Okładka książki Klątwa pramatki Joanna Miszczuk
Okładka książki Klątwa pramatki
Joanna Miszczuk Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Sekret dziedzictwa (tom 4) literatura obyczajowa, romans
Sekret dziedzictwa (tom 4)
Prószyński i S-ka
2023-11-28
2023-11-28
literatura polska

Długo trzeba było czekać na tą część. Jak dla mnie jest ona najnudniejsza, rozwlekła, bez tej iskry z poprzednich części. Jedynie historia prababek zaciekawia, współczesna część rozczarowuje. A szkoda, bo 3 wcześniejsze tomy zachwycały.

W czwartej i ostatniej części serii opowiadającej losy niezwykłych ,w większości obdarzonych nadprzyrodzonymi zdolnościami kobiet, prym wiedzie Kamila - córka Joanny, która zapoczątkowała poszukiwania i zgłębianie historii swoich przodkin. Dziewczyna "porządkuje " prace matki i uzupełnia je nowo zdobytą wiedzą.
Robi to precyzyjnie i wytwale znajdując luki i drobne "oszustwa " niektórych prababek. Jak przystało na ostatnią część serii, autorka zgrabnie domyka wszystkie wątki. Żegnając się z bohaterami tej pięknej sagi jestem usatysfakcjonowana zakończeniem i poczuciem że autorka nie przedobrzyła. Świetna lektura

Robi to precyzyjnie i wytwale znajdując luki i drobne...

Kurcze, trzy poprzednie części pochłonęłam wręcz, tutaj było okej, ale bez porównania.. szkoda, może zbyt długo przerwa?

Nowe życie dające nadzieję.
Wdzięczność za uratowanie życia.
Miłość i przebaczenie.

4 część serii Sekret Dziedzictwa to nowa historia znanej z 3 części sagi.

Tym razem na tapet autorka wzięła Kamilę. Najmłodszą dziedziczkę rodu. To ona jako jedyna niepełnoletnia kobieta zdobyła wiedzę o swoich prababkach, pierścieniu i mocy jaką posiadały.
Kamila tak bardzo różniła się od swoich prababek, babci i matki, że gdyby nie odziedziczyła daru gorących rąk, wcale nie uwierzyłaby w ich istnienie i schedę po nich.
Ale to wizje, które dały jej poznać przeszłość przyczyniły się do zrozumienia teraźniejszości i poukładały w logoczną całość minione wieki. Liczyłam, że będzie ich zdecydowanie więcej i jestem trochę zawiedziona, że Autorka nie wplotła większej ich ilości do fabuły.

Bo to one podsycały emocje, prowadziły akcję i kształtowały zagmatwaną historię całego rodu przodków Kamili.
Historię wcale nie łatwą, skomplikowaną na wielu płaszczyznach, najbardziej strzeżoną i owianą tajemnicą przed ciekawskimi tego świata.
To one były największą wiedzą o istnieniu prababek i ich losie. To one podsycały moją ciekawość i przenosiły mnie w najdalsze, czarne i mroczne zakamarki opuszcznej chaty pod lasem. To one były kołem napędowym tej historii. To one napełniły mnie emocjami, które współodczuwałam razem z bohaterkami. To one pokazały mi łzy, smutek i cierpienie zgwałconej kobiety. To one dały mi odczuć radość z uratowanego życia. To one przepełniały mnie nadzieją.
To one pomagały zrozumieć teraźniejszość
Dziękuję, za ten ogrom emocji❤️

Nowe życie dające nadzieję.
Wdzięczność za uratowanie życia.
Miłość i przebaczenie.

4 część serii Sekret Dziedzictwa to nowa historia znanej z 3 części sagi.

Kamila tak bardzo różniła się...

Dziś przychodzę do Was z czwartym już tomem niezwykle ciekawej serii #SekretDziedzictwa od @joannamiszczuk . Kolejny tom i kolejna dawka niezwykłych emocji. Co nowego u naszych bohaterek?

Już nie Asia, a jej córka Kamila będzie odkrywała rodzinne tajemnice. Niemniej jednak wciąż mamy do czynienia z niesamowicie silnymi kobietami, które wielokrotnie już udowodniły, że potrafią naprawdę wiele. Ponownie lawirujemy pomiędzy przeszłością a teraźniejszością i odkrywamy nowe karty historii.

Cieszę się, że miałam szansę poznać wszystkie cztery tomy. To niezwykła podróż, która pozostaje w pamięci na bardzo długo. Autorka potrafi tworzyć historię wciągające. Takie, które docierają w głąb duszy czytelnika. Niezwykle sentymentalne i przepełnione zarówno bólem jak i ciepłem oraz miłością. Fabuła jest bardzo oryginalna co również wpływa na wysoką ocenę historii.

Jednak ten tom pokazuje jak ważna jest w życiu pokora. Sama chętnie poznałabym losy swojej rodziny ale niestety jestem zbyt leniwa by się za to wziąć 🫣 Może kiedyś...

Was zachęcam do poznania całej serii jeśli jeszcze nie mieliście okazji. Uczy, napawa nadzieją i skłania do refleksji.

“Klątwa pramatki” to czwarty i zarazem ostatni tom sagi rodzinnej “Sekret dziedzictwa” i muszę Wam powiedzieć, że na samą myśl o tym, że było to moje ostatnie spotkanie z jej bohaterami, robi mi się smutno.
Cała seria jest świetna, ale to właśnie ten ostatni tom skradł moje serce najbardziej. W fabule wciąż przewijają się dalsze losy Asi i jej prababek, jednak tym razem w dużej mierze jest ona poświęcona jej córce, Kamili, najmłodszej kobiety z rodu, która odziedziczyła dary swych antenatek. Kamila zgłębia wiedzę pozostawioną przez przodkinie i próbuje posklejać w całość wszystkie tajemnice i intrygi dotyczące jej rodziny, ale i niej samej. Na tym etapie ciężko pisać więcej o fabule, by zbyt wiele nie zdradzić z poprzednich części.
Autorka w tych czterech tomach wykreowała naprawdę genialną, niezwykłą i angażującą historię naładowaną ogromną dawką emocji, w której teraźniejszość idealnie balansuje na granicy z przeszłością. Z zapartym tchem śledziłam każdą jedną stronę poświęconą tej rodzinie. Opowieści o ich wzlotach i upadkach, o sile miłości i woli walki o wartości, jakimi się kierowały. Wszystko to napisane jest przyjemnym i pięknym językiem, co sprawiło, że nim się obejrzałam, już zamykałam ostatnią stronę.
Naprawdę bardzo Wam polecam tę sagę, tylko zaznaczam, że należy czytać od pierwszego tomu, by nie pogubić wątków.

[IG: @ksiazkowertyczna]

Autorka bardzo lubi pisać książki obyczajowe z dodatkami historycznymi, gdzie wcześniej mogło wydarzyć się wszystko, a my wraz z każdym tomem ta przeszłość odkrywamy. Klątwa pramatki jest czwartą częścią serii Sekret Dziedzictwa, gdzie od tomu pierwszego poznawaliśmy każdą z postaci, która odkrywała, że posiada wielkie moce, nieodpowiednie dla każdego obcego, kto się o nich dowie. Poprzez powroty do przeszłości, postacie dowiadywały się jak kiedyś żyły ich rodziny i jak to się stało, że posiadły dar, który jest dziedziczony. Żeby było ciekawiej, w tomie czwartym i ostatnim jednocześnie, opowieść kreuje nam inna postać. Jak wcześniej były to prababki, tak teraz poznamy tajemnicze życie młodej dziewczyny, która nie rozumie tego, co jakiś czas się z nią dzieje. Żeby zapobiec pewnym wydarzeniom i poznać sekrety o których dotąd nie wiedziała, musi wyruszyć do przeszłości. W ten sposób pozna nie tylko pozytywy bycia wybraną, ale i klątwy, które nie były do przewidzenia. Jednak oprócz tego, chyba najważniejszą rzeczą było tu poznanie silnych kobiet, które ciężko walczyły o swoje. Ta seria ma na celu podbudowanie czytelnika, by nigdy się nie poddawał. Nie ważne, czy się upadnie, zawsze można wstać i iść dalej. Czasami nawet trzeba poleżeć i przeczekać ciężkie chwile, ale nie wolno w tym czasie upadać na duchu, tylko wykorzystać choćby same myśli do jak najlepszego działania w czasie, kiedy będą mogła się podnieść. Wracając do przeszłości postacie pokazują, że jakakolwiek trauma, która nas spotyka jest zawsze nieprzetrawionymi emocjami z przeszłości. Aby wyjść na prostą, trzeba wpierw zakończyć to, co było i odciąć się od tego totalnie. Dopiero wtedy jesteśmy godni przyjąć szczęście. Postacie w każdym tomie wracały do swoich matek, babek i prababek. Starały się rozumieć dlaczego posiadają to, co posiadają, by wiedzieć jak postępować w czasie obecnym. I najważniejsze, ich sekret musiał pozostać sekretem, tak jak szczęścia, które nas spotyka nie wolno przechwalić. Nigdy nie pozwólcie, aby ktoś, kto nie jest wam przychylny wiedział więcej od was.
To bardzo mądra i terapeutyczna seria, która powinna być zatytułowana W drodze do szczęścia i akceptacji. Ogromnie ją polecam!

Kolejna część przygód Asi i jej córki, a także powrót do przeszłości i historii babek. W tej części możemy dokładnie poznać córkę Asi- Kamilę. To ona odziedziczyłam dar ciepłych rąk a także widzi wizję z przeszłości.

Spełniło się moje życzenie. Najmłodsza z kobiet bierze sprawy w swoje ręce i postanawia rozpisać drzewo genealogiczne. Jest to bardzo pomocne.

Muszę powiedzieć, że to moja ulubiona część 😍 Osoba Kamili jest wyjątkowa nie tylko przez swój dar, ale również zaskoczyła mnie swoim opanowaniem i stanowczością. Jest zupełnie inna niż chaotyczna matka czy babka.

To było bardzo miłe zakończenie serii 🤩 a książkę czytało się bardzo przyjemnie. Mimo, że historia ma jeszcze potencjał do rozwoju dobrze, że to już koniec. Cztery tomy są wystarczające. Wszystko kończy się ze smakiem bez zbędnego przeciągania.

Muszę...

No i stało się, seria "Sekret dziedzictwa" dobiegła końca a ja mam nadzieję że jeszcze coś powstanie. Asia i Kemal wiodą sobie życie miłe i szczęśliwe a Misia odkrywa swoje sekrety i cieszy się nimi. Krysia czyli mama Asi układa sobie życie od nowa a Wielka Pramatka przypomina o sobie i ktoś musi to wyjaśnić. Ja polecam Wam całą serię. Ja byłam zauroczona.

Recenzja
Seria: Sekret dziedzictwa tom IV
Joanna Miszczuk
@proszynski.emocje
@proszynski_wydawnictwo

Dzień dobry

Dzień kilka zdań o czwartym tomie serii sekret dziedzictwa od Joanny Miszczuk, klątwa pramatki.

W tym tomie autorka serwuje nam trochę zmian. Główną bohaterkę Asię zastępuje jej córka Kamila i to ona teraz będzie rozwiązywała zagadki swoich prababek z przeszłości i poznawała ich losy. Będzie się mierzyła ze wszystkimi ich przekleństwami i darami. Kolejna cześć o silnych kobietach, o ich drodze i walce o lepsze jutro. Bardzo przyjemnie czyta się oba wymiary książki teraźniejszości i przyszłości. Chętnie przenosiłam się w historię kobiet z rodu Kamili i Asi, poznając ich życie, ale z taką samą ciekawością śledziłam losy współczesnych kobiet.

Autorka jak dla mnie stworzyła mistrzowską serię, którą ja kocham cały sercem i będę do niej wracała jak boomerang. Bardzo długo czekałam na ostatni tom i nie zawiodłam się. Kolejny raz autorka skradła moje serduszko swoją twórczością. Joanna Miszczuk posługuje się bardzo przyjemnym stylem językowym. Barwność postaci i nietuzinkowa fabuła, jeszcze bardziej zachęcają do przeczytania. Sekret dziedzictwa to nieszablonowa seria rodzinna która wciągnie od samego początku do końca, zaskakując na każdym kroku. Tu nic nie jest oczywiste. Polecam serdecznie z całego serca i zachęcam do przeczytania, bo zdecydowanie jest to seria warta uwagi i poświęcenia jej własnego czasu. Mam nadzieję że pokochacie te książki tak samo mocno jak ja.
Dziękuję wydawnictwu za współpracę i egzemplarz do recenzji.

#sekretdziedzictwa #klątwapramatki #joannamiszczuk #dobraksiążka #proszynski_wydawnictwo #polecam #wartoprzeczytać #mojachwila #polskiautor #wznowienieksiążki #dobraseria #współpracabarterowa #współpracareklamowa #recenzja

Recenzja
Seria: Sekret dziedzictwa tom IV