Oswoić lęk. Jak przetrwać emocjonalny chaos

Okładka książki Oswoić lęk. Jak przetrwać emocjonalny chaos Reetta Newell, Anna Williamson
Okładka książki Oswoić lęk. Jak przetrwać emocjonalny chaos
Reetta NewellAnna Williamson Wydawnictwo: Zwierciadło poradniki
poradniki
Zwierciadło
2024-01-10
2024-01-10

"Oswoić lek. Jak przetrwać emocjonalny chaos", autorzy: Dr Reetta Newell i Anna Williamson.

W prezentowanym tytule znajdziecie rozdziały dotyczące: definicji lęku, ataków paniki, lęków społecznych, bezsenności, obniżenia nastroju, depresji czy zespołu stresu pourazowego itp. Znajdziecie tu również rozdziały poświęcony diecie i ćwiczeniom oraz rozmowie.

W mojej ocenie książka ta zawiera podstawową wiedzę dotyczącą powyższych zagadnień. Tytuł ten polecam każdemu kto zmaga się z problemami dotyczącymi lęku, jak również każdemu kto interesuje się psychologią i chce zagłębić ten temat. Myślę, że ta książka może być też dobrym uzupełnieniem dla terapii 👍

#współpracarecenzencka

W mojej ocenie...

Czego się boisz?

Chyba nie ma wśród nas osoby, która niczego się nie boi. Wszyscy chowamy w sobie lęki zarówno te małe jak i te duże, do których czasami nie chcemy się przyznać. Faktem jest, że te, które wykraczają poza zwykły strach, działają na nas wyniszczająco a problemy ze snem, obniżenie nastroju czy fobie nie ułatwiają nam codziennego życia.
Ale czy lęk można oswoić?

Dr Reetta Newell jest psychologiem klinicznym, natomiast Anna Williamson obecnie jest doradcą psychologicznym, która poradziła sobie z zaburzeniami lękowymi. Obie panie w książce pokazują jak to wygląda od strony terapeuty oraz pacjenta. Poradnik został podzielony na kilka przydatnych rozdziałów, które pomagają zrozumieć co się z nami dzieje, jak wyglądają ataki paniki czy lęki społeczne a także jak można poradzić sobie z bezsennością. Możemy dowiedzieć się również jak wygląda depresja, stres pourazowy a także to, że czasem fizyczne dolegliwości wynikają z nadmiernego stresu. Przeczytamy w nim jak można sobie pomóc dietą oraz ćwiczeniami a jeśli czujemy, że potrzebujemy profesjonalnej pomocy, wskazuje w jaki sposób wybrać odpowiednią terapię i oczywiście terapeutę.

Wspomnę jeszcze tylko, że oprócz przydatnych wskazówek, otrzymujemy opowieści z życia samej Anny, która na podstawie własnych doświadczeń przedstawia konkretne i sprawdzone techniki czy porady. Nikt bowiem nie zrozumie drugiego człowieka niż ten, kto doświadczył i poradził sobie z własnymi lękami.

Czego się boisz?

Ale czy lęk można...

Strach jest naszą naturalną tarczą ochronną zapewniającą nam bezpieczeństwo. Jednakże kiedy strach przechodzi w lęk nie możemy już tego stanu zlekceważyć. Lęk „tworzy” się w naszej głowie. Jest wypadkową naszych przeżyć, doświadczeń i nieprzepracowanych traum. Skutecznie razem z pojawiającymi się również atakami paniki potrafi utrudnić nam życie albo nawet uniemożliwić nasze codzienne funkcjonowanie. Oswojenie lęku jest niezwykle trudnym zadaniem do wykonania w życiu wielu ludzi. Jest to bardzo trudna, kręta i wyboista droga, by „żyć normalnie”, jak każda osoba, która się z zaburzeniami lękowymi nie boryka. Samo zdiagnozowanie u siebie, że mam problem z wiecznym, często wyimaginowanym strachem, jest często niemożliwe przez samego pacjenta. Ciągle zaprzątające głowę myśli, że „coś jest ze mną nie tak” i „dlaczego ja się ciągle wszystkiego boję” i „widzę wszystko w czarnych barwach” sprawiają, że zaczynamy szukać pomocy psychologa, psychiatry, by nam powiedzieli, że: „wszystko z Panią w porządku” (bo przeważnie to chcemy usłyszeć) a tymczasem okazuje się, że zaczynamy leczenie...

Dr Reetta Newell jest psycholożką kliniczną i jak sama mówi o sobie: „moim zasadniczym zadaniem jako psycholożki jest redukcja psychologicznego cierpienia i działanie na rzecz poprawy mentalnego dobrostanu”. W swojej pracy posługuje się metodą CBT czyli terapią poznawczo-behawioralną. Anna Williamson sama o sobie mówi: „miałam dwadzieścia pięć lat, wymarzoną pracę, kochającą rodzinę i mnóstwo przyjaciół, a mimo to byłam w emocjonalnej i mentalnej rozsypce” i opisuje swoją własną drogę wyjścia z lęku. Obie panie stworzyły fenomenalny podręcznik, poradnik, który pozwoli każdemu z nas „oswoić lęk”. Autorki przekazują nam wiedzę o lęku, jak ocenić swój stres, jak rozpoznać i poradzić sobie z atakami paniki, lękiem społecznym, bezsennością, obniżeniem nastroju, depresją i PTSD. Omawiają samoleczenie i kiedy należy udać się do specjalisty, omawiają bóle i fizyczne dolegliwości, wskazują na dietę, ćwiczenia i apetyt. W ostatnim rozdziale rozmowę, dzielenie się swoim problemem i okazaniem sobie i innym troski.

Bardzo podoba mi się koncepcja książki. Punkt widzenia opisany z dwóch różnych stron barykady, ze strony pacjentki i naukowe wyjaśnienia Dr Reetty, psycholożki wzmacniają przekaz i jednocześnie dają gotowe rozwiązania na oswojenie lęku. Rysunki mnie zachwyciły i sprawiły, że korzystanie z książki stało się czystą przyjemnością.

Serdecznie polecam książkę „Oswoić lęk” każdemu kto mierzy się z zaburzeniami lękowymi na co dzień, jako forma uzupełnienia psychoterapii ale także dla każdego, by poznać i zrozumieć ludzi, których to dotyka. Bardzo wartościowy podręcznik wzbogacony rysunkami zachęca do pracy ze swoimi lękami i przepracowaniem ich.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Zwierciadło.

Lęku doświadcza każdy z nas. To coś naturalnego i normalnego. Problem pojawia się wtedy, kiedy lęk przejmuje kontrolę nad naszym życiem. Nie chodzi o strach przed sprawdzianem w szkole czy rozmową z szefem, bo to akurat ewolucyjny mechanizm obronny i nie ma w tym nic złego. Chodzi o ten rodzaj lęku, z którym sobie nie radzimy.

Nawet będąc młodym, wykształconym, kochającym rodzinę i przyjaciół człowiekiem, można być w emocjonalnej i mentalnej rozsypce. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ktoś jest zadowoloną i pełną energii osobą, a wewnętrznie może być wrakiem.

W książce Dr Reetty Newell i Anny Williamson „Oswoić lęk. Jak przetrwać emocjonalny chaos” znajdziemy wiele ćwiczeń. Autorka opisuje swoje osobiste doświadczenia, więc mamy informacje z „pierwszej ręki”. Anna radzi, żeby książkę mieć zawsze przy sobie, akurat format jest taki, że zmieści się do większości damskich torebek czy torby na siłownię, aby w razie potrzeby z niej skorzystać.

A dlaczego ja sięgnęłam po tą książkę? Myślę, że mam po prostu dociekliwy umysł. Zawsze fascynowałam się psychologią i zgłębianiem tajemnic ludzkiego umysłu.

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich ma objawy zaburzeń lękowych to ważne, żeby w porę poprosić o pomoc.

Nawet będąc młodym, wykształconym, kochającym...

Lęk to coś, co mam wrażenie towarzyszy nam przez całe życie. Jest to lęk o siebie, o swoich bliskich i o przyszłość jaka nas czeka. Czasami jest on tak silny, że potrafi paraliżować. I właśnie o lęku jest najnowszy poradnik wydany przez wydawnictwo Zwierciadło pod tytułem "Oswoić lęk. Jak przetrwać emocjonalny chaos" Dr Reetta Newell oraz Anna Williamson. Anna Williamson to prezenterka radiowa, telewizyjna oraz doradca psychologiczny. Sama doświadczyła zaburzeń lękowych, które wyniszczały ją i jej organizm. Jednak dzięki odpowiedniej pomocy pokonała tego wroga. I dzisiaj wraz z psycholog Reettą Newell pokazują nam czym jest lęk i jak go oswoić. Aby pokonać wroga najpierw musimy go dobrze poznać. Autorki w bardzo przystępny sposób tłumaczą nam czym jest lęk, jakie mogą być jego przyczyny oraz skutki. Jest to wartościowa pozycja i co najważniejsze nie możemy bać się prosić o pomoc specjalistów, bo czasami to właśnie oni mogą być naszą deską ratunku by móc bez lęku cieszyć się życiem.

Jak radzić sobie z atakiem paniki, lękami społecznymi i związanym z tym problemem ze snem? Gdy jesteśmy "kłębkiem nerwów", serce wali jak młot - jak temu zaradzić, gdzie szukać wsparcia i pomocnej dłoni? Może częściowo pomoże lektura niniejszej książki, której autorka dzieli się osobistymi doświadczeniami z lękiem. Podaje wskazówki, jak poradzić sobie w chwilach, gdy lęk i strach próbują nami zawładnąć i zmienić życie w koszmar.

"Oswoić lęk" może być cenną lekturą dla tych, którzy szukają sposobu na uporanie się z własnymi stanami lękowymi. Różne zdarzenia mogą aktywować taki stan, na przykład poważny wypadek, śmierć bliskiej osoby, sytuacje w pracy - to może utrudniać codzienne funkcjonowanie.

"Oswoić lęk" to praktyczna książka, która oferuje czytelnikom skuteczne strategie radzenia sobie z lękiem. Polecam książkę tym, którzy szukają praktycznych i skutecznych strategii radzenia sobie z lękiem. "Oswoić lęk" może być cennym przewodnikiem na drodze do lepszego samopoczucia psychicznego.

„Oswoić lęk. Jak przetrwać emocjonalny chaos” to poradnik, który w dzisiejszych czasach może okazać się pomocny dla wielu! Dzisiejsze tempo życia, ciągła gonitwa, konieczność bycia najlepszym we wszystkim sprawia, że nasze zdrowie psychiczne niestety bardzo na tym cierpi.
Stany lękowe, które pojawiają się w życiu każdego z nas, bez wyjątku, zdecydowanie odciska znaczne piętno na naszej psychice. Ludzie niestety nie potrafią radzić sobie ze wzmożonymi stanami lękowymi, które mają miejsce w ich życiu. Często sięgają po różnego typu używki, co w prosty sposób może prowadzić do uzależnienia. W bardziej drastycznych przypadkach dochodzi do samookaleczenia, czy prób samobójczych. Są to już przypadki, w których nasilający się lęk, pozostawiony sam sobie, przeradza się w depresję, która nieleczona może niestety prowadzić do tragedii.
Wielu jeszcze obawia się sięgnięcia po pomoc u specjalisty, który pomaga radzić sobie z lękiem, uczy jak eliminować go ze swojego życia. Właśnie takie podpowiedzi znajdziemy również w tym poradniku. Autorki pokazują, jak wiele stanów lękowych pojawia się w naszej codzienności, jak powinniśmy im przeciwdziałać. Nie są to wyłącznie psychologiczne wywody, gdyż kobiety piszą na bazie własnych przeżyć i doświadczeń, a to w znacznym stopniu uwiarygadnia książkę.
Mnie ten poradnik pomógł uświadomić sobie, jak wiele lęków występuje również w moim życiu i co mogę zrobić, aby go eliminować. Niezwykle cenny poradnik, szczególnie dla tych, którzy czują, że przestają sobie radzić z nieustępującym uczuciem lęku.

Czy książka może być alarmowym guzikiem, po naciśnięciu którego przychodzi do nas ratunek?

Na rynku widać coraz więcej książek psychologicznych, poradników, które mają za zadanie nas wesprzeć, pomóc.
Ciężko jednak z tak wielu propozycji wybrać tę najbardziej odpowiednią, taką która będzie naszą tarczą obronną w trudnej chwili.

Do tej pory trafiałam zazwyczaj na słabe poradniki psychologiczne dotyczące tematu lęku. "Oswoić lęk" to pierwsza książka mówiąca o zaburzeniach lękowych, którą naprawdę mogę nazwać rzetelnym poradnikiem. Jestem bardzo miło zaskoczona treścią książki.
Naciskam alarmowy guzik, pomarańczową okładkę książki, a na pomoc przychodzi Anna Williamson i Dr Reetta Newell.

Już od pierwszych stron poczułam się zaopiekowania przez autorkę Annę Williamson. Ten stan trwał do końca lektury, a mogę powiedzieć nawet, że trwa nadal. Anna Williamson jest prezenterką telewizyjną, life coachem oraz doradcą psychologicznym. Powiecie może, że to za mało by móc napisać dobry poradnik. Nie, ponieważ autorka tej książki sama doświadczyła poważnych problemów natury lękowej. W oparciu o swoje doświadczenia oraz wiedzę psychologiczną Anna Williamson dzieli się cennymi wskazówkami, dzięki którym dowiemy się jak żyć z lękiem, jak go oswoić, by nie niszczył naszej codzienności. Bo pozbyć się lęku całkowicie się nie da, jest on wpisany w naszą naturę, nieraz nas chroni. Jednak gdy lęk przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu warto poznać techniki, które ten lęk spacyfikują.

Książka napisana jest w bardzo przystępny, przyjazny, empatyczny sposób. Nie znajdziemy tutaj trudnych psychologicznych terminów, ani wiedzy podawanej podręcznikową metodą. Zamiast tego autorki serwują nam wspaniale przemyślane lekcje walki z lękiem. Anna Williamson podaje przykłady szybkich reakcji na atak lęku. Są to niezbędne porady, które porównać można do apteczki pierwszej pomocy. Oprócz tego autorka składnia do różnych kreatywnych ćwiczeń. Dr Reetta Newell na koniec każdego rozdziału podsumowuje zagadnienie, które było omawiane, przy okazji porządkując całą potrzebną nam wiedzę.

"Oswoić lęk" jest książką, która wyciąga pomocną dłoń do czytelnika. Jest to również książka, która się do nas szczerze uśmiecha. Oprócz profesjonalnej, przejrzystej treści zobaczymy tutaj też wiele rysunków obrazujących sytuacje, w których się znaleźliśmy i w których możemy się znaleźć. Niektóre rysunki są wprost rozczulające. Widać, że autorki włożyły całe swoje serce w tę książkę. W książkę, która ma być sposobem na lepsze jutro.🧡

Jestem zachwycona tą książką.🧡

Do tej pory trafiałam zazwyczaj na słabe...

Lęk to naturalny stan emocjonalny, będący reakcją obronną organizmu na stresujące sytuacje. Niestety, u niektórych osób ten stan niepokoju utrzymuje się znacznie dłużej, jest bardziej nasilony, a nawet uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Gdy lęk staje się paraliżujący, wydaje się być nie do opanowania i całkowicie obniża jakość życia, staje się źródłem cierpienia, wstydu i izolacji. Jak rozpoznać i oswoić zaburzenia lękowe? Jakie są przyczyny nadmiernego lęku? I czy wszystkie formy leczenia są zawsze dla nas właściwe? A to tylko kilka pytań, na których odpowiedzi znajdziecie w fenomenalnym i jakże intymnym, bo opartym na własnych doświadczeniach, poradniku „Oswoić lęk. Jak przetrwać emocjonalny chaos”.

Z tej wartościowej i jakże konkretnej pozycji dowiemy się dokładnie, czym jest lęk i z czego wynika, jak postępować podczas ataku paniki, a także jak rozpoznać symptomy obniżonego nastroju czy depresji. Znajdziemy tu także wiele cennych wskazówek dotyczących zdrowego snu czy profesjonalnej pomocy oraz mnóstwo prostych, dokładnie wyjaśnionych ćwiczeń, które będą nieocenioną pomocą i wparciem w pozbywaniu się paraliżującego lęku w naszym życiu.

„Oswoić lęk. Jak przetrwać emocjonalny chaos” to wyjątkowa pozycja, uświadamiająca, że każdy z nas zaznaje lęku i choć różni się on nasileniem i rodzajem, da się go zaakceptować, a nawet przejąć nad nim kontrolę. Książka nie tylko umożliwia usystematyzowanie wiedzy, ale i funduje czytelnikowi masę cennych, życiowych porad, jakich wprowadzenie w życie wcale nie musi być tak trudne, jak może to się wydawać na samym początku. Bezsprzecznie, to wartościowa pozycja, w której każdy z nas znajdzie coś dla siebie, szczególnie, jeśli cierpi na ataki paniki, fobię społeczną lub po prostu doskwiera mu notoryczny dyskomfort, który może być właśnie objawem ukrytego silnego lęku bądź wyniszczającego chronicznego stresu. Polecam gorąco!

Myślę, że przyznacie mi rację, jeśli powiem, że większość z nas na jakimś etapie życia zmagało się z różnego rodzaju zaburzeniami lękowymi bądź depresyjnymi. W Wielkiej Brytanii (skąd pochodzą autorki) statystyki te są wręcz zatrważające. W kraju liczącym 65 mln ludzi 1 na 5 osób doświadcza zaburzeń depresyjnych lub stanów lękowych (dane pochodzą z książki Oswoić lęk). Anna Williamson i Reetta Newell również mają za sobą liczne epizody lękowe. Znana prezenterka telewizyjna, psycholog kliniczny, pracownik biurowy, dzieci, osoby starsze – lęk i ataki paniki mogą dotknąć każdego z nas bez względu na status społeczny, wykształcenie czy wiek. Ważne jest, aby wiedzieć, jak sobie z nim poradzić lub jak to określają autorki – rozprawić się z nim!
Obie autorki doświadczyły osobiście różnego rodzaju stanów lękowych i ataków paniki stąd też książka ta nie jest jedynie zbiorem pustych frazesów a świadectwem ich walki. Czy była to walka wygrana? Jak same przyznają – nie do końca. Jednak sukcesem jest uświadomienie sobie źródeł problemu i podjęcie starań mających na celu poprawienie jakości swojego życia. Z książki tej dowiemy się więc, czym są m.in. lęk, zaburzenia lękowe, ataki paniki czy stres pourazowy. Nauczymy się rozróżniać, kiedy lęk jest czymś potrzebnym, a kiedy staje się zagrożeniem. Dowiemy się także jak radzić sobie z atakami paniki, a także jak pokonać tzw. lęk przed lękiem czy fobię społeczną. Wspólnie z autorkami zastanowimy się nad tym, jak opanować trudną sztukę pożyczania umiejętności społecznych, a także, kiedy warto wdrożyć farmakoterapię, a kiedy można polegać jedynie na psychoterapii czy metodach alternatywnych tj. joga, czy aromaterapia. Przeczytamy tu również o nieocenionym znaczeniu snu w zachowaniu zdrowia psychicznego. Autorki wspomną tu też o różnych niekoniecznie polecanych formach samoleczenia lęku tj. sięganie po używki czy okaleczanie się.
Z reguły z dużym dystansem i niechęcią podchodzę do wszelkiego rodzaju poradników, jednak ten miło mnie zaskoczył i dostarczył wiedzy potrzebnej do samodzielnego wstępnego zdiagnozowania stanów lękowych. Jak podkreślają autorki, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u specjalisty, bo nieleczona depresja czy ataki paniki będą się jedynie pogłębiać. Zdarza nam się nadużywać słowa depresja czy atak paniki i traktować je jako chwilowy bądź sezonowy spadek nastroju. Przyznam, że sporo informacji zawartych w książce była mi znana, jednak przypomnienie ich sobie nie było pomysłem i teraz na pewno będę zwracać większą uwagę na sygnały, jakie wysyła moje ciało i umysł. Książkę czyta się bardzo przyjemnie, jest ona również dostępna na Legimi w formie audiobooka.
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję @wydawnictwo_zwierciadlo

• Psychologia
  • Legimi rozwój