Szach mat. Zagadki, baśnie i opowiadania

Tłumaczenie: Iwona Zimnicka, Halina Thylwe
Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
Sjakk matt. Gater, eventyr og fortellinger

Na całym świecie książki Josteina Gaardera są sprzedawane w bajecznych nakładach. Ich liczba osiągnęła już ponad 40 milionów egzemplarzy. zaczęło się od świata zofii powieść została przetłumaczona na 50 języków, a w1995 roku była najczęściej sprzedawaną pozycją literatury pięknej. Tworzenie fabuł wokół ważnych pytań egzystencjalnych przewija się bezustannie w twórczości Josteina Gaardera, a uniw

Noszołata | 2013-07-17
Na półkach: Przeczytane, Filozofia
Przeczytana: 16 lipca 2013

Tak jak jest zaznaczone w tytule jest to przekrój całej twórczości Gaardera. Bardzo ciekawie zrobione. Są to fragmenty z różnych książek poprzeplatane ze sobą, ale równocześnie tak ułożone, żeby czytelnik wiedział o co chodzi. Czytałam już wiele jego książek, a dzięki tej pozycji dowiedziałam się o wielu innych ciekawie zapowiadających się powieściach. Z pewnością jest to obowiązkowa pozycja dla fanów Pana Gaardera. Cóż jeśli chodzi o jego twórczość to nie ma co pisać. Od pierwszego spotkania z jego książkami sądzę, że są bezdyskusyjnie geniale :)Minusy zawsze zostawiam na koniec. Jedyne co mnie się nie podobało to te krótkie fragmenty, najczęściej z "Przepowiedni Dżokera", wciśnięte między te dłuższe fragmenty, często wydawały mi się kompletnie wyciągnięte z kontekstu.

Goethyt | 2016-10-06
Przeczytana: 06 października 2016

Bardzo egzystencjalna pozycja. Każde opowiadanie niesie za sobą wiele pytań. Pomimo ich odrębności, przeplatają się. Na pewno nie da się przeczytać całości od razu, jednak warto poświęcić więcej czasu, aby zagłębić się w treść. Jest to moja pierwsza książka tego autora i na pewno nie ostatnia.

hatesmog | 2014-06-08

Przy czytaniu trochę irytuje fakt, że niektóre opowieści są w całości wydane w innych tomach. Jeśli więc ktoś chce zacząć czytać Gaardera w ogóle, to radzę zapoznać się najpierw z tym, a dopiero potem z innymi pozycjami, nie na odwrót.

macierzanka | 2015-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

Intrygująca konstrukcja formalna - pierwszy raz czytałam autorski wybór fragmentów z wcześniej opublikowanych powieści. Część powieści znam, co nic nie zmienia (!) bo okazało się, że fragmenty osadzone w innym kontekście opowiadają historię z innej perspektywy.
Do przeczytania nieznanych jeszcze powieści czuję się zachęcona. A do książki będę wracać.

Trithemius | 2016-07-08
Przeczytana: 27 czerwca 2012