Świat według Jo Tom III

Okładka książki Świat według Jo Tom III Ewa Zienkiewicz
Okładka książki Świat według Jo Tom III
Ewa Zienkiewicz Wydawnictwo: Novae Res Cykl: Świat według Jo (tom 3) fantasy, science fiction
Świat według Jo (tom 3)
Novae Res
2023-12-18
2023-12-18

„Świat według Jo. Tom III” to trzeci tom historii autorstwa Ewy Zienkiewicz, zabiera czytelnika w zupełnie inne miejsce. Po twórczość autorki sięgnęłam za sprawą koleżanki, która mnie skusiła, opowiadając, jak ciekawa to jest fantastyka. Jaki byłby świat rządzony przez kobiety? Czy zastanawialiście się kiedyś? Czy to oznacza, że byłoby bezpieczniej? Inaczej? Czy byłoby więcej intryg? Z całą pewnością potrzebowałybyśmy użyć wiele sprytu, aby się w nim odnaleźć. Trudno wyobrazić sobie fakt, że to właśnie mężczyźni zajmują się domem, a cała reszta spoczywa na kobietach. Mam nadzieję, że będziecie tym faktem zaintrygowani i sięgniecie po wcześniejsze tomy, aby poznać główną bohaterkę.
Główną bohaterką książki autorstwa Ewy Zienkiewicz pod tytułem „Świat według Jo. Tom III” jest Jo. To młoda dziewczyna, która wywodzi się z Moranu. Babcia Jo bardzo chciała, aby została lekarką, co nie było takie proste. Zdobycie potrzebnej ku temu wiedzy i doświadczenia było równoznaczne z tym, że musiała wybrać się w podróż, która z pewnością dostarczy jej wielu przygód. Dzięki swojej niezłomności, odwadze, zdobytej wiedzy stała się lekarką królowej. Takiego zaszczytu nie dostąpił byle, kto, jedynie ktoś godny. Jo uzyskała tytuł księżnej, była wysyłana w różne podróże. Jedną z nich była wyprawa na Kerydę, gdzie chciała dobić targu w sprawie zakupu materiałów wybuchowych. Udało jej się powrócić do przybranej ojczyzny, nie była sama. Wspólnie z nią przybył Niru, młody serrański arystokrata, którego Jo szczerze kochała. Pragnęła spokoju, odpoczynku i spędzenia trochę czasu z ukochanym. Niestety okrutny los przygotował dla Jo kolejne wyzwania. Niru zostaje porwany, księżna nie zamierza tego tak pozostawić, za wszelką cenę zamierza go ocalić. Rozpoczyna się pełen przygód pościg. Czy Jo uda się ocalić jej mężczyznę?
„Świat według Jo. Tom III” to świetna opowieść, która z każdą stroną nabierała kolorytu. Lubię książki fantastyczne, dzięki wyobraźni autorki poznałam zupełnie inny świat, tak odmienny od tego, do którego przywykliśmy, na co dzień. Podoba mi się obserwowanie tego, jak Ewa Zienkiewicz coraz bardziej rozbudowuje literacki świat i lepiej sobie radzi językowo. Jest zgrabnie i intrygująco. W dalszym ciągu imponuje mi główna bohaterka, sprawia, że chętnie wracam do książki i w ciągu dnia uciekam do niej myślami chcąc dowiedzieć się coraz więcej. „Świat według Jo. Tom III” to opowieść, podczas której nie sposób się nudzić, tutaj nikt nie uważa kobiet za słabe. Dla wszystkich są cudowne, są boginiami, potrafią być wojowniczkami. W tym świecie wielkim szczęściem jest to, kiedy w domu rodzi się dziewczynka. Lubię czuć ten baśniowy klimat, chłonęłam wszystkie barwne opisy. To książka, na którą powinniście zwrócić swoją uwagę.

Romantyczne przygody Jo w świecie, w którym rządzą kobiety

Jo wiele przeszła i ma na swoim koncie już wiele fascynujących przygód. Teraz los zabrał ją z powrotem do ojczyzny, a jej towarzyszem w podróży jest przystojny arystokrata Niru. Jo darzy go uczuciem a długa podróż zbliża ich do siebie.

W końcu udaje im się znaleźć dom, gdzie na chwilę po trudnej podróży mogą odpocząć. Ale cóż, u Jo spokój nie może trwać zbyt długo. Niru zostaje uprowadzony.

Jo jest gotowa zrobić wszystko, aby go odnaleźć. Przemierza pustynię i dżunglę, musi użyć swoich zdolności i wykazać się wielką siłą i determinacja. Czy uda jej się przetrwać i odnaleźć ukochanego?

Kolejny tom przygód Jo obfituje w zaskakujące wydarzenia.

Dużo akcji, zaskoczenia, emocji i podróży, a do tego uczuć. To wciągająca książka, którą czyta się z ciekawością.

Romantyczne przygody Jo w świecie, w którym rządzą kobiety

W końcu udaje im się znaleźć dom, gdzie na chwilę po trudnej podróży mogą...

Jo powraca! Na rynku wydawniczym pojawił się właśnie trzeci tom powieści fantasy „Świat według Jo” autorstwa Ewy Zienkiewicz. Czekaliście? Przyznam się szczerze, że ja tak!
Czym jest świat Jo? To alternatywna wersja rzeczywistości, w której to kobiety wiodą prym, natomiast mężczyźni mają tylko pięknie wyglądać i prowadzić dom. W tej części po kilkuletniej przerwie tytularna księżna Jo wraca do królestwa Katalonaju, aby wreszcie cieszyć się spokojnym życiem. Towarzyszy jej Niru, którego uratowała w poprzedniej części. Niestety sielanka nie może trwać w nieskończoność. Pewnego dnia przybrane dzieci Jaśmina zostają uprowadzone, a wraz z nimi również ukochany Jo. Rozpoczyna się pościg, a z nim również nowe przygody naszej bohaterki.

Z reguły nie czytuję fantasy i otwarcie się do tego przyznaje. Co więc tak bardzo urzekło mnie w tej serii? Autorka zgrabnie kreuje nową rzeczywistość i porządek świata, bawiąc się stereotypami, ale także fragmentami dobrze nam znanej rzeczywistości. Jako kulturoznawca doceniam, w jaki sposób Ewa Zienkiewicz wybrała pewne elementy z różnorakich światowych religii czy kultur i dostosowała je do potrzeb swojej powieści. Dodatkową rozrywką jest dla mnie odgadywanie, jaki fikcyjny kraj jest odpowiednikiem Indii, Chin, świata arabskiego czy Europy.

Język powieści jest bardzo przyjemny, ale nie można określić go mianem prostego. Budując całkiem nową rzeczywistość, pisarka nie mogła pozwolić sobie na drogę „na skróty”, dlatego poziom lingwistyczny momentami jest wysoki. Dodatkowy plus dodaję za stworzenie podstaw obcych języków – zwłaszcza katalonajskiego (chyba że jest to kalka z jakiegoś prawdziwego języka, ale słowniczek na tyle książki zdaje się temu przeczyć). Postacie są ciekawe, barwne i z pewnością nie można się nimi znudzić. Każda z nich jest inna, każda ma odmienne wady i zalety, co urealnia ich funkcjonowanie na kartach powieści.

Zakończenie daje nadzieję na kontynuację i ja na takową osobiście czekam!

Podsumowując: ciekawa alternatywna rzeczywistość, która może nas kobiety przekonać o tym, że płeć nie musi być dla nas ograniczeniem, a matriarchat może być ciekawszy niż narzucony nam przed stuleciami męski model świata.

• Kupione

Dodaj cytat z książki Świat według Jo Tom III