I masz to pod kontrolą

Okładka książki I masz to pod kontrolą Anna Williamson
Okładka książki I masz to pod kontrolą
Anna Williamson Wydawnictwo: Zielona Sowa poradniki
poradniki
How Not to Lose It: Mental Health
Zielona Sowa
2020-09-16
2020-09-16
Ewa Kleszcz
zdrowie psychiczne emocje nerwy

Okładka książki Oswoić lęk. Jak przetrwać emocjonalny chaos Reetta Newell, Anna Williamson
Oswoić lęk. Ja... Reetta Newell, Anna...

Świetna książka dla dzieci zamkniętych w domach przez pandemię, choć i rodzice znajdą w niej wiele ciekawych wskazówek.

Anna Williamson postanowiła wyciągnąć do młodzieży pomocną dłoń i stworzyła książkę „I masz to pod kontrolą”. Jest to poradnik, który pomoże nastolatkom zajrzeć w głąb siebie i odzyskać kontrolę nad swoimi emocjami. O czym w nim przeczytamy?

Autorka już na wstępie pokazuje czytelnikom jak ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne, zaś w poszczególnych rozdziałach stara się zwrócić ich uwagę na różne problemy, które negatywnie wpływają na nasze emocje. Anna Williamson wytłumaczy czym jest lęk i kiedy przestaje być on przyjacielem, a zaczyna szkodzić. Pomoże odróżnić stan obniżonego nastroju od depresji. Zwróci również uwagę młodzieży na ogromny wpływ stresu na ich psychikę. Co ważne, w każdym z rozdziałów, poświęconych różnym problemom ze zdrowiem psychicznym autorka sporo miejsca przeznaczy mitom, które narosły wokół depresji, fobii, lęku czy stresu. Dzięki temu czytelnik na każdy z tych problemów będzie mógł spojrzeć niejednokrotnie w całkowicie zmieniony sposób.

Co ważne, autorka poświęci uwagę nie tylko umiejętności rozpoznania własnych emocji i niepokojących zmian w zdrowiu psychicznym. Młodzi czytelnicy przyjrzą się także różnym elementom ich życia, które mogą być źródłem stresu, lęku czy przyczyniać się do rozwoju depresji. Młodzież będzie miała okazję przeanalizować swoje relacje z przyjaciółmi czy rodziną. Nie zabraknie także rozdziału poświęconego intymnym aspektom życia nastolatków. Autorka poruszy w nim temat dojrzewania, seksu, związków i odkrywania własnej tożsamości. To bardzo ważne, że w książce pojawił się rozdział poświęcony seksualności, gdyż jest to temat często pomijany zarówno w szkole, jak i w domach.

Cieszę się, że oprócz teoretycznych rozważań, w książce pojawi się wiele porad praktycznych. Autorka każdy rozdział zakończy krótkim podsumowaniem, w którym młodzi czytelnicy znajdą sposoby na radzenie sobie w trudnych chwilach. Jak opanować atak paniki? W jaki sposób przerwać błędne koło smutku? Jak zidentyfikować źródło stresu? Co zrobić, by rodzice zaczęli słuchać? O tym wszystkim przeczytacie w książce „I masz to pod kontrolą”. Znajdziecie tam także wiele ćwiczeń, kilka pomocnych testów, a także listy od nastolatków, które pozwolą czytelnikom dostrzec, że nie są jedynymi, którzy mierzą się z różnymi problemami.

Uważam, że książka „I masz to pod kontrolą” jest bardzo wartościowym i ciekawym poradnikiem dla młodzieży. Autorka bardzo szeroko omawia temat zdrowia psychicznego, a jednocześnie każdemu z problemów poświęca dużo uwagi. Dużą zaletą tekstu jest to, że Anna Williamson bardzo umiejętnie skraca dystans pomiędzy narratorem i czytelnikiem. Jestem przekonana, że zabieg ten sprawi, że młodzież chętnie sięgnie po tę książkę. Zdecydowanie polecam!

„I masz to pod kontrolą” to książka, która będzie odpowiednia dla wszystkich czytelników powyżej 9. roku życia.

• Popularnonaukowe, literatura faktu, encyklopedie itp.
  • Książki
  • Bookshelf
  • Inne
  • Dzieciństwo W.
  • Dla dzieci

Dodaj cytat z książki I masz to pod kontrolą