytałem, mogę z czystym sumieniem polecić tę pozycję. Na tamte czasy, jest to coś nowego, co odbiegało od wampirów i wilkołaków, na rzecz demonów. Jest to wybuchowa (czasem nudna) mieszanka dostatniego życia, miłości, niebezpieczeństwa i przede wszystkim tajemniczości. Czyta się niebywale szybko (może też przez to, że ma dość mało stron). Na plus jest to, że jest to dopiero pierwsza cześć całej powieści. Zdecydowanie polecam na odmóżdżenie, odstresowanie i na zachciankę na "coś lekkiego".

• 2011