O miłości i innych demonach

Tłumaczenie: Carlos Marrodán Casas
Seria: Márquez
Wydawnictwo: Muza
7,08 (1915 ocen i 82 opinie) Zobacz oceny
Dek amor y otros demonios
Meowth

Młody dziennikarz, Gabriel García Márquez, zostaje w październiku 1949 roku wysłany na reporterski „zwiad” na teren dawnego klasztoru, gdzie likwidowane są właśnie krypty, pochodzące sprzed dwustu lat. W trakcie burzenia cmentarnych nisz z jednej z nich wypływa ogromna, bo mierząca dwa metry jedenaście centymetrów, kaskada miedzianych i rzec by można, żywych włosów. Tę historię o niemożliwej...

Tę historię o niemożliwej miłości pięknowłosej i opętanej Siervy Marii i egzorcysty Cayetana Delaury próbuje z pokorą, wstrzemięźliwością i wyciszeniem opowiedzieć jeden z największych mistrzów Słowa.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Ewa-Książkówka | 2012-02-29
Przeczytana: 23 lutego 2012

Pewnemu wybitnemu dziś pisarzowi w drugiej połowie 1949 roku przyszło stawiać pierwsze kroki w zawodzie reportera. W owym roku przystąpiono do likwidacji wiekowego klasztoru Zakonu Świętej Klary, a tym samym znajdujących się w nim krypt. Szef zlecił początkującemu dziennikarzowi udanie się do tego miejsca i wywęszenie ciekawych wątków do najnowszego numeru dziennika, w nadziei, że odkrywane nisze odsłonią długo skrywane tajemnice. I nie pomylił się.

Dla młodego reportera fascynującą zagadką okazała się być wspaniała kaskada rudych włosów, wypływająca z jednej z krypt. Im bardziej chciano się dostać do miejsca, w którym miały one swój początek, tym było ich więcej. I tylko skromny napis na nagrobku informował, że ta burza ognistych włosów, liczących sobie już ponad dwieście lat, należała ongiś do Siervy Marii de Todos los Angeles.

I tak oto w umyśle młodego Gabriela Garcii Marqueza zrodził się pomysł na fascynującą historię miłosną – „O miłości i innych demonach”. Wspomagając się...

Wojciech Gołębiewski | 2017-03-10
Przeczytana: 10 marca 2017

Obrzydliwe, bardzo obrzydliwe, najbardziej obrzydliwe. Autor - zboczeniec o czym wiedziałem i wzmiankowałem w innych recenzjach. Tfu!!!

Isadora | 2010-10-22

Bohaterem opowieści jest mnich-bibliotekarz Delaura,który z polecenia biskupa zostaje egzorcystą córki markiza pogryzionej przez wściekłego psa.
Mnich nie potrafi jednak sprostać zadaniu,gdyż potężne uczucie żywione do dziewczyny nie pozwala mu skoncentrować się na działaniu.
Historia właściwie banalna,ale tu właśnie ujawnia się mistrzostwo autora ; przedstawić w taki sposób walkę mnicha z samym sobą,by przestało to być banalne i poruszyło najgłębsze struny w duszy czytelnika.Wiadomo,jak skończy się ta wewnętrzna walka,ma się świadomość nieuchronnie nadciągającej tragedii która wyraża się w nagłym poczuciu nieokreślonego niepokoju...książkę odkłada się z poczuciem bezradności i smutku.
Spodobał mi się też motyw stale rosnących włosów dziewczyny jako symbolu miłości,które po dwustu latach od złożenia do grobu osiągnęły kolosalną długość.
Książka poruszająca,niepokojąca i smutna.Takie były moje pierwsze wrażenia po lekturze.

AndyDufresne | 2017-10-31
Przeczytana: wrzesień 2017

Marquez to jeden z moich ulubionych autorów, ale nie mogę tego samego napisać o tej książce. Oczywiście mistrz trzyma poziom i jest absolutnym geniuszem słowa, frazy i atmosfery, którą potrafi wykreować, jednak ta historia, pod względem fabularnym, nie porwała mnie. Sam pomysł, który zrodził się w głowie autora na podstawie wyjątkowego wydarzenia, którego był świadkiem, jest przykładem na to, jak niewiele trzeba by zapleść wokół takiej sytuacji całą, wielowątkową opowieść. Według mnie brakuje jej jednak tempa, jest trochę przegadana, choć w przypadku Marqueza to przegadanie jest prawdziwą sztuką. To powieść w jego stylu, formie i sposobie przekazu, jednak nie z takim bagażem emocjonalnym jakiego oczekiwałem. Mimo to warto, jak zawsze w przypadku tego znakomitego pisarza.

Aria | 2010-08-14
Przeczytana: wrzesień 2008

Są książki, książeczki, twory książkopodobne i księgi... "O miłości..." jest prawie księgą. Dzieła Marqueza pozbawione są jakichkolwiek schematów, czasem ma się ochotę zatrzymać w miejscu czas i po prostu delektować się przeczytanym...

"O miłości i innych demonach" opowiada o 12letniej dziewczynce, która urodziła się w arystokratycznej rodzinie, jednak z powodu braku większego zaangażowania i miłości rodziców, była wychowywana przez niewolników. Gdy została ugryziona przez psa, wszystkich ogarnął strach o jej zdrowie, zwierze było chore na wściekliznę...

Książka jest świetna, nic dodać nic ująć. Warto!

"Nieumiejętność porozumienia się z końmi opóźniła ludzkość w rozwoju. Gdybyśmy potrafili ją przełamać, moglibyśmy stworzyć centaura..."

Kryanka | 2015-01-20

Intrygująca książka, pod warunkiem, że czytelnikowi nie przeszkadza brutalny realizm, sporo obrzydliwości i dwuznaczności. Mamy tu historię miłosną, która może i jest poruszająca... ale sporo trzeba zaakceptować. Na przykład, że On jest księdzem. A Ona bardzo nieletnia i jemu podległa. I jeszcze ma wściekliznę. Ksiądz rozkochany w dziesięciolatce przywiązanej do łóżka? Cóż, dla koneserów.

Marysieńka | 2011-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2011

Gabriel Garcia Marquez w tej niezbyt długiej powieści opowiada nam historię pewnej dziewczynki, Siervy Marii, której szczątki wydobyto w trakcie likwidacji grobowców na terenie dawnego klasztoru Klarysek. Mimo upływu 200 lat zachowały się niezwykłe włosy dziewczynki, o miedzianej barwie, mierzące ponad dwa metry długości....
Sierva Maria zmarła mając 12 lat, ale okoliczności tego zdarzenia były wręcz tragiczne i bardzo smutne....Przy okazji poznajemy obyczaje panujące w hiszpańskich koloniach, zepsucie moralne, zabobony, skutki działalności Świętej Inkwizycji...Nie chcę przytaczać treści książki, natomiast zachęcam do jej przeczytania. Jest to pierwsza powieść tego kolumbijskiego pisarza, laureata Nagrody Nobla, którą przeczytałam i napewno sięgnę po kolejne. Urzekł mnie jego pisarski styl, lekko staroświecki język no i jeszcze do tego fabuła, z innego świata kulturowego, choć wywodzącego się z Europy, konkretnie z Hiszpanii. Po tym jak K.Kolumb dotarł do Nowego Świata w 1492r....

mynameism | 2013-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2013

Książka, w której rzeczywistość przeplata się z sennymi wizjami. Kolejne dzieło Márqueza, które mnie nie zawiodło: bardzo rzeczywiści bohaterowie, naszkicowani wyraźnie wraz z ich wadami i obawami, wierne opisy nawet najzwyklejszych czynności codziennych i oczywiście wyjątkowa historia, która pozostaje z czytelnikiem na długo po przewróceniu ostatniej strony.

esa | 2011-04-23

Ja nie zrozumiałam. Wręcz nawet były momenty obrzydzenia. Marquez jest specyficzny. Jego książki albo kocha się od razu, albo lepiej od razu odłożyć/odsprzedać/oddać. "O Miłości..." była dla mnie zbyt trudna (co nie oznacza nie ciekawa).

Ela | 2014-10-30
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 30 października 2014

To moje kolejne podejście do Marqueza. Nie drugie, co sugeruje moja biblioteczka, a chyba dziesiąte. A z tych wielu podejść udało mi się przeczytać jedynie dwie jego książki.
Styl Marqueza dla mnie jest hmm.. Śmierdzący. Jego książki przywodzą mi na myśl smród gnijącego mięsa, miejskie urynały i tego typu rzeczy. I w tej książce jest też ten jego brud. Nie wiem, może tylko ja mam takie odczucia. Jednak pisząc tu swoje opinie zawsze jestem szczera. A to co powyżej, właśnie czuję czytając Marqueza. Jednak, od tej historii nie odrzuciło mnie do końca. Ciekawa byłam losu bohaterki. Z jednej strony rozczarowuje, a z drugiej zaskakuje realizmem. Bije realizmem po twarzy. Nie ma upiększania, koloryzowania, nadinterpretacji.
Jednak, albo trzeba dorosnąć do tej (i innych powieści tego autora), albo jak ktoś już kiedyś zauważył, albo się go kocha, albo nienawidzi. Jeśli pod tym względem (nie dorosłości, a upodobań) miałabym oceniać, powiedziałabym, że nie nienawidzę, ale nie jest to...

Archiwum Márqueza dostępne w internecie

Ponad 27 tys. dokumentów – w tym maszynopisy najsłynniejszych powieści, fotografie, listy i nagranie audio z przemowy podczas odbierania Literackiego Nobla w 1982 roku – zawiera cyfrowe archiwum Gabriela Garcíi Márqueza.