Picasso. Geniusz. Ikona. Legenda. Biografia buntownika

Okładka książki Picasso. Geniusz. Ikona. Legenda. Biografia buntownika Annie Cohen-Solal
Okładka książki Picasso. Geniusz. Ikona. Legenda. Biografia buntownika
Annie Cohen-Solal Wydawnictwo: Znak Koncept biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak Koncept
2023-11-08
2023-11-08
Justyna Nowakowska

Bardzo męcząca książka. "Biografia" tylko po części, biorąc pod uwagę to, że autorka rozpoczyna od momentu przybycia Picassa do Francji, więc niczego nie dowiadujemy się o jego dzieciństwie, a potem też jego życie traktowane jest, jakby wyrywkowo... Czułam balwochwalczy stosunek autorki do bohatera, m.in. oskarżanie Francuzów, że nie poznali się na jego geniuszu i że całe życie dyskryminowali go jako cudzoziemca... W tym celu autorka sięga do policyjnych archiwów, co może wydawać się osobliwe przy pisaniu biografii malarza (no chyba, że mowa o Caravaggiu).

Praca Cohen-Solal bardzo koncentruje się na twórczości Picassa, w szczególności jego wczesnym okresie - znajdziemy tu wiele analiz i interpretacji obrazów, co pozwoliło mi na pewno inaczej, z większym szacunkiem spojrzeć na tego malarza. Jednak. Książka napisana jest trudnym, zawiłym językiem, długie zdania, trudne słowa, co robi wrażenie bardziej pracy naukowej, niż biografii skierowanej do przeciętnego odbiorcy. Poza tym zupełnie pominięte zostało życie osobiste twórcy oraz kwestia tego, jakim po prostu był człowiekiem. Nic nie znajdziemy tu o jego osobowości, a jeśli już to tylko w superlatywach. Uzasadnienie: bo był geniuszem... Cały czas miałam wrażenie, że ten Picasso jest tu jakby za szybą, oglądany przez pryzmat różnych ludzi - marszandów, kolekcjonerów, innych artystów, a nawet urzędników (ale broń boże najbliższych....): niedostępny i wyidealizowany. Zmarginalizowanie roli kobiet w życiu Picassa oraz jego stosunku do nich jest zaskakujące, biorąc po uwagę, że biografię tę napisała kobieta. Nieładnie, pani Cohen.

Na koniec napiszę kilka słów o kwestiach technicznych, które też mi się nie podobały. W całej książce nie ma złamanego zdjęcia, czy obrazka. Rozumiem, że Picasso namalował wiele rzeczy i że teraz wszystko można znaleźć w internecie, ale można było zamieścić choć najważniejsze prace, tudzież te, o których autorka najwięcej pisze. Czytanie książki z koniecznością guglania wszystkiego nie jest zbyt wygodne, poza tym tytuły wielu obrazów Picassa są bardzo mało „specyficzne”, np. "Martwa natura z kwiatami", a takich obrazów – także autorstwa wielu innych – jest multum, więc jak odnaleźć ten właściwy? I tak, w książce podano adres strony internetowej autorki, na której rzekomo można znaleźć „wszystkie ilustracje”, ale ta strona jest w całości po francusku, jest na niej tylko tekst i za cholerę nie mogłam tych ilustracji znaleźć.

Trzeba autorce przyznać, że się napracowała, ale jest to -mimo swoich gabarytów - praca wybiórcza, bo Cohen napisała o tym, o czym było jej wygodnie, co pasowało do jej tezy, a inne kwestie pominęła.

Autorka bardzo skrupulatnie zapoznała się z ogromem materialu historycznego z czasów kiedy Picasso żyl i tworzył. Jest duzo o sytuacji politycznej Francji, mnóstwo nazwisk marszandow, historii ich rodzin, dat i okolicznosci historycznych w jakich powstawały dzieła Picassa , za ile i komu były sprzedawane ale mi zabrakło w tym wszystkich Picassa, czym się inspirował i jakim był człowiekiem, jak odnajdował się w relacjach z przyjaciółmi. Przykro mi ale rozczarowałam się.

W kontekście historycznym, społecznym i jako efekt niełatwych prac archiwalnych, to kawał dobrej roboty. Poszukującym sztuki i pasji tworzenia, tego, kim był Picasso, nie polecam. Rozczarowała mnie, choć jest to ważna pozycja. Jej zapowiedź stworzył dobry copywriter, więc łatwo się nabrać i liczyć na coś, czego się nie dostanie.

"Picasso. Geniusz. Ikona. Legenda. Biografia buntownika" to obszerna książka, która pozwala nam poznać nie tylko życie znanego artysty, ale też jego twórczość i wpływ na rozwój sztuki. Geometryczne i uproszczone w formie "Panny z Awinionu" to jedno z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych dzieł Picassa, które kojarzy chyba każdy miłośnik sztuki, ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się jakie życie wiódł artysta i co było dla niego inspiracją do tworzenia tak niezwykłych prac?
Autorka przedstawia czytelnikowi nie tylko styl twórczy artysty, lecz również jego etapy rozwoju, relacje z bliskimi, życie w Paryżu, wojenne doświadczenia i postawę sprzeciwu wobec faszyzmu. Dopiero poznając te wszystkie aspekty możemy w pełni zrozumieć dzieła Picassa i je interpretować.
Pozycja jest niesamowicie obszerna, a jej język sprawia, że momentami trudno przez nią przebrnąć, jednak dla prawdziwych fascynatów sztuki nie powinno stanowić to problemu. Nie warto zatem się zniechęcać.
Najciekawszym według mnie podjętym tematem jest burzliwe powiązanie artysty z Francją - krajem, który odmówił artyście obywatelstwa i skonfiskował na długi czas jego cenne dzieła.
Ta książka to niesamowicie interesująca podróż w życie Pabla Picassa uznawanego za najwybitniejszego artystę XX wieku i przedstawiciela kubizmu. To jedna z tych pozycji, która pozwala jeszcze bardziej docenić artystę i jego wkład w kulturę.

Pablo Picasso opuścił świat ponad 142 lata temu, a mimo tego nie ma dnia, w którym ktoś nie wspominałby jego imienia i nie podziwiał jego prac, chociażby ogromnej pracy "Guernica" w Muzeum Reina Sofia w Madrycie.

Młody Picasso przybył z Hiszpanii do Francji w wieku 19 lat. Jego życiu od tego momentu przyjrzała się pisarka i tropicielka powiazań sztuki z jej tłem społecznym, Annie Cohen- Solal. Autorka postanowiła spróbować zrozumieć zmagania i poszukiwania tożsamości artystycznej Pabla, kształtującej się właśnie od 1900 roku, gdy oficjalnie wkroczył w dorosłość, przez kolejne burzliwe lata, aż do śmierci. Annie Cohen- Solal opiera swoje absorbujące poszukiwania na niezliczonych pytaniach, ustaleniach bazujących na dokumentach pozyskanych z archiwów np. Muzeum Picassa w Paryżu czy archiwów policyjnych.

Od ponad wieku, twórczość Pabla Picassa prowokuje, eksperymentuje, skłania otoczenie do dyskusji, burzy konwenanse. Niewątpliwie, jeszcze za życia stał się artystą w pełnym tego słowa znaczeniu i warto o tym poczytać.

Pabla Picassa nikomu przedstawiać nie trzeba. Niniejsza biografia tego hiszpańskiego artysty z iście kronikarską skrupulatnością przedstawia jego losy. Trzeba przyznać, iż liczba stron może początkowo przytłaczać, ale czytając, nie odczuwa się znużenia. Annie Cohen-Solal zajmująco opisała fakty z życia artysty, uwzględniając tło społeczno-polityczne, obyczajowe i kulturowe. Pokazała jego drogę do odnalezienia samego siebie, własnej tożsamości.

„Picasso…” to wspaniała książka, która nie zalewa nas suchymi faktami i teoriami, ale barwnie przedstawia życie artysty. Oczywiście wszystko to dzieje się w stosownej oprawie społeczno-kulturowej, która nie jest jedynie tłem, a jednym z wiodących elementów lektury. Sposób, w jaki autorka przedstawiła historię epoki, mocno wciąga, a im lepiej poznajemy życie artysty, tym łatwiej jest nam odnieść się do jego poczynań. Książki takie jak ta uświadamiają, jak złożonym bytem jest człowiek, ile czynników kształtuje jego życie.

Pozycja będzie prawdziwą ucztą duchową dla tych, którzy znają już z innych publikacji życie i twórczość malarza, którzy jego obrazy podziwiają.

Picasso (1881-1973) - artysta, którego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jestem pewna, że słysząc to nazwisko jesteście w stanie przywołać jego obrazy czy jego wizerunek. Pablo Picasso "żył intensywnie na styku przeciwieństw", żył w ciekawych czasach, tworzył w ciekawych miejscach, spotykał ciekawych ludzi. Dlatego gdy tylko dowiedziałam się o tym wydaniu jego biografii - wiedziałam, że muszę to przeczytać.

"Picasso. Geniusz. Ikona. Legenda. Biografia buntownika" Annie Cohen-Solal to pokaźnych rozmiarów książka, co w przypadku tak barwnej postaci wcale nie jest dziwne. Na ponad 500 stronach autorka opisuje życie Picassa, szczególnie skupiając się na czasach jego pobytu we Francji. Picasso był artystycznym geniuszem, buntownikiem swoich czasów ale był też człowiekiem bez ojczyzny. Cudzoziemiec, związany z trzema krajami: Niemcami, Francją, Hiszpanią ale w żadnym z nich nie mógł czuć się bezpiecznie. Dociekliwość historyczki Annie Cohen-Solal sprawia, że dowiadujemy się mnóstwa informacji o prywatnym życiu Picassa, nastrojach i problemach, jakie wtedy panowały.

W 1930 roku Picasso był już idolem dla kolekcjonerów sztuki współczesnej a mimo tego w 1940 roku odmówiono mu francuskiego obywatelstwa. Otwarcie sprzeciwiał się faszyzmowi ale do końca życia należał do Francuskiej Partii Komunistycznej. To człowiek o złożonej historii, trudnym charakterze, przemawiający poprzez swoje obrazy i rzeźby.

Uważam, że "Picasso" Annie Cohen-Solal to dopracowana, bardzo rozbudowana i wnikliwa biografia pokazująca Picasso od trochę innej strony. Tu nie sztuka gra główną rolę a prawdziwe życie artysty, wydarzenia, kontakty, relacje z ludźmi, które na niego wpłynęły i ukształtowały go.

Polecam Waszej uwadze, szczególnie, że w tym roku wypadła 50. rocznica śmierci artysty.

Pół wieku po śmierci Pabla Picassa pojawia się jego biografia, która w chronologiczny sposób przedstawia życie i twórczość artysty traktowanego i jak bóg sztuki i jak parias; pogardzany przez wielu, ale i przez wielu hołubiony. Jest to też jednak historia wieku XX, jego ksenofobi, nacjonalizmu, komunizmu, nazizmu; historia kultury - kubizmu, realizmu, awangardy, modernizmu. Pojawia się cały katalog postaci ( handlarze, artyści, kochankowie, małżonkowie),miejsc (Barcelona, Paryż, Nowy Jork, Moskwa).

Narracja książki sprawia wrażenie śledztwa, w którym przekopując się przez dokumenty, świadectwa ludzi autorka stopniowo odkrywa biografię tytułowej postaci. Z jej opisu wynika, że nigdzie nie był traktowany w pełni jako swój, że postrzegano jego działania, twórczość jako zagrożenie budzące niepokój społeczny lub podważające zasady dotychczasowej kultury.

600 stron wydarzeń, postaci, wątków czasem może przytłaczać, onieśmielać jednak wszystko prowadzi do jednego: sztuka nie bierze się z niczego, by ją zrozumieć potrzebny jest kontekst. Społeczeństwo w jakim żyje artysta, ludzie jacy go otaczają wszystko to wpływa na siebie, kształtuje i odzwierciedla się. Picasso w oczach autorki nie jest jednolity, jednoznaczny - obcokrajowiec we Francji, artysta awangardowy, mitologizujący swoje życie, odrzucony przez establishment, trudny do zaakceptowania w życiu prywatnym.

,,Picasso" autorstwa Annie Cohen Solal to lektura licząca ponad 600 stron. Znajdziemy tu wiele informacji, listów oraz rozmów z życia artysty. Wszystko nakreślone na tle historycznymi i politycznym. Autorka pracowała na wielu źródłach co również jest zawarte w przypisach. Jest tutaj kawał dobrej roboty. Widać, że Annie Cohen wnikliwie przeanalizowała życie Picassa co więcej, by być rzetelną pisząc książkę sama podążała jego śladami. Jedynie zabrakło mi tutaj grafik z pracami artysty co na pewno przybliżyłoby nam odbiór jego twórczości i być możne pewnych decyzji.

🎨A tu pare ciekawostek z życia artysty;
Malarz prowadził notes, zwany,,Zeszytem Katalońskim" w którym zapisywał teksty, adresy, tworzył szkice, wiersze, wklejał widokówki. Artysta był rozdarty na dwa kraje, ale to właśnie w Hiszpani porzucił w swoich dziełach idealne odwzorowanie rzeczywistości na rzecz kubizmu, odrzucając tym samym utarte schematy w sztuce i tradycyjne malarstwo akademickie.
Lata wojenne nie były dla niego łatwe. Utracił znaczą cześć kontaktów, a przez francuskich nacjonalistów jako ż nie chwycił za broń został nazywany tchórzem. Dobiła go rowniez smierć ukochanej Évy. Picasso jednak odbił sie od dna i zaczął na nowo budować swoją karierę malarska.

🎨Z książki wyłania się postać artysty nieco tajemniczego, bezkompromisowego, znającego swoją wartość i kunszt malarski. Picasso w swoich dziełach nie bal się eksperymentować i łamać stereotypów. Był i jest artystą ponadczasowym.

Czy Picasso był geniuszem? Był.
Czy Picasso był ikoną? Był.
Czy Picasso był legendą? Jest ciągle.

Annie Cohen-Solal zabiera nas w podróż po życiu Picassa w sposób niezwykle brawurowy, który pełny jest tajemnic, mroku i niewyjaśnionych zagadek. Z drugiej strony przedstawia jego osobę tak, że jednocześnie człowiek z podziwem patrzy na jego dokonania i z obrzydzeniem na jego życie.

Bo nie oszukujmy się Picasso był postacią trudną i właśnie o tym trochę opowiada ta "Biografia buntownika", o jego dziełach i tego, co się z nimi działo i o jego (nie)przynależności do nikąd.

I to "do nikąd" właśnie stara się też dobitnie pokazać w tej biografii autorka, że pomimo swojego zaangażowania w tworzenie świata kultury, domagania się pokoju czy głośnego sprzeciwu wobec faszyzmu - odmówiono mu francuskiego obywatelstwa tuż przed nazistowską okupacją.

A ja dla przekory tę książkę zabrałem ze sobą właśnie do tego kraju, do Muzeum Picassa w Paryżu, gdzie w jego wnętrzach wiszę teraz nieskrępowane niczym wybitne dzieła artysty.

Czyż to nie jest pewnego rodzaju paradoks, że kraj, który na wiele lat nie pamiętał, albo nie poznał się na jego geniuszu, teraz wychwala go jako swojego największego w historii "obywatela"...

Jestem ciekawy jak wy podejdziecie do tej lektury, bo pewnie dużo z Was życiorys Picassa zna bardzo dobrze, więc jeżeli obawiacie się, że nic nowego nie odkryjecie - jesteście w błędzie.

Warto po tę książkę wydaną przez Wydawnictwo Znak sięgnąć z prostego powodu. To nie jest klasyczna biografia. To biograficzne śledztwo, które wciągnie Was tak, że przeczytacie tę książkę maksymalnie na dwa posiedzenia.

Czy Picasso był geniuszem? Był.
Czy Picasso był ikoną? Był.
Czy Picasso był legendą? Jest ciągle.

• Chcę kupić
  • 2. BIOGRAFICZNE