Żyć jak Wielki Szu. Biografia Jana Nowickiego

Beata Biały Wydawnictwo: Rebis biografia, autobiografia, pamiętnik
Rebis
2023-11-07
2023-11-07
aktorzy aktor polscy artyści artyści polscy film

1965

Bardzo dobra biografia. Bez upiększeń i owijania w bawełnę.

Bardzo dobra biografia. Bez upiększeń i owijania w bawełnę.

Świetna Biografia niezwykłego człowieka. Polecam

Świetna Biografia niezwykłego człowieka. Polecam

Po książkę sięgnęłam z sentymentu do miasta rodzinnego, z którego jest Pan Jan. Chciałabym przejrzeć zdjęcia przedwojennego Kowala, tymczasem po wybiorczym przeczytaniu fragmentów wspomnień syna Łukasza czy Munka pochłonęłam biografie w jedna noc. Piękna historia, prawdziwa słodko-gorzka bez zbędnych ozdobników i fałszywego upiększania nie zawsze łatwego życia. Wiele cytatów może być mottem życiowym. Serdecznie polecam zapoznać się z ta niezwykła historią.

Książkę dobrze się czyta, zawiera wiele ciekawostek z życia aktora i pisarza. Przeczytałam szybko, chociaż końcówka jakby trochę na siłę.

Okładka jest utrzymana w stylu poprzednich biografii, czyli widzimy twarz znanego człowieka, przedstawionego w formie rysunku. Z kapeluszem, papierosem w dłoni. Już na pierwszy rzut wiemy, o kogo chodzi, jeśli nie kojarzymy z imienia i nazwiska.
Ma twardą oprawę, białe strony, czcionka jest wystarczająca dla naszego oka. Oczywiście publikacja okraszona jest wieloma fotografiami z różnych etapów życia, co jest świetnym dodatkiem do całości. Widzimy, jak wyglądał w wielu przebraniach teatralnych, ale i też jaki był pod koniec życia.

Może tak na co dzień, nie interesuje się aż tak życiem ludzi z show biznesu, ale od czasu do czasu lubię zmienić tematykę i poczytać o kimś realnym. Uważam, że Beata Biały wykonała kawał dobrej roboty. Dowiadujemy się nie tylko suchych faktów o Janie Nowickim, ale poznajemy słowa innych na jego temat. Najbliższej rodziny, partnerek, przyjaciół i to również w różnych okresach jego życia. Śledzimy go można powiedzieć od dziecka, do ostatnich chwil.

Uważam, że jest to jedna z ciekawszych publikacji, rzetelnie napisana. Na samym końcu mamy również spis źródeł czy całe kalendarium jego życia, od pierwszych chwil, do tych ostatnich. Nie nudziłam się podczas czytania, uważam, że nie brakuje jej niczego. Zawsze można obejrzeć sobie cokolwiek, w czym brał udział, by poobserwować jego grę autorską. Myślę, że osoby, które chętnie sięgają po biografie, będą zadowolone z książki. W kolekcji pięknie się będzie prezentować, obok biografii Kory, Andrzeja Zauchy, Franciszka Pieczki czy Krzysztofa Krawczyka.

Powiedziałabym, że niniejsza książka przybliża sylwetkę Jana Nowickiego bardziej jako człowieka aniżeli aktora. Oczywiście przedstawia także największe kreacje aktorskie tego wybitnego artysty, ale przede wszystkim skupia się na pokazaniu Jana Nowickiego jako niezwykłej i niezmiernie złożonej osobowości. Jest to zatem w głównej mierze opowieść o miłościach artysty do Kowala czyli jego małej ojczyzny na Kujawach, do tradycji i kultury Kujaw, do matki i kobiet w ogóle oraz do dzieci artysty. Autorka nie stroni przy tym od ukazania w książce długiej i burzliwej drogi "pana Jana" do dojrzałości w życiu osobistym i zawodowym . Nie stroni też od ukazania czytelnikom skomplikowanej , czasem narcystycznej , a innym razem niezmiernie szlachetnej natury tego nieprzeciętnego artysty. W książce autorka łączy przy tym swoją narrację z opiniami i opowiastkami przyjaciół, znajomych, dzieci a nawet niekiedy byłych żon , partnerek aktora. Muszę przyznać, że żałuję bardzo , że takich aktorów jest coraz mniej. A takiej atmosfery lat 60 , 70 czy nawet 80 tych jaką miało krakowskie środowisko artystyczne skupione wokół "Piwnicy pod Baranami" już po prostu nie ma. Jeśli jednak ktoś chciałby trochę ją poczuć i poznać sylwetkę Jana Nowickiego jako człowieka , to tę książkę mogę mu śmiało zarekomendować. Mnie się podobała.

Jan Nowicki. Wybitny człowiek, aktor wielu ról, mąż, ojciec, dziadek. Postać, którą większość z nas kojarzy z ekranu. Beata Biały i Wydawnictwo Rebis przychodzą do nas z biografią tego wybitnego aktora pod tytułem "Żyć jak Wielki Szu". Autorka książki skupia się na Janie Nowickim jako na człowieku a mniej jako na aktorze. Są to wspomnienia rodziny i przyjaciół. Był to nietuzinkowy człowiek, który lubił ludzi i nimi się otaczał. Od początku szedł własnymi ścieżkami i żył według własnego pomysłu. Jego dorobek artystyczny jest imponujący, ale nie wiedziałam że swój talent wykorzystywał również w twórczości literackiej. Książka opatrzona jest dużą ilością zdjęć Pana Jana oraz jego tekstami. Był fascynującym człowiekiem, który dokładnie rok temu od nas odszedł. Autorka znała go osobiście, widać szacunek i ogrom pracy jaki włożyła w tą biografię. Polecam

Aktor teatralny, filmowy i kinowy, reżyser teatralny, pedagog, pisarz i poeta. Ojciec Łukasza i Sajany. Urodził się 5 listopada 1939 roku w Kowalu, zmarł 7 grudnia 2022 w Krzewencie. Jan Nowicki.

Filmografia i teatralne role są imponujące. Przeglądając listę filmów, w których grał, najbardziej zapamiętam go z roli w „Młodych Wilkach”. Zresztą większości z jego filmów nie widziałam lub nie pamiętam. To jeden z tych aktorów, którzy zawsze byli obecni w świadomości ekranowej i nie sposób o nim myśleć w czasie przeszłym.

Od początku żył na przekór, według własnego pomysłu. Pogodzony ze śmiercią, traktował ją jako coś nieuniknionego, chciał się do niej dobrze przygotować. Niedopasowany do czasów i epoki. Uważał, że o człowieku świadczy gdy ma w domu świeże kwiaty. Lubił ludzi, lubił rozmawiać z ludźmi (i za to wielu go ceniło). Miał szczęście do ludzi, otaczając się wiernymi przyjaciółmi.

Beata Biały: dziennikarka, psycholożka, autorka książek, m.in. „Słońca bez końca. Biografia Kory”, „Osiecka. Tego o mnie nie wiecie”. Od pierwszych stron jej książek czeka na nas szacunek dla rozmówcy i duże przygotowanie. Zawsze myślałam, że żeby napisać wiarygodną biografię trzeba rozmówcę dobrze znać. Biały udowadnia, że można kogoś poznać przy okazji kilku rozmów (niekoniecznie osobistych),a puste przestrzenie wypełnić elementami z tekstów kogoś innego, wystarczy być uważnym czytelnikiem.

Barwny i szczery obraz Nowickiego powstał z przytoczonych licznych jego opowieści, a także wspomnień rodziny i przyjaciół. W biografii dominuje obraz człowieka, nie aktora. Aktora można poznać w wielu wcieleniach. Człowieka zna niewielka garstka ludzi. Czytając miałam wrażenie, że Nowicki od zawsze był dorosłym i dojrzałym mężczyzną. Beata Biały tworzy niezwykły portret, niebanalnego człowieka, tym samym ocalając od zapomnienia. Czytajcie, warto.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Rebis

Pomimo okładki , która powinna być nominowana w konkursie "największej szkarady roku 2023 " warto sięgnąć po tą książkę.

Bardzo rzetelna, różnorodna biografia wybitnej osoby kina polskiego.

Bardzo rzetelna, różnorodna biografia wybitnej osoby kina polskiego.

• Zbiblio
  • Biografie. Na faktach.