Świat według Jo

Okładka książki Świat według Jo Ewa Zienkiewicz
Okładka książki Świat według Jo
Ewa Zienkiewicz Wydawnictwo: Novae Res Cykl: Świat według Jo (tom 1) fantasy, science fiction
Świat według Jo (tom 1)
Novae Res
2020-11-19
2020-11-19
9788382190502
novae res zaczytani świat według jo fantastyka literatura fantasy ewa zienkiewicz

Burzliwe przygody w świecie, w którym rządzą kobiety
Jo prowadziła zwyczajne życie młodej dziewczyny, żyła w nadmorskiej osadzie Piaski.

Wszystko zmieniło się kiedy musiała odgrywać rolę arystokratki, aby ocalić życie. Zamian tożsamości to nie taka prosta sprawa, tym bardziej kiedy przeszłość nieznajomej jest pełen sekretów i tajemnic, a te potrafią być bardzo niebezpieczne.

Dwie skrytobójczynie mają doprowadzić ją do celu. A ona dorasta, uczy się walki, uzdrawiania, miłości, i wszystkie co jest jej potrzebne.

Tylko jaki w tym wszystkim cel? Tego nie mogę wam zdradzić.

Musicie sięgnąć po tą książkę aby sami się przekonać.
Wielowątkowa akcja, dużo tajemnic, niepewności, niespodzianek, co jest na plus. Emocje, silna kobieta i świat rządzony przez kobiety. To ciekawa historia

Burzliwe przygody w świecie, w którym rządzą kobiety

Jo pochodzi z dość bogatej rodziny, żyje w świecie gdzie żądzą kobiety. Namówiona przez babcię ma zamiar zostać lekarką i w tym celu udaje się do szkoły medycznej. Niestety do niej nie dociera, a na dodatek musi przejąć tożsamość zupełnie nieznanej sobie osoby. Młoda dziewczyna przestaje być Jo, a staje się Amalą. Przed nią bardzo trudny czas, czeka ją wiele wyzwań oraz nauk, aby jej prawdziwa tożsamość nigdy nie ujrzała światła dziennego. Czy jej się uda? Ta zamiana jest początkiem wielu niebezpieczeństw, jakie pojawią się w jej życiu. Czy uda jej się ujść z życiem? Dlaczego doszło do zamiany tożsamości? Kim jest Amala? Czy Jo jeszcze kiedyś wróci do swojej rodziny? Czy odzyska swoje życie?

Lubię co jakiś czas sięgnąć po książki z gatunku fantastyki. Opis wydawał mi się ciekawy, dlatego postanowiłam bliżej poznać Jo i jej historię. Jak wrażenia po przeczytaniu? Całkiem pozytywne. Zdecydowanie przypadł mi do gustu świat, jaki wykreowała autorka. Dzięki opisom mogłam bez problemu sobie go wyobrazić, odnaleźć w nim. Sama historia również mi się podobała. Uważam, że zarówno pomysł na fabułę, jak i samo wykonanie było na całkiem zadowalającym poziomie.
Książka nie należy do cienkich, a wręcz przeciwnie, ma 640 stron więc śmiało można, nazwać ją grubaskiem. Osobiście jednak na tyle się wciągnęłam w świat Jo i Amali, że wcale nie odczułam, że jest ich aż tyle. Czytało się ją dość szybko, a podczas czytania towarzyszyły mi emocje.

Bohaterki ciekawe, dobrze wykreowane. Historię poznajemy z perspektywy Jo oraz Amali. Obie postacie uważam za ciekawe, warte poznania, dające się lubić. Niestety nie powiem wam nic więcej, niż wcześniej w zarysie historii, ponieważ musiałabym zdradzić zbyt wiele z fabuły.

„Świat według Jo” to książka, z którą spędziłam udany czas i uważam, że warto po nią sięgać. Mnie się spodobała i polecam.

Recenzja książki pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2022/12/swiatwedlugjowydawnictwonovaeres.html

„...świętym obowiązkiem kobiet jest chronić mężczyzn przed nimi samymi”.

💙💙💙
Jo, młoda dziewczyna z nadmorskiej osady Piaski, żeby ocalić życie, musi się nagle zamienić tożsamością z nieznajomą i odgrywać rolę arystokratki. Przeszłość nieznajomej skrywa wiele sekretów i śmiertelnych zagrożeń. Wkrótce na drodze Jo pojawi się znacznie więcej problemów, a to za sprawą spotkania z dwiema skrytobójczyniami, które mają za zadanie siłą doprowadzić ją do wyznaczonego celu. W świecie, gdzie rządzą kobiety, Jo dorasta, uczy się sztuk walki, zdobywa licencję uzdrowicielki, doświadcza kilku miłości, trafia do oriestańskich pałaców i afrabskich haremów. A i cel okazuje się zupełnie inny, niż się na początku wydawało…
💙💙💙

,,Świat według Jo” autorstwa Ewy Zienkiewicz to pierwszy tom serii ,,Świat według Jo”.

♤Jest to pozycja dość obszerna. Ma prawie sześćset pięćdziesiąt stron myślę więc, że określenie książkowy grubasek idealnie do niej pasuje.

♤Należy do gatunku fantasy oraz science fiction.

♤Także zdecydowanie skierowana jest do nieco starszych czytelników ze względu na pojawiające się sceny erotyczne, jak i wulgarny język. A także ze względu na sam styl autorki, który jest dość specyficzny.

♤O co mi chodzi? Uważam, iż ta książka napisana jest dość ciężkim językiem. Posiada, wiele trudnych słów i zwrotów jednak tutaj na ratunek przychodzi nam słowniczek umieszczony na samym końcu. Mnie osobiście on dość sporo ułatwił.

♤Sam pomysł na fabułę jak dla mnie świetny. Autorka stworzyła powieść niebanalną i oryginalną. Taką, od której ciężko się oderwać.

♤Nie będę jednak ukrywać, iż kreacja przedstawionego w tej książce świata z początku nieco mnie przytłoczyła. Miałam niemały problem, by się w nim odnaleźć.

Oczywiście im dalej byłam, historii tym ten problem zanikał. Ostatecznie wciągnęłam się w tę opowieść i nawet dość szybko ją przeczytałam.

♤Jeśli chodzi, o bohaterów to tutaj nie mam co narzekać. Postać Jo była bardzo dobrze przedstawiona, ale nie tylko ona. Znajdziecie w tej pozycji wiele charakterów wartych uwagi.

No co tu dużo mówić. Uważam, iż jest do dobra książka, której trzeba dać szanse się rozwinąć.

Polecam i zachęcam do samodzielnej opinii.

„...świętym obowiązkiem kobiet jest chronić mężczyzn przed nimi samymi”.

💙💙💙

Zastanawiacie się jak by wyglądał świat rządzony przez kobiety, a mężczyźni zajmowali by się dziećmi, gotowali i sprzątali i usługiwali kobietom? 🤔
Jo to dziewczyna wychowana w nadmorskiej miejscowości Piaski. Pochodzi z bardzo zamożnej i dużej rodziny. Za namową swojej babki, wyrusza z osady do akademii w Surn by zostać lekarką. Będąc w zajeździe, zostaje porwana przez bandziory.
Gdy docierają do tajemniczej Sigony, Jo ma zostać Amalą i przejąć jej tożsamość. Dziewczyna uczy się języków i sztuki walki, a po miesiącu morderczego treningu, zostaje doręczona do księżnej Maru.
Amala to dziewczyna, która od dziesięciu lat przebywa w klasztorze Tamawere. Uczy się sztuk walki i języków by w przyszłości zostać szpiegiem. Jednak pewnej nocy, zostaje wykradziona z klasztoru i ma być przewieziona do Katalonaju. Jednak gdy nadąża się okazja, a bandziory biorą Jo za nią, ucieka. Aby nie wzbudzać podejrzeń przyjmuje tożsamość Jo. Postanawia dostać się do miejscowości Piaski - w której mieszkała Jo.
Po upływie ponad roku, dziewczęta spotykają się ponownie, by razem stawić czoło niebezpieczeństwu.
Opowieść napisana jest z dwóch perspektyw Jo-Amala i Amala jako Jo. Obie dziewczyny łączy chęć przeżycia. Jedna z nich ma szczęście w unikaniu śmierci, a druga swoimi umiejętnościami odpędza kostuchę.
Mamy również do czynienia z przemianą Jo z zwykłej wiejskie dziewczyny na zabójczynie. W bardzo krótkim czasie musiała się nauczyć tego, czego inni uczą się latami.
Chociaż nie ukrywam, że troszkę zawiodłam się na tej historii. Oczekiwałam więcej spisków, bójek czy wpadania w tarapaty, a tutaj miałam do czynienia z akcją, potem nic znaczącego, nadal nic, akcja i znowu cisza. Nic nie poradzę, że lubię gdy dzieje się tyle, aż się gubię i nie nadążam za rozwojem wypadków.🙈
Ale opowieść mi się bardzo podobała i przyjemnie było spędzić z nią czas, chociaż do najcieńszych nie należy, a wykreowane postacie były naturalne i zapadające w pamięć.

„Burzliwe przygody w świecie, którym rządzą kobiety” - podtytuł książki „Świat według Jo” Ewy Zienkiewicz mówi w zasadzie wszystko, o tym co znajdziemy na jej kartach.

Pozornie jest to awanturniczo-przygodowa powieść o nastoletniej Jo, która zgodnie z wolą babki, seniorki rodu Emeria, opuszcza morańską osadę Piaski, aby podjąć naukę w akademii medycznej. Dziewczyna na skutek fatalnej pomyłki zostaje uprowadzona, a następnie zmuszona do przyjęcia tożsamości arystokratki, której przeszłość skrywa wiele tajemnic i śmiertelnych zagrożeń.
Jednak „Świat według Jo” to nie tylko interesująca fabuła, liczne zwroty akcji, sceny walk i skomplikowane intrygi na najwyższych szczeblach władzy. Jo podróżując przez trzy kontynenty dorasta, zdobywa nowe umiejętności, zakochuje się. Mieszka w pałacach, przeżywa wiele niebezpiecznych przygód. W każdym z krajów, do których przybywa życie wygląda inaczej. Obowiązuje inny język, zasady, prawo. Te egzotyczne, nawet nieco baśniowe miejsca zostały przez Autorkę bardzo szczegółowo przedstawione. Dzięki barwnym opisom możemy dokładnie się im przyjrzeć. Poczuć panującą atmosferę, poznać smaki, zapachy, wygląd i zwyczaje ich mieszkańców. Pomagają w tym piękne, bogate w szczegóły ilustracje wykonane przez Alicję Marczyk. Zdecydowanie pobudzają wyobraźnię i idealnie współgrają z tekstem. A dzięki załączonej do książki mapie Jo, możemy dokładnie prześledzić jej międzykontynentalną podróż. Wszystkie, przedstawione na kartach powieści miejsca, choć znacznie się od siebie różnią łączy jedno. Ustrój społeczny i polityczny. W świecie Jo władza, dziedziczenie i sukcesja przynależą do płci pięknej.

„Wiadomo, że kiedy dziesiątki tysięcy lat temu Najjaśniejsza Pani stworzyła ludzi, kobietom kazała polować, a mężczyznom zajmować się dziećmi. Nie wolno im nosić broni, bo mają gwałtowną i niestabilną psychikę. Niebezpiecznymi narzędziami narobiliby szkód sobie i otoczeniu. Zmieniliby świat w nieustającą wojnę pełną bitew i najazdów rozpasanych hord. Najjaśniejsza Pani stworzyła ich z tą niedoskonałością charakteru i świętym obowiązkiem kobiet jest chronić mężczyzn przed nimi samymi.”

Ewa Zienkiewicz stworzyła fascynującą opowieść o matriarchalnym średniowiecznym świecie, który sama stworzyła! Świecie, w którym niepodzielnie rządzą kobiety, w którym do kobiet się modli i z rąk kobiet niekiedy ginie. Tutaj każdy ojciec marzy o narodzinach córki. To, co w naszym, patriarchalnym społeczeństwie było (i w wielu przypadkach nadal jest!) domeną kobiet, w świecie Jo przynależy do mężczyzn. Role społeczne zostały odwrócone. Mężczyźni są pasywni, całkowicie podporządkowani i uzależnieni. Ich egzystencja sprowadza się do zapewniania uciech cielesnych, sprawowania opieki nad dziećmi i prowadzenia domu.

Na tle bezwolnych nianiochów, Jo i towarzyszki jej podróży świecą jeszcze silniejszym blaskiem. Charyzmatyczne, mądre, opanowane, silne i odważne. Wytrwale dążą do wyznaczonego celu. Choć się sprzeczają, bywają wobec siebie uszczypliwe i niemiłe, to potrafią doskonale bawić się w swoim towarzystwie i zawsze mogą na siebie liczyć. Z upływem czasu połączy je piękna, bezinteresowna przyjaźń.

Ewa Zienkiewicz serwuje nam powieść nieoczywistą i wymykającą się jednoznacznym klasyfikacjom gatunkowym. Pod warstwą awanturniczych przygód, ukazania egzotyki odległych krajów, różnorodnych krajobrazów, zwyczajów i sposobu życia ich mieszkańców w okresie pełnego średniowiecza, kryje się druga, równie fascynująca i ciekawa warstwa tej historii. Wizja świata stworzonego i rządzonego przez kobiety. Choć „Świat według Jo” to pozornie łatwa i przyjemna lektura, napisana z humorem, plastycznym, dostosowanym do bohaterów językiem, w niezwykle barwnym stylu, stanowi również przyczynek do refleksji o tym jak potoczyłyby się losy świata, gdyby władzę nad nim sprawowały kobiety. Zastanawialiście się kiedyś nad tym?

"ŚWIAT WEDŁUG JO" EWA ZIENKIEWICZ

Zapraszam WAS do magicznego świata, w którym rządzą kobiety.
Zapewniam, że będzie bardzo ciekawie i intrygująco :)

Jest to moje pierwsze spotkanie z piórem autorki, pomimo, iż jest to już dwunasta Jej powieść.

Ciekawy pomysł na książkę, przemyślana i dopracowana fabuła, wyraziści bohaterowie.
Bardzo spodobał mi się język i styl autorki, który powoduje, że historia wciąga już od pierwszych linijek i trzyma w napięciu do samego końca.
Dałam się porwać, bez problemu wskoczyłam w wykreowany świat i razem z Jo widziałam, słyszałam i przeżywałam to co ona.
Piękny plastyczny język pozwala nam cieszyć się egzotycznymi krajobrazami.
Dużo się dzieje. Pomimo prawie sześćset czterdziestu stron powieść nie nudzi, a wręcz przeciwnie z każdą kolejną kartką wchodzimy głębiej w wykreowany świat.
Jest to świat, gdzie rządzą kobiety. To one walczą, przejmują interesy i dbają o bezpieczeństwo.

Nasza główna bohaterka to Jo.
Jest młodą dziewiętnastoletnią dziewczyną z Moranu. Zgodnie z wolą babci Sereny, seniorki rodu ma zostać lekarką w nadmorskie osadzie Piaski.
W tym celu musi wyruszyć do innego miasta, aby się nauczyć fachu.
W drodze do szkoły dochodzi do nieoczekiwanego wydarzenia. Jo spotyka zapłakaną dziewczynę o imieniu Amalię, która została porwana przez bandę zbójczyń z klasztoru.
Dziewczyna postanawia pomóc nowopoznanej i zamienia się z nią swoją tożsamością.
Od teraz to ona jest młodą, bogata arystokratką. Będzie musiała jednak się wiele nauczyć, aby nie zostać zdemaskowaną.
Jo nie ma pojęcia w jak wielkim niebezpieczeństwie teraz jest i jak wiele zagrożeń czai się na nią.
Jednak dzięki tej zamianie tożsamości zwiedzi nowe miejsca, pozna nowych ludzi i zobaczy nowe krainy o których tylko słyszała.
To nowe życie pełne jest przygód i niebezpieczeństw.
Co się przydarzy Jo dowiecie się czytając, ja już wiem :)

Świetna powieść dla młodzieży, ale nie tylko dla tej grupy odbiorców.

Będą tutaj porwania, zdrady, zamachy, tajemnice i mocno skrywane sekrety.
Będzie też dojrzewanie, uczucia i lęki.

Cudna okładka, przykuwająca oko.

Ważny cytat :
"Nie mam nic na swoje usprawiedliwienie. Zgubiło mnie wścibstwo i nadmierna ciekawość życia."

"ŚWIAT WEDŁUG JO" EWA ZIENKIEWICZ

Zapraszam WAS do magicznego świata, w którym rządzą kobiety.
Zapewniam, że będzie bardzo ciekawie i intrygująco :)

Bardzo spodobał mi się język i styl autorki,...

Dzień dobry, co powiedziecie na "Burzliwe przygody w świecie, którym rządzą kobiety"?

Jo jest młodą dziewczyną pochodzącą z Moranu, która zgodnie z wolą babci, postanawia zostać lekarką w nadmorskiej osadzie Piaski. W drodze do akademickiego miasta Surn, gdzie Jo ma zacząć pobierać nauki, dochodzi do niefortunnego zdarzenia. Dziewczyna, chcąc pomóc w ucieczce uprowadzonej i zapłakanej Amalii, przez przypadek sama wpada w sidła jej porywaczek. Nasza bohaterka, aby uratować życie, musi wcielić się w nieznajomą uciekinierkę, która okazuję się córką wysoko postawionej arystokratki. Czy zwykła dziewczyna z Moranu da radę w miesiąc, zmienić się w rodowitą Katolonajkę znającą się na szpiegowaniu ?

"- Wiedza to względność. Bezwzględna jest tylko ludzka głupota. Tłumaczenie Talasy zrobiło na mnie ogromne wrażenie."

Książka pod tytułem "Świat według Jo" stała się moim ulubieńcem po odłożeniu na półkę. Mimo tego, że nie znajdziemy tutaj typowej magi, czy też niezwykłych stworzeń dobrze mi znanych w fantastyce. Świat stworzony od początku do końca przez autorkę jest dla mnie niesamowity. To, że rządzą nim kobiety, nie zrobiło na mnie tak dużego wrażenia, jak otoczenie, w którym żyją. Występujące w książce postacie wyróżnia nie tylko miejsce podchodzenia, ale i związane z nim obyczaje oraz język. Pani Zienkiewicz zadbała o każdy szczegół w książce, dzięki czemu nie nudziłam się przez sześćset trzydzieści pięć stron książki. Tajemnice, zamachy, sztuki walki to wszystko, co lubię wraz z dobrą dawką humoru. Do tego lekki i subtelny język, bardzo ułatwiał mi czytanie.

Bardzo polubiłam też Amalę i tytułową Jo, która przeszła wielką przemianę podczas trwania książki. Ze zwykłej dziewczyny z osady Piaski, stała się naprawdę groźną przeciwniczką. O Amali za dużo nie będę się wypowiadać, bo jej dalsze losy poznajemy w połowie trwania książki. I trzeba przyznać, że dużo się tam dzieje.

Moja ocena 9/10 świat, w którym żyje Jo i Amala nie jest idealny mimo tego, że rządzą nim kobiety, ale jest bardzo ciekawy. Ponieważ to mężczyźni siedzą w haremach, zajmując się domem, dziećmi i zakrywają twarz w obecności nieznanych kobiet.

Dziękuję za egzemplarz Wydawnictwo Novae Res

Genialna książka, jest MOC!

Genialna książka, jest MOC!

Wciągająca, polecam

Wciągająca, polecam

BARDZO ciekawy wykreowany świat, rzadko spotykane gender fantasy z odwróconymi rolami płciowymi. Cóż z tego, gdy za fajnym pomysłem nie idzie interesująca narracja... Wielka szkoda...

• Fantastyka, magia
  • Brak Legimi A