Diagnoza i inne opowiadania

Wydawnictwo: Czarna Owca
Diagnosen og andre noveller
978-83-7554-067-3
jostein, gaarder, opowiadania

Literacki debiut Josteina Gaardera (1986) to zbiór opowiadań, których bogata zawartość myśli przekazana jest językiem tak giętkim, przejrzystym i prostym, że porywa czytelnika, a zarazem go przekonuje. Znajdziemy tu klasyczne humanistyczne rozważania o kondycji człowieka, o życiu i śmierci, o miłości, sztuce, katastrofie. Autor proponuje nam prawdziwą ucztę filozofii i fantazji. Ramę zbioru...

Ramę zbioru tworzą dwie historie science-fiction z perspektywą filozoficzną, a z dłuższymi opowiadaniami przeplatają się krótsze, bardziej poetyckie szkice. Fragmenty tego zbioru znalazły się w książce Gaardera Szach mat (2006).

irka | 2015-02-14
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 14 lutego 2015

Niełatwa w odbiorze książka, pomimo że napisana przystępnym stylem. Skierowana raczej do osób lubiących literacko-filozoficzne rozważania na temat istnienia, świata,śmierci. Motyw niektórych opowiadań jest ten sam, lecz przekazany z różnego punktu widzenia. Autor tak manipuluje słowem, szczególnie w opowiadaniach o pisarzach, że nieraz nie nadążałam za tokiem jego rozumowania. Przeczytałam książkę i nie jestem pewna,czy zrozumiałam przesłanie autora.

Shahrivar | 2013-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2013

Bardzo nierówny zbiór opowiadań. Do znakomitych zaliczam "Skaner Czasu" (intrygujące spojrzenie na historię!), "Fałszywy alarm" i "Zamek Świętego Anioła", reszta jest przeciętna lub słaba. Najgorszymi są w moim przekonaniu m.in. "Kiedy pisarz przyszedł z wizytą" i Krytyk".
Drażniły mnie również ciągłe nawiązania do panteizmu, duszy świata i jedności człowieka ze światem. Wystarczyło je poruszyć w jednym opowiadaniu, a nie w niemal każdym. Dlatego zwykle nie lubię filozofów. :P

FrouFrou | 2012-07-27
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 26 lipca 2012

Mniej więcej 10 lat temu przeżywałam silną fascynację Gaarderem; odnajdywałam w jego książkach magię i to wspaniałe zadziwienie światem. Wracam do niego po latach i sięgam po debiutancki tom opowiadań i stwierdzam, że czar prysnął. Opowiadania dość słabe, ich poziom jest jednak nierówny, gdyż obok całkiem niezłego opowiadania pt. "Niebezpieczny kaszel", mamy inne - o dwojgu kochanków, borykających się z trudami codzienności w związku, którzy ostatecznie popełniają samobójstwo z miłości. Moja diagnoza jest raczej hipotezą i brzmi tak: albo Gaarder u początków swojego pisania lekko trącał tandetą, ale później wyrobił się, albo to ja się zmieniłam i Gaarder nie jest już dla mnie.

Idan | 2011-08-12
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 12 sierpnia 2011

Poziom opowiadań jest nierówny. Jedne w ogóle do mnie nie przemówiły, inne z kolei sprawiły, że zaczęłam rozglądać się po otoczeniu patrząc na nie z nowej perspektywy. Tematyką "Diagnozy..." jest głównie - jak na Gaardera przystało - zadziwienie istnieniem. Temu, kto jeszcze nie miał z tym pisarzem do czynienia, może się spodobać. Osobiście oczekiwałam czegoś więcej, czegoś, co znalazłam na przykład w "Świecie Zofii" albo "Zamku w Pirenejach".

Metella | 2013-06-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 20 czerwca 2013

Zbiór opowiadań pozwalających nabrać odpowiedniej perspektywy.

Agata | 2015-03-19
Przeczytana: 19 marca 2015

Jedyne dobre, a nawet bardzo dobre opowiadanie to "Budda". Pozostałe są dla mnie zbyt pogmatwane filozoficznie. Dużo w nich nostalgii, próby uchwycenia istoty przemijania, prób nadania człowiekowi jakiejś roli we Wszechświecie. I konkluzja, że nasze życie niewiele jest warte. Nudne, smutne i trudne. Nie na mój rozum i nie na moją wrażliwość. Nie polecam.

Paweł Kapuśniak | 2016-06-04
Przeczytana: 04 września 2016