Opowieści o niewidzialnym

Tłumaczenie: Barbara Grzegorzewska
Wydawnictwo: Znak
Oscar et la dame Rose; Monsieur Ibrahim et les fleurs du Coran; L'enfant de Noe
Éric-Emmanuel Schmitt

Zbiorowe, pięknie ilustrowane wydanie trzech bestsellerowych powieści Erica-Emmanuela Schmitta : Oskar i pani Róża , Pan Ibrahim i kwiaty Koranu oraz Dziecko Noego . W swych książkach Schmitt pokazuje, że wymiar duchowy, niezależnie od tego, jaką religię wyznajemy, stanowi istotną część naszego życia i uczy czytelników otwartości wobec niego. Te opowieści mówią o nadziei, miłości, śmierci, tolerancji, pokonywaniu własnych lęków i poszukiwaniu tożsamości. W sposób zabawny i wzruszający opisują relacje między dziećmi a dorosłymi, dzięki którym każda ze stron zyskuje coś bardzo ważnego.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Hipek | 2016-05-14
Przeczytana: maj 2016

Dzieci mają dużo prostsze życie niż dorośli. W ich życiu oceny są czarno-białe, nie ma odcieni szarości, nie tworzą pół-wartości. Albo w coś wierzą, albo nie. I o tym są trzy opowiadania w tym tomiku. Wzruszające historie, każda w inny sposób. Co smutne, w każdej z nich autor pokazuje rysę na rodzicielstwie,.Za każdym razem ta rysa ma inne źródło, ale jest. Co optymistyczne, to w każdym opowiadaniu uniwersalne wartości mają przewagę nad wątpliwościami. Te opowiadania przeszywają na skroś dobrą energią!

kkasia12345 | 2014-04-15

Niezwykła. Tak, niezwykła.

Dla mnie ta książka była po prostu niezwykła. Jako że wcześniej nie czytałam praktycznie twórczości Schmitta i pozycje umieszczone w książce miałam przed oczami po raz pierwszy, to było coś niezwykłego.
Każde z trzech opowiadań przedstawia zupełnie inną historię: mądrą, prawdziwą, piękną, a także zagubienie człowieka i podejście do istnienia Boga z różnych perspektyw, dramatów, w pryzmacie wielu ludzkich problemów.

Żałuję, że zetknęłam się z nią wypożyczając z biblioteki, bo jakże miło byłoby mieć swój własny egzemplarz "opowieści o Niewidzialnym".
Naprawdę uniwersalna pozycja, dla osób w każdym wieku, którą warto przeczytać.

arachne | 2011-05-03
Przeczytana: 03 maja 2011

Teoretycznie nie powinno się lubić kogoś, kto już przy pierwszym spotkaniu sprawia, że płaczemy (i to bynajmniej nie ze szczęścia). Chyba jednak, że ten ktoś jest pisarzem, a owo spotkanie odbywa się na kartkach książki, które staną się jedynymi świadkami wyżej wspomnianej chwili słabości.

Historię Oskara i pani Róży znałam doskonale zanim jeszcze sięgnęłam po prozę Schmitta, znałam jego powiedzonka i wiedziałam, jak się cała opowieść skończy. Nie sądziłam więc, że mnie w jakikolwiek sposób wzruszy, czy zaskoczy. A jednak. Pozorna prostota autora sprawia, że staje się on autentyczny do tego stopnia, że nagle wydaje się nam, że Oskar naprawdę gdzieś tam jest, że naprawdę choruje i naprawdę pisze te listy do Boga. Schmidt po mistrzowsku kieruje uczuciami odbiorcy, odnosiłam wrażenie, że doskonale wiedział, kiedy jego czytelnik się uśmiechnie, a kiedy zacznie płakać. Na moje odczucia miało pewnie wpływ to, że w przyszłości jako onkolog dziecięcy zetknę się z takimi Oskarami i nie...

Mirko1981 | 2016-10-02
Przeczytana: 01 października 2016

Poruszające głębokie opowiadania. Byłem sceptycznie nastawiony a skończyłem nie powiem, że zachwycony ale na pewno ta pozycja pozostanie na długo w pamięci.

Religia i wiara w naszym życiu to coś bardzo osobistego. Nikt nie jest do tego zmuszany (i nie powinien) i wiara powinna być osobistą decyzją każdego człowieka. Również jego wyborem powinno być to w co wierzy – czy jest chrześcijaninem, czy Żydem czy może muzułmanem. Te trzy główne religie dominują w obecnym świecie.. I o nich właśnie są trzy opowiadania w książce „Opowieści o Niewidzialnym”.

Pierwsze opowiadanie to znane większości „Oskar i Pani Róża”. Opowiada o ciężko chorym dziewięcioletnim chłopcu – Oskarze, leżącym w szpitalu. Jego rodzice prawie się nim nie interesują – sami są przestraszeni jego chorobą. Jest jednak osoba, która nie boi się bawić i pocieszać chłopca – wolontariuszka czyli Pani Róża. To właśnie ona zachęca go, aby powierzył swoje problemy Bogu i napisał do Niego list. W każdym liście może poprosić Boga o jedną rzecz. Wkrótce potem okazuje się, że Oskar niedługo pożegna się z tym światem. Jak przeżyje swoje ostatnie dni?

Drugie opowiadanie nosi tytuł „Pan...

Magdalena | 2014-06-19

Książka zawiera 3 utwory. Moim ulubionym jest Oskar i pani Róża. Uwielbiam ją czytać, zawsze sięgam po nią, gdy mam zły humor i potrzebuje sobie przypomnieć, że nie jesteśmy sami i w każdej sytuacji trzeba znaleźć jakiś pozytyw. Moją miłość do tych opowieści zauważyła moja ciocia, do której pierwotnie należała ta książka. Gdy jednak zobaczyła jak często po nią sięgam, podarowała mi ją. Zdecydowanie polecam, niewielu dziełom zawdzęczam aż tak wiele. Jest szansa, że odmieni to czyjeś życie lub chociaż spojrzenie na to, co nas otacza.

Kamulka84 | 2010-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2010

Książka jest dla mnie wyjątkowo cenna, jako że potrafi wywołać w człowieku zarówno płacz, jak i śmiech. To naprawdę duża sztuka. Fantastycznie napisana książka, którą "wciąga" się jednym tchem. Na pewno nie można pozostać wobec niej obojętnym!

Cecily | 2010-02-13
Na półkach: 2010, Przeczytane

Smutne, ale dające do myślenia. Z przykrością stwierdzam, że nieco się rozczarowałam. Tylko pierwsze opowiadanie naprawdę mi się podobało i poruszyło mnie.

lotosu_kwiat | 2012-12-18
Przeczytana: 17 grudnia 2012

Ciekawe zestawienie trzech opowiadań w jednej książce. Każde z nich jest inne jednak wszystkie poruszają temat relacji pomiędzy dzieckiem, a dorosłym. Może nieco naiwne, lcz mimo tego nawiązują do spraw ważnych w życiu każdego człowieka. Najbardziej spodobało mi się ,,Dziecko Noego" zdecydowanie przewyższa pozostałe dwa zasługując na wyższą ocenę.(Swoją drogą rozbiłam ocenę i oceniłam każdą z części osobno pod poszczególnymi tytułami dodając komentarz pod każdą z nich uzasadniając swoją opnię). Ciekawa forma wydania z obrazkami - może bardziej pasowałyby do książki dziecięcej nie mniej jednak dopełniały całości, dawały interesujący efekt wizualny i sprawiały że książka była bardzo przejrzysta.

Podsumowując - ,,Opowieści o niewidzialnym" przyjemnie się czytało, choć nie można powiedzieć żeby było to arcydzieło. Mimo tego nie żałuję poświęconego czasu, szczególnie na część ,,Dziecko Noego", które było perełką tego wydania.

Myślę że jest to świetna książka także dla młodszych...

Martuszka | 2015-04-13

Moim zdaniem rewelacyjna książka Schmitta. Gorąco polecam ją każdemu, choć fani Schmitta na pewno opowiadania umieszczone w tej książce już znają (a jeśli nie znają to zdecydowanie znać powinni). Książka wspaniale wciąga, dostarcza pełnej gamy emocji i bezsprzecznie prowokuje do przemyśleń.