rozwiń zwiń

Świąteczny prezentownik, czyli pomysł na prezent. Reportaż, publicystyka, biografia

LubimyCzytać LubimyCzytać
04.12.2023

Zakupowa gorączka zdążyła dać się wam we znaki? Przychodzimy z odsieczą! Powracamy z cyklem świątecznych prezentowników, w którym znajdziecie książkowe podpowiedzi dla siebie i najbliższych. Pora na lektury dla miłośników i miłośniczek literatury faktu.

Świąteczny prezentownik, czyli pomysł na prezent. Reportaż, publicystyka, biografia

Pomysły na książkowe prezenty

Po artykule z podpowiedziami dla najmłodszych czytelników, w którym zaproponowaliśmy wam książkowe prezenty obejmujące literaturę dziecięcą i młodzieżową, przyszła pora na lektury, które będą idealnym wyborem, jeśli wśród waszych najbliższych jest osoba, która uwielbia literaturę faktu

Poniższe propozycje pozwolą nie tylko pogłębić wiedzę, ale i zapewnią obdarowanym solidną dawkę czystej czytelniczej radości. Mamy dla was wciągające biografie, poruszające reportaże i wyjątkowe książki publicystyczne, które chciałby znaleźć pod choinką każdy miłośnik non-fiction.

Biografie

„Głośniej! Marek Jackowski. Historia twórcy Maanamu”Anna Kamińska

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Biografia giganta polskiego rocka!

To on rozpalał na scenie muzyków Maanamu i kreował zespół legendę, mimo że pozostawał w cieniu. Bez Marka Jackowskiego – tak samo jak bez Kory – nie byłoby Maanamu. A bez nich polski rock brzmiałby i wyglądał zupełnie inaczej, również dzisiaj.

Anna Kamińska, autorka wielu bestsellerowych biografii, wzięła tym razem na warsztat życiorys jednej z najważniejszych postaci w historii polskiej muzyki: Marka Jackowskiego – założyciela i lidera Maanamu, wieloletniego męża i partnera artystycznego Kory, kompozytora i gitarzysty.

Oto reportersko-biograficzna historia wędrowca – chłopca z warmińskiej wioski, który wyruszył na podbój świata, a jego szlak wiódł przez krakowską Piwnicę pod Baranami, zespoły Anawa i Osjan po gigantyczny sukces z Maanamem, za który przyszło mu jednak zapłacić bardzo wysoką cenę. Biografia Marka Jackowskiego to nie tylko success story prawdziwego rockmana i wybitnego twórcy muzyki, ale również opowieść o Marku jako mężu i ojcu, a wreszcie dramatyczna historia człowieka głęboko skrzywdzonego, zmagającego się z uzależnieniami, poszukującego domu, bliskości i wewnętrznego spokoju.

„Moje życie z Simoną Kossak”, Lech Wilczek

Wydawnictwo: Marginesy

Magiczny świat Puszczy Białowieskiej i Dziedzinki na ponad 460 zdjęciach.

W starej leśniczówce w samym sercu Europy – z początku bez prądu i wody – ponad trzydzieści pięć lat mieszkała niezwykła para: Simona Kossak i Lech Wilczek. Oboje byli przyrodnikami – do szaleństwa rozkochanymi w dzikiej naturze.

Nie byli tam jednak sami. Stworzyli bardzo głębokie więzi z wieloma dużymi i małymi domownikami Dziedzinki: krukiem Koraskiem, lochą Żabką, lisicą Dusią, łosiami Pepsim i Kolą, borsukami Synkiem i Szczoteczką, rysicą Agatą, a także z bocianami, popielicą i mnóstwem innych zwierząt. Były też pawie, owce, sarny, łanie, wilki i niezwykle głośna oślica Hepunia.

Moje życie z Simoną Kossak to piękna i szczera opowieść Lecha Wilczka o fascynującym życiu na łonie przyrody – napisana i sfotografowana przez człowieka, który poznał Simonę jak nikt inny.

„Vivian Maier. Niania, która zmieniła historię fotografii”Ann Marks

Wydawnictwo: Znak

Odnalezienie jej zdjęć było fotograficznym odkryciem stulecia.

Galerie i kolekcjonerzy z całego świata walczą o każde jej zdjęcie.

Z dnia na dzień została okrzyknięta jedną z najwybitniejszych fotografek XX wieku.

Nikt jednak nie wiedział, kim tak naprawdę była Vivian Maier.

Przez całe życie pracowała jako niania, ale tak bardzo ukrywała swoją naznaczoną traumatycznymi przeżyciami przeszłość, że nawet rodziny, dla których pracowała, niewiele o niej wiedziały.

Jak z francuskiej prowincji trafiła do Nowego Jorku?

Czy historia rodzinnych chorób mogła wpłynąć na jej postrzeganie świata?

Co znajdziemy w fotografiach Vivian Maier, jeśli tylko odpowiednio się im przyjrzymy?

I na czym tak naprawdę polega wyjątkowość jej talentu?

Ann Marks dotarła do osobistych dokumentów Vivian, 140 000 fotografii i osób, które miały styczność z artystką na różnych etapach jej życia. Dzięki skrupulatnemu śledztwu powstała jedyna w swoim rodzaju, kompletna biografia Vivian Maier.

Całość uzupełnia niemal 400 zdjęć - wiele z nich możemy zobaczyć po raz pierwszy!

Reportaż, publicystyka, sztuka

„Życie codzienne w Londynie Dickensa”Judith Flanders

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy

Publikacja pokazująca XIX-wieczną metropolię w okresie, kiedy jej ulicami spacerował Charles Dickens – uważny obserwator codzienności, którą skrupulatnie, ale z dystansem i humorem opisywał w swych powieściach.

Judith Flanders – historyczka, dziennikarka i pisarka, autorka książek historycznych oraz powieści, zabiera czytelnika na spacer ulicami wiktoriańskiego Londynu w poszukiwaniu śladów Dickensa, scen, sytuacji i obrazów, które były dla niego inspiracją.

„Czarna fala. Arabia Saudyjska, Iran i czterdziestoletnia rywalizacja, która odmieniła kultury, religię i pamięć zbiorową na Bliskim Wschodzie”Kim Ghattas

Wydawnictwo: Czarna Owca

Jedna z najlepszych książek 2020 roku według „New York Timesa”

Czarna fala to bezprecedensowa książka pokazująca niejednoznaczną i skomplikowaną prawdę o przyczynach konfliktu na Bliskim Wschodzie, która znacząco zmienia nasze postrzeganie historii tego regionu.

Kim Ghattas zręcznie splata historię, geopolitykę i kulturę, aby dostarczyć czytelnikowi pasjonującej lektury o mało zbadanej rywalizacji między Arabią Saudyjską a Iranem, zrodzonej z rewolucji irańskiej w 1979 roku, napędzanej przez politykę amerykańską.

Za pomocą barwnego stylu opowiadania, obszernych badań historycznych i reportażu literackiego autorka obala przyjęte prawdy o regionie, który nazywa swoim domem. Bada, dlaczego sunnicka Arabia Saudyjska i szyicki Iran, niegdyś sojusznicy i podwójny filar strategii USA na Bliskim Wschodzie, stali się śmiertelnymi wrogami. Pokazuje, jak zniekształcano i wykorzystywano religię w rywalizacji, która wykraczała daleko poza geopolitykę, podsycając nietolerancję, tłumiąc rozwój kultury i zachęcając do przemocy na tle religijnym.

Wojna o prymat kulturowy od Egiptu do Pakistanu, doprowadziła do wydania przez Iran fatwy przeciwko pisarzowi Salmanowi Rushdiemu, zabójstwa niezliczonych intelektualistów, powstania grup takich jak Hezbollah w Libanie, ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku i wzrostu znaczenia ISIS.

Ghattas przedstawia również fascynującą galerię postaci, których życie zostało wywrócone do góry nogami przez dramat geopolityczny trwający już ponad cztery dekady: od Mehtab Channy Rashdi, pakistańskiej prezenterki telewizyjnej, która przeciwstawiła się dyktatorowi swojego kraju, przez Ahmeda Nadżi egipskiego pisarza wtrąconego do więzienia za swoją literacką twórczość, aż po Dżamala Chaszodżdżiego dziennikarza zamordowanego w saudyjskim konsulacie w Stambule w 2018 roku.

„Malczewski. Zbliżenia”Paulina Szymalak-Bugajska

Wydawnictwo: Arkady

Obrazy Jacka Malczewskiego wymagają skupienia. Pierwszy odbiór jego prac może być mylący.Nie można dać się zwieść i zagubić w bogatej formie, składającej się z oryginalnej, śmiałej kompozycji,intensywnych kolorów czy zaskakującego kostiumupostaci. Żeby zagłębić się w tę twórczość, trzeba na chwilę się zatrzymać i skoncentrować na szczegółach, które w pierwszej chwili nam umykają. Nie zawsze od razu odnajdziemy ukryty przez artystę sens, ale samo patrzenie, szukanie, a w konsekwencji poznawanie jego malarstwa zawsze przynosi satysfakcję.
Bogato ilustrowany album Malczewski. Zbliżenia pozwala uważniej przyjrzeć się dziełom pochodzącym zarówno z kolekcji największych polskich muzeów, jak i ze zbiorów prywatnych. Autorka książki prowadzi nas drogą od młodzieńczych poszukiwań Malczewskiego po jego dojrzałą, obfitującą w symbole twórczość. Omawiając portrety, pejzaże, malarstwo rodzajowe i symboliczne, Paulina Szymalak-Bugajska pokazuje, jak Malczewski widział rolę artysty i sztuki oraz jak interpretował drogę do wolności Polski i Polaków. Wskazuje na literackie i malarskie inspiracje, a także przybliża interesujące okoliczności powstania tych wyjątkowych dzieł.

„Galeria cudów i obłędu”Charlie English

Wydawnictwo: Arkady

Kolekcja Hansa Prinzhorna stanowi wyjątkowy zbiór dzieł, liczący ponad pięć tysięcy obiektów, stworzonych przez pacjentów szpitali psychiatrycznych, który początkowo miał służyć jako archiwum badawcze Kliniki Psychiatrycznej Uniwersytetu w Heidelbergu. Prinzhorn był jednocześnie psychiatrą i historykiem sztuki, dlatego szybko docenił wartość artystyczną i niezwykłość prac stworzonych przez ludzi żyjących w izolacji od świata zewnętrznego, głównie schizofreników. Głównym jego osiągnięciem było pokazanie tej sztuki światu, w tym artystom, którzy chcieli zgłębić istotę szaleństwa, jakiego doświadczyli w czasie I wojny światowej. W rezultacie, w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku sztuka zainspirowana chorobami psychicznymi stanęła na czele artystycznej awangardy. Adolf Hitler, który sam chciał zostać malarzem, ale nie udało mu się dostać na wiedeńską akademię, kiedy doszedł do władzy, nakazał konfiskowanie dzieł współczesnych i ich publiczną prezentację na wystawach „sztuki zdegenerowanej”. Niedługo potem rozpoczął kampanię przeciwko „zdegenerowanym” ludziom – do 1941 roku naziści zamordowali 70 000 pacjentów szpitali psychiatrycznych. Wśród ofiar było kilkudziesięciu artystów, których prace znajdowały się w kolekcji Prinzhorna. Galeria cudów i obłędu jest opowieścią o walce Hitlera ze sztuką współczesną i osobami chorymi psychicznie oraz o tym, jak utorowała ona drogę do Holokaustu. Charlie English opowiada niesamowitą historię geniuszu, szaleństwa i dehumanizacji, która daje nowe spojrzenie na brutalną ideologię nazistowskiego reżimu.

„Ciałko. Hiszpania kradnie swoje dzieci”Katarzyna Kobylarczyk

Wydawnictwo: Czarne

Kiedy w 1999 roku hiszpański Sąd Najwyższy orzekł, że każde dziecko ma prawo wiedzieć, kim są jego rodzice, do biura prawnika Enrique Vili Torresa zaczęli pukać nowi klienci. Chociaż od rodziny lub sąsiadów dowiedzieli się, że zostali adoptowani, w ich dokumentach nie było śladów adopcji, a w aktach urodzenia rodzice adopcyjni figurowali jako biologiczni. Enrique nazwał ich hijos falsos, fałszywymi dziećmi, a ich liczbę oszacował na około trzystu tysięcy.

Wkrótce do prawników i mediów zaczęli zgłaszać się także rodzice poszukujący dzieci, które dotąd uważali za zmarłe. Pojawiło się nowe, budzące grozę określenie: bebes robados, ukradzione dzieci. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych nowo narodzone dziecko można było kupić za równowartość mieszkania. W proceder sprzedaży zamieszane były instytucje państwowe i kościelne.

Katarzyna Kobylarczyk opisuje jeden z najbardziej wstrząsających rozdziałów w najnowszej historii Hiszpanii, nadal pełen pytań bez odpowiedzi.

„Grunge. Bękarty z Seattle”Piotr Jagielski

Wydawnictwo: Czarne

Grunge. Brudny, chropawy rock and roll, wyrosły z miłości do punka i heavy metalu. Długie włosy, wojskowe buty i flanelowe koszule miały być symbolami buntu pokolenia, które w gazetach, telewizjach i stacjach radiowych uparcie nazywano straconym „pokoleniem X”. Szczycił się swoją odmiennością i sarkastycznym, mrocznym poczuciem humoru. Kapele nie stroiły się w szaty rockmanów i były dumne z tego, jak bardzo nie pasują do sławnych zespołów z MTV. Jednak z muzyki zwykłych dwudziestolatków i młodych buntowników grunge przerodził się w końcu w towar globalnego rynku, a nagły sukces okazał się dla niektórych śmiertelną pułapką.

Piotr Jagielski jest przewodnikiem po zawiłych losach grunge’u. Pisze nie tylko o największych gwiazdach sceny, jak Nirvana, Pearl Jam czy Soundgarden, ale z wnikliwością śledzi również losy jej prekursorów. Jego książka jest przede wszystkim opowieścią o grupie przyjaciół z miasta na końcu świata, którym udało się podbić rynek muzyczny. Jest też przestrogą, by uważać, czego się pragnie – spełnienie marzeń może okazać się przekleństwem.

„Miłość. Historia przedziwna w 50 odsłonach”Edward Brooke-Hitching

Wydawnictwo: Rebis

Wspaniale ilustrowana skarbnica niezwykłych historii… miłosnych.

W tym romantycznym gabinecie osobliwości poznamy m.in.:

* Miłosne zaklęcia ze średniowiecznych manuskryptów
* Erotyczne malowidła Pompejów
* Pierwszą kobietę, która z miłości opłynęła świat
* Wikiński podręcznik randkowania
* Niezwykły zapis love story na miarę epoki kosmicznej

„Familoki. Śląskie mikrokosmosy. Opowieści o mieszkańcach ceglanych domów”Kamil Iwanicki

Wydawnictwo: Editio

Nie tylko Nikiszowiec

Familoki. Jeden z symboli Górnego Śląska, wrośnięte w jego krajobraz na równi z kopalnianymi szybami, hałdami i kominami. Poza Śląskiem kojarzone głównie z filmami Kazimierza Kutza, Lecha Majewskiego czy malarstwem Grupy Janowskiej. I ewentualnie z coraz popularniejszą zabytkową dzielnicą Katowic ― Nikiszowcem, który w 2011 roku został wpisany na polską listę pomników historii. Kamil Iwanicki, silesianista, pomysłodawca i twórca projektu Familoki, opowiada w książce o ich sięgającej końca XVIII wieku historii. O tym, skąd się wzięły robotnicze osiedla, kim byli ich mieszkańcy, jak wyglądało życie rodzinne w familokach i gdzie można je jeszcze dzisiaj zobaczyć. Odpowiada również na pytanie, dlaczego tak wiele z nich miało kolorowe okiennice, jak wyglądały typowe mieszkania w familokach i czemu obecnie wywołują one dwojakie skojarzenia. Przedstawia historię prawdziwego stalowego domu i weryfikuje legendy, jakoby ściągał pioruny. Autor oprowadza nas po przemijającym świecie śląskich (i nie tylko!) robotniczych kolonii. Świecie, który w sporej części bezpowrotnie utraciliśmy ― tym bardziej warto się weń zagłębić. A jest to iście fascynująca podróż.

„Życie w familoku toczyło się jakby według ustalonego odgórnie harmonogramu. Bladym świtem zrywały się dziouchy (kobiety),które szykowały klapsznity (kanapki) na szychtę (dniówkę) dla swych mężów i synów. Mężczyźni wychodzili po ćmoku (w mroku) z domów i podążali jeden za drugim, niczym mrówki, do szybów kopalnianych, gdzie pod ziemią spędzali większość dnia. W tym czasie mamulki (matki) przygotowywały już śniadania bajtlom (dzieciom),które przed ósmą wybiegały w małych grupach do szkoły, robiąc wokół larmo (hałas). Na kilka godzin w familokach mógł zapanować względny spokój”.

fragment książki

„Zwierzęta na wojnie”, Teresa Kowalik, Przemysław Słowiński

Wydawnictwo: Fronda

Zwierzęta wniosły znaczący wkład w konflikty zbrojne. Wykrywały miny, ratowały ludzkie życie, przenosiły meldunki, ostrzegały przed gazowymi atakami wroga. Osłaniały ludzi własnym ciałem, dodawały otuchy i pomagały przetrwać swoim opiekunom, chociaż same przeżywały koszmar. Bały się przecież tak samo jak ludzie, a może jeszcze bardziej, bo nie rozumiały o co w tym wszystkim chodzi. Cierpiały na równi z ludźmi i ginęły jak żołnierze, wykonując rozkazy przełożonych.

- Czołgi starożytności - słonie bojowe w akcji
- Najbardziej znane zwierzęta w polskiej armii: Wojtek z armii Andersa, Kasztanka
Marszałka i biała niedźwiedzica Baśka Murmańska
- Konie bojowe słynne w historii: Bucefał Aleksandra Wielkiego, Marengo - siwek
Napoleona, Pałasz i Tarant – ulubione rumaki Jana III Sobieskiego i Stefana
Czarnieckiego, sierżant sztabowy – Reckless, Warrior – koń gen. Jacka Seelʹego.
- Psy wojny – czworonożni wojownicy na polach dawnych bitew, w okopach I wojny
światowej, na frontach II wojny i współcześnie
- Psia galeria sławy – 13 najsłynniejszych psów-żołnierzy w historii
- Gołębie – niezastąpione latające telegrafy i ich tresowani śmiertelni wrogowie
- Nietoperze bojowe jako alternatywa bomby jądrowej
- Uderzenie spod wody - delfiny i lwy morskie na pierwszej linii
- Wszędobylskie drony – wszy i inne miniaturowe kąśliwe zwierzęta

Książka przeniesie nas w niezwykły świat, gdzie zwierzęta stanowią część wojennego dramatu. Poznamy jasne i ciemne strony historii, odkryjemy bohaterstwo i łajdactwo związane z wykorzystywaniem zwierząt w wojnach. Wojna to zorganizowany obłęd wykorzystujący najgorsze ludzkie instynkty. I najlepsze zwierzęce.

Chcesz kupić książkę na prezent w cenie, którą sam/-a wybierzesz? Ustaw dla nich alert LC!

Artykuł sponsorowany, który powstał przy współpracy z wydawnictwami


komentarze [26]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Katarzyna k 09.12.2023 18:50
Czytelniczka

Grunge. Bękarty z Seattle chyba trafi pod choinkę  -taki powrót do młodzieńczych lat buntu i fascynacji muzycznych :), a poza tym ciekawi mnie Ciałko. Hiszpania kradnie swoje dzieciMiłość. Historia przedziwna w 50 odsłonach

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LetCentryczna 05.12.2023 19:29
Czytelniczka

Ja już sobie zrobiłam reportażowe prezenty - postanowiłam wreszcie kupić i przeczytać książki nie nowe, na temat których przetaczała się przez internet spora dyskusja: 

Nie ma i nie będzie

Ziemia jałowa. Opowieść o Zagłębiu

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Nie ma i nie będzie  Ziemia jałowa. Opowieść o Zagłębiu
WRÓG PUBLICZNY 04.12.2023 23:32
Czytelnik

Z książek, które mnie zaciekawiły to "Familoki.Śląskie mikrokosmosy" i "Vivian Maier. Niania, która zmieniła historię fotografii". Na pewno w przyszłości kupię ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LetCentryczna 05.12.2023 19:31
Czytelniczka

"Familoki" też mnie ciekawią.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Krzysztof Gromadzki 04.12.2023 16:33
Czytelnik

Spośród tytułów zaprezentowanych w artykule w kategorii reportaż i literatura faktu, najbardziej zaciekawiły mnie:  Życie codzienne w Londynie Dickensa oraz  Ciałko. Hiszpania kradnie swoje dzieci. A od siebie dorzucę jeszcze  Nigdy nie byłaś...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Życie codzienne w Londynie Dickensa  Ciałko. Hiszpania kradnie swoje dzieci  Nigdy nie byłaś Żydówką. Sześć opowieści o dziewczynkach w ukryciu
Aguirre 04.12.2023 20:32
Czytelnik

Wznowiona (na szczęście) seria Życie codzienne to w ogóle znak jakości. A pochodzące z nich informacje pozwalają łatwo wyłowić skuchy we współcześnie pisanych powieściach historycznych (lub historyczno-podobnych) czy filmach. 
Bardzo podobał mi się Strup. Hiszpania rozdrapuje rany autorki drugiej pozycji, zaś...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Cleopatrapl 05.12.2023 13:44
Czytelniczka

Bardzo ciekawa ta seria życie codzienne. Może wznowią całość.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Krzysztof Gromadzki 05.12.2023 13:56
Czytelnik

Bardzo zaintrygowała mnie ta książka o Londynie Dickensa. Niedawno oglądałem po wielu latach serial "Lalka" Ryszarda Bera na podstawie powieści Bolesława Prusa i zamarzyłem sobie przenieść się w czasie do XIX-wiecznej Warszawy, na spacer z Wokulskim i Rzeckim. A skoro do Warszawy, to dlaczego nie i do Londynu, tym bardziej w tak zacnym towarzystwie, jak Dickens i inni...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Cleopatrapl 05.12.2023 18:12
Czytelniczka

Lalka 😍to jedna z moich ukochanych książek. Z kolei Warszawa mi się w ogóle nie podoba. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aka 05.12.2023 18:15
Czytelniczka

Moja też 😊, ale Warszawę też lubię.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Krzysztof Gromadzki 05.12.2023 18:19
Czytelnik

Ja również bardzo lubię i bardzo cenię "Lalkę", a o Warszawie nie mam zdania, bowiem bywałem tam tylko przelotnie, a ostatni raz ponad 20 lat temu. Pozdrawiam! 😃 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aka 05.12.2023 18:28
Czytelniczka

@Krzysztof Gromadzki A masz jakieś ulubione miasto lub miasteczko,  do którego zachęcałbyś żeby wstąpić?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Krzysztof Gromadzki 05.12.2023 18:53
Czytelnik

Zapraszam serdecznie do mojego rodzinnego miasta, czyli Białej Podlaskiej, bynajmniej nie na Podlasiu, tylko na Lubelszczyźnie. Mamy zamek Radziwiłłów (w jego wnętrzu kręcono scenę rozmowy Andrzeja Kmicica i księcia Bogusława Radziwiłła w "Potopie" Jerzego Hoffmana), klika urokliwych zabytkowych kościółów, swego czasu jedno z największych czysto wojskowych lotnisk w całej...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Aka 05.12.2023 19:10
Czytelniczka

W tej części Polski byłam w Drohiczynie, Janowie Podlaskim, na Grabarce. Bardzo ładne i takie zadbane okolice, przyroda wspaniała na pewno warto pojechać. Może być  bardzo dobre miejsce na urlop 😀.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Krzysztof Gromadzki 05.12.2023 19:16
Czytelnik

W Drohiczynie też byłem i zwiedzałem miejscowe Muzeum Diecezjalne, widziałem w nim piękne eksponaty, a z tych najbardziej osobliwych - odręczny podpis Adolfa Hitlera pod rozkazem powołującym katolickiego kapelana Wehrmachtu na front wschodni. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
NiegdyśNatalia 06.12.2023 09:05
Czytelniczka

@Cleopatrapl Ja także kochałam "Lalkę" i obok "Chłopów" była moją ulubioną lekturą😍
@Krzysiu Mnie także zaciekawiły te właśnie książki, a 
Życie codzienne w Londynie Dickensa najbardziej.
Dickens od zawsze kojarzy mi się ze świętami ( od kilku lat czytamy grupowo i domowo Dickensa w grudniu) i taka książka...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Życie codzienne w Londynie Dickensa
Krzysztof Gromadzki 06.12.2023 09:15
Czytelnik

Jeśli byłaś grzeczna w tym roku Natalko - a wiem, że byłaś - może Cię dzisiaj odwiedzić poetycki 🎅, który już pracuje nad poetyckim prezentem! 😃 Obiecałem też sonet dla Wioli! 😃 Pozdrawiam! 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
NiegdyśNatalia 06.12.2023 09:30
Czytelniczka

🤗🤗🤗🤗 Nie jestem pewna czy taki grzrczny ze mnie typ, ale uroczyście obiecuję, że bardzo się starałam☺️ 
Dziękuję bardzo kolego Drogi!!!💮 💮

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Krzysztof Gromadzki 06.12.2023 09:45
Czytelnik

Jej oczy się błyszczą, a twarz promienieje,
Choć często siedzi w książkach zaczytana,
Dobroć jej serduszka pomnaża nadzieję,
Życzliwa dla wszystkich, przez wszystkich lubiana! 😃   

Jej przyjaźń jest dla mnie jak skarb drogocenny,
Co wciąż rozkwita kwiatuszkiem konwalii,
Mając przed oczami jej uśmiech promienny,
Wierszyk ten poświęcam cudownej Natalii! 😃 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
NiegdyśNatalia 06.12.2023 10:29
Czytelniczka

Bardzo dziękuję za tak miłe, piękne słowa🤗☺️💮 Nie jestem pewna czy zasłużone, ale nie umniejsza, to tego jak mi miło czytając je☺️

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Krzysztof Gromadzki 06.12.2023 10:47
Czytelnik

Napisałem też obiecany sonet dla Wioli. Taki prawdziwy, w stylu Petrarki i wysłałem jej na prywatną wiadomość jako prezent od 🎅. Mam nadzieję, że ucieszy się tak samo jak Ty Natalko! 😃 A ja bardzo się cieszę, że mogłem Ci sprawić radość! 😃 Pozdrawiam serdecznie! 😃 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Cleopatrapl 06.12.2023 14:55
Czytelniczka

A jakie wydanie 
Opowieść wigilijna, czyli kolęda prozą wg was jest najpiękniejsze?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Krzysztof Gromadzki 06.12.2023 15:17
Czytelnik

Trudno mi wyrokować, bowiem "Opowieści wigilijnej" zwyczajnie nie czytałem, a tę historię znam tylko z bardziej lub mniej udanych, jej adaptacji filmowych, zazwyczaj niekoniecznie wiernych literackiemu oryginałowi. Ale ogólne przesłanie, które mówi, że dobroć jest w każdym z nas, bez wątpienia jest mądre i prawdziwe. Pozdrawiam! 😃 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aka 06.12.2023 15:49
Czytelniczka

I jeszcze kwestia tłumaczenia, Ania z Zielonego Wzgórza ma 17 a Opowieść wigilijna to nie wiem, ale pewnie tez dużo. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
NiegdyśNatalia 06.12.2023 20:30
Czytelniczka

@Cleopatrapl ja mam wydanie Zysk i Spółka ( chyba dobrze napisałam) oraz wydamie ze Świata książki. Pierwsze jest z 2019 roku i ma noww tłumaczenie, mogę polecić, ale nie dam sobie ręki uciąć, że nie ma piękniejszych wydań☺️ myślę, że pewnie są.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 04.12.2023 15:30
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post