Moje życie

Tomasz Wiśniewski Wydawnictwo: Lokator biografia, autobiografia, pamiętnik
Lokator
2023-11-08
2023-11-08

Okładka książki Historie nie do końca zmyślone Joanna Grochocka, Tomasz Wiśniewski
Historie nie d... Joanna Grochocka, T...

Dziennik prezentujący wrażenia jakie przysporzyło mi czytanie pewnej zaskakującej książki

15 lutego
Rozpoczynam czytanie najnowszej książki, Tomasza Wiśniewskiego zatytułowanej "Moje Życie", a wydanej przez wydawnictwo Lokator. Tym razem autor postanowił napisać dziennik.

17 lutego
Trzeba przyznać, że Wiśniewski ma niesamowite życie, a przynajmniej bujną wyobraźnię, ale czy tak naprawdę wyobraźnia i życie nie są jednym i tym samym?

19 lutego
Kolejne przeczytane wpisy utwierdzają w przekonaniu, że mamy do czynienia z najdojrzalszą książką pisarza. Znane z poprzednich pozycji chwyty i tropy, znajdują tu doskonalszą formę. W "Moim Życiu", podobnie jak w debiutanckim "O pochodzeniu łajdaków", poznajemy życie, przemyślenia i codzienne przygody narratora. Tym razem siła ciężkości przeważa jednak z dziania się w kierunku myśli, idei czy opinii. Mimo zmian proza nie traci nic ze swojej lekkości oraz pure nonsensownego charakteru.

22 lutego
Znowu nieźle się uśmiałem, humor i absurd górują nad treścią dziennika. Na przykład tak jak wtedy gdy narrator podając znanemu tłumaczowi, niewydaną do tej pory w Polsce, słynną książkę, z sugestią przekładu, z zaskoczeniem jednak odkrywa, że dzierży w dłoni coś zgoła innego.

24 lutego
Niesprawiedliwym byłoby wszakże redukowanie "Mojego Życia" do zabawnej humoreski, czy gry z literackim dziedzictwem. Znajdziemy tu drugie dno, zakamuflowane przemyślenia nad religijną tradycją, społeczno-politycznymi zawirowaniami i nawiązania do współczesnej i dawnej kultury.

26 lutego
Jest godzina 22:13, skończyłem czytać. Była to iście wyborna lektura. Polecam zwłaszcza na codzienne trudy, można z całą pewnością przekonać się, że inni mają gorzej.

TOMASZ WIŚNIEWSKI
MOJE ŻYCIE
LOKATOR | Kraków 2023

15 lutego

17 lutego

• Polska
  • Fantastyczne lektury
  • Posiadam (książka papierowa)
  • Surreal, nonsens, absurd

Dodaj cytat z książki Moje życie