Rykowisko

Zysk i S-ka
2024-01-23
2024-01-23
literatura polska

W Czarnej Górze dochodzi do tragedii. W zgliszczach spalonego internatu znalezione zostają zwłoki mężczyzny. Po wstępnym oględzinach okazuje się jednak, że to nie pożar go zabił. Nauczyciel religioznawstwa oraz dwie uczennice szkoły policealnej bardzo angażują się w rozwiązanie zagadki. Trop zaprowadzi ich do słowiańskiej sekty. Co odkryją? Jakie tajemnice skrywa Rogaty Las?

Debiut literacki, bardzo dobrze napisany. Mnóstwo odniesień do słowiańskich wierzeń, nie brakuje elementów fantastyki, zjawisk paranormalnych czy legend.

Ciąg dalszy recenzji na:

Mimo kilku naprawdę drobnych uwag, udany debiut. Jestem przekonana, że z każdą kolejną książką będzie lepiej. Julia Halladin ma potencjał i dobre pióro, a do tego także bardzo ciekawe pomysły.
Wszystko zaczyna się gdy w starym internacie wybucha pożar. Nieszczęście, ale z pozoru to zwyczajna rzecz, która każdemu może się przydarzyć. Jednak to tylko z pozoru tak normalnie wygląda.

W tym samym czasie w budynku zostają znalezione zwłoki męźczyzny. Ofiara wcale nie zginęła od pożaru czy zatrucia dymem, jak można by sądzić. Ktoś męźczyznę wcześniej zamordował.
Sprawą pożaru i zabójstwa interesuje się nauczyciel i religioznawca Darek Moskal oraz dwie uczennice szkoły policealnej. Rozpoczyna się dwutorowe dochodzenie ponieważ także policja bierze się do pracy. Prowadzący śledztwo muszą ustalić kto i dlaczego wywołał pożar w internacie i jak zginął męźczyzna. A to dopiero początek zawiłej intrygi i tajemnic, które ciekawie odkryje przed nami autorka.
Więcej z fabuły wam nie zdradzę żeby nie psuć elementu zaskoczenia. Musze przyznać, iż debiutująca pisarka miała bardzo ciekawy pomysł na fabułę i zastosowała kilka niebanalnych zabiegów. Co prawda potencjał fabuły nie został wg. mnie wykorzystany w 100%, ale to nie szkodzi. Pamiętajmy, iż Rykowisko to debiut. Mimo tego drobnego minusu lektura dostarczy wam wiele pozytywnych wrażeń, a atmosfera Rogatego Lasu zadziwi. Włączenie w to starosłowiańskiej sekty i postaci bez twarzy... bardzo ciekawe i nietypowe. Doda to dodatkowego dreszczyku i tak mrocznej fabule.
Pomysł, jak wspomniałam ciekawy, w niego wplecione liczne retrospekcje, a tempo fabuły nie zwalnia ani na moment. Rykowisko to zręczne połączenie kryminału z thrillerem psychologicznym i elementami powieści grozy. Jesteście ciekawi, jak to wszystko wyszło, jak Julia Halladin sprostała zadaniu? Zachęcam do lektury. Warto dać tej książce szansę.

W Czarnej Górze pali się stary internat. I nic w tym nie byłoby dziwnego, gdyby nie fakt, że w zgliszczach odnalezione zostały zwłoki mężczyzny, jednak to nie pożar go zabił. Zarówno pożar jak i odnalezieniem zwłok, budzi niemałe zainteresowanie zwłaszcza u pewnego nauczyciela, religioznawcy Darka Moskala oraz dwóch uczennic szkoły policealnej. Trop prowadzi do przeszłości i tajemniczych zaginięć sprzed lat oraz do słowiańskiej sekty. W tym czasie ginie kolejna osoba i strach pada na mieszkańców miasta.
"Świadkiem wydarzeń są czarne drzewa i góry majaczące na horyzoncie. Tutaj wszystko się zaczęło i tutaj wszystko się kończy. Pośród starych drzew niepokojącego Rogatego Lasu...."

Kryminalny debiut Julii Halladin można niewątpliwe uznać za udany. Było tu wszystko to, co wymaga ten gatunek. Umiejętne potęgowanie napięciu sprawiało, że książkę czytało się niezwykle szybko. Ciekawość czytelnika pobudzona była również poprzez przeplatanie czasów. Lubię kiedy wydarzenia z przeszłości rzutują na teraźniejszości. I tak też było w tej powieści. Odnajdziemy tu również elementy fantastyki, wierzeń słowiańskich, legend, zjawisk paranormalnych... Wszystko było tu w punkt. Autorka udowodniła, że potrafi stworzyć rewelacyjny klimat mroku, strachu, grozy, co idealnie wpasowuje się w fabule. Świadczy o tym między innymi rola lasów w powieści, które samym swym wyglądem mogą stwarzać atmosferę lęku, strachu, zagubienia.
Akcja jest niezwykle dynamiczna i nieprzewidywalna, podszyta licznymi tajemnicami bohaterów, a nic tak nie działa na wyobraźnie czytelnika, jak właśnie sekrety i niedopowiedzenia, manipulacje, kłamstwa. Zostajemy wplątani w tya sieć wydarzeń, którą poznajemy z dwóch linii czasowych i z perspektyw różnych bohaterów. Kochani zatem żeby nie zgubić wątku, trzeba skupić uwagę podczas czytania, ale warto to zrobić, bo ta powieść przyniesie wam wiele wrażeń i emocji. Na brawa zasługują tu również bohaterowie - niebanalni, tajemniczy, barwni... Zakończenie niezwykle zaskakujące, i to również cenię sobie w tym gatunku. Obstawiałam inne, a tu proszę! Polecam

👉Debiut, który mnie mocno zaskoczył! Nie spodziewałam się tak dobrej książki, którą pochłonę w jeden wieczór - nie mogłam się od niej oderwać.

👉 W Rogatym Lesie, jeśli raz zboczysz ze ścieżki, możesz zginąć bez śladu…

Podczas jednej z listopadowych nocy w otoczonej lasem Czarnej Górze nie wszystkim pisany będzie sen i wypoczynek. W starym internacie wybucha pożar. Na miejscu zostaje znalezione ciało mężczyzny, ale okazuje się, że to nie płomienie go zabiły. Zostaje wszczęte śledztwo.

👉 W tej książce nie ma czasu na nudę. Ciężko ją odłożyć i jak się zacznie... to skończysz tego samego dnia! Polecam!

❗ Ocena: 9/10

👉 W Rogatym Lesie, jeśli raz zboczysz ze ścieżki, możesz zginąć bez śladu…

W Czarnej Górze znowu wychodzi zło..
W otoczonej lasem miejscowości po raz kolejny dochodzi do dziwnych wydarzeń. W starym internacie wybucha pożar, a na miejscu zdarzenia zostaje odkryte ciało. Jednak to nie ogień był przyczyną.. Wszelkie ślady wskazują na m0rderstwo. Rozpoczyna się śledztwo, a niepokój zdaje się być nieodłącznym elementem śledczych..

Jak ja lubię debiuty! Zawsze można odkryć świetne pomysły i połączenia. W powieści tej mamy mieszankę kryminału i kultu religijnego, która wyszła naprawdę bardzo dobrze.

Gęstniejąca atmosfera, od której duszność przyprawi o szybsze bicie serca. Natomiast klimat "Rykowiska" jest mroczny, tajemniczy i trzyma nas do końca w niepewności i napięciu.

Akcja toczy się na jednej płaszczyźnie czasowej, ale mamy także spotkanie z odkrytym pamiętnikiem, który przenosi nas w czasie do roku 1990..

Jedyne do czego muszę się przyczepić to zbyt szczegółowe opisy otoczenia mające wzbudzić większy obraz dla czytelnika po czasie zaczął mnie męczyć, tak samo było z pogodą. Czasami mniej w tej kwestii znaczy więcej. Jednak patrząc na całokształt to naprawdę ciekawa historia, gdzie zło ma wiele twarzy, żądzę krwi i wychodzący mrok..

W Czarnej Górze znowu wychodzi zło..

Jak ja lubię...

Rogaty Las od dawna sieje strach wśród mieszkańców. Choć z biegiem lat jego legenda trochę się zakurzyła, to pożar i morderstwo przed nim zaczynają budzić uśpione demony. Gdy dochodzi do kolejnej zbrodni, lęk wśród ludzi osiąga apogeum. Wszyscy boją się tego co będzie dalej.

Aby dokładniej nakreślić tło, Autorka wraca do pewnych zdarzeń w retrospekcjach. Buduje klimat tajemnicy i niepewności. Natomiast wyjaśnienie, rozwianie tego mroku zostawia w rękach dwóch uczennic szkoły policealnej oraz nauczycielowi i religioznawcy. Dość szybko można stwierdzić, że wszystko skupia się wokół słowiańskiej sekty, która funkcjonuje od lat.

W tej książce nie ma powolnej wędrówki, mamy tu niezłe tempo i wydarzenia, które następują po sobie aby prowadzić czytelnika w określonym kierunku.
Idealna pozycja dla osób, które lubią różne strefy czasowe, cenią sobie grupę bohaterów i mają potrzebę niezłego tempa. Tu nie ma miejsca na nudę.

Warto dodać, że ta powieść jest debiutem Autorki i do tego ma świetną okładkę

"Rykowisko" Julii Halladin: Wpływ Czasu i Prawdy na Mroczną Opowieść

"Rykowisko" to książka, która zaprowadzi czytelnika w mroczne zakamarki polskiej prowincji, gdzie tajemnica splata się z historią, a przeszłość wciąż karmi teraźniejszość. Julia Halladin, poprzez swe pióro, buduje świat pełen grozy i niepewności, gdzie legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie ożywają, prowadząc czytelnika przez labirynt wydarzeń, które stopniowo odkrywają prawdę zakrytą pod warstwami mitów i ludowych opowieści.

W centrum narracji znajduje się Czarna Góra, miejscowość otoczona mgłą tajemnicy i plotek. To miejsce, gdzie legendy rodzą się niczym dym z ogniska, a w których zawiłe historie splatają się z codziennością. Poprzez opis atmosfery tego miasteczka, Halladin umiejętnie buduje klimat klaustrofobicznej powieści kryminalnej, gdzie każdy z mieszkańców skrywa własne sekrety, a każdy zakręt drogi prowadzi do nowego zagadnienia.

Autorce udaje się wplatać wątki z przeszłości, które stopniowo odkrywają się przed czytelnikiem, jak układanka, której ostatnie kawałki zawsze pozostają na dnie. W "Rykowisku" śledzimy losy bohaterów z różnych okresów czasu, co nadaje narracji bogactwo i złożoność. Historie związane z mrocznymi legendami Czarnej Góry splatają się z wydarzeniami współczesnymi, tworząc wielowarstwową opowieść, która z każdą kolejną stroną staje się coraz bardziej intrygująca.

Jednym z najciekawszych aspektów książki jest jej ekscentryczny charakter. Halladin sięga po motywy z pogranicza fantastyki, wplatając wątki paranormalne i kultowe. W świecie "Rykowiska" zjawiska nadprzyrodzone stają się równie realne jak codzienne życie, co nadaje powieści niezwykły, psychodeliczny wymiar. Autorka odważnie eksploruje obszary ludzkich wierzeń, poddając analizie mechanizmy działania sekty i manipulacji, co sprawia, że książka staje się nie tylko opowieścią kryminalną, ale również studium ludzkiej psychiki i wiary.

Wątek tajemniczej sekty oraz mitologii słowiańskiej stanowi istotną część fabuły, dodając nie tylko głębi narracji, ale również dostarczając czytelnikowi nowych perspektyw na pojęcie prawdy i rzeczywistości. Poprzez opowieść o sekcie i jej wpływie na życie mieszkańców Czarnej Góry, Halladin ukazuje złożoność ludzkiej natury oraz jej skłonność do wierzenia w mity i legendy.

Język użyty przez autorkę pełen jest metafor i barwnych opisów, co sprawia, że czytelnik odnajduje się w mrocznym, klaustrofobicznym świecie powieści. Halladin wykorzystuje przyrodę jako narzędzie do budowania atmosfery, co nadaje narracji niepowtarzalny klimat grozy i niepokoju.

Jednym z niewielkich mankamentów książki może być lekka dezorientacja czytelnika spowodowana nielinearną narracją i brakiem jednoznacznych wskazówek co do daty i czasu wydarzeń. Niemniej jednak, ta niedoskonałość może być również interpretowana jako zabieg celowy, mający na celu zwiększenie napięcia i tajemniczości.

W "Rykowisku" Julia Halladin stworzyła opowieść, która nie tylko porusza tematykę kryminalną, ale również analizuje ludzką psychikę, wierzenia i złożoność rzeczywistości. To książka, która wciąga czytelnika od pierwszych stron i trzyma go w napięciu aż do samego końca. Dzięki bogatej fabule, ekscentrycznej atmosferze i wyrazistej kreacji bohaterów, "Rykowisko" staje się jednym z najbardziej porywających debiutów literackich roku 2024.

Moja ocena: 7/10

"Rykowisko" Julii Halladin: Wpływ Czasu i Prawdy na Mroczną Opowieść

W pożarze internatu ginie dozorca, wszystko wskazuje, że w budynku doszło do morderstwa, a ogień miał tylko zatrzeć ślady i zmylić śledczych.

Dziwne znaki sprawiają, że sprawą zainteresował się nauczyciel historii i jego dwie uczennice. Trop doprowadza ich do spraw sprzed lat i tajemniczej sekty. Mieszkańcy pobliskich miasteczek milczą z obawy o swoje życie.

Rykowisko to dobra historia z mrocznym klimatem. Sam pomysł na fabułę na duży plus. Małe miasteczko w górach ze starym internatem po jednej stronie drogi i zakonem po drugiej. Tajemniczy las, w którym dochodzi do niewyjaśnionych zaginięć. Sekta słowiańska, która kultywuje prastare obrzędy.

Gotowy materiał na hit, ale coś nie zagrało. Książka jest chaotyczna i praktycznie przez połowę gubiłem się w fabule. Miejscami zastanawiałem się z czyjej perspektywy jest prowadzona narracja.

Mam wrażenie, że autorka chciała przekazać nam za dużo szczegółów w początkowej części książki. Każdy nowy bohater, którego poznajemy otrzymuje swoje pięć minut, co w większości nic nie wnosi do fabuły i niepotrzebnie rozwleka książkę.

Książka broni się historią. Fajnie poprowadzona sprawa kryminalna, która łączy się z podobnymi z przeszłości. Ciekawe nawiązania do słowiańskich wierzeń (chociaż myślałem, że będzie więcej mitologii słowiańskiej) i sekta, która wyznaje stara religie.

Na wyróżnienie zasługuje zakończenie. Chociaż domyślałem się losów naszych bohaterów, to sprawa morderstw już mnie zaskoczyła.

Rykowisko to debiut autorki, widać potencjał na przyszłość. Czytając książkę jednak trochę się męczyłem przez ten chaos i natłok informacji.

Rykowisko to...

ciekawy kryminal

ciekawy kryminal

Na mapie Polski znajdziemy sporo takich miejsc, które są owiane złą sławą i krążą o nich przedziwne legendy. A jak wiadomo, w każdej legendzie kryje się ziarno prawdy. Niezależnie od tego czy są to wioski, czy miasta to informacje o tym co się działo tam na przestrzeni lat, są przekazywane z pokolenia na pokolenie. A biorąc pod uwagę fakt, że ludzie lubią coś dodać od siebie do takich historii, to z opowieści powstają poematy.

"Rogaty Las stał się rykowiskiem cierpienia niewinnych osób. Miejscem do polowania".

Czarna Góra to miejscowość ponura, słynąca z plotek i ludowych opowieści. Mieszkają tutaj sami desperaci i psychopaci. Pożar starego internatu to niczym otwarcie puszki Pandory. To dopiero preludium tego co nastąpi w późniejszym czasie w Czarnej Górze. W zgliszczach zostają znalezione zwłoki mężczyzny, wcale nie zabił go pożar. Policja wszczyna śledztwo, postronne osoby też chcą pomóc. Darek Moskal religioznawca i dwie uczennice wpadają na pewien trop. Do dziwnych zaginięć i pożarów dochodziło tutaj już przed laty. Ci, którzy zaczynają zbliżać się do prawdy, ściągają na siebie niebezpieczeństwo. Gra się dopiero rozpoczyna, a stawka z każdym dniem rośnie. Wydarzenia sprzed lat zostały przypisane słowiańskiej sekcie. Czy to możliwe, żeby działała nadal, a jej członkowie pozostają bezkarni i są nieuchwytni dla policji? Jakie tajemnice skrywa Rogaty Las? Ile osób jeszcze będzie musiało zginąć, zanim policja znajdzie winnego?

"Nierozwikłana zagadka potrafi zniszczyć umysły i życie."

Rok 2024 obfituje w genialne debiuty. Jednym z nich jest "Rykowisko". To historia niebanalna, w której przeszłość przeplata się z teraźniejszością, a legendy przekazywane z ust do ust działają na wyobraźnię. Psychodeliczny, ekscentryczny kryminał na pograniczu fantastyki tak bym zaklasyfikowała tę książkę. Sekta, Słowianie, zjawiska paranormalne to tylko niektóre z wątków ukazanych przez autorkę. Pani Julia Halladin stworzyła mroczną i klaustrofobiczną powieść, gdzie świadkiem wszystkich nieszczęśliwych wydarzeń były drzewa i duchy.

• Recenzenckie
  • Przeczytane 2024