Osiecka. Tego o mnie nie wiecie

Inne

Przeczytane 715 Opinie 92 Oficjalne recenzje 557

Wyróżniona opinia i

Książki 655 Opinie 377

Bardzo smutna ale ciekawa książka, dobrze poznać Agnieszkę z trochę innej perspektywy.

Książka ta to zbiór kilkunastu rozmów z różnymi postaciami mniej lub bardziej zaprzyjaźnionymi, zżytymi czy zaprzyjaźnionymi z Osiecką. Sama Artystka znajduje się w Top3 moich ulubionych 'twórców polskich współczesnych' - że tak to nazwę. Na przemian bije się o 1. miejsce z Młynarskim.
To co mi się podobało, to na pewno to, że po odsłuchaniu tej książki inaczej patrzę na sam proces twórczy Osieckiej. Dzięki gościom zaproszonym do udzielenia wywiadu do książki dowiadujemy się o tym, w jakich okolicznościach powstała piosenka np. "Na całych jeziorach Ty". Historie te nieco się jednak od siebie różnią w szczegółach. Jedni przytaczają anegdoty, o których słyszeli z drugiej ręki, podczas gdy w kolejnym wywiadzie rzeczywisty uczestnik prostuje tę historię i opowiada, jak rzeczywiście było.
Osiecka tworzyła w czasach PRL, jednak to co mnie uderzyło, że w opowiedzianych historiach jest niezwykle mało tej szarości dnia codziennego. Mnóstwo jest natomiast jest wyjazdów, podróży po kraju i zagranicy. Nie wiem czy dotyczyło to tylko artystów, czy wynikało to z czegoś innego ale odniosłem wrażenie, że w tamtych czasach ludzie jednak całkiem dużo podróżowali, co trochę kłóci się z typowym obrazem człowieka ze słusznie minionej epoki.
Brakowało mi w tej książce jednak wywiadu z Magdą Umer - jak mogło zabraknąć wywiadu akurat z nią?! Bez tej rozmowy książka nie jest i nie może być pełna, skończona. Nie ma tez rozmowy z Agatą Passent - chociaż ta pojawia się w przytaczanych relacjach.
W audiobooku dostępnym do odsłuchania w aplikacji empiku zdarzyły się błędy typu informacja, że Satanowski studiował filozofię polską - chodziło o filologię. Kompletnym nieporozumieniem były również fragmenty angielski i niemieckojęzyczne, które lektor bardzo kaleczyła.
PAMIĘTAJMY O OSIECKIEJ!

Książka bardzo dla mnie przygnębiającą, jak można być tak bezbronnym wobec życia, tak niefrasobliwie miękkim.

Smutna książka o nieszczęśliwej poetce, kobiecie która jest całe życie samotna wśród ludzi

BaRDZO DOBRA KSIĄZKA - NIE Z TYCH LUKROWANYCH

BaRDZO DOBRA KSIĄZKA - NIE Z TYCH LUKROWANYCH

51/100/23 „Osiecka. Tego o mnie nie wiecie”, Beata Biały- biografia, autobiografia. „Żyła tak jak chciała i umarła tak jak chciała”. „Małgośka” Maryli Rodowicz, to m. in. utwór do którego słowa napisała właśnie Agnieszka Osiecka, a który zna każdy- choć nie każdy (jak ja) wie, że to jej. Kochliwa indywidualistka, żyjąca „kolorowo- otumaniona” i wydawająca się samotna i nieszczęśliwa. Taki obraz po lekturze wspomnień jej przyjaciół i znajomych zapadł w mojej głowie. Do tego zagubiona matka. Myślę, że mimo wszystko miała interesujące i ciekawe życie- takie inne. Bardzo polecam.

"Nie umiera ten, kto tkwi w pamięci żywych". A jej nieśmiertelne teksty na szczęście nie pozwolą nam o niej zapomnieć. Tyle talentu i sprzeczności w jednej osobie. Przyznam że slyszalam jej nazwisko wiele razy, kojarzę twarz znanej/nieznanej mi osoby. Wszyscy jej dawni znajomi w książce wspominają jej niezwykłą urodę, to że nie zwracała uwagi na rzeczy materialne, które zresztą rozdawała bardzo często, zdolność obserwacji i lekkie pióro. Niestety nikt nie jest idealny, a szczególnie gdy nie radzimy sobie z własnymi demonami. Cieszę się że Agnieszce Osieckiej zostały postawione pomniki, ta skromna osoba zasługuje na nie.

Ta książka to zbiór krótkich rozmów o Agnieszce z ludźmi którzy ją znali. Większość to bardzo znane nazwiska: Krystyna Janda, Maryla Rodowicz, Urszula Dudziak, Jerzy Satanowski, Janusz Anderman, Hanna Bakuła… Mottem książki uczyniła autorka słowa Magdy Czapińskiej (autorka wielu bardzo znanych tekstów piosenek min Remedium),z jednej z takich rozmów: "Była jak lustro, w którym odbija się świat ze wszystkimi jego barwami i emocjami. Kiedy po jej śmierci to lustro rozpadło się na tysiące kawałeczków, każdy z nas zachował swój kawałek i widzi Agnieszkę w taki sposób, w jaki sam postrzega świat. Każdy z nas opowie inną historię – wspomni o innych rzeczach, co innego zauważy. Bo każdy znał inny kawałek Agnieszki."

Bardzo ładnie powiedziane. Różni ludzie zapamiętali ją trochę inaczej bo różne łączyły ich więzy i na różnych etapach życia Agnieszki Osieckiej. Ale paradoksalnie, te czasem zabawne, czasem gorzkie, czasem szalone wspomnienia, jak kawałki puzzli, układają się w spójny obraz. Wszędzie na pierwszym planie wyłania się stygmat, którym napiętnowane było życie Agnieszki. Krystyna Janda podsumowała to tak: "Ona lubiła kochać nieszczęśliwie. Tylko wtedy mogła pisać. "

I choć, wbrew tytułowi, ktoś kto interesował się trochę postacią Osieckiej, raczej nie znajdzie w książce Beaty Biały tajemnic wydartych przeszłości, to warto do niej zajrzeć.

znienacka.com.pl

Bardzo ciekawe spojrzenie na niezwykły życiorys. Kocham Sopot, lubię Osiecką - wszytko się komponuje.

• Audiobooki
  • Biografie